NayeGhalam | پایگاه خبری تحلیلی نای قلم ارومیه

امروز برگزار شد؛

تشریح فعالیت‌های کانون پرورش فکری با شعار "تابستانتو بساز"

تاریخ انتشار: 1403/03/17 | 14:35

مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان آذربایجان غربی با اشاره به شروع فعالیت‌های کانون با شعار "تابستانتو بساز" به تشریح برنامه‌ها پرداخت.

به گزارش نای قلم، زهرا آب‌سوران امروز در جمع خبرنگاران اظهار کرد: رسالت و تعهد این‌ مجموعه، شناسایی و شکوفایی استعداد مخاطبان بوده که در همین راستا تابستان امسال با رویکرد تربیتی و مهارتی، مبتنی بر اصول علمی و تجربی حاکم بر فعالیت‌ فرهنگی، هنری و ادبی، ویژه‌برنامه‌ها، جشنواره‌ها و ... طراحی و با استفاده از ظرفیت‌های نوجوانان، حمایت‌های مردمی و خانواده‌ها اجرا می‌شود.

او شکوفایی استعداد کودکان و نوجوانان بر اساس نظام تعلیم و تربیت اسلامی را یکی از اهداف خواند و با تشریح سیاست‌های سه‌گانه کانون در سال ۱۴۰۳، تصریح کرد: اول مخاطب‌محوری به معنای افزایش دایره مخاطبان است؛ باید برای همراهی همه کودکان و نوجوانان برنامه داشته باشیم. کانون با سازمان تعلیم و تربیت، کودکان استثنایی و... درارتباط است و همه جزو مخاطبان ما هستند. مورد دوم نوجوان‌محوری است؛ کانون تا امروز روی کودک تأکید داشته است و کمتر سراغ نوجوان رفتیم اما امسال تأکید بیشتری بر نوجوانان داریم و مورد سوم مرکزمحوری به این معنا که مراکز کانون محور توجه و فعالیت باشند.

مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان، مربیان و نوجوانان را به عنوان ارکان فعالیت‌های تابستانی کانون عنوان و اضافه کرد: با توجه به رویکرد نوجوان‌محوری کانون در تابستان امسال استفاده از کانون‌یاران که از اعضای توانمند فرهنگی و هنرمند هستند به عنوان مربی با اسم مربی‌یار در دستور کار قرار دارد.

آب‌سوران بر نقش حلقه‌های میانی و یا گروه‌های مردمی به عنوان یک حامی و بازوی توانمند در کنار مربیان برای پیگیری اهداف کانون هم تاکید و اذعان کرد: با هدف طراحی حرکت‌های اجتماعی، تربیت کنشگران نوجوان، استفاده از ظرفیت‌های نوجوانان در جهت اجرای برنامه‌های فرهنگی و هنری و ورود موفق به عرصه های اجتماعی، کانون‌یاران نوجوان در سطح استان شکل گرفته و در حال حاضر حدود ۵۰ کانون یار در سطح استان فعالیت می‌کنند.

وی شعار برنامه‌های کانون در تابستان امسال را "تابستانتو بساز" اعلام کرد و گفت: این شعار سه جزء دارد؛ کلمه تابستان، کلمه تو و ساختن. در این شعار سعی شده به کودک و نوجوان القا شود باید با اراده خود نسبت به شکل‌دهی تابستان خود اقدام کند و در پایان مهارتی را کسب کرده باشد.

مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان، ترویج فرهنگ کتاب و کتاب‌خوانی را مهم‌ترین رسالت کانون دانست و بیان کرد: این رویکرد در فعالیت‌های تابستانی مورد توجه بوده و مراکز امانت کتاب و برگزاری مسابقات کتابخوانی را در اولویت برنامه‌ها داریم.

وی به رونمایی از عروسک‌های نمایشی «یاریگران زندگی» هم اشاره کرد و گفت: «یاریگران زندگی» با هدف آگاهی‌بخشی به کودکان و نوجوانان و تقویت مهارت «نه گفتن»، آموزش مفاهیم تربیتی به صورت غیرمستقیم و کنترل آسیب‌های اجتماعی طراحی و ساخته شده‌اند.

آب‌سوران توضیح داد: این عروسک‌ها توسط مرکز آفرینش‌های هنری اداره کل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان آذربایجان غربی ساخته شده و دارای قابلیت‌های حرکتی هستند و در هر عروسک نشانه‌های ویژه‌ای به کار رفته است.

به گفته وی، عروسک‌های «یاریگران زندگی» به ۱۰ مرکز کانون ارسال شده است تا در برنامه‌های مراکز مورد استفاده قرار گیرند، هر مرکز می‌تواند متناسب با زیست‌بوم خود بهره‌برداری لازم را داشته باشد.

مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان در بخش دیگری از سخنان خود به راه‌اندازی اولین اتاق بازی و سرگرمی در مدرسه لیلا ارومیه هم اشاره کرد و توضیح داد: یکی از اتاق‌های این مدرسه با اسباب‌بازی و سرگرمی‌های سازنده از طریق صدور حکم‌های مجازات جایگزین حبس توسط کانون تجهیز شد تا دانش‌آموزان در اوقات فراغت به بازی بپردازند، چرا که بازی و استفاده از اسباب بازی اجزای اساسی رشد کودک هستند و آنها از طریق اسباب‌ بازی‌ها، بیشتر درباره محیط اطراف خود می‌آموزند، با دیگران روابط برقرار می‌کنند و دنیای اطراف خود را درک می‌کنند.

به گفته وی، اتاق های بازی دیگری در مناطق کمتر برخوردار راه اندازی می‌شود.

آب‌سوران از فعالیت ۲۳ مرکز ثابت و چهار مرکز پستی و هشت مرکز سیار در استان خبر داد و افزود: ۶۵ فعالیت برای کودکان ۴ تا ۱۸ سال در برنامه‌های تابستانه پیش‌بینی شده است که از این تعداد ۵۹ فعالیت تخصصی است.

گفتنی است، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان آذربایجان غربی در حال حاضر بیش از ۲۲هزار نفر عضو فعال دارد.

انتهای پیام/

ارسال نظرات