NayeGhalam | پایگاه خبری تحلیلی نای قلم ارومیه

یادداشت؛

مشارکت پرشور و حداکثری کیمیای انتخابات مجلس دوازدهم

تاریخ انتشار: 1402/08/24 | 08:16

محمدعلی خالق‌نژاد / انتخابات نماد مردمسالاری، دموکراسی و مظهر تجلّی و تحقق اراده ملّت بر تعیین سرنوشت  خویش است. بر همین اساس هم آیه شریفه «اِنَّ اللهَ لایُغَیِّرُ مابِقَومِِ حَتّی یُغَیِّرُ مابِاَنفُسِهِم» خداوند سرنوشت هیچ قومی را تغییر نمی‌دهد مگر آنکه خودشان بخواهند (سوره رعد آیه ۱۱)  تاکید موکَّدی است بر حضور و نقش موثر مردم در تغییر و تعیین سرنوشت خود. صندوق‌های رای و حضور آگاهانه و مشارکت فعالانه همه آحاد مردم در انتخابات از مصادیق بارز ایفای این نقش و وظیفه همگانی محسوب می‌گردد.

ناگفته پیداست که انتخابات حماسه‌ای بی‌بدیل در ابعاد و اشکال گوناگون از قبیل سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و... بوده و حضور در پای صندوق و رای دادن نیز نوعی کُنِش و رفتار سیاسی برای سهیم بودن در سرنوشت خود و آیندگان محسوب می‌شود و مشارکت مردم در آن تاثیر شگرف و به‌سزایی در تحقق این قانون «لایتغیر الهی» بر جای می‌گذارد و همچنین رأی دادن از مؤلفه‌های اصلی و اساسی رفتار سیاسی شهروندان برای ایجاد وحدت و انسجام و یکی از شاخص‌های میزان مقبولیت و مشروعیت نظام سیاسی در نظام جمهوری اسلامی ایران به شمار می‌رود.

با امعان نظر در موارد پیش گفته حضور مردم در انتخابات بر ایجاد وحدت و انسجام بین مردم، ناکامی دشمنان خارجی، ایجاد ثبات سیاسی واقتصادی، ایجاد شور و نشاط اجتماعی تأثیر مثبت و به سزایی دارد. بنابراین به طور کلی می توان گفت حضور آگاهانه و فعالانه وپرشور مردم در شرایط خطیر کنونی در انتخابات به ویژه انتخابات مجلس شورای اسلامی تأثیرگذار بوده و یاس و نومیدی بدخواهان مردم و نظام اسلامی را در پی خواهد داشت.

کمتر از چهار ماه تا موعد برگزاری انتخابات دوازدهمين دوره مجلس شورای اسلامی و ششمین دوره مجلس، خبرگان رهبری زمان باقی است. در شرایط فعلی که از طرفی فشارها و ضربات جبران‌ناپذیری به توان اقتصادی و معیشتی جامعه وارد شده و تاثیرات سوئی بر اقتصاد کشور نهاده و در نتیجه زندگی و معیشت مردم را با مخاطرات جدّی مواجه نموده و موجبات کوچکتر شدن سفره آنان را فراهم نموده است و از طرفی هم ناکارآمدی و عملکرد نامطلوب نمایندگان مجلس یازدهم و ردّ صلاحیت جمعی از نمایندگان فعلی و نامزدهای مطرح طیف هاو جریانات سیاسی داخل نظام در  مجلس دوازدهم توسط هیئت های اجرایی و... که مزید بر علت گردیده نهایتاً نتیجه آن نوعی یاس و سرخوردگی در بین آحاد مردم شده که مجموعه این عوامل و شرایط موجب ایجاد گسست و سلب اعتماد عقبه اجتماعی مردم و بی‌تفاوتی جامعه نسبت به مسائل و رخدادهای سیاسی من جمله صندوق های رای و انتخابات گردیده و حضورشان در پای صندوق‌های رای را با تردید جدّی  مواجه ساخته است.

اینها و محورهای دیگری از این قبیل یک سوی ماجراست و سویه مهم وحیاتی دیگر قضیه موضوع "مشارکت مردمی" است که خنثی کننده تمامی توطئه ها می باشد. 

همچنانکه در صدر نوشتار حاضر قید شد مجموعه شرایط قبلی و از سویی هم عملی نشدن وعده های نمایندگان مجلس یازدهم که در کمپین های انتخاباتی گذشته  داده و از قِبَلِ آن نظر مردم راجلب و رای گرفتند و پس از جلوس بر صندلی قدرت فراموش کرده اند موجبات دلسردی قاطبه مردم که رکن اصلی و اساسی هر انتخاباتی هستند شده و در نتیجه از تاثیر گذاری صندوق های رای و جریان های سياسی سلب اعتماد نموده اند و یا به عبارتی به خاطر آسیب دیدگی اعتماد مشارکت گریز شده اند و طبیعی است که رغبت آنچنانی هم برای حضور در پاي صندوق‌هاي رأي نداشته باشند.

مجلس شورای اسلامی در نظام جمهوری اسلامی از جایگاه و اهمیت ویژه و والایی برخودار بوده و به فرمایش بنیان گذار کبیر جمهوری اسلامی ایران" مجلس در راس امور" می باشد. از سوی دیگر رهبر معظم انقلاب در ۱۵ فروردین ۱۴۰۲ در دیدار با مسئولان وکارگزاران نظام به اهمیّت انتخابات اشاره و فرمودند: "...مسئولان مرتبط راهبرد: مشارکت، امنیّت، سلامت و رقابت انتخابات را از هم اکنون مشخّص کنند تا انتخاباتی خوب و سالم و با مشارکت بالا داشته باشیم. "بنابراین یکی رکن های مورد نظر مقام معظم رهبری مقوله  "مشارکت" است که از اهمیّت بالایی برخوردار می باشد که همواره بر آن تاکید می ورزند چرا که باید اذعان نمود در شرایط حسّاس کنوني میزان مشارکت در انتخابات به عنوان برگ برنده ای برای نظام اسلامی برای تنطیم و تحکیم جايگاه خودش در بین مردم و حتّی در سطح بین المللی خواهد بود.

علی ایّحال با شرایط پیش آمده در مورد بررسی صلاحیت ها در هیئت های اجرایی، نمی توان افق روشنی برای انتخابات ۱۱ اسفندماه جاری متصوّر شد.

با این توصیفات باید اذعان نمود که مشارکت بالا و پرشور و حداکثری مردم  حکم  "کیمیایی" است برای مسئولان و کارگزان به عنوان برگزارکنندگان انتخابات از یک سو و مردم و طیف ها و جریانات سیاسی داخل نظام به عنوان رای دهندگان از دیگر سو که باید قدر دانسته شود.

 مخلص کلام اینکه علیرغم تمامی مسائل انتخابات اسفندماه سال جاری را باید مهم ترین رخداد و حادثه سیاسی کشور در این برهه زمانی تلقی نمود. اهمیّت این انتخابات در کنار انتخاب نمایندگان مجلس خبرگان رهبری که مهمترین مجلس در جمهوری اسلامی ایران می باشد و چرخش نخبگان در سطح ملی، به لحاظ سیاسی و بین‌المللی برای آینده نظام جمهوری اسلامی ایران تعیین کننده است.

وقتی سخن از مشارکت حداکثری است؛ این امر صرفاً یک مساله کمّی و حضوری نیست بلکه مشارکت حداکثری کیفیت حکمرانی را ارتقاء می‌بخشد. اعتبار و هویّت سیستم را در سه صحنه داخلی، منطقه‌ای و بین‌المللی با ضریب بالایی تقویت می‌کند.

بر همین مبناست که حضور در انتخابات به خودی و خود یک کُنِش درست و منطقی برای کنترل شرایط اقتصادی و سیاسی و... کشور است. کما اینکه به تجربه اثبات شده حضور آگاهانه و حداکثری منشاء تحولات جدّی و ماندگار در کشور شده است. با عطف به این امر روی کار آمدن مجلسی با مشارکت بالای مردمی می‌تواند استمرار بخش روند توسعه و رونق اقتصادی، معیشتی، سیاسی و اجتماعی را در پی داشته باشد‌.

از این رو باید گفت که انتخابات پیش رو حامل معنا و مفهوم اثرگذار و تعیین کننده بوده و امید امروز ایران اسلامی بیش از هر زمان معطوف به این انتخابات است.

حال انتظار می رود در فرصت باقی مانده هيئت های نظارت و شورای محترم نگهبان بامدّ نظر قراردادن منویّات رهبر معظم انقلاب مبنی بر "مشارکت و رقابت" در انتخابات با سعه صدر و دید وسیع ضعف احتمالی هیئت های اجرایی را برطرف نموده و با برگرداندن فضای امید و اعتماد به جامعه  و زمینه تحقّق رقابت سالم بین کاندیداهای گفتمان های مختلف، عرصه را برای مشارکت حداکثری مورد نظر رهبر معظم انقلاب فراهم نموده تا شاهد انتخاباتی سالم، رقابتی و با مشارکت بالای مردم بوده و موحبات یاس و ناامیدی دشمنان و ناخیرخواهان فراهم گردد.

انتهای پیام/

ارسال نظرات