NayeGhalam | پایگاه خبری تحلیلی نای قلم ارومیه

امروز؛

سدچپرآباد و سامانه انتقال آب به دریاچه ارومیه افتتاح شد

تاریخ انتشار: 21:26 | 1402/12/21

سد چپر آباد و سامانه انتقال آب به دریاچه ارومیه از طریق کانال جلدیان با حضور دبیر کارگروه ملی نجات دریاچه مورد بهره برداری قرار گرفت.

به گزارش نای قلم، آیین بهره‌برداری از سد چپرآباد اشنویه امروز با حضور محمدصادق معتمدیان دبیر کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه و استاندار آذربایجان‌غربی، مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان غربی و جمعی از مدیرانی استانی و شهرستان در محوطه این سد برگزار شد.

در این برنامه رهاسازی آب از سد چپرآباد با حجم چهار مترمکعب بر ثانیه نیز آغاز شد.

این سد امکان تامین آب شرب شهرهای اشنویه، نالوس، نقده و محمدیار به میزان ۱۲ میلیون و ۳۰۰ هزار متر مکعب را خواهد داشت و آب مورد نیاز اراضی کشاورزی منطقه به میزان یک هزار و ۱۰۰ هکتار را نیز تامین می‌کند.

با بهره‌برداری کامل از سد، میزان برداشت از رودخانه «گدار» کاهش یافته و امکان تامین و انتقال ۲۳۷ میلیون متر مکعب آب از طریق این رودخانه به دریاچه ارومیه نیز فراهم شد.

سد چپر آباد در ۱۰ کیلومتری شهرستان اشنویه از نوع خاکی با هسته رسی بوده و طول تاج این سد ۴۸۸ متر، عرض تاج ۱۰ متر و ارتفاع از پی ۳۴ متر و همچنین مساحت مخزن آن ۵۵۰ هکتار است.

سالانه ۲۷ میلیون مترمکعب از آب‌های روان رودخانه کانی رش و حدود ۵۰ میلیون مترمکعب از آب سد سیلوه به مخزن سد چپر آباد هدایت می‌شود.

این سد دارای مخزن آبی به حجم ۳۸ میلیون مترمکعب و حجم تنظیمی ۷۱ میلیون مترمکعب است.

تأمین بخشی از نیاز زیست‌محیطی دریاچه ارومیه مهم‌ترین هدف از اجرای سد چپر آباد است که آب رها شده از سد در مسیر رودخانه کانی رش به گدارچای و در پایان به بستر دریاچه ارومیه می‌پیوندد.

انتهای پیام/