NayeGhalam | پایگاه خبری تحلیلی نای قلم ارومیه

استاندار آذربایجان‌غربی:

کارخانه تولید کود فسفات در آذربایجان غربی راه‌اندازی می‌شود

تاریخ انتشار: 14:29 | 1402/08/21

استاندار آذربایجان‌غربی با اشاره به بازدید میدانی از بنادر مرسین ترکیه و لاذقیه سوریه برای احیای مسیر تجاری استان با کشورهای منطقه، گفت: برنامه‌ریزی لازم برای راه‌اندازی کارخانه تولید کود فسفات در آذربایجان غربی و رفع نیاز کشور به این محصول انجام شده است و مواد اولیه این کارخانه از ذخایر فسفات سوریه تامین می‌شود.

به گزارش خبرنگار نای قلم، محمدصادق معتمدیان امروز در نشست با نخبگان ستاد مردمی‌سازی دولت در آذربایجان‌غربی، با اعلام آمادگی برای استفاده از مطالعات و تجربیات نخبگان برای توسعه استان، اظهار کرد: از تمام تفکرات که به دنبال توسعه و پیشرفت آذربایجان غربی است، استفاده خواهیم کرد.

وی با اشاره به مواهب الهی بی‌نظیر استان در حوزه‌های مختلف، اظهار کرد: از ثروت فراوان و ظرفیت‌های آذربایجان غربی برای بهبود وضعیت استان در شاخص‌های مختلف توسعه استفاده خواهیم کرد.

معتمدیان همچنین تجارت بین‌الملل را یکی از پیشران‌های توسعه استان دانست و خاطرنشان کرد: آذربایجان غربی با سه کشور همسایه بوده و در مسیر کریدورهای بین‌المللی قرار گرفته و دروازه ورودی ایران به اروپا به شمار می‌رود.

استاندار آذربایجان‌غربی به نقش این استان در طراحی جاده نوین ابریشم نیز اشاره کرد و افزود: در راستای تعریف نقش استراتژیک آذربایجان غربی در نقشه ژئوپلتیک منطقه، می‌توان از طریق ایجاد یک شرکت بزرگ ترکیبی، بندر چابهار را به منطقه آزاد ماکو و سپس به دریاهای مدیترانه و سیاه وصل کرد.

معتمدیان همچنین با تاکید بر ایفای نقش استراتژیک آذربایجان غربی در کشور و منطقه، اضافه کرد: در کنار بازگشایی مرز تمرچین که نزدیک ترین مرز ایران به سامرا است، به دنبال برنامه‌ریزی برای دسترسی به زینبیه سوریه و بهره‌مندی از ابعاد فرهنگی و تجاری تردد زائران و مسافران از آذربایجان غربی هستیم.

استاندار آذربایجان غربی به توسعه روابط با ترکیه نیز اشاره کرد و اظهار داشت: تدابیر لازم برای همراهی آذربایجان غربی در تحقق تراز تجاری 30 میلیارد دلاری ایران و ترکیه اندیشیده شده و در این راستا توافقاتی برای بازگشایی مرزهای جدید با این کشور برای افزایش مبادلات اقتصادی منعقد شده است.

معتمدیان همچنین با اشاره به بازگشایی مرز جدید کوزه‌رش سلماس با ترکیه، افزود: زیرساخت‌های این منطقه آماده بوده و با تصویب دولت و فعال‌سازی مرز کوزه‌رش، شاهد رونق اقتصادی در آذربایجان غربی خواهیم بود.

وی در ادامه مزایای 24 ساعته شدن مرز تمرچین پیرانشهر را یادآور شد و تصریح کرد: با روان‌سازی تجارت در مرز تمرچین، سال گذشته شاهد تجارت یک میلیارد دلاری در این مرز بودیم.

استاندار آذربایجان غربی برقراری امنیت پایدار در منطقه را نیز زمینه‌ساز رونق تجارت بین‌الملل و توسعه استان دانست و افزود: در دو سال اخیر براساس مزیت‌های هر شهرستان، نقشه راه تدوین شده و تحولات مثبت در حوزه های عمرانی و اقتصادی آذربایجان غربی مشهود بوده و برای اجرای برنامه‌ها و سیاست‌های نظام و دولت عزم جدی داریم.

انتهای پیام/