NayeGhalam | پایگاه خبری تحلیلی نای قلم ارومیه

وزیر فرهنگ:

منطقه جدید فرهنگی در خوی تاسیس می‌شود

تاریخ انتشار: 22:38 | 1402/12/20

مراسم اختتامیه هفته گرامیداشت حکیم نظامی امروز یکشنبه (۲۰ اسفند) با حضور محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمدمهدی سموعی رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و جمعی از اصحاب فرهنگ برگزار شد.

به گزارش نای قلم به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزیر فرهنگ در این مراسم پیام آیت الله سید ابراهیم رییسی برای این بزرگداشت را قرائت کرد.

وزیر فرهنگ همچنین در این مراسم گفت: این سومین سالی است که مراسم بزرگداشت حکیم نظامی برگزار می شود. این رویکرد از سال ۱۴۰۰ که سال اول فعالیت ما در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بود شروع شد.

وی افزود: جریان تکریم و تجلیل بزرگان ایران زمین به فرهنگی در حوزه رفتاری دولت و کنش‌گران فرهنگی تبدیل شده است.

وزیر فرهنگ گفت: در سال جاری مجموعه انجمن آثار و مفاخر فرهنگی، همایش‌ها، نشست ها و جشنواره های بسیاری را برای معرفی اندیشمندان ایران زمین برگزار کرده است. این برنامه‌ها در مورد  اندیشمندانی که هنوز در قید حیات هستند و بزرگانی که در سده های دور و نزدیک در این مرز و بوم مایه افتخار آفرینی شدند و ما به نام آنها افتخار می کنیم برگزار شده است.

اسماعیلی با بیان اینکه در وزارت فرهنگ بدون نگاه به مرزهای سیاسی به اندیشمندانمان توجه می کنیم، ادامه داد: مولوی را بزرگ می شماریم بدون توجه به اینکه در بلخ به دنیا آمده و در قونیه از دنیا رفته است؛ اشعار مولوی حکمت های اصیل به زبان پارسی است و مولوی را افتخار ایران فرهنگی می دانیم.

وزیر فرهنگ تصریح کرد: نظامی را افتخار حوزه فرهنگی اصیل می دانیم. نظامی در مرزهای سیاسی امروز چه در آذربایجان چه در ایران نمی گنجد و متعلق به منطقه فرهنگی ایران بزرگ است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: سایر مفاخر ایران زمین هم به همین نحو است. در سفر به ازبکستان وقتی به بخارا رفته بودیم فارغ از اینکه ابن سینا در بخارا به دنیا آمده و یا در ایران از دنیا رفته است در مورد وی سخن گفتیم.

وزیر فرهنگ گفت: فارغ از اینکه ابن سینا در کجا به دنیا آمده و یا از دنیا رفته است باید گفت متعلق به این سرزمین کهن فرهنگی است که بزرگانی مثل او را در خود پرورش داده و با افتخار و سربلندی آنها را به دنیا معرفی کنیم.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: در وزارت فرهنگ پایه های ایجاد اقلیم های جدید فرهنگی را بر مبنای مشاهیر پیش بینی کردیم  انشاالله در خوی منطقه جدید فرهنگی خواهیم داشت و در خراسان بزرگ که مملو از مفاخر بزرگ شعر، ادب، فلسفه و فقه است، باغ مفاخر طوس را افتتاح خواهیم کرد.

وی افزود: بین سهرورد و همدان مولد شیخ اشراق و مدفن بوعلی سینا بزرگراه حکمت افتتاح خواهد شد. این بزرگراه به عنوان اقلیمی فرهنگی است و برخلاف مواردی که طرح های اقتصادی با پیوست‌های فرهنگی است اینبار طرح‌ فرهنگی با پیوست های اقتصادی ایجاد شده است.

اسماعیلی با بیان اینکه انشاالله این فضا را گسترش خواهیم داد، تاکید کرد: خوشحال هستم که امروز نصب مجسمه نظامی در میدان ونک صورت گرفت.

وزیر فرهنگ گفت: برای مولوی مشغول ساخت تندیسی جدید هستیم که در تهران نصب خواهد شد؛ این اتفاق برای سایر بزرگان در شهرستان ها نیز رخ خواهد داد و انشاالله بنایی برای تجلیل و تعظیم از آنها ایجاد خواهد شد.

وی افزود: اینها جزء وظایف ذاتی فرهنگ و تمدن دولت مردمی است و همه این اقدامات را با افتخار تقدیم شما دوستداران فرهنگ، حکمت و ادب ایران زمین می‌کنیم.

در ادامه این مراسم از برخی اساتید قدردانی شد.

در این مراسم از محمدباقر آقامیری، سعید حمیدیان و یوگنی ادواریچ از روسیه به عنوان استادان هنر و نظامی پژوه قدردانی شد.

همچنین جایزه‌ای به مجید شاه حسینی رییس فرهنگستان هنر برای کتاب «خمسه شاه طهماسبی» تعلق گرفت.

هیوا حسن پور به عنوان برگزیده و سید وفاعلی میرعمادی به عنوان شایسته تقدیر آثار برتر بخش رساله و پایان نامه درباره حکیم نظامی معرفی شدند.

نقالی و نظامی خوانی نیز از دیگر برنامه‌های این همایش بود.

انتهای پیام/