NayeGhalam | پایگاه خبری تحلیلی نای قلم ارومیه

یادداشت؛

انتظارات از مجلس دوازدهم در حوزه آموزش و پرورش

تاریخ انتشار: 1402/12/16 | 21:30

حسین معافی/ یازدهم اسفندماه مردم غیور ایران برای سربلندی ایران عزیز به پای صندوق‌های رأی رفتند و با انتخاب نمایندگان خود در مجلس شورای اسلامی خواستار بهبود و اصلاح برخی قوانین در حوزه‌های مختلف اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و سیاسی در کشور شدند.

بعضاً انتخاب نمایندگان جدید این نوید را می‌دهد که مردم به دنبال اصلاح و تغییر اساسی در امورات زندگی خود هستند و خواسته‌های آنها از نامزدهای انتخاباتی بیشتر در مورد مباحث معیشتی و اقتصادی، اشتغال و مسکن جوانان و رفع مشکلات اجتماعی و فرهنگی در جامعه بود.

منتخبان مردم در مجلس دوازدهم در حوزه آموزش و پرورش وظایف متعددی دارند که به طور کلی می‌توان آنها را به دو دسته وظایف قانونگذاری و نظارتی تقسیم کرد:

*وظایف قانون گذاری:

- اصلاح قوانین موجود: قوانین موجود در حوزه آموزش و پرورش نیازمند اصلاحات اساسی هستند. منتخبان مردم باید با بررسی دقیق این قوانین، نسبت به اصلاح آنها به منظور ارتقای کیفیت آموزش و پرورش اقدام کنند. مجلس دوازدهم باید برای تقویت مدارس دولتی، تغییر برنامه‌های درسی، بهبود منزلت و معیشت معلمان، حل اساسی مشکل کنکور و به طور کلی در اصلاح ساختارآموزشی کشور قوانین را اصلاح و یا تغییر دهند.

تصویب قوانین جدید: برای حل مشکلات و چالش های موجود در آموزش و پرورش، نیاز به قوانین جدید است. منتخبان مردم باید با بررسی دقیق این مشکلات، نسبت به تصویب قوانین جدید برای حل آنها اقدام کنند. مجلس دوازدهم باید برای به کارگیری فن آوری‌های جدیدی مثل هوش مصنوعی و متاورس در آموزش و راهبردهایی برای تربیت و آموزش نسل جدید که به نسل زد و الفا معروفند و ویژگی‌های منحصر به فردی دارند، قوانین جدید مصوب کند.

*وظایف نظارتی:

- نظارت بر عملکرد وزارت آموزش و پرورش: منتخبان مردم باید بر عملکرد وزارت آموزش و پرورش نظارت دقیق داشته باشند و از انحرافات و سوء استفاده‌ها جلوگیری کنند. مجلس دوازدهم باید بحث مربوط به تعارض منافع و بهبود عملکرد استانها و نظارت بر مدیران استانی را بیشتر کند.

ارائه گزارش‌های نظارتی به مردم: منتخبان مردم باید به طور مرتب گزارش‌های نظارتی و میدانی خود از عملکرد وزارت آموزش و پرورش را به مردم ارائه دهند.

علاوه بر این وظایف کلی، منتخبان مردم در مجلس دوازدهم در حوزه آموزش و پرورش وظایف دیگری نیز دارند که برخی از آنها عبارتند از:

* تلاش برای افزایش بودجه آموزش و پرورش: بودجه آموزش و پرورش در ایران به طور قابل توجهی پایین است. منتخبان مردم باید برای افزایش بودجه آموزش و پرورش تلاش کنند. رسیدن به اهداف سند تحول بنیادین در آموزش و پرورش احتیاج به همراهی همه دستگاه‌ها و افزایش بودجه در آموزش و پرورش دارد.

* تلاش برای رفع تبعیض و نابرابری در آموزش و پرورش: در حال حاضر، تبعیض و نابرابری زیادی در آموزش و پرورش ایران وجود دارد. منتخبان مردم باید برای رفع این مشکل تلاش کنند. تنوع زیاد مدارس و بی‌عدالتی‌هایی که در این حوزه وجود دارد باید مورد مداقه بیشتری قرار گیرد.

تلاش برای ارتقای کیفیت آموزش و پرورش: کیفیت آموزش و پرورش در ایران باید ارتقا یابد. منتخبان مردم باید برای رسیدن به این هدف تلاش کنند که توجه بیشتر به مدارس دولتی و روستایی در بحث تأمین نیروی انسانی ماهر و توانمند و افزایش امکانات آموزشی، می‌تواند در این زمینه راهگشا باشد.

حمایت از معلمان: معلمان نقش بسیار مهمی در آموزش و پرورش دارند و به عنوان افسران سپاه پیشرفت نامیده می‌شوند. منتخبان مردم باید از معلمان حمایت کنند و چالش آنها را در مورد رتبه‌بندی، مباحث معیشتی و رفع تبعیض با دیگر کارمندان را حل کنند.

جلب مشارکت مردم و نهاد‌های دولتی در آموزش و پرورش: برای ارتقای کیفیت آموزش و پرورش، نیاز به مشارکت بیشتر اولیاء، نهادهای فرهنگی و مردم است. منتخبان مردم باید برای جلب مشارکت بیشتر همه آحاد جامعه در آموزش و پرورش تلاش کنند.

امیدواریم که منتخبان مردم در مجلس دوازدهم با در نظر گرفتن وظایف و انتظارات مردم، در جهت ارتقای کیفیت آموزش و پرورش که زیر بنای تمام پیشرفت‌های کشور می‌تواند باشد، تلاش کنند.

انتهای پیام/

ارسال نظرات