NayeGhalam | پایگاه خبری تحلیلی نای قلم ارومیه

استاندار آذربایجان غربی:

نگهداری اسناد و نسخ خطی به صورت متمرکز انجام شود

تاریخ انتشار: 1403/03/21 | 19:43

استاندار آذربایجان غربی با اشاره به اهمیت حفظ و نگهداری نسخ خطی به عنوان شناسه هویتی استان گفت: با بررسی زیرساخت ها و برنامه ریزی، جمع آوری و حفظ و نگهداری اسناد و نسخ خطی باید به صورت متمرکز انجام شود. 

 به گزارش نای قلم، محمدصادق معتمدیان، امروز در بازدید از بخش های مختلف کتابخانه مرکزی استان با تأکید بر لزوم وجود منابع به روز و کافی به ویژه برای اقشار خاص در کتابخانه مرکزی اظهار کرد: با اجرای پویش ها و استفاده از ظرفیت عموم، اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان می‌تواند، نسبت به جمع آوری کتاب‌های مازاد مردم اقدام کرده و این کتاب‌ها را در کتابخانه‌های عمومی در اختیار علاقه مندان قرار دهد و این روند باید در چهارچوب مشخص تداوم داشته باشد. 

وی ادامه داد: به روز رسانی خدمات و تجهیز بخش های کتابخانه مطابق ذائقه و نیازمندی های مخاطبین، باید اولویت کار باشد. 

مدیرکل کتابخانه های عمومی آذربایجان غربی هم در این بازدید گفت: کتابخانه مرکزی آذربایجان غربی، با زیربنای هشت هزار و 500 متر مربع، بزرگترین مرکز اشاعه اطلاعات استان آذربایجان غربی و یکی از 12 کتابخانه مرکزی در سطح کشور با بیش از ۱۵ هزار عضو فعال، شامل 13 هزار عضو کودک و نوجوان، 400 نفر عضو بخش نابینایان و کم بینایان و بیش از 200 نفر عضو ناشنوایان و کم شنوایان و... است.

خدیجه معصومی، افزود: سال گذشته بیش از 120 هزار جلد کتاب توسط عموم از این کتابخانه به امانت گرفته شده است. 

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان با اشاره به اینکه بیش از یک میلیون و 500 هزار منبع اطلاعاتی در کتابخانه های عمومی استان در موضوعات متنوع وجود دارد و بیش از 65 هزار نفر در سطح استان در 76 کتابخانه عمومی نهادی عضو هستند، گفت: بیش از 30 درصد اعضای کتابخانه های عمومی استان از قشر کودک و نوجوان هستند و راه اندازی بخش نوجوانان با ارائه خدمات ویژه برای این گروه از اولویت های این اداره کل در فاز آتی بازطراحی کتابخانه مرکزی با حمایت استاندار است و تاکنون دو فاز از روند بازطراحی این کتابخانه اجرا شده است. 

 وی ادامه داد: کتابخانه های عمومی به دلیل دارا بودن شبکه گسترده مردمی و مخاطبان جویندگان کار، از ظرفیت این شبکه، برای توسعه کسب و کارها و در نهایت رشد اقتصادی کشور استفاده می کنند و با آموزش و مهارت افزایی و برپایی نمایشگاه دستاوردهای صاحبان کسب و کارهای خرد، از آنها حمایت می کنند. 

معصومی تصریح کرد: طی سفرهای استانی استاندار آذربایجان غربی، حدود هشت هزار متر مربع به فضای کتابخانه ای در استان افزوده می شود که منجر به ارتقای سرانه فضای کتابخانه های عمومی در آذربایجان غربی می شود.

در این بازدید، استاندار آذربایجان غربی در خصوص صدور دستورات لازم جهت تخصیص اعتبار لازم جهت تجهیز سالن های مطالعه، افزایش منابع بخش ناشنوایان و کم شنوایان، خرید دستگاه چاپگر بریل بخش نابینایان و کم بینایان و .... قول مساعد داد. 

هم چنین، استاندار آذربایجان غربی به عضویت افتخاری این کتابخانه در آمد.

انتهای پیام/

 

ارسال نظرات