NayeGhalam | پایگاه خبری تحلیلی نای قلم ارومیه

با حضور استاندار آذربایجان‌غربی انجام شد؛

رهاسازی آزمایشی مرحله دوم طرح آبرسانی دریاچه ارومیه

تاریخ انتشار: 1403/03/22 | 13:39

فاطمه حاجی زاده/ با حضور استاندار آذربایجان‌غربی رها سازی آزمایشی مرحله دوم طرح آبرسانی به دریاچه ارومیه از طریق کانال بادین آباد آغاز شد.

 به گزارش نای قلم، محمدصادق معتمدیان امروز در حاشیه رهاسازی آزمایشی فاز دوم پروژه آبرسانی به دریاچه ارومیه از طریق کانال بادین آباد و در گفتگو با خبرنگاران، این پروژه را یکی از پروژه های سخت افزاری مصوب کارگروه ملی نجات دریاچه عنوان کرده و افزود: پروژه مذکور با حمایت و پیگیری شهید جمهور ، شهید آیت الله رئیسی در حداقل زمان آماده بهره برداری شد.

وی همچنین با قدردانی از اهتمام جدی وزارت نیرو و دستگاه های متولی برای اتمام این پروژه، خاطرنشان کرد: تکمیل پروژه مذکور در طول ۱۵ ماه، بیانگر روحیه جهادی و تلاش شبانه روزی متولیان امر و قرارگاه خاتم الانبیاء می باشد.

دبیر کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه به طول ۴.۵ کیلومتری کانال بادین آباد نیز اشاره کرده و افزود: این کانال ۱۸۰ میلیون مترمکعب آب مازاد منطقه را به سد کانی سیب و در نهایت دریاچه ارومیه منتقل خواهد کرد.

معتمدیان همچنین با بیان اینکه حدود ۵۰۰ هزار مترمکعب خاکبرداری برای احداث کانال بادین آباد انجام شده، اضافه کرد: حدود ۴۱۵ هزار مترمکعب عملیات خاکریزی و بیش از ۷ هزار مترمکعب سازه های بتنی در این پروژه مورد استفاده قرار گرفته است.

وی در ادامه از اختصاص بیش از ۱۵ هزار میلیارد ریال برای اتمام کانال بادین آباد خبر داده و افزود: با استفاده از دانش و تکنولوژی داخلی و حمایت دولت سیزدهم، این پروژه تکمیل شده قرار بود در دهم خردادماه سال جاری توسط رئیس جمهور شهید به بهره برداری برسد که متاسفانه به زمانی دیگر موکول شد.

دبیر کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه همچنین پروژه کانال بادین آباد را آخرین پروژه سخت افزاری احیای دریاچه در آذربایجان غربی عنوان کرده و یادآور شد: با توجه به بارش های خوب و مدیریت انجام شده، میزان رهاسازی آب از سدها به سمت دریاچه ارومیه به بیش از ۱.۵ میلیارد مترمکعب رسیده است.

معتمدیان در پایان از پر شدن ۷۱ درصدی ظرفیت سدهای استان خبر داده و افزود: با توجه به فراهم سازی زیرساخت ها و تکمیل پروژه های سخت افزاری، امیدواریم در سال های آینده شاهد تثبیت وضعیت دریاچه ارومیه باشیم.

انتهای پیام/

ارسال نظرات