NayeGhalam | پایگاه خبری تحلیلی نای قلم ارومیه

فرمانده انتظامی آذربایجان‌غربی عنوان کرد؛

گره‌گشایی از ترافیک با ارتقای فرهنگ ترافیک

تاریخ انتشار: 15:58 | 1402/08/29

سیستم حمل و نقل نقش عمده‌ای در حیات اقتصادی و نیز زندگی روزمره شهروندان ایفا می‌کنند. موضوع حمل و نقل و ترافیک که امروزه به عنوان یک پدیده سیاسی - اجتماعی نقش بسیار حساس و مهمی در کیفیت و ساختار اجتماعی - اقتصادی یک جامعه ایفا می‌نماید، اساس زندگی نوین شهری و نیازهای جابجایی انسان را شکل می‌دهد.

به گزارش نای قلم، آنچه در این بین از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است بحث ترافیک می‌باشد. ترافیک از سه عامل انسان، راه، وسیله نقلیه تشکیل می شود، بررسی‌ها نشان داده است که بهترین راه کنترل ترافیک و به مفهوم دیگر به حداقل رسانیدن ضرر و زیان ناشی از آن، استفاده از سه گروه عواملی است که شاید بتوان آنها را به صورت راه جهت بهبود ترافیک بیمار در این جامعه تجویز کرد که می‌توان به مهندسی ترافیک، اجرای مقررات و آموزش اشاره کرد.

یکی از مهمترین عواملی که در ایجاد ترافیک بسیار بااهمیت است افزایش جمعیت است که از عوامل اصلی افزایش جمعیت می‌توان به میزان رشد طبیعی جمعیت و مهاجرت اشاره کرد.

از طرف دیگر در سال‌های اخیر هر ساله تعداد زیادی اتومبیل در شهر به تعداد اتومبیل‌های شخصی افزوده می‌شود و یکی ازعلل این افزایش فقدان یک سیستم حمل و نقل درون شهری است، زمانی که یک سیستم حمل و نقل عمومی وجود ندارد تمایل بهره گیری از وسیله نقلیه شخصی افزایش پیدا می‌کند و به این صورت است که هجوم اتومبیل‌های تک‌سرنشین به خیابان‌ها مشکل ترافیک را ایجاد می‌کند.

آموزش مقررات و موازین بین المللی ترافیک به تمامی طبقات جامعه اعم از مردم عادی، مسئولان و مجریان امر نقش بسیار اساسی در اصلاح و کنترل ترافیک خواهد داشت، زیرا لازمه زندگی کردن در یک جامعه صنعتی و ماشینی، آشنایی و آگاهی کامل مردم آن جامعه به فرهنگ زندگی در چنین جامعه‌ای است .

این در حالیست که ما در زمینه آموزش ترافیک فقر فرهنگی داریم اغلب نمی‌دانیم که ابزار ترافیک جزء اموال عمومی است یا شخصی و هنوز نمی‌دانیم که این همه علائم نصب شده در خیابان‌ها برای تزئین نیستند یا اینکه هنوز نحوه استفاده صحیح از بوق، چراغ، چراغ راهنما را نمی دانیم تا چه رسد به نحوه استفاده از کمربند ایمنی به نظر می رسد بهترین راه حل این معضل اجتماعی - اقتصادی - فرهنگی آموزش فرهنگ ترافیک است.

فرمانده انتظامی آذربایجانغربی نیز امروز در جمع اصحاب رسانه بر نهادینه کردن فرهنگ ترافیک در جامعه تاکید کرد و گفت: مشارکت مردم در ارتقای این فرهنگ از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

سردار رحیم جهانبخش، اظهار کرد: اجرای کامل قوانین راهنمایی و رانندگی مهمترین مؤلفه درکاهش حوادث جاده ای است که البته این روزها کمتر شاهد رعایت این موارد از سوی برخی از رانندگان هستیم که موجب بروز حوادث دلخراش می شوند.

وی، با بیان اینکه شهروندان باید اصول ایمنی را در موقع رانندگی و عبور از خیابان در داخل شهر و به ویژه معابر کمربندی شهرها رعایت کنند، افزود: بیش از ۵۰ درصد فوتی های درون شهری در استان را امسال عابران پیاده تشکیل می دهند که این روند باید تغییر یابد.

جهانبخش اضافه کرد: پلیس با افزایش ۴۸ درصدی برخورد و اعمال قانون با رانندگان متخلف، تمام توان خود را برای کاهش تصادفات به کار بسته اما همچنان شاهد تصادفات فوتی در محورهای درون و برون شهری هستیم.

وی مهمترین رکن در فرهنگسازی برای کاهش تصادفات و به تبع آن تلفات جاده ای را اصحاب رسانه عنوان و اظهار امیدواری کرد با راه اندازی پویش های رسانه ای- مردمی مرتبط با ارتقای فرهنگ رانندگی، زمینه ساز کاهش سوانح به ویژه در جاده ها باشند.

فرمانده انتظامی استان با اشاره به روند نامناسب تصادفات جاده ای و شهری در استان گفت: از ابتدای امسال تاکنون ۴8۰ نفر بر اثرسوانح رانندگی در استان جان خود را از دست داده اند که در مقایسه با مدت مشابه پارسال ۲۱ درصد افزایش یافته است.

وی گفت: میزان تصادفات فوتی در آذربایجانغربی درهفت ماه گذشته در مقایسه با مدت مشابه پارسال افزایش داشت که امیدواریم با همراهی همگان، این وضعیت کنترل شود.

جهانبخش اضافه کرد: امسال بیش از هشت هزار خودرو متخلف در آذربایجانغربی توقیف شده است که این طرح با حمایت قضایی همچنان ادامه دارد.

فرمانده انتظامی آذربایجان‌غربی اذعان کرد: خودروهای شوتی و بدون پلاک، برای بار اول ۱۵ روز توقیف شده و درصورت تکرارتوقیف یک ماهه اعمال می شود یا بر اساس مفاد قانونی، خودرو مصادره خواهند شد.

بی گمان، مدیریت و برنامه ریزی شهری نیز نقش مهمی در ایجاد زیرساخت‌ها و افزایش كیفیت بهره‌مندی انسان‌ها از رفاه دارد اما آنچه در حفظ و تامین این آرامش نقش حیاتی دارد؛ فرهنگ استفاده صحیح از امكانات و مدیریت وضع موجود است تا بتوان علاوه بر استفاده حداكثری از حداقل‌ها، شرایط زندگی مطلوب را برای نسل‌های آینده فراهم كرد .
به امید روزی كه پر شدن خلاءهای برنامه ریزی و فرهنگی از رهگذر احترام و رعایت حق تقدم‌های رانندگی، پایانی برای انتظارهای طولانی در گره‌های ترافیكی باشد.

انتهای پیام/