NayeGhalam | پایگاه خبری تحلیلی نای قلم ارومیه

رئیس کل سازمان امور مالیاتی خبر داد؛

شناسایی ۷۰۰ میلیارد تومان فرار مالیاتی در آذربایجان غربی

تاریخ انتشار: 23:05 | 1403/03/08

رئیس کل سازمان امور مالیاتی گفت: در آذربایجان غربی از شش شرکت فعال در آهن قراضه ۷۰۰ میلیارد تومان فرار مالیاتی شناسایی شد.

به گزارش نای قلم، سید محمد هادی سبحانیان امشب در برنامه صف اول سیما اظهار کرد: سال قبل ۵۲ درصد از درآمد دولت از مالیات و کمتر از ۵۰ درصد از نفت و اوراق و فروش اموال تامین شد.

وی افزود: کاهش اتکا به درآمد نفتی قول اتفاقی و اجماعی است، هزینه جاری دولت نباید از نفت باشد، بلکه باید از مالیات تامین شود. نفت یک ثروت بین نسلی است و نباید صرف هزینه جاری دولت شود.

به گفته رئیس کل سازمان امور مالیاتی یکی از دلایل تورم درآمد نفتی است، چون قیمت و درآمد نفت درست ما نیست و مرتب بالا و پائین می‌شود، در حالی که هزینه جاری کم نمی‌شود. بعدا دولت‌ها مجبور می‌شوند که برای جبران هزینه از چاپ پول و استقراض از بانک مرکزی استفاده کنند که این امر منجر به تورم می‌شود و تورم یک نوع مالیات ناعادلانه است که از مردم گرفته می‌شود.

به گفته وی تلاش ما در شناسایی دانه درشت‌ها است، اصلاحات فرآیندی ما کمک می‌کند که حق عمومی است، ما بیش از ۳۵ درصد مالیاتی که وصول می‌کنیم، فقط از ۷۰۰ شرکت بزرگ است، مالیات اصناف و مشاغل ۶ درصد کل مالیات است، سال گذشته مالیات اصناف ۸۰۶ همت مالیات گرفتیم، در حالی که از اصناف ۵۰ هزار میلیارد تومان مالیات گرفتیم یعنی ۵ تا ۶ درصد کل مالیات از اصناف و مشاغل است که تعداد آن‌ها ۸ میلیون نفر هستند.

رئیس سازمان امور مالیاتی ادامه داد، ۵۰ درصد مالیات اصناف مربوط به یک درصد آن‌ها است و ۲۵ همت بقیه مربوط به ۹۹ درصد اصناف و مشاغل است، پس اینجا هم تمرکز بر دانه درشت‌ها است. ۵۰ درصد اصناف مالیات صفر اظهار کرده اند.

سبحانیان این را هم تاکید کرد، ۹۰ درصد اصناف زیر ۲۰ میلیون تومان مالیات در سال داده‌اند، در حالی که کارمندی که ماهانه ۲۰ میلیون حقوق می‌گیرد، سالانه ۳۰ میلیون تومان مالیات می‌پردازد.

به باور سبحانیان، سال قبل ۲.۷ میلیون مودی و پرونده جدید مالیاتی در کشور شناسایی شد.

رئیس سازمان امور مالیاتی کشور گفت: مالیات ستانی هوشمند می‌تواند نقطه زنی کند و از افراد دارای درآمد بیشتر، مالیات بیشتر هم بگیرد.

رئیس سازمان امور مالیاتی این را هم گفت: معتقدیم به جهت ایراد نظام قبل مالیاتی بود که مداخلات انسانی در آن زیاد بود.

وی گفت: اگر چه ما مامور وصول مالیات هستیم، ولی خدمات سلامت، آموزش و زیر ساخت از محل مالیات افراد ثروتمند است. از ۹ درصد مالیات ارزش افزوده ۴ درصد عوارض شهرداری‌ها است. سال قبل ۱۳۵ هزار میلیارد تومان عوارض به شهرداری‌ها و دهیاری‌ها پرداخت کردیم. مالیات برای اداره جامعه است و ما هم باید پاسخگو باشیم، در کجا مالیات آن‌ها خرج می‌شود.

سبحانیان گفت: ما هم باید اعلام کنیم که این بیمارستان یا مدرسه از محل مالیات احداث شده است، حتی این امکان را فراهم کنیم که مردم تصمیم بگیرند که مالیات آن‌ها در چه رشته‌ای ملنند خدمات آموزش یا محیط زیست خرج شود.

وی گفت: مالیات برای کنترل تورم و کاهش بودجه است، بخشی از تورم‌ها مربوط به دست اندازی دولت‌ها به منابع بانک‌ها بوده است.

رئیس سازمان امور مالیاتی گفت: سامانه مودیان مالیاتی مورد تاکید رئیس جمهور بود، راهبرد ما هوشمندسازی نظام مالیاتی است. مالیات افراد را شناسایی و تعیین کنیم.

به گفته سبحانیان، گلایه مردم این است که چرا بی عدالتی مالیاتی هست، چرا برای تمکن مالی مختلف یک گونه مالیات گرفته می‌شود. سوال می‌شود چرا تکالیف مودیان مالیاتی را زیاد می‌کنید، این را قانون تعیین کرده است و اتفاقا سامانه مودیان آن را آسان می‌کند، اگر فعال اقتصادی صورتحساب مالیاتی بزند، سازمان مالیاتی ۹۶ درصد اظهرانامه آن‌ها را می‌پذیرد و فقط ۳.۵ درصد اظهرانامه آن‌ها را بررسی می‌کند.

رئیس سازمان امور مالیاتی گفت: در دهه گذشته ۳۶ درصد منابع عمومی بودجه از مالیات و ۶۴ درصد از نفت تامین می‌شد.

انتهای پیام/