NayeGhalam | پایگاه خبری تحلیلی نای قلم ارومیه

رئیس اتاق بازرگانی ارومیه:

معضلات پرداخت تسهیلات بخش کشاورزی باید رفع شوند

تاریخ انتشار: 1402/08/25 | 23:44

رئیس اتاق بازرگانی ارومیه افزود: عدم پرداخت تسهیلات سرمایه در گردش برای بخش کشاورزی و تسهیلات واردات دستگاه‌های سورت و بسته‌بندی و مشکلات وثیقه این بخش و زمان‌بر بودن دریافت تسهیلات بخش کشاورزی از مشکلاتی هستند که باید در سریع‌ترین زمان ممکن رفع شوند.

به گزارش خبرنگار نای قلم، قاسم کریمی امروز در شصت و پنجمین جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان اظهار کرد: مسائل مرتبط با پرداخت تسهیلات باعث اخلال در امر تولید و صادرات محصولات کشاورزی آذربایجان غربی شده است.

وی اضافه کرد: تلاش برای توسعه زیرساختهای کریدور تجاری و اقتصادی جمهوری اسلامی ایران به سمت کشورهای اتحادیه عرب و اتحادیه اروپا و قاره آفریقا و ایجاد نقطه اتصال این سه منطقه از طریق آذربایجان غربی و تبدیل استان به یک پایانه بزرگ تجاری برای صادرات مجدد کالا از پایانه های مرزی موجود آذربایجان غربی بدون تردید در توسعه  و امنیت اقتصادی استان موثر خواهد بود.

کریمی با اشاره به تلاش‌های تیم اقتصادی استان برای حل مشکل فعالان اقتصادی آذربایجان غربی اظهار کرد: با استفاده از ظرفیت‌های قانونی روان‌سازی و رفع موانع محیط کسب و کار در استان به ویژه در امر گمرکات، عوارض ماده 100 واحدهای تولیدی و رفع تعلیق کارت‌های بازرگانی از جمله گام‌های مثبت برای رشد فضای اقتصادی آذربایجان غربی در شش ماهه نخست سال جاری بوده است.

رئیس پارلمان بخش خصوصی آذربایجان غربی افزود: در مورد مشکلات و موانع بازگشت ارز حاصل از صادرات و ارائه راهکار به عنوان بسته پیشنهادی برای اصلاح سیاست های موجود و موضوع خرید ارز حاصل از صادرات کالاهای غیرنفتی توسط دولت با نرخ ارز آزاد، مستثنی کردن صادرات محصولات کشاورزی از اخذ تعهد ارزی اجرائی کردن مصوبات شورای عالی  هماهنگی اقتصادی و افزایش مهلت بازگشت ارز حاصل از صادرات در رونق بخش صادرات استان تاثیر گذار خواهد بود.

گفتنی است، شصت و پنجمین جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی آذربایجان غربی با دستور جلسات بررسی مسائل و مشکلات پرداخت تسهیلات سرمایه در گردش برای واردات دستگاه های سورت و بسته بندی، موانع و مشکلات بازگشت ارز حاصل از صادرات، ابهامات و اشکلات اجرای قانون پایانه فروشگاهی و سامانه مودیان و مشکلات واحدهای تولیدی در جرایم مالیاتی دوران تقسیط بدهی و پیشنهاد برای اصلاح آن برگزار شد.

انتهای پیام/

ارسال نظرات