NayeGhalam | پایگاه خبری تحلیلی نای قلم ارومیه

قرارداد مشارکت به امضا رسید؛

زنوزی در زنوز سرمایه گذاری می‌کند

تاریخ انتشار: 10:53 | 1402/11/23

مالک باشگاه تراکتور گفت: متولد تبریز هستم ولی بنده و خانواده‌ام، ارادت و تعصب خاصی به منطقه زنوز داریم و همواره به دنبال ادا کردن دین خود به منطقه زنوز هستم.

به گزارش نای قلم، محمدرضا زنوزی مطلق در آیین امضای قرارداد مشارکت بین گروه سرمایه‌گذاری مالک باشگاه تراکتور در یک شرکت معدنی واقع در منطقه مرند از توابع استان آذربایجان شرقی، اظهار کرد: با مشورت هیات مدیره گروه سرمایه گذاری تصمیم گرفتیم سرمایه گذاری را انجام دهیم و امروز نیز قرارداد یکی از آن‌ها امضا می‌شود. امیدواریم کارهای اساسی را سریعتر در منطقه شروع کرده و کارخانه را احداث کنیم. هتل پنج ستاره نیز در زنوز در دست تکمیل است.

مالک باشگاه تراکتور و گروه توسعه سرمایه گذاری دریک در آیین امضای این قرارداد همکاری که ۶۵ درصد آن به این گروه واگذار شده است، با بیان این‌که شرکت‌های مختلف گروه سرمایه گذاری دریک در این همکاری حضور دارند، افزود: برای اولین بار باشگاه فرهنگی ورزشی اقتصادی تراکتور هم سهامدار است و هفت درصد سهم دارد که باعث می‌شود، مردم بیشتر پیگیر وضعیت این معدن باشند.

وی با بیان این‌که پیشنهاد سهامداری باشگاه تراکتور در معدن توسط خانم پاشایی، نماینده مردم مرند و جلفا داده شد، اضافه کرد: بر اساس قوانین فیفا، یک باشگاه نمی‌تواند بیش از حدود ۱۰ یا ۲۰ درصد سهامدار یک شرکت باشد. بنابراین مقرر شده تا سهم تراکتور هفت درصد باشد که البته شاید امروز کفاف ندهد ولی در آینده با راه اندازی کامل معادن قطعا بهتر خواهد شد. قصد داریم که چند معدن دیگر را هم به تراکتور واگذار کنیم تا وضعیت را در کوتاه مدت ساپورت کند.

زنوزی مطلق افزود: هوادان دنبال این بودند که مس سونگون، تراکتور را بخرد ولی الان خود تراکتور، معدنی مثل مس سونگون خریده است که فواید آن را در آینده خواهند دید. طبق قولی که داده بودم هواداران باید از منافع تراکتور بهره مند شوند، مقرر شده تا با ثبت یک شرکت سرمایه گذاری، هواداران را در آن سهامدار کنیم و مردم از منافع آن بهره ببرند.

*اجرای فاز نخست کارخانه کنسانتره مس با ۴۰۰۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری

وی در خصوص فعالیت‌های آتی این شرکت معدنی که در دست بررسی برای بورسی شدن است، گفت: ظرف سه یا چهار ماه آینده، فاز اول آن اجرایی شده و کارخانه کنسانتره با سرمایه گذاری حدود ۴۰۰۰ میلیارد تومان شروع به احداث می‌شود. بلافاصله فازهای دوم و سوم نیز آغاز شده و طی ۳ تا ۵ سال آینده، اتفاقات مهمی در این معدن حتی در حد معدن مس سونگون سونگون خواهد افتاد. این شرکت صاحب سه معدن در منطقه بوده و هر یک پتانسیل خوبی بر اساس کارشناسی‌ها دارند.

وی با بیان این‌که اکتشافات جدیدی در راه است، افزود: در فاز اول به صورت مستقیم تعداد ۶۰۰ نفر اشتغالزایی و به صورت غیرمستقیم شاید به تعداد ۳۰۰۰ نفر خواهد داشت و قول می‌دهم که سعی کنیم شهرستان مرند را به یک منطقه مهاجر پذیر تبدیل کنیم؛ این پروژه باعث اصلاح راه‌های منطقه نیز خواهد شد.

*دلی برای تراکتور هزینه می‌کنم

زنوزی تاکید کرد: از نظر قانونی هیچ وظیفه‌ای برای هزینه‌های مشارکت اجتماعی نداریم ولی از نظر دلی و وجدانی این وظیفه را بر خود احساس می‌کنیم که یکسری هزینه‌های اجتماعی از جمله در حوزه ورزش و فوتبال انجام دهیم و این امر نیز هیچ منتی ندارد و فقط نسبت به این مرز و بوم و خاک و منطقه‌ای که در آن بنده زنوزی شده‌ام، هزینه اجتماعی پرداخت می‌کنم. سالی حدود ۵۰۰ میلیارد تومان برای تراکتور هزینه می‌کنیم و کسی هم مجبور به این کارمان نکرده است.

وی در خصوص نگرانی هواداران از وضعیت تیم، تشریح کرد: سال قبل تا جایی که توانستیم تیم را تقویت کردیم و نتیجه خوب گرفتیم. امسال نسبت به سال قبل تیم دیگری داریم که تقریبا ۹۰ درصد آن تغییر یافته است. به جز دو سه بازی اول که بخاطر ناهماهنگی بازیکنان و مشکلات دیگر، تیم نتیجه نگرفت، یک مساوی داریم و دو سه باخت بد داشتیم که باید قبول کنیم. حداقل می‌توانستیم مساوی را بگیریم. این باخت‌ها باعث شد تا تیم عقب بیفتد ولی الان رتبه خوبی داریم. باشگاه در تلاش است تا بر اساس نظر مربی، بازیکن خارجی دیگری در یک پست خاص بگیرد.

*جذب بازیکن در حال انجام است

وی گفت: چند گزینه خوب داشتیم ولی هر یک مشکلی دارند مثلا یکی مصدومیت دارد و یا دیگری باشگاهش نمی‌دهد ولی جذب بازیکن در حال انجام است.

زنوزی اظهار کرد: تراکتور در ۲۵ سال گذشته به کل شهرهای ایران یاد داده که از پشتیبانی و هواداری تیم‌های تهرانی بیرون بیایید و تیم شهر خودتان را تشویق و حمایت کنید. این فرهنگ را باشگاه بزرگ تراکتور در کشور ایجاد کرده است.

مالک باشگاه تراکتور در خصوص وضعیت تیم رخش خودرو نیز گفت: این تیم را عمدا به لیگ سه بردیم زیرا اولا نمی‌خواهیم در لیگ برتر رقیب برای تراکتور بسازیم دوما از نظر قوانین، کار شدنی نیست. حتی قانون اجازه نمی‌دهد که در لیگ حضور داشته باشد. تیم دوم باید در لیگ دو و یا سه باشد.

*کادر فنی تراکتور به دنبال وینگر هستند

هوشنگ نصیرزاده، مدیرعامل باشگاه تراکتور نیز در ادامه اظهار کرد: حاکمیت در راستای اداره کشورها، علاوه بر مسائل فیزیکی مثل پل، جاده و بیمارستان، وظیفه دارد تا برای تفریحات مردم نیز مخارجی را متحمل شود.

وی افزود: حاکمیت‌ها معمولا وظیفه ایجاد شادی و نشاط و تفریحات مردم را جهت ایجاد مطلوبیت روانی جامعه برعهده ورزش واگذار می‌کنند. ورزش به راحتی می‌تواند شادی و نشاط را در جامعه گسترش دهد و البته این وطیفه موردتوجه باشگاه تراکتور قرار گرفته تا شادی را برای هوادان ایجاد کند.

وی با بیان این‌که باشگاه تراکتور که در دست بخش خصوصی است، بدون درآمدی از سمت دولت برای مطلوبیت روانی مردم خرج می‌کند، اظهار کرد: درآمدزایی برای باشگاه‌ها از چهار شیوه انجام می‌گیرد. اولی حق پخش تلویزیونی که است که در کشور ما نیست. دومی بلیط فروشی است که هزینه‌های آن بسیار پایین است. سومی اسپانسری که وضعیت مناسبی ندارد و چهارمی فروش محصولات است که بیشتر به صورت رایگان دراختیار مردم قرار می‌دهیم، بنابراین باشگاه تراکتور چندان درآمدزایی ندارد.

نصیرزاده گفت: در دنیا بعد از بانک و بیمه، بیشترین درآمد در ورزش و فوتبال است ولی ما هیچ درآمدی در این حوزه نداریم و سالانه حدود ۶۰۰  میلیارد تومان هم خرج می‌کنیم. صداوسیما برای پخش دو بازی در فصل ۳۲ هزار میلیارد تومان درآمد دارد ولی ریال از آن را به فوتبال نمی‌دهد.

وی با بیان این‌که چند باشگاه خصوصی در کشورمان هستند که بر اساس علاقمندی مالکانشان به موضوع شادی مردم توجه دارند که یکی تراکتور است.

وی با بیان این‌که باشگاه بر خلاف تصورها درآمدزا نیست بلکه بدهی دارد، گفت: با امضای قرارداد امروز، باگشاه تراکتور هفت درصد در شرکت معدنی سهامدار می‌شود.

مدیرعامل باشگاه تراکتور در خصوص آخرین وضعیت تیم نیز گفت: نقل و انتقالات باشگاه‌ها در ژانویه هر سال بسته شده و گرفتن بازیکن فقط از همدیگر انجام می‌شود. فعلا متقاضی کادرفنی تیم، برخلاف اذهان، هافبک دفاعی و یا فوروارد نیست بلکه وینگر است.

وی با اشاره به مصدومیت و عمل جراحی قنبری، افزود: احتمالا او را تا پایان نیم فصل در اختیار نداشته باشیم. گرفتن بازیکن خارجی برای تیم نیز متفاوت از بازیکن داخلی است. بازیکن خارجی تا زمانی که قرارداد بسته نشود، نمی‌آیند. قرارداد بازیکنی که نیامده رفت «رومل کیوتو» را نیز بر اساس سوابق گذشته به گونه‌ای بستیم که اگر موردقبول کادر فنی نبود، برود. خودش نیز پذیرفت. بازیکن خیلی خوبی بود ولی چون به مرز آمادگی نرسیده بود با او خداحافظی کردیم.

*بازیکن برزیلی در لیگ تایلند در حال جذب

وی ادامه داد: چند بازیکنی که در فضای مجازی نامی از آن‌ها برده می‌شود که لینک شده هستند هم صحت ندارد. فعلا بازیکن برزیلی که در تایلند بازی می‌کند را مدنظر داریم و کارهای مقدماتی آن را انجام می‌دهیم و در حال آمدن به تیم است.

انتهای پیام/