NayeGhalam | پایگاه خبری تحلیلی نای قلم ارومیه

استاندار آذربایجان غربی:

یکی از آسیب‌های موجود ترویج فرهنگ مطالبه‌سازی است

تاریخ انتشار: 22:01 | 1401/09/02

استاندار آذربایجان غربی گفت: امروز یکی از آسیب‌هایی که در کشور داریم ترویج فرهنگ مطالبه‌سازی است.

به گزارش خبرنگار نای قلم، محمدصادق معتمدیان امروز در جریان هجدهمین سفر شهرستانی، در جمع اقشار مختلف مردم شوط، اظهار کرد: یعنی بدون توجه به اولویت‌های مردم، بدون توجه به زیرساخت‌ها و منابع دولت، مطالبات غیرکارشناسی را مطرح می‌کنند، افکار عمومی را دچار تردید می‌کنند و تصمیم گیری‌ها را برای مردم دچار مشکل می‌کنند.

وی افزود: تلاش ما این است فرهنگ مطالبه‌گری را در مردم نهادینه کنیم تا مردم در مسیر درست مطالبه داشته باشند.

استاندار آذربایجان غربی تصریح کرد: انتظار داریم نخبگان شهرستان ضمن مطالبه‌گری، برای اجرای مصوبات نیز کمک کنند.

معتمدیان گفت: امیدواریم با این الگویی که در چندین شهرستان نهادینه کردیم و موفقیت هایی هم داشته بتوانیم توسعه پایدار را محقق سازیم.

استاندار آذربایجان غربی با اشاره به اینکه تامین آب پایدار شرب و کشاورزی اولویت اصلی دولت در شهرستان شوط به شمار می رود گفت: بررسی های کارشناسی برای تدوین یک برنامه کوتاه و میان مدت برای حل مشکل آب شرب سالم و بهداشتی و کشاورزی این شهرستان انجام گرفته است که به زودی اجرایی می شود.

معتمدیان با بررسی ساز و کارهای سفرهای شهرستانی با تاکید بر سه اصل بررسی های کارشناسی، زمان اتمام و منابع مالی مورد نیاز اظهار کرد: مصوبات توسعه محور شهرستان بر اساس کار کارشناسی صورت گرفته و علاوه بر اینکه از زمانبندی مشخص برخودار است، منابع مالی مورد نیاز نیز تامین می شود.

وی افزود: تلاش کرده ایم مرکزیتی که پیش از این برای توسعه در مرکز استان وجود داشت به شهرستان‌ها منتقل کنیم و برنامه میان مدت توسعه ای را تصویب و به دستگاه ها ابلاغ کنیم.

استاندار آذربایجان غربی با بیان اینکه مصوبات جلسه شورای برنامه ریزی که در انتهای هر سفر شهرستانی به تصویب می رسد تکلیف قانونی است، گفت: دبیرخانه پیگیری مصوبات سفرهای شهرستانی که در استانداری مستقر است بر روند اجرا نظارت دارد و اگر مانعی هم باشد مدیران و معاونین استاندار نسبت به رفع آنها اقدام می کنند‌.

معتمدیان ادامه داد: اگر بخواهیم همه مسائل و مشکلات را در یک بازه زمانی با وجود محدودیت های مالی حل کنیم امکانپذیر نیست اما اولویت بندی را در دستور کار قرار می‌دهیم.

وی مهمترین مسئله شهرستان شوط را تامین آب شرب پایدار سالم و بهداشتی و کشاورزی دانست و گفت: آب بستر اصلی فعالیتهای مردم منطقه است. تمرکز اصلی دولت نیز بر روی این دو مسئله اصلی است و  امروز مردم بحق انتظار دارند آب پایدار سالم و بهداشتی داشته باشند.

استاندار آذربایجان غربی افزود: برخی راهکارها برای حل مشکل آب شوط زمانبر است و نمی توانیم دو سه سال مردم را تشنه نگه داریم تا این پروژه ها انجام شود. تلاش ما این است ضمن اینکه برنامه اصلی و بلندمدت را پیگیری می کنیم برنامه کوتاه و میان مدت هم داشته باشیم تا نگرانی مردم در این مسئله را رفع کنیم.

معتمدیان مصوبات سفرهای شهرستانی را حاصل اقناع جمعی دانست و افزود: برنامه هایی که برای توسعه شهرستان مصوب می کنیم حاصل اقناع جمعی است. در تدوین این برنامه ها نظرات  کارشناسی، مدیریتی و مردمی مدنظر قرار می گیرد.

استاندار آذربایجان غربی در ادامه در خصوص پرداخت تسهیلات اشتغال زایی نیز گفت: در کنار مسئله آب، موضوع اشتغال و معیشت را نیز پیگیر هستیم. اعتبارات خوبی از محل تبصره ماده 16 تخصیص یافته و اگر هم تسهیلات در محل خود هزینه نشده باشد قطعا پیگیری خواهیم کرد.

کد خبرنگار: 983127

انتهای پیام/