NayeGhalam | پایگاه خبری تحلیلی نای قلم ارومیه

تداوم تورم در زندگی روزمره‌ی کارگران؛

شوک‌های تورمیِ پیاپی در بازار ملتهب مسکن

تاریخ انتشار: 1402/08/03 | 11:20

نسرین هزاره مقدم/ یکی از مسائلی که در هفته‌های اخیر به عنوان یک «دستاورد اقتصادی» بارها در رسانه‌ها مطرح شد، «کنترلِ تورم بخش مسکن» است؛ مدیران دولتی غالباً این دستاورد را «کاهش قیمت‌های مسکن» می‌نامند، اما سوال این است که کاهش قیمت در قیاس با چه و در اندازه‌گیری با کدام متر و معیار؟

وقتی رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس از ده برابر شدن هزینه‌های مسکن در بازه‌ی پنج ساله اخیر سخن می‌گوید و به درستی ادعا می‌کند هزینه‌های این بخش از استطاعت واقعیِ اکثریت مردم کشور خارج است، دولتمردان مدعی می‌شوند ما توانسته‌ایم تورم مسکن را مهار کنیم. اما آنچه آن‌ها مهار تورم می‌نامند، به گفته علیرضا خرمی فعال کارگری «فقط بهره‌ بردن از رکودی‌ست که به دلیل همان عدم استطاعت جمعی، در بازار مسکن حاکم شده است؛ هیچ عملکرد اصلاحی صورت نگرفته، فقط مناسبات عرضه و تقاضا، موجب شده به دلیل کاهش تقاضا، رکود حاکم شود، آیا اسم اینکه مردم دیگر نمی‌توانند خانه بخرند، پایین آمدن قیمت‌هاست؟!»

در سال‌های اخیر، شوک‌های تورمیِ پیاپی در بازار ملتهب مسکن اتفاق افتاد؛ آخرینِ این شوک‌ها، در پایان پاییز سال گذشته بود که موجب شد، قیمت هر متر مربع مسکن به طور سرسام‌آوری افزایش پیدا کند.

یک فعال کارگری در ارتباط با ادعای کنترل قیمت مسکن می‌گوید: دولت مدعی‌ست ما تلاش کرده‌ایم تورم را مهار کنیم در صورتیکه این اتفاق نیفتاده؛ الان مدتهاست که کسادی در بازار هست و دولت به این کسادی و رکودِ بازار، «کنترل تورم» می‌گوید!

به گفته‌ی علیرضا خرمی، مدتهاست که خرید خانه برای مردم عموماً و کارگران خصوصاً تبدیل به یک رویا شده است؛ دیگر کسی نمی‌تواند به خانه‌دار شدن فکر کند چه برسد که برای آن برنامه ریزی کند.

این فعال کارگری در ادامه می‌گوید: کارگران برای اجاره خانه به حاشیه‌ی شهرها رفته‌اند؛ تقریباً همه کارگران در حاشیه‌ها زندگی می‌کنند؛ تقریبا هیچ کارگری نمی‌تواند با درآمد خود در یک منطقه‌ی خوب یا متوسط شهر خانه اجاره کند لاجرم مجبور است به حاشیه‌ها برود؛ و این مساله در حال تسری یافتن به شهرستان‌های کوچک است.

خرمی اضافه می‌کند: دولت در مذاکرات مزدی ۱۴۰۲، افزایش حقوق کارگران را عامل تورم دانست و تن به افزایش قانونی دستمزد نداد؛ چه شد، تورم مهار شد؟! این مارپیچ دستمزد- تورم اصلاً در کشور ما واقعیت ندارد؛ حقوق را زیاد نکردند اما تورم به پیش تاخت.

او تاکید می‌کند: امروز کارگران بیش از  ۸۰ درصد درآمد خود را برای اجاره خانه می‌دهند.

موفقیت در مهار نرخ‌های نجومی مسکن وقتی معنا پیدا می‌کند که دولت با طرح‌هایی مثل اجاره به شرط تملیک یا حمایت از تعاونی‌های پررونق مسکن، راهی باز کند تا عموم مردم یعنی مزدبگیران خانه‌دار شوند؛ امروز حتی وام‌های مسکن با بهره‌های آن‌چنانی، کارکردی ندارند و فقط به درد سودجویان می‌خورند. بیست و دوم مهرماه، رئیس کمیسیون عمران مجلس در مورد وام‌هایی که کارکردی ندارند، گفت: قرار شده که ۵۵٠ میلیون تومان وام مسکن ارائه شود اما با بازپرداخت ١٢ میلیون تومان آن هم اگر یک میلیارد تومان سپرده داشته باشند حال اینکه کدام جوان می‌تواند اقساط ١٢ میلیون تومان را بپردازد و یک میلیارد تومان سپرده داشته باشد.

انتهای پیام/

ارسال نظرات