NayeGhalam | پایگاه خبری تحلیلی نای قلم ارومیه

رئیس کل دادگستری آذربایجان غربی خبر داد؛

معافیت کشاورزان از پرداخت هزینه صدور اسناد تک برگی

تاریخ انتشار: 1403/01/14 | 18:27

رئیس کل دادگستری آذربایجان غربی گفت: کشاورزان و مالکان اراضی زراعی که اقدام به اخذ سند تک برگی برای اراضی زراعی خود می‌کنند از هزینه‌های اخذ سند معاف هستند.

به گزارش نای قلم، ناصرعتباتی در اولین جلسه قرارگاه شهید سلیمانی ثبت اسناد زراعی تک برگی که ذیل شورای حفظ حقوق بیت المال تشکیل شده بود، اظهار کرد: بالغ بر ۵۳۷ هزار هکتار از اراضی زراعی دارای سند کاداستر شده ولی این کافی نیست و باید تقویت و تکمیل شود.

وی تاکید کرد: باید خلاها و کمبودها رفع شود و تا پایان نیمه اول سال ۱۴۰۳ کلیه اراضی زراعی دارای سند تک برگی مالکیت شوند.

عتباتی با بیان اینکه نیازمند ارزیابی عملکردها در این زمینه هستیم تا با معین شدن وضعیت ثبت اسناد تک برگی اراضی زراعی مشکلات و خلاها شناسایی و نسبت به رفع آنها اقدام کرد.

وی افزود: تا پایان خرداد باید ارزیابی ها انجام شود و نسبت به شناسایی آسیب های پیش رو اقدام و اتخاذ تصمیم و عملیات اجرایی اقدام شود.

عتباتی گفت: لازم است این امر از طریق تمام رسانه ها به ویژه رسانه ملی اطلاع رسانی شود تا کشاورزان از این موضوع مطلع شوند و همچنین مزایای ثبت اسناد زراعی باید به کشاورزان تبیین شوند تا خود ایشان داوطلبانه برای اخذ سند اقدام کنند.

وی افزود یکی از مهمترین راه‌های پیشگیری از جرایم و اختلافات مالکان، کشاورزان و زارعان تثبیت اسناد زراعی تک برگی هست که از هر گونه تجاوز و سواستفاده از املاک زراعی آنها جلوگیری می کند.

رئیس کل دادگستری استان از مدیرکل بازرسی استان هم خواست با اقدامات حمایتی و صیانتی در خصوص ثبت اسناد زراعی  ورود و هر گونه مانعی که باشد برای رفع آن اقدام کنند.

عتباتی به مدیران شهرستانی هم تاکید کرد ضمن تبیین موضوع بین کشاورزان گفت: باید اختلافات و مشکلات پیش آمده را خود مدیریت کنند و نسبت به رفع آنها اقدام کنند.

دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان هم در این جلسه گفت: یکی از برنامه های اولویت دار دستگاه قضایی صدور اسناد تک برگی برای اراضی زراعی است که می تواند بسیاری از مشکلات و اختلافات را کاهش دهد.

حسین مجیدی افزود: در برخی اراضی مشکلات مالکیتی و تصرفی وجود دارد که نیازمند است دهیاران و شوراهای روستا در این خصوص کمک کنند.

وی با بیان اینکه نقش فرمانداران بخشداران دهیاران و شورای روستا در ثبت اسناد تک برگی زراعی بسیار مهم و کلیدی است، گفت: باید همه مجموعه ها دست به دست هم دهند و چالش های موجود را حل و فصل کنند.

مجیدی تاکید کرد: مصوبات قرارگاه شهید سلیمانی باید زمین نماند و عملیاتی شود و جلسات به صورت مستمر در شهرستانها هم برگزار شود.

در پایان اعضای حاضر در جلسه به بیان دیدگاههای خود پرداختند و جلسه با تصویب مصوباتی به کار خود خاتمه داد.

انتهای پیام/

ارسال نظرات