NayeGhalam | پایگاه خبری تحلیلی نای قلم ارومیه

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت استان:

حدود 600 واحد صنعتی در آذربایجان غربی راکد است

تاریخ انتشار: 1401/09/16 | 12:28

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی گفت: در بررسی‌های اولیه حدود 600 واحد تولیدی صنعتی در حالت نیمه فعال و راکد قرار دارند که پس از بررسی های دقیق در خصوص این واحدها مشخص شد که 410 واحد صنعتی قابلیت احیا و بازگردانی به چرخه تولید را دارند.

به گزارش خبرنگار نای قلم، عبدالحمید سرتیپی امروز در گفتگوی خبری اظهار کرد: 180 واحد در داخل شهرک های صنعتی و 230 واحد در خارج از شهرک ها هستند.

وی اضافه کرد: در هفت ماه اخیر در قالب یکشنبه های تولید 55 واحد تولیدی صنعتی با اشتغالزایی مستقیم برای 800 نفر احیا و به چرخه تولید بازگردانی شده اند که استاندار و تیم اقتصادی استانداری در احیا و فعالسازی واحدهای نیمه فعال و راکد اهتمام ویژه ای دارند.

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت استان ادامه داد: وزارت صنعت، معدن و تجارت و به تبع آن ادارات کل صمت استان‌ها وظایف و حوزه های کاری متفاوت و مختلفی را در بخش های صنعت، معدن، اصناف، بازرگانی، تجارت و بازرسی برعهده دارند.

وی افزود: 25 درصد تولید ناخالصی ملی و 45 درصد اشتغالزایی کشور در حوزه صمت قرار دارد.

سرتیپی اضافه کرد: اگر نگاه کلی به ظرفیت های مناطق مختلف کشور داشته باشیم هر استان و منطقه متناسب با خود منطقه از ظرفیت هایی برای توسعه یافتن برخوردار است که استان آذربایجان غربی نیز از ظرفیت ها و پتانسیل های خوبی برای توسعه در زمینه های مختلف تولیدی صنعتی، معدنی، صنفی و بازررگانی و صادرات برخوردار است.

وی خاطرنشان کرد: عوامل اصلی توسعه در زمینه‌های مختلف آب، خاک و منابع زیرزمینی است که آذربایجان غربی با توجه به اینکه این استان از لحاظ آبی رتبه دوم کشور را دارد برای ایجاد هرگونه صنعتی یک امتیاز ایده عالی است چه در زمینه صنایع تبدیلی کشاورزی، صنایع معدنی و دیگر صنایع داشتن منابع آبی یکی از امتیازهای جذب سرمایه گذاری در استان به شمار می رود.

مدیر کل صنعت، معدن و تجارت استان با اشاره به برخورداری آذربایجان غربی از یک مزیت منحصر بفرد به نام مرز خاکی با کشور های همسایه به خصوص داشتن تنها دروازه خاکی کشور به بازارهای اروپایی گفت: با داشتن مرز خاکی با کشورهای اورآسیایی بخصوص تنها دروازه ورود به اروپا و ظرفیت های متناسب از جمله آب، خاک، منابع انسانی مستعد و با دانش فنی، نزدیکی به بازارهای جهانی و ذخایر عظیم معدنی استان آذربایجان غربی از بهترین موقعیت برای سرمایه گذاری در تمام زمینه ها برخوردار است.

سرتیپی تصریح کرد: اولویت صنعت، معدن و تجارت استان آذربایجان غربی در مرحله اول احیاء واحدهای راکد استان است و در مرحله دوم افزایش ظرفیت تولید واحدهای تولیدی صنعتی که بنا به مشکلاتی در حال حاضر با ظرفیت پایین در حال فعالیت هستند.

به گفته وی در حال حاضر 2 هزار و هفت واحد صنعتی در استان مشغول به فعالیت است که زمینه اشتغال مستقیم را برای 60 هزار نفر فراهم ساختند.

وی اضافه کرد: طی ماه های اخیر گام های بسیار بزرگی جهت جلوگیری از خام فروش مواد معدنی استان برای ایجاد صنایع معدنی برداشته شده است، بیش از 250 هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری با انعقاد تفاهم نامه یا عقد قرار داد آغاز شده و یا در شرف آغاز بکار هستند که در زمینه اشتغالزایی نیز تأثیر بسزایی خواهند داشت.

سرتیپی در خصوص اقدامات کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید استان اظهار کرد: با ابتکار استاندار بیشتر جلسات کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید پس از بازدید در قالب یکشنبه های تولید با حضور مدیران دستگاه های ذیربط در واحدهای مشکل‌دار برگزار می شود که در هفت ماهه اخیر 26 مورد بازدید از واحدهای مشکل‌دار با حضور مقام عالی استان انجام و 130 واحد تولیدی صنعتی مورد بازدید قرار گرفته و 229 مصوبه صادر شده است.

مدیر کل صمت استان خاطرنشان کرد: در هفت ماهه اخیر کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید یک هزار و 400 مصوبه داشته است که 72 درصد از این مصوبات به مرحله اجرا در آمده است ومابقی مصوبات در دست اقدام و اجرا است.

کد خبرنگار: 983125

انتهای پیام/

ارسال نظرات