NayeGhalam | پایگاه خبری تحلیلی نای قلم ارومیه

مسئول محفل طنز حوزه هنری آذربایجان غربی:

امروزه از طنز فاخر کمتر استفاده می شود

تاریخ انتشار: 1402/08/21 | 21:45

«طنز عرفانی» با حضور مسئول محفل طنز حوزه هنری آذربایجان غربی، در محفل طنز حوزه هنری آذربایجان غربی بررسی شد.

به گزارش خبرنگار نای قلم، در این محفل طنز ادبی که با حضور تعدادی از شاعران و نویسندگان شهرستان ارومیه برگزار شد، آثار برخی از شاعران عارف و فقیه مسلمان و متن های نثر و اشعار طنزآمیز آنها با مفاهیم اخلاقی، عرفانی و اجتماعی مورد بررسی قرار گرفت.

مسئول محفل طنز حوزه هنری آذربایجان غربی طی سخنانی با اشاره بر استفاده از طنز ادبی در ادوار گذشته گفت: بزرگان طنز و عارفان به سبب داشتن لطافت بیان ادبی و خلق تصاویر بدیعی دلنشین و دلپذیر، در تبیین مضامین پیچیده فلسفی، عرفانی و بحث های خسته کننده اخلاقی و مسایل غامض سیاسی و اجتماعی، از شیوه بیان طنز بسیار استفاده کرده اند.

سعید سلیمانپور اظهار داشت: در همین راستا عطار نیشابوری، سعدی، مولانا، بیدل، سید نعمت الله جزایری محدث، ملا احمد نراقی، ملامحمدباقر خلخالی، حکیم هیدجی زنجانی، تا حضرت امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری نیز ، که بیانات، رساله ها، کتاب ها، مقالات، خطبه ها مختلفی را دارا هستند از کنایات طنزآمیز بسیار لطیف، ماندگار و تاثیرگذار بسیار بهره برده اند.

سلیمانپور افزود: طنز فاخر واقعی و نجیب که منشا قرآنی نیز دارد، در احادیث ائمه اطهار (ع) هم دیده می شود که متاسفانه امروز این سنت حسنه در آثار بزرگان دین، اخلاق و دانش و بیانات علمی و معنوی آنها کمتر دیده می شود که اگر از همان بیان طنز لطیف و فاخر و شریف و تمیز استفاده کنند و تبلیغات و فیلم ها و سریال ها را با این شیوه غنی تر و دلنشین تر کنند تاثیرگذاری بیشتری در جامعه دارد.

این محفل طنز ادبی که سیصد و شصت و یکمین برنامه از زمان شروع بکار آن از سال ۱۳۸۹ شمسی بود با قرائت شعر تعدادی از شاعران حاضر در برنامه از جمله غلامرضا دانش فروز ، غلامعلی کریمی، فاطمه اسعدی، حیدر بابایی، میر حسین سعیدی، مصطفی قلیزاده علیار ، سید تیمور جامعی، میکاییل عباس زاده و نازیلا علیلو به پایان رسید.

انتهای پیام/

 

 

ارسال نظرات