NayeGhalam | پایگاه خبری تحلیلی نای قلم ارومیه

یادداشت؛

ظهور کودکان نسل جدید آلفا در آغاز هزاره سوم

تاریخ انتشار: 1402/12/18 | 15:04

داود اسدی / کودکان نسل جدید آلفا اصطلاحی است که برای نسلی از کودکان استفاده می‌شود که در دهه‌ی ۲۰۱۰ میلادی به دنیا آمده‌اند. این نسل از کودکان اکنون در حال بزرگ شدن و رشد کردن هستند و اغلب آن‌ها به عنوان فرزندان اولین نسلی از والدین متولد دهه‌ی ۲۰۰۰ میلادی به حساب می‌آیند.

کودکان نسل جدید آلفا به دلیل بزرگ شدن در دنیایی کاملاً دیجیتال و فن آوری‌محور، با ویژگی‌هایی متمایز از نسل‌های قبلی شناخته می‌شوند. آن‌ها از کودکی با تکنولوژی‌های مختلفی مانند تلفن‌همراه، تبلت، اینترنت و بازی‌های ویدئویی آشنا شده‌اند و از این رو، مهارت‌های دیجیتالی و توانایی در استفاده از فناوری‌های جدید را دارند.

به علاوه، کودکان نسل جدید آلفا به دلیل اینکه در دنیایی پویا و پیچیده‌تر نسبت به نسل‌های قبلی بزرگ شده‌اند، از دیدگاه‌ها و ارزش‌های متفاوتی به مسائل نگاه می‌کنند و توانایی‌های خلاقانه و نوآورانه‌ای دارند. این نسل از کودکان به دلیل ویژگی‌های خاص خود، تاثیرگذار و مهم برای آینده‌ی جامعه و فرهنگ جهانی خواهند بود.

فرزندان نسل جدید آلفاها احتمالاً بسیار جاه طلب، رقابتی و متمرکز بر دستیابی به موفقیت هستند. آنها احتمالاً با احساس قوی اعتماد به نفس و استقلال بزرگ شده اند و ممکن است توانایی طبیعی برای رهبری و تأثیرگذاری بر دیگران داشته باشند. آنها همچنین ممکن است به شدت در زمینه فن آوری و در جهت یابی در دنیای دیجیتال ماهر باشند. به طور کلی، آنها احتمالاً افرادی رانده و مصمم هستند که می‌توانند تأثیر قابل توجهی بر جهان بگذارند.

کودکان نسل جدید آلفا دارای ویژگی های متمایزی هستند که آنها را از نسل های قبلی متمایز می کند. دسترسی به فن آوری و تلفن همراه، تبلت و دیگر دستگاه های الکترونیکی از سویی و اینکه این کودکان نسل آلفا با هوش مصنوعی و اینترنت اشیا بزرگ شده اند و از قدرت این فن آوری ها برای یادگیری و تفریح خود استفاده می کنند، دارای این ویژگی متمایز هستند .

اطلاعات چند رسانه ای و تنوع فرهنگی به دلیل جهانی شدن و اتصالات بین المللی با تنوع فرهنگی و زبانی و توانایی های ارتباطی باعث وجود تفکر خلاق در این کودکان نسل آلفا شده است. این کودکان در سال ۲۰۳۰ وارد بازار کار خواهند شد و قطعاً مشاغل تخصصی و متفاوتی از سایر شغل‌ها را بر خواهند گزید.

ارتقای سواد سلامت روان و افزایش آگاهی‌های والدین در مواجهه با فرزندان نسل z و آلفا از الزاماتی است که باید از سوی نهادهای آموزشی و فرهنگی پیش بینی شود.

انتهای پیام/

ارسال نظرات