NayeGhalam | پایگاه خبری تحلیلی نای قلم ارومیه

در چهارمین جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی مطرح شد؛

ایجاد فضای فرهنگی راهکاری برای برقراری نظم اجتماعی

تاریخ انتشار: 1402/12/16 | 14:27

چهارمین جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی آذربایجان‌غربی به ریاست معاون سیاسی اجتماعی استاندار برگزار شد.

به گزارش نای قلم، چهارمین جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی آذربایجان‌غربی در سال جاری به ریاست رضا ابراهیمی، معاون سیاسی اجتماعی استاندار و با حضور خدیجه معصومی، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان؛ افشار کبیری، مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری؛ علیرضا نوروزی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی؛ ایرج سلیمان زاده، رئیس شورای اسلامی؛ علی آخوندیان، مدیرعامل انجمن خیرین توسعه کتابخانه‌ها و ترویج کتابخوانی استان و سایر اعضاء برگزار شد.

بررسی نیازمندی‌های کتابخانه‌های در حال افتتاح استان، دومین جشنواره خیرین توسعه کتابخانه‌ها و ترویج کتابخوانی و ارائه گزارش طرح نسل کتابخوان از مهم ترین محوریت های جلسه بود.

در ابتدای جلسه، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی ضمن گرامیداشت بیستمین سالروز تأسیس نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور و اشاره به اجرایی شدن مصوبات جلسه قبل گفت: با عنایت رئیس انجمن و صدور دستورات لازم در خصوص پرداخت سهم نیم درصد کتابخانه‌های عمومی از درآمد شهرداری ها در یازده ماه سال جاری پرداخت نیم درصد به کتابخانه‌های عمومی رشد قابل توجهی داشته است.

خدیجه معصومی، ادامه داد: افتتاح کتابخانه در شهر سرو از مصوبات سفرهای شهرستانی استاندار آذربایجان غربی در سال ۱۴۰۱ بود و ساختمان آن با زیربنای ۲۳۳ مترمربع، توسط اداره کل راه و شهرسازی استان با اعتبار ۲۲ میلیارد ریال، مرمت و بازسازی شد و پس از تجهیز و آماده سازی با اعتبار 10 میلیارد ریالی توسط اداره کل کتابخانه های عمومی، در آبان ماه به بهره برداری رسید؛ سه پروژه دیگر در شهرستان میاندوآب با پیشرفت 90 درصدی نقده و سردشت نیز در شرف افتتاح هستند که با تأمین اعتبار لازم توسط سازمان مدیریت و برنامه ریزی به بهره برداری می‌رسند که بخشی از تجهیزات مورد نیاز توسط بنیاد علمی آموزشی قلم چی، اهدا شده است.

معصومی در بخش دیگری از سخنان خود، اذعان داشت: در فاز دوم طرح نسل کتابخوان، چهارده دستگاه اجرایی در استان، اسامی متقضیان عضویت در کتابخانه‌های عمومی را به این اداره کل ارسال کرده اند که هزینه عضویت آنها توسط سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان تقبل شده است.

معاون سیاسی اجتماعی استاندار آذربایجان‌غربی با اشاره به نقش جشنواره انجمن خیرین توسعه کتابخانه ها و ترویج کتابخوانی در پیشرفت کتابخانه های عمومی گفت: در راستای اجرای باشکوه تر این جشنواره از ظرفیت سایر دستگاه‌های اجرایی نیز استفاده می‌شود و باید با برنامه ریزی هدفمند، برگزاری منظم و سالانه این جشنواره، امر توسعه کتابخانه های عمومی را در چهارچوب مشخص هدایت کرد.

رضا ابراهیمی، هم چنین به پیگیری توسط فرمانداری‌ها جهت اتمام سه پروژه کتابخانه‌های عمومی و استفاده از ظرفیت شهرداری ها جهت تجهیز آنها تأکید کرد.

افشار کبیری، مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری نیز با اشاره به نقش جلسات انجمن در پیشبرد اهداف کتابخانه های عمومی گفت: جلسات انجمن از جلسات ضروری و موردنیاز و فاخر استان است؛ چرا که ایجاد فضای فرهنگی از راهکاری برقراری نظم اجتماعی و پیشگیری از آسیب های اجتماعی است؛ باید تدابیر لازم جهت افزایش سرانه مطالعه و خرید کتاب به عنوان کالای فرهنگی اتخاذ شود.

علی آخوندیان، مدیرعامل انجمن خیرین توسعه کتابخانه‌ها و ترویج کتابخوانی استان نیز گزارشی از اهداف و اقدامات این انجمن ارائه داد و گفت: مقام معظم رهبری (مدظله العالی)، امروزه کتابخوانی و علم آموزی را یک واجب دینی بیان کرده اند و انجمن خیرین توسعه کتابخانه و ترویج کتابخوانی نیز در سال 91 با هدف احداث، تعمیر، تکمیل، تعمیر و تجهیز و اهدای کتاب به کتابخانه های عمومی تأسیس شده و تاکنون 13 انجمن در سطح شهرستان ها نیز فعالیت دارند؛ جهت پیشبرد  بهتر اهداف انجمن، نیازمند حمایت و مساعدت دولت هستیم.

مشارکت دستگاه های اجرایی استان در برگزاری دومین جشنواره خیرین توسعه کتابخانه‌ها و ترویج کتابخوانی استان و مشارکت سازمان های ذیربط برای اتمام پروژه های در دست احداث  کتابخانه‌های عمومی، مهم ترین مصوبات جلسه بود.

انتهای پیام/

ارسال نظرات