NayeGhalam | پایگاه خبری تحلیلی نای قلم ارومیه

معاون امور معادن و صنایع معدنی استان:

میزان وصول حقوق دولتی معادن آذربایجان غربی ۲.۶ برابر شد

تاریخ انتشار: 1403/03/20 | 15:13

معاون امور معادن و صنایع معدنی اداره کل صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی گفت: میزان حقوق دولتی وصول شده معادن در دو ماهه اول ۱۴۰۳ حدود یک هزار و ۶۵۴ میلیارد ریال بود که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲.۶ برابر شد.

به گزارش نای قلم، جلال دسترنج در گفتگوی اختصاصی اظهار کرد: میزان حقوق دولتی وصول شده معادن در دو ماهه اول ۱۴۰۳ حدود یک هزار و ۶۵۴ میلیارد ریال بود که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲.۶ برابر و به عبارتی دارای رشد ۱۶۰ درصدی شد. میزان حقوق دولتی وصول شده در دو ماهه اول ۱۴۰۲ حدود ۶۳۶ میلیارد ریال بوده است.

وی اظهار کرد: هم اکنون در آذربایجان غربی ۵۱۴ معدن دارای پروانه بهره برداری معتبر با ظرفیت استخراج سالانه بیش از ۱۸ میلیون و ۹۳۲ هزار تن انواع مواد معدنی وجود دارد.

دسترنج افزود: برای بهره برداری از این معادن بیش از ۹ هزار و ۱۴۶ میلیارد ریال سرمایه گذاری انجام شده است که بیشتر سرمایه گذاری ها در بخش معدن و صنایع معدنی استان توسط بخش خصوصی انجام و زمینه اشتغال برای ۵هزار و ۵۸ نفر بصورت مستقیم در این معادن فراهم شده است.

معاون امور معادن و صنایع معدنی اداره کل صمت استان عنوان کرد: در جهت جلوگیری از خام فروشی معادن و ایجاد ارزش افزوده برای آذربایجان غربی تعداد پنج واحد سنگبری در دو ماهه سال جاری در استان احداث شده است.

دسترنج تصریح کرد: در ۲ماهه نخست سال جاری هفت فقره پروانه اکتشاف برای محدوده های اکتشافی، چهار فقره گواهی کشف برای محدوده های معدنی در شرف بهره برداری و یک فقره پروانه بهره برداری در استان صادر شده که ظرفیت استخراج سالانه یک معدن تازه به بهره برداری رسیده ۴۵ هزار تن است، برای بهره‌برداری از این معدن بیش از ۲ میلیارد ریال سرمایه گذاری انجام و زمینه اشتغال مستقیم چهار نفر در این معدن فراهم شده است.

معاون امور معادن و صنایع معدنی اداره کل صمت آذربایجان غربی خاطرنشان کرد: جهت احیاء معادن راکد استان و استفاده از تمام ظرفیت های معدنی برای توسعه اقتصادی استان در سال جاری برابر مزایده‌ای که تا ۱۹ خردادماه ۱۴۰۳ ادامه داشت، تعداد ۲۸۹ معدن و محدوده معدنی جهت فعال سازی از طریق انجام فرایند مزایده عمومی به افراد واجد شرایط واگذار می شود.

انتهای پیام/

ارسال نظرات