1398/11/21

سینمای ما به زبان‌ها، قومیت‌ها و لهجه‌های مختلف نیاز دارد

فیلم«آتابای» به کارگردانی نیکی کریمی و نویسندگی هادی حجازی‌فر یکی از آثار سی‌وهشتمین جشنواره فیلم فجر است که از سوی منتقدان با نظرات مختلفی مواجه شده. یکی از ویژگی‌های این فیلم ارائه آن با زبان ترکی‌ست که در این سال‌ها کمتر اتفاق افتاده است.

به گزارش نای قلم، هادی حجازی‌فر درباره لزوم پرداخت به قومیت‌های مختلف در سینما به ایلنا گفت: همه ما در معرض دور شدن از داشته‌هایمان هستیم و به شخصه برای حضور در این فیلم شانس آورده‌ام. شاید اگر پیشنهاد خانم کریمی نبود، این اتفاق نمی‌افتاد. ۲۱ ، ۲۲ سال است که از خوی بیرون آمده‌ام، خانه پدری دیگر نیست. به نوعی اکنون در قبرستان این شهر آدم‌های بیشتری را می‌شناسم. اما باید بگویم که در دو ماه و نیم، سه ماهی که فیلمبرداری این کار بود، بسیاری از خاطرات برایم مرور شد که بسیار سخت بود چراکه خاطرات تلخی داشتم و عزیزانی را در این شهر از دست داده بودم ولی این فیلم دوباره به من یادآوری کرد که این جغرافیا چه چیزهایی به من داده است. به نوعی از ادبیات، خاطرات، رنگ، هوا، زبان و موسیقیی که در آن جاری است، چه شخصیتی در من ساخته است.

وی ادامه داد: فکر می‌کنم به واسطه این فیلم دوباره آن خطه را با تمام چیزهای که گفتم، کشف کرده‌ام. خیلی دوست دارم که دوباره آنجا کار کنم و فیلم خودم را هم در همین فضا بسازم. همانطور که ایران به زبان‌ها، قومیت‌ها و لهجه‌های مختلف احتیاج دارد، سینمای ما هم به آنها احتیاج دارد. این نیست که آنها به ما احتیاج داشته باشند، این ما هستیم که برای پربارتر کردن فضای خود باید از آنها استفاده کنیم. به نوعی ثروت عظیمی داریم که متاسفانه از آنها به هر دلیلی غافل هستیم که من حتما برای پرداختن به آن تلاش می‌کنم.

حجازی‌فر همچنین درباره همکاری با نیکی کریمی در فیلم «آتابای» و ادامه فعالیت خود در سینما اظهار داشت: اول این را بگویم که من هرقدر تمام عوامل در ساخته شدن این اثر دخیل بودند، در آن نقش داشتم. درباره فعالیت در سینما باید بگویم بازیگری هم برایم لذت‌بخش است اما داستان بر سر این بوده که نمی‌توانم و آنقدر سمبه‌ام پر زور نیست که یکسری چیزها را راجع به بازیگری ارائه دهم. به همین خاطر دغدغه اصلی‌ام کارگردانی است و اگر نقش‌های عجیب و غریب و خوبی همچون نقش آتابای باشد، بازی می‌کنم، در غیر اینصورت ترجیح می‌دهم کارگردانی کنم.

وی همچنین درباره انتقادها به زبان ترکی فیلم «آتابای» بیان کرد: به زعم بنده افکار جدایی‌طلبانه که به وجود می‌آید، محصول این افکار عقیم، نگاه‌های عقب‌مانده و متعفن است که حتی زبان دیگری را در فیلم برنمی‌تابند. راجع به خود من هرکسی هرچیزی دلش می‌خواهد می‌تواند بگوید. اما وقتی به یک قومیت و زبان بی‌احترامی شود، نمی‌توان آن را تحمل کرد.

این نویسنده در پایان گفت: امیدوارم بقیه کارگردانان هم از این موقعیت عجیب و غریب و این جغرافیا (شهرستان خوی) استفاده کنند. مقداری از تهران بیرون بیاییم و دچار جادوی اقلیم‌های مختلف شویم. به شخصه فکر می‌کنم شکر خدا، آن جغرافیا جادویش را روی فیلم ما گذاشت و من به این فیلم مفتخرم و امیدوارم که تکرار شود.

گفتنی است فیلم سینمایی «آتابای» به کارگردانی «نیکی کریمی» که از ساعت ۱۹ امشب در سینما «ایران» ارومیه اکران شد، میهمانان ویژه داشت و علاوه بر مدیران فرهنگی آذربایجان‌غربی، استاندار هم در این سینمای مملو از تماشاگر حضور یافت.

این فیلم سینمایی به تهیه‌کنندگی «حسن مصطفوی» مربوط به یک ماجرای عاشقانه در روستای «پیرکندی» خوی است که اکران آن با استقبال مردم ارومیه مواجه شد تا جایی که ۵۷۵ صندلی و حتی جایگاه بالکن سینما «ایران» ارومیه مملو از تماشاگر بود.

«آتابای» در واپسین روزهای پخش فیلم‌های سی‌وهشتمین جشنواره فیلم فجر در استان و در تک سکانس اکران شد و به علت فشردگی و کمبود سالن، اکران فوق‌العاده نخواهد داشت.

به گفته مسوولان، علاقه‌مندانی که موفق به خرید بلیت امروز «آتابای» نشده بودند باید تا زمان اکران عمومی این فیلم در سینماها صبوری پیشه کنند.

«آتابای» پنجمین فیلم بلند «نیکی کریمی» بعد از فیلم‌های «یک شب»، «چند روز بعد»، «سوت پایان» و «شیفت شب» است که در آن «هادی حجازی‌فر» و «جواد عزتی» هنرنمایی کرده‌اند.

همزمان با ایام‌الله دهه‌فجر ۱۹ فیلم جشنواره فجر در سینما ایران ارومیه در حال اکران است؛ سی‌وهشتمین جشنواره فیلم فجر از ۱۲ تا ۲۲ بهمن ماه جاری در تهران و بخش استانی آن از ۱۵ تا ۲۱ بهمن ماه در ارومیه برگزار می‌شود و قیمت بلیت ۱۵ هزار تومان ‌است.

انتهای پیام/دانلود فایل word