NayeGhalam | پایگاه خبری تحلیلی نای قلم ارومیه

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی عنوان کرد

ترویج کشت محصولات کم‌آب، نسخه شفابخش دریاچه ارومیه

تاریخ انتشار: 1403/03/21 | 15:40

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: ترویج کشت محصولات کم‌آب در استان می‌تواند نقش موثری در مدیریت بحران آب در بخش کشاورزی و بحران دریاچه ارومیه داشته باشد.

به گزارش نای قلم، خسرو شهبازی در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار کرد: با توجه به تلاش‌های انجام شده و رشد بارش‌ها وضعیت دریاچه ارومیه بهتر شده است، اما همچنان نیاز است عملیات ترویج و کاشت محصولات کم آب‌بر در استان بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

وی توسعه واحد صنایع تبدیلی و تکمیلی استان را جز اولویتهای جهاد کشاورزی استان عنوان کرد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی ادامه داد: تعداد واحد سورت و بسته‌بندی از ۱۵ واحد با ظرفیت ۲۲ هزار تن به ۵۰ واحد با ظرفیت ۳۰۰ هزار تن رسیده که ۱۳ برابر رشد داشته است.

وی، با اشاره به اینکه در سال گذشته ۱۰۰ هزار تن کود در استان توزیع شده است، تصریح کرد: یکی از کشت‌هایی که ترویج یافت بحث کشت کلزا بود که از دو هزار هکتار به چهار هزار و ۳۵۰ هکتار رسید که ۱.۵ برابر  رشد دارد.

شهبازی، با اشاره به اینکه در حال حاضر ثبات در بازار گوشت مرغ برقرار است، تصریح کرد: در خرداد ماه جاری بیش از سه میلیون تن گوشت مرغ تولید شد که در مقایسه با مدت زمان مشابه پارسال ۲۲ درصد رشد داشته است.

وی اظهار کرد: در سال‌جاری یک میلیون و ۳۶۰ هزار قطعه به واحد گوشتی استان در تولید مرغ اضافه می‌شود و در ادامه با صدور مجوز چاه جدید یک میلیون قطعه دیگر نیز به ظرفیت تولید مرغ افزوده می‌شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌غربی افزود: درحال حاضر ۲۱ هزار تن ذرت وارداتی، ۳۸ هزار تن جو و یک هزار و ۲۶۴ تن سویا در انبارهای استان ذخیره شده است.

*بهره‌برداری از ٨٨ پروژه کشاورزی در آذربایجان‌غربی

شهبازی در ادامه سخنان خود اذعان کرد: ٨٨ پروژه با ٢۵١ میلیارد تومان اعتبار و ٢٢١ نفر اشتغال‌زایی مستقیم و ۴٠۴ نفر اشتغال غیرمستقیم در بخش آب و خاک و شیلات به بهره‌برداری می‌رسند.

وی تصریح کرد: افزایش واحدهای سورت و بسته‌بندی، افزایش تولید پوره و کنسانتره به ٣٨ واحد، افزایش ظرفیت واحدهای سردخانه‌ای به بیش از یک میلیون و ٢٠٠ هزار تن، تشکیل کمیته دائمی سیب، افزایش واحدهای مرغداری، تحقق شعار جهش تولید در دیم‌زارها و افزایش تولید گندم و سطح زیر کشت، افزایش توزیع بذر اصلاح شده و کودهای شیمیایی، ترویج کشت‌های کم آب بر، افزایش تولید سیب و چغندرقند و گوجه فرنگی و سایر محصولات کشاورزی از جمله برنامه‌های اجرایی حوزه کشاورزی آذربایجان‌غربی بوده است.

شهبازی با اشاره به آمار رشد سردخانه‌ها در دولت سیزدهم تصریح کرد: در واحدهای سردخانه‌ای تعداد آن‌ها از ۳۴۶ واحد به ۴۸۰ واحد رسیده است که ظرفیت آنها یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن است و با این افزایش مشکل نگهداری محصول سیب را نداریم.

وی عنوان کرد: تشکیل کمیته دائمی سیب از جمله اقدامات خوب در دولت سیزدهم بود که بیش از ۴۰۰ هزار تن سیب را به محصولات صادراتی تبدیل کردیم و امیدواریم با ورود سرمایه‌گذاران واحدها را هرچه بیشتر توسعه دهیم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌غربی خاطرنشان کرد: تعداد سه پروژه گلخانه‌ای نیز توسط شرکت شهرک‌های کشاورزی با اعتبار بالغ بر ۶۱۰ میلیارد ریال، با تعداد ۲۷ اشتغال پایدار در سطح شهرستان‌های نقده، سلماس و مهاباد در طول این ایام افتتاح می‌شود.

وی افزود: استان آذربایجان‌غربی با تولید سالانه بیش از هفت میلیون تن محصولات کشاورزی، دارای رتبه‌های نخست و تک رقمی در تولیدات کشاورزی در سطح کشور است.

انتهای پیام/

ارسال نظرات