NayeGhalam | پایگاه خبری تحلیلی نای قلم ارومیه

با حضور وزیر نیرو؛

فاز نهایی بزرگ‌ترین طرح احیای دریاچه ارومیه افتتاح شد

تاریخ انتشار: 1403/04/14 | 16:20

دو طرح صنعت آب در استان آذربایجان غربی امروز با حضور وزیر نیرو افتتاح شد که بهره‌برداری از «بند و کانال بادین آباد» به عنوان فاز دوم و نهایی بزرگترین طرح احیای دریاچه ارومیه مهم‌ترین آن است.

به گزارش نای قلم، امروز، پنجشنبه با حضور "علی اکبر محرابیان" وزیر نیرو دو طرح‌ صنعت آب کشور در استان آذربایجان غربی افتتاح شد که بهره‌برداری از «بند و کانال بادین آباد» به عنوان فاز دوم و نهایی بزرگترین طرح احیای دریاچه ارومیه با اعتبار ۱۵۰۰ میلیارد تومان از مهم‌ترین این طرح‌ها به شمار می‌رود.

طرح انتقال آب به دریاچه ارومیه به عنوان یکی از راهکارهای 19 گانه در شورای ملی مدیریت راهبردی، مورد تأیید قرار گرفته بود.

بر این اساس با بهره‌برداری فاز دوم بزرگترین طرح محیط زیستی غرب آسیا و افزودن 180 میلیون مترمکعب آب رودخانه بادین آباد به مخزن سدکانی سیب، در مجموع امکان انتقال سالیانه 480 میلیون مترمکعب آب به منظور، تأمین بخشی از نیازهای زیست محیطی دریاچه ارومیه فراهم شد.

این گزارش حاکی است این بند از نوع سنگریزه‌ای با هسته رسی بر روی رودخانه بادین آباد با آورد میانگین سالانه 312 میلیون مترمکعب ساخته شده است که از طریق سیستم انتقال به طول 4595 متر، سالانه 180 میلیون مترمکعب آب را به مخزن سد کانی سیب و از آنجا به دریاچه ارومیه هدایت خواهد کرد.

با توجه به انجام موفقیت آب اندازی آزمایشی این طرح، بهره‌برداری رسمی از آن صورت خواهد گرفت و امید است با انجام سایر تکالیف 18 گانه مصوب برای احیای دریاچه، شاهد پایداری زیستی این عرصه آبی باشیم.

همچنین افتتاح عملیات احداث شبکه آبیاری جلدیان و سروکانی با هدف تامین آب (تحت فشار) اراضی منطقه در سطح ۲۶۰۶ هکتار با سرمایه‌گذاری ۱۴۰۰ میلیارد تومان از دیگر طرح‌هایی است که امروز با حضور وزیر نیرو در استان آذربایجان غربی افتتاح شد.

انتهای پیام/

ارسال نظرات