NayeGhalam | پایگاه خبری تحلیلی نای قلم ارومیه

مدیر کل دفتر امور فرهنگی و اجتماعی استانداری:

کتابخوانی باید در جامعه به یک ارزش تبدیل شود

تاریخ انتشار: 1402/12/21 | 08:20

مراسم اختتامیه‌ دوازدهمین جشنواره‌ کتابخوانی رضوی با حضور مسئولان استانی و شهرستانی و تقدیر از برگزیدگان  در آذربایجان غربی برگزار شد.

به گزارش نای قلم، مدیر کل دفتر امور فرهنگی و اجتماعی استانداری آذربایجان غربی گفت: اداره کل کتابخانه های عمومی با حضور جهادی همیشه در صحنه خود در پویش های مختلف، مناسبت های و فعالیت های متنوع سعی داشته اند کتاب ها به دست علاقمندان برسد.

افشار کبیری به جایگاه رفیع فرهنگ در جامعه اشاره ای داشت و بیان داشت: جایگاه رفیع فرهنگ در جامعه در واقع به فراموشی سپرده شده که باید برای اعتلای فرهنگ عمومی، بازسازی و تجدیدنظرهای اساسی داشته باشیم و باید از تمامی ظرفیت ها و امکانات برای اعتلا بخشیدن به فرهنگ استفاده کنیم.

مدیر کل دفتر امور فرهنگی و اجتماعی استانداری افزود: در بحث فرهنگ، جایگاه کتاب و کتابت و کتابخوانی و مطالعه ارزشی بس بالاتری نسبت به سایر رسانه ها و کالاهای فرهنگی دارد که ما باید این بحث را در جامعه توسعه بدهیم.

این مقام مسئول اضافه کرد: آن چیزی که با اهمیت است نهادینه کردن کتابخوانی از سنین پایین افراد در خانواده ها است و وجود فیزیکی کتاب در هر خانه ای به عنوان یک کالا و سرمایه فرهنگی می تواند تاثیر مثبتی در گرایش به مطالعه و خواندن انسان داشته باشد.

وی تاکید کرد: رابطه ای مسقیم بین کتابخوانی و توسعه یافتگی است، آن توسعه ای در تاریخ ماندگار است و تمدنی در تاریخ خواهد توانست پیشرفت کند که تمدنی مبتنی بر توسعه فرهنگی داشته باشد.

مدیر کل دفتر امور فرهنگی و اجتماعی استانداری با اشاره به نقش کتاب و کتابخوانی در توسعه و پیشرفت بیان داشت: بدون رشد فرهنگ کتابخوانی در جوامع نمی توان به رشد هیچ تمدنی رسید، هیچ رسانه ی جمعی نتوانسته است تا کنون نقشی را که کتاب در رشد تمدن ها داشته است، ایفا کند.

کبیری با تاکید به اینکه کتابخوانی باید به یک ارزش تبدیل شود، تصریح کرد: چنانکه از کتاب و کتابخوانی حمایت نشود باید در جامعه شاهد افزایش هر روز کمپ های معتادین و سایر آسیب های اجتماعی جدی در جامعه باشیم.

مدیرکل کتابخانه های عمومی آذربایجان غربی در اختتامیه دوازدهمین جشنواره کتابخوانی رضوی گفت: این جشنواره در بخش های مختلف خانوادگی، فردی، پویش کتابخوانی، چهار گزینه‌ای، هنرهای تجسمی، هنرهای دیجیتال، دست سازه، داستانک، مکتوب ویژه زندانیان، شعر و قصه گویی برگزار شد.

خدیجه معصومی، با اشاره به مشارکت گسترده ارگان های مختلف در جشنواره بیان داشت: در دوازدهمین دوره جشنواره کتابخوانی رضوی، اکثر ادارات ‌کل آذربایجان غربی، زندان های استان، دادگستری، شهرداری‌ها، خادمیاران رضوی استان، انجمن نابینایان وناشنوایان، فرهنگسراها، کانون های فرهنگی مساجد، انجمن خوشنویسان، آموزش و پرورش همکاری قابل توجهی با دست‌اندرکاران در برگزاری هر چه باشکوه تر با کتابخانه های عمومی داشتند.

وی اظهار داشت: قریب به ۴ هزار برنامه فرهنگی از ابتدای سال تا کنون در سطح استان برگزار شده است و جشنواره کتابخوانی رضوی نیز یکی از این برنامه‌های فرهنگی است که بیش از ۱۵۰۰ برنامه مختص جشنواره در ادامه برنامه های بیستمین دوره جشنواره بین المللی امام رضا (ع) برنامه ریزی و اجرا شده است.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان افزود: دوازدهمین جشنواره کتابخوانی رضوی با مشارکت حدود ۲۰ هزار نفر شرکت‌کننده در بخش‌های مختلف و در قالب الکترونیکی در استان آذربایجان غربی برگزار شد، از این تعداد حدود یک هزار نفر زندانی نیز در بخش مکتوب مسابقه مشارکت کردند.

وی خاطرنشان کرد: ۱۳۶برگزیده استانی، شامل ۸۹ نفر در بخش انفرادی و ۴۲ نفر در بخش خانوادگی و پنج نفر از میان زندانیان انتخاب شدند، و پنج منتخب ملی نیز داشتیم که در مراسم اختتامیه ملی با حضور مسئولان کشوری از آنان تقدیر شد.

گفتنی است، در این روز از پوستر دوره سیزدهم نیز رونمایی می‌شود. در پایان مراسم از برگزیدگان با اهدای لوح و جوایز نقدی تقدیر به عمل آمد.

انتهای پیام/

ارسال نظرات