NayeGhalam | پایگاه خبری تحلیلی نای قلم ارومیه

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان خبر داد؛

وجود ۴۷۹۹ انشعاب غیرمجاز آب در آذربایجان غربی

تاریخ انتشار: 1402/08/24 | 14:01

فاطمه حاجی زاده/ مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان از شناسایی چهار هزار و ۷۹۹ انشعاب غیرمجاز آب در شهرها و روستاهای استان خبر داد.

به گزارش خبرنگار نای قلم، محمد اشرفی امروز در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: از مجموع چهار هزار و ۷۹۹ انشعاب غیرمجاز آب شناسایی شده در استان سه هزار و ۶۵۶ انشعاب غیرمجاز مربوط به نواحی شهری و یک هزار و ۱۴۳ انشعاب غیرقانونی مربوط به مناطق روستایی است.

وی در خصوص ساماندهی این انشعابات غیر مجاز نیز گفت: تاکنون سه هزار و ۵۱ مورد انشعاب غیر مجاز در شهرها و ۸۶۶ مورد از آنها نیز در روستاها ساماندهی شده است.

اشرفی یادآور شد: ۹۹.۹۵ درصد جمعیت شهری و ۸۷ درصد جمعیت روستایی استان تحت پوشش خدمات شرکت آبفا هستند که این آمار از میانگین کشوری بالاتر است.

وی با بیان اینکه آب آلوده استحصال شده از منابع آبی آذربایجان غربی در آزمایشگاه استان که یکی از سه آزمایشگاه مرجع کشوری است استانداردهای لازم را گسب می کند گفت:مطلوبیت کلر باقی مانده در آب نواحی شهری استان ۹۹.۵ درصد و نواحی روستایی ۹۷ درصد است که بالاتر از میانگین کشوری است.

مدیر عامل شرکت اب و فاضلاب استان الگوی مصرف اب در استان را ۱۶ هزار لیتر عنوان کرد و افزود: ۶۱ درصد مشترکان شهری و ۴۹ درصد مشترکان روستایی در استان زیر الگوی ذکر شده، اب مصرف می کنند.

اشرفی از اجرای ۲۴۷ پروژه در حوزه آب و فاضلاب استان خبر داد و اعلام کرد: از این تعداد ۱۶۴ پروژه با اعتبار ۱۰۰۰ میلیارد تومان در ۹۰۹ روستای استان و ۸۳ پروژه نیز با اعتبار ۳۶۷ میلیاردتومان در شهرها در حال اجراست.

وی گفت، ۱۱۹ هزار لیتر برثانیه رقم متوسط ظرفیت تامین آب دراستان است که به فراخور نیاز در مواقع مختلف تغییر میکند و مسلما این عدد در تابستان افزایش می یابد.

وی گفت: تاسیسات آبرسانی در ۳۵ روستای استان در سال مالی گذشته به بهره برداری رسیده و پایدار سازی آب ۲۵۷ روستا نیز انجام شده است.

اشرفی اظهار کرد: در آذربایجان غربی ۱۵ تصفیه خانه فاضلاب و ۱۵ تصفیه خانه آب فعال و در مدار بهره برداری است.

وی در خصوص اصلاح شبکه توزیع آب در ارومیه تصریح کرد: از ۱۹۵۰ کیلومتر شبکه توزیع آب ارومیه، حدود ۵۰۰ کیلومتر فرسوده است که باید اصلاح شود اما دو معضل نبود اعتبار لازم و پیچیدگی و دشواری شبکه توزیع مانع از اجرای مطلوب عملیات رفع فرسودگی انها می شود. 

وی یادآورشد:رفع فرسودگی شبکه توزیع اب در محلات دارای اولویت و دارای پرت آب بالا در حال اقدام و پیگیری است و با تامین اعتبار لازم این عملیات انجام خواهد شد.

اشرفی همچنین از شروع فعالیت مجمع خیرین آبرسان در این شرکت خبر داد و افزود: این مجمع مانند سازمانهای مردم نهاد تلاش دارد با استفاده از کمک های مردمی زمینه آبرسانی به روستاها و مناطق نیازمند را فراهم کند.

انتهای پیام/

ارسال نظرات