1399/04/11

مرمت حمام شیخ در سلماس به پایان می‌رسد

رئیس اداره میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری سلماس گفت: مرمت حمام تاریخی شیخ تا چند روز دیگر به پایان می‌رسد.

به گزارش نای قلم، افراسیاب گراوند، در گفتگویی اظهار کرد: برای مرمت حمام تاریخی شیخ سلماس اعتباری بالغ بر 150میلیون تومان از محل اعتبارات استانی در نظر گرفته شده است.

او تصریح کرد: ایزوله کردن پشت بام و زیرسازی از جمله اقداماتی بوده که برای مرمت و احیای این حمام تاریخی در حال انجام است.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سلماس خاطرنشان کرد: حمام شیخ، بنایی با معماری منحصر به فرد است که در مرکز شهر سلماس واقع شده و در جوار آن بازار شهر، مساجد و منازل مسکونی قرار گرفته است، پس از زلزله سال 1309 در اوایل دوره پهلوی اول، حمام شیخ در بخش جدید شهر با معماری سنتی ایرانی ساخته شد و بانی آن محمد طسوجی بوده که پس از حدود سه سال یعنی در سال 1312 مورد بهره‌برداری قرار گرفت.

با توجه به اینکه حمام توسط شخص به نام حاج شیخ مجتبی انتظاری معروف به شیخ اداره می‌شده است، بعدها به نام حمام شیخ شهرت یافت و تا سال 1364 مورد استفاده بوده است.

حمام شیخ دارای پلان مستطیل شکل بوده و مساحتی بالغ بر 860 مترمربع دارد، پی بنا با سنگ‌های معدنی و دیوارها با آجر و سنگ کار شده و طاق و گنبد پوششی آن از آجرهای چهار گوش بوده و حمام شیخ دارای هفت گنبد پوششی بوده و بزرگترین گنبد آن گنبد سربینه (رختکن) است.

حمام شیخ در سال 1379 به کوشش سازمان میراث فرهنگی به  شماره «3475» در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است و پس از پنج دوره مرمت و بازسازی در حال حاضر به عنوان مجموعه فرهنگی‌هنری مورد استفاده قرار می‌گیرد.

انتهای پیام/دانلود فایل word