NayeGhalam | پایگاه خبری تحلیلی نای قلم ارومیه

بهمن‌ماه؛

حق آبه به سمت دریاچه ارومیه رهاسازی می‌شود

تاریخ انتشار: 19:04 | 1401/09/05

مدیرکل حفاظت محیط‌ زیست آذربایجان غربی با اشاره به پیشرفت ۹۸ درصدی پروژه‌های سخت‌افزاری احیای دریاچه ارومیه گفت: با افتتاح این پروژه‌ها تا بهمن‌ماه حق آبه به سمت دریاچه رهاسازی می‌شود.

سعید شهند امروز در حاشیه برگزاری نمایشگاه بین‌المللی محیط‌زیست با اشاره به چالش‌های پیش رو در حوزه محیط‌زیست اظهار کرد: مهم‌ترین چالش محیط‌زیستی در استان آذربایجان غربی در حوزه محیط‌زیست طبیعی و تنوع زیستی مربوط به وضعیت دریاچه ارومیه است که بهبود آن در حال پیگیری است.

وی افزود: در حال حاضر و بر اساس آخرین بازدید از دریاچه ارومیه و تونل انتقال آب می‌توان گفت پروژه‌های حوزه سخت‌افزاری احیای این دریاچه ۹۸ درصد پیشرفت داشته که بر اساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته تا بهمن‌ماه این پروژه افتتاح خواهد شد.

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان آذربایجان غربی در ادامه گفت: در آینده‌ای نزدیک حق آبه زیست محیطی مقرر به سمت دریاچه ارومیه رهاسازی خواهد شد.

شهند تصریح کرد: پروژه تصفیه‌خانه‌های فاضلاب شهر ارومیه به تبریز در حال اجراست که ۹۴ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و در صورت افتتاح قسمتی از حق آبه زیست محیطی دریاچه تأمین و به سمت دریاچه رهاسازی می‌شود.

وی ادامه داد: رویکرد جدید ستاد احیای دریاچه ارومیه اقناع سازی مردم و مسئولان به ویژه در حوزه کشاورزی است، زیرا که موضوعات حق آبه کشاورزی و زیست محیطی نباید در مقابل یکدیگر قرار گیرند و کشاورزی و احیای دریاچه باید در استان به صورت همزمان انجام شود.

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان آذربایجان غربی در پایان خاطرنشان کرد: به منظور تراز اکولوژیک دریاچه ارومیه ۱۵ میلیارد متر مکعب آب نیاز است لذا اگر سالانه 4.3 میلیارد متر مکعب حق آبه به دریاچه ارومیه اختصاص یابد در پنج سال آینده به شرایط اکولوژیک و احیای حداکثری می‌رسد.

کد خبرنگار: 983126

انتهای پیام/