NayeGhalam | پایگاه خبری تحلیلی نای قلم ارومیه

مدیر کل استاندارد آذربایجان غربی عنوان کرد؛

عضویت استاندارد ایران در اتحادیه تایید صلاحیت آسیا - اقیانوسیه

تاریخ انتشار: 1403/04/11 | 19:39

مدیر کل استاندارد آذربایجان غربی گفت: مرکز ملی تأیید صلاحیت سازمان ملی استاندارد ایران در ارزیابی همترازی با کسب 97 درصد رای مثبت (از مجموع 61 رای، 54 رای مثبت و 5 رای ممتنع) بعد از گذشت سه دهه موفق به تمدید و افزایش عضویت کامل خود در اتحادیه تایید صلاحیت آسیا - اقیانوسیه(APAC)  شد.

به گزارش نای قلم، وحید موسی‌پور در گفتگوی اختصاصی اظهار کرد: این دستاورد فنی نه تنها زمینه‌ساز جهش تولید شده بلکه در تقویت اقتصاد نقش تعیین‌کننده‌ای دارد و از این پس نتایج آزمون، بازرسی و گواهی‌های صادره توسط نهادهای ارزیابی انطباق با اعتبار این مرکز مورد پذیرش جامعه جهانی و زمینه‌ساز جهش تولید و رشد اقتصادی کشور می‌شود.

وی با اشاره به اینکه نهادهای اعتباربخشی و تأیید صلاحیت اهدافی چون حذف موانع فنی، حذف آزمون و بازرسی مجدد یک محصول یا خدمت برای ورود به بازارهای بین‌المللی را دنبال می‌کنند، گفت: این امر زمان و هزینه را برای تجار و صاحبان صنایع به حداقل کاهش می‌دهد.

موسی‌پور تصریح کرد: یکی از نتایج این موفقیت که پس از 26 سال حاصل شده است این است که زین پس نتایج آزمون نهادهای بازرسی و آزمایشگاههای تأیید صلاحیت شده توسط مرکز ملی تایید صلاحیت ایران، مورد وثوق مجامع بین‌المللی در 110 کشور است، لذا تجار و صادرکنندگان ایرانی برای اثبات تطابق کیفیت کالاهای خود با الزامات کشور مقصد می‌توانند از خدمات نهادهای ارزیابی انطباق مستقر در ایران استفاده کنند.

وی تاکید کرد: این رویداد بین‌المللی، توسعه و ارتقاء توافقات تجاری دوجانبه و چندجانبه و به رسمیت شناختن نهادهای بازرسی و آزمایشگاههای معتبر تأیید صلاحیت شده توسط دولت‌ها و بخش خصوصی همه کشورهای عضو را به دنبال دارد.

مدیر کل استاندارد آذربایجان غربی با بیان اینکه بعد از سه دهه، سازمان ملی استاندارد ایران، به عضویت اتحادیه نظام آزمایشگاهی درآمده است، توضیح داد: این نهاد اعتباردهی، ابزارها و زیرساختهای فنی برای ارزیابی انطباق کالیبراسیون، آزمایش، نتایج آزمایشهای پزشکی و بازرسی، برنامه‌های تست مهارت و تولید مواد مرجع معتبر را فراهم می‌کند که با این موفقیت نظام استانداردسازی کشور در حوزه اعتباربخشی، کالای ایرانی به بیش از ۱۱۰ کشور دنیا با افتخار صادر می‌شود.

وی جلوگیری از خروج ارز، اتلاف وقت و کاهش چشمگیر هزینه را از دیگر مزیت‌های این عضویت عنوان کرد.

موسی‌پور ادامه داد:  با موافقت کمیته مدیریتی سیستم بینالمللی ارزیابی انطباق تجهیزات و قطعات الکترونیکی IECEE در کمیسیون بین‌المللی الکتروتکنیک  (IEC)، ایران به جمع 53 کشور عضو این سیستم ملحق شده است و سازمان ملی استاندارد ایران در کنار نهادهای کشورهایی مانند آلمان، فرانسه، کانادا، آمریکا، انگلستان، ایتالیا، سوئیس، چین، ژاپن، هند، عربستان سعودی، ترکیه، امارات و غیره اعتبار بین المللی خود را بار دیگر مسجل کرده است.

به گفته مدیر کل استاندارد آذربایجان غربی، با تحقق این عضویت، زمینه برای ورود به بازارهای جهانی و تجارت با دنیا در 23 دسته محصولات و قطعات برقی و الکتریکی از جمله لوازم برقی خانگی، تجهیزات پزشکی و بیمارستانی، خودروهای برقی، تجهیزات روشنایی، تجهیزات اندازه گیری و آزمایشگاهی، لوازم صوتی و تصویری، تجهیزات اداری و فناوری اطلاعات، اتوماسیون صنعتی، تجهیزات حفاظتی، باتریها، سیم و کابل، ابزارهای برقی، تابلوهای فشار قوی و فشار ضعیف و سایر قطعات الکترونیکی تسهیل شده است.

وی به رسمیت شناخته شدن نهادهای ارزیابی انطباق و آزمایشگاههای آزمون کشور در سطح بین‌المللی، پذیرش جهانی گواهینامهها و نتایج آزمون صادر شده توسط نهادهای داخلی و پرهیز از تکرار آزمون‌ها، حذف موانع فنی تجارت، بسترسازی جهش تولید و حمایت از تولید داخلی، اطمینان‌بخشی به تولیدکنندگان، تجار و بازرگانان مبنی بر پذیرش محصولات و خدماتشان در کشورهای دیگر، کاهش بسیاری از هزینهها و صرفه‌جویی در زمان، جلوگیری از خروج ارز از کشور را از جمله دستاوردهای سازمان ملی استاندارد ایران عنوان کرد.

موسی‌پور با اشاره به اینکه در سه سال گذشته، سازمان ملی استاندارد توانست رتبه نخست استانداردسازی منطقه‌ای را کسب کند، اذعان کرد: در حوزه برند حلال هم توانست بیش از هزار مجوز برند حلال برای محصولات ایرانی صادر کرده و نیز موفق به استقرار در رتبه پنجم آسیا و قرار گرفتن در جایگاه بیستم ایزو شود.

وی همچنین اضافه کرد: با تصویب مصوبات مربوط به کم فروشی نظیر خالص‌فروشی و پیش‌بسته بندی در شورای عالی استاندارد، عدد کم‌فروشی از 41.37 درصد در اواخر بهار۱۴۰۱ به عدد 17.8 درصد در زمستان ۱۴۰۲ کاهش پیدا کرد.

مدیر کل استاندارد آذربایجان غربی ادامه داد: تا پیش از دولت سیزدهم، ابتدا خودروها پیش فروش می‌شدند و سپس مجوز استاندارد اخذ می‌شد ولی در دولت شهید رئیسی این روند تغییر کرد، هم اخذ مجوز به قبل از فرآیند پیش فروش منتقل شد و هم دایره صدور مجوز استاندارد برای قطعات خودروها افزایش یافت ضمن اینکه پنج خودروی بی‌کیفیت هم دیگر تولید نمی‌شوند.

وی خاطرنشان کرد: سازمان ملی استاندارد ایران با تبدیل ۲۴.۳ درصد از کل مجوزهای کاغذی صادره خود به شناسه یکتا، در بین سایر دستگاه‌ها در صدر جدول قرار گرفت.

انتهای پیام/

ارسال نظرات