1398/10/10

کارگران بدون مسکن شناسایی شود

یک کارشناس اقتصادی با تاکید بر شناسایی کارگران بدون مسکن، واگذاری پروژه‌های مسکن ملی به کارفرمایان صاحب صلاحیت و دارای اعتبار را خواستار شد.

به گزارش نای قلم، حمید نجف در گفتگویی اظهار کرد: برای موفقیت در اجرای طرح ها باید از موازی کاری بپرهیزیم و متولی تامین مسکن کارگران مشخص شود.

وی افزود: مهم‌ترین مساله بعد از در اختیار گرفتن زمین‌ها و شروع ساخت و ساز و پرداخت وام و تسهیلات به کارگران، نظارت است یعنی صفر تا صد این طرح باید مورد نظارت عالیه و دقیق قرار بگیرد و از زمانی که کلنگ زمین زده می‌شود تا زمانی که سند آماده تحویل می‌شود، نظارت متولیان اصلی را شاهد باشیم.

این کارشناس اقتصادی تاکید کرد: گام بعد، شناسایی کارگران فاقد مسکن است و باید مشخص شود چه تعداد کارگر فاقد مسکن داریم و قرار است برایشان مسکن بسازیم. این کار هم سخت نیست چون همانطور که آمار ثروتمندان را برای حذف یارانه در اختیار داریم قطعا آمار کارگران فاقد مسکن را هم می‌توانیم استخراج کنیم.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: در حال حاضر مشکل اصلی مسکن این است که متولی ندارد. هر دستگاهی که متولی مسکن است باید در جریان آغاز تا اتمام پروژه باشد. نباید مسئولیت زمین‌هایی که اطراف شهرها وجود دارد به مردم بدهیم که چند بساز بفروش وارد شوند و فرسوده سازی در بافت های فرسوده را انجام بدهند و خانه‌های نه چندان مقاوم تحویل مردم بدهند.

به گفته این کارشناس اقتصادی فرایند ساخت خانه از طریق بنیاد مسکن و بانک مسکن است چون اعتبار دارند و مردم به اعتبار آنها است که اعتماد می‌کنند و وارد جریان ساخت و خرید مسکن می‌شوند؛ لذا اگر دولت بخواهد در طرح ملی مسکن ساخت و ساز را به دست عده ای بساز بفروش بدهد با وضعیت آشفته‌ای که هم اکنون در بحث افزایش قیمت مسکن و عدم استحکام بنا دیده می‌شود، مواجه خواهیم شد.

*واگذاری پروژه‌های مسکن به کارفرمای صاحب صلاحیت

به اعتقاد این کارشناس اقتصادی، بخشی از شکست مسکن مهر به دلیل این بود که پروژه‌ها در اختیار کارفرمای واقعی قرار نگرفت و به مردم واگذار شد در نتیجه هیات مدیره‌های تعاونی ضعیف عمل کردند و پرونده‌های اختلاس و شکایت در دادگاه ها تشکیل شد اما پروژه‌هایی که به سازندگان صاحب صلاحیت سپرده شدند به شکل صحیحی پیش رفت.

نجف در عین حال با بیان اینکه ساخت مسکن در طرح مسکن ملی سه سال پیش‌بینی شده و در سال های آخر عمر دولت هستیم، گفت: یک نگرانی وجود دارد که اگر طرح مسکن ملی در این دولت به نتیجه نرسد سرنوشت آن در دولت بعد چگونه رقم خواهد خورد؟ آیا دولت بعد مایل است پروژه‌های نیمه کاره مسکن ملی را مثل مسکن مهر تکمیل کند؟

*به نتیجه رسیدن پروژه‌های مسکن ملی تا پایان دولت

وی گفت: اعتقاد من این است که نباید با عوض کردن اسم مسکن مهر و تبدیل آن به مسکن ملی به فکر تامین مسکن مردم باشیم. چرا وقتی اهداف هر دو طرح و مناطق پیش‌بینی شده برای اختصاص زمین یکی است پروژه جدیدی تعریف می‌کنیم. ساخت مسکن برای اقشار جامعه به ویژه کارگران باید زودتر آغاز می‌شد و فارغ از نگاه مثبتی که می‌توان به موضوع خانه دار شدن کارگران در این طرح داشت باید امیدوار بود که پروژه‌های مسکن ملی تا پایان عمر دولت به نتیجه برسد.

انتهای پیام/دانلود فایل word