صدای شهروند

 
صدای شهروندان
شهروند ارومیه‌ای
به داد مردم برسید چرا از خدا نمی‌ترسیددر سایت‌تان چندین مورد خبر منتشر شده که معضل نان در ارومیه حل می‌شود که صرفا شعار است، چرا کسی به داد مردم نمی‌رسد آیا درست است در این روزهای کرونایی صف‌های طولانی تشکیل شود؟ مردم به کنار حداقل از خدا بترسید...

جعفری ـ دبیر
وعده ارائه اینترنت رایگان به معلمان عملی نشده استبا توجه به این‌که اغلب معلمان آموزش‌های آنلاین خود را خارج از مدرسه و در منزل انجام می‌دهند؛ الزام به حضور مدیران و معاونان مدارس تمامی روزهای هفته از سوی آموزش و پرورش در شرایط شیوع بیماری کرونا و غیبت دانش‌آموزان در مدارس، بر چه اساسی صورت گرفته است و چرا وزارت آموزش و پرورش برای ارائه اینترنت رایگان به معلمان کشور و به ویژه معلمان مقاطع متوسطه اول و دوم که در روز مجبور به آموزش آنلاین در کلاس‌های متفاوت هستند، اقدام نمی‌کند؟

راننده خودروی سواری
افزایش دوباره قیمت تایر خودروهای سواریاعلام غیرمنتظره انجمن صنفی صنعت تایر ایران در مورد افزایش ۵۰درصدی قیمت‌های تایرهای سواری، در حالی که قیمت لاستیک اول سال افزایش داشته و محدودیت عرضه تایرهای دولتی باعث سوء استفاده دلالان شده است، این صنف بدون توجه به مشکلات اقتصادی مردم بر افزایش قیمت‌ها اصرار دارد و گویا این افزایش به دلیل این بوده که قیمت مواد اولیه تولید تایر چند ماه در کشور شناور و تحمل ثبات قیمت‌ها برای تولیدکنندگان دشوار بوده است! ای کاش انجمن صنفی صنعت تایر در کنار خواست تولیدکنندگان، وضعیت اقتصادی مردم را نیز درنظر می‌گرفت.

احمدی، بازنشسته
شرکت بیمه آتیه سازان حافظ هزینه درمان را بپردازدحدود ۲ ماه پیش مدارک پزشکی خود را برای دریافت هزینه‌های درمان تحویل بیمه آتیه‌سازان حافظ دادم و چندین بار هم در مورد عدم پرداخت هزینه درمان با دفتر بیمه تماس گرفته‌ام، اما تاکنون در این‌خصوص اقدام نکرده‌اند. در شرایطی که هزینه‌های درمان بسیار گران است؛ چرا شرکت‌های بیمه برای پرداخت به موقع هزینه‌های بیمه شدگان اقدام نمی‌کنند.

بازنشسته تأمین اجتماعی
تفاوت آشکار مستمری بازنشستگان کشوری و تأمین‌اجتماعیدر شرایطی که بازنشستگان تأمین اجتماعی طی سالیان مدید همواره بیش از بازنشستگان کشوری حق بیمه پرداخته‌اند، از آنان مستمری کمتری دریافت می‌کنند. به‌عنوان مثال من با ۲۳ سال سابقه کار از تأمین اجتماعی ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان مستمری می‌گیرم و مستمری بازنشسته کشوری با همین سابقه کار ۵ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان است، که امیدواریم با همسان‌سازی واقعی مستمری بازنشستگان کشوری و تأمین اجتماعی، این تفاوت آشکار دریافتی‌ها از میان برود.

تلفن به خط ارتباطی
به جای مالیات بر درآمد، مالیات بر هزینه دریافت می‌کنندبه‌عنوان کسی که ۱۸ سال کارمند دارایی بوده‌ام، در زمان اشتغال به کار ندیدم که از مردم «مالیات بر هزینه» دریافت کنند. چرا که این مالیات صرفاً باید از تولید‌کنندگان به‌عنوان مالیات بردرآمد دریافت شود، نه از مصرف‌کنندگان یا از هر دو! از اداره پُست ۹ هزار تومان تمبر خریدم که یک‌هزار تومان هم بابت مالیات بر ارزش افزوده از من گرفتند. حال آن‌که باید این مبلغ را شرکت پُست به‌عنوان مالیات بر درآمد می‌پرداخت، نه من به عنوان خریدار تمبر!

بیژن احمدی
مشکلات موجود از نبود قوانین بازدارنده ناشی می‌شودمدتی است که در صدا‌و‌سیما از مردم درباره راهکارهای مبارزه با احتکار و گران‌فروشی نظرسنجی می‌شود که به نظر من اگر چه این کار به خودی خود خوب است، اما مشکلی را از معیشت مردم حل نمی‌کند. مشکل اصلی اینجا است که در کشور ما متاسفانه قوانین بازدارنده برای مقابله با محتکران، گران‌فروشان و مفسدان اقتصادی وجود ندارد و اگر هم قوانین وجود دارد یا به قدر کافی مؤثر و بازدارنده نیست و یا حتی در مواردی به صورت غیرمستقیم از محتکران و گران‌فروشان حمایت می‌کند!

هموطن
اصولگرا و اصلاح‌طلب برای مردم فرقی ندارند!درگیری‌‌‌های لفظی اصلاح‌طلبان و اصولگرایان بعد از مشخص‌شدن نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا؛ برای آحاد ملت ایران تفاوت چندانی ندارد، در این شرایط نابسامان اقتصادی و افزایش تورم و گرانی‌ها آنچه که برایشان اهمیت دارد، این است که در هر لباس و مسئولیتی که هستند، به فکر موقعیت استراتژیک و روابط بین‌المللی کشورمان و بهره‌برداری اصولی از نتایج انتخابات یاد شده باشند تا با تصمیمات و سخنرانی‌های تند برخی از جناح‌ها دگربار باعث افزایش مشکلات کشورمان نشوند، بهتر است بعد از سال‌ها تمامی مسئولان در یک جناح متحد شوند و به فکر نجات مردم و کشور از مشکلات اقتصادی و سیاسی جهانی باشند.

پدر دانش‌آموز
امکانات آموزش مجازی در مدارس دولتی افزایش یابدسرعت بسیار پائین اینترنت و اختلالات ممتد شبکه «شاد» باعث اتلاف هزینه و وقت خانواده‌ها و دانش‌آموزان در فضای مجازی شده است که در این میان بیشترین آسیب‌های تحصیلی گریبان دانش‌آموزان مدارس دولتی را که از امکانات آموزشی ضعیفی برخوردارند، می‌گیرد. از وزارت آموزش و پرورش انتظار می‌رود با ارتقای تسهیلات آموزشی در فضای مجازی مانند امکان دسترسی به برنامه «اسکای روم» برای تمامی مدارس دولتی، به فکر آموزش بهتر این قشر از دانش‌آموزان باشند.

شهروندی از سلماس
مشکل خانواده‌ها برای خرید پوشک سالمندانافزایش ۱۰۰ درصدی قیمت پوشک سالمندان در شرایط نابسامان اقتصادی، مشکلات خانواده‌های این عزیزان را بیشتر کرده است، در شرایطی که اغلب آنان مستمری‌های اندکی دارند و تأمین هزینه‌های مازاد زندگی‌شان بر دوش فرزندانشان است، از مسئولان ذی‌ربط انتظار می‌رود برای مهار گرانی‌های افسارگسیخته اقلام مصرفی مردم و ازجمله پوشک بزرگسالان در بازار اقدام کنند.

بانوی هموطن
نمایندگان مجلس حق بانوان در مورد دریافت مهریه را در نظر بگیرندهمزمان با افزایش قیمت طلا و سکه‌ گلایه‌های خانواده‌ها در مورد سودجویی برخی از خانم‌های جوان برای دریافت مهریه‌شان اوج گرفته و افزایش بدهکاران مهریه در زندان‌ها نیز موجب اعلام نظر و تصمیمات گوناگونی از سوی دستگاه قضا در خصوص نحوه پرداخت مهریه برای آقایان شده است. ای کاش نمایندگان محترم مجلس در صورت تصویب حذف زندان برای بدهکاران مهریه با طرحی عادلانه و قوانین سختگیرانه برای حفظ امنیت و کرامت زنان کشور هم اقدام کنند.

تلفن به خط ارتباطی
برخورد قاطع با مشاغل پرخطر دوران شیوع کروناعلیرغم اعلام مسوولان برای تعطیلی مشاغل پُرخطر در دوران شیوع کرونا، برخی اصناف مانند آرایشگاه‌ها و سالن‌های ورزشی به ویژه پرورش اندام و آموزشگاه‌های خصوصی، به صورت پنهانی فعالیت دارند، با توجه به این که این مراکز منبع شیوع و انتقال ویروس هستند، از اداره اماکن نیروی انتظامی برخورد قاطع با کسبه متخلف و مسئولان اتحادیه‌های صنفی آنان را خواهانیم.

هموطن
پرداخت مبلغ اندک یارانه‌ها تا چه زمانی ادامه دارد؟حدود ۸ سال است که مبلغ یارانه‌های نقدی دولت افزایشی نداشته و بعد از رشد نرخ تورم و مشکلات اقتصادی، دولت صرفاً مبلغ اندکی به عنوان کمک های معیشتی برای یارانه بگیران در نظر گرفته است ضمن آنکه بسیاری از افرادی که یارانه نمی‌گیرند نیز با مشکلات اقتصادی روبرو هستند و گذران زندگی برایشان بسیار سخت شده است که ضرورت دارد برای آنان هم فکری شود.

رضا رضوی
لزوم ایجاد محدودیت فروش کالاهای اساسی به مشتریانبهتر است در مورد فروش کالاهای اساسی به مردم از نظر تعداد و مقدار محدودیت‌هایی بخصوص در فروشگاه‌های زنجیره‌ای در نظر بگیرند. در یک مورد شاهد بودم که یک مغازه‌دار فقط به یک مشتری 20 عدد روغن مایع فروخت، اما من نتوانستم حتی یک عدد آن را تهیه کنم و ناچار به فروشگاه دیگری مراجعه کردم. پیشنهاد می‌کنم مسوولان با ایجاد سامانه‌های الکترونیکی بر فروش اقلام پرمصرف و ضروری مردم نظارت داشته باشند تا توزیع آن‌ها منصفانه و با رعایت عدالت انجام شود.

شفیعی
شعری درباره ویروس منحوس کووید۱۹در مورد شیوع ویروس منحوس کرونا که متأسفانه به شکل دردسر بزرگی برای جهانیان درآمده است، شعری سروده‌ام که تقدیم می‌کنم.کووید ۱۹ غوغا به پا کردجهان را وارد عصر بلا کردتزلزل آفرید و وحشت آوردعلوم روز را بی‌ادعا کردنباشد چاره‌ای در کار انسانبه درگاه خدا باید دعا کرد!

پدر دختر مُطلّقه
مهریه را در مراسم بله‌برون نقد از داماد بگیرند!با توجه به بی‌تحرکی و بی‌عملی که مجلس درباره تصویب قانون دریافت مهریه توسط خانم‌ها دارد، پیشنهاد می‌کنم خانواده‌هایی که دختران دم بخت دارند، در مراسم بله‌برون مهریه آنان را نقد از آقا داماد یا خانواده‌اش دریافت کنند و به دیگر زمان‌های مناسب نسپارند، زیرا در این صورت ماه‌ها و بلکه سال‌ها باید به دنبال دریافت مهریه دخترشان بدوند و دست‌آخر نتیجه‌ای هم نگیرند!

جعفر روستائیان
برای تعویض تاکسی‌های مستهلک کمک می‌خواهیم۱۳ سال است که به عنوان راننده تاکسی به مردم خدمت می‌کنم و با مشکلات متعددی مانند گرانی لوازم یدکی و کاهش مسافران در شرایط کرونایی دست و پنجه نرم کرده‌ام. سال گذشته اعلام شد که تاکسی‌های مدل۸۶ به قبل به دلیل فرسودگی باید تعویض شود که سیزدهم بهمن ماه ۹۸ در این مورد اقدام کردم که قرار شد ۱۰ روزه تاکسی‌های نو و صفرکیلومتر را به قیمت ۴۵ میلیون تومان و به صورت قسطی تحویل‌مان دهند، اما با گذشت ۹ ماه هنوز آن‌ها را تحویل ما رانندگان نداده‌اند و به دلیل مستهلک بودن تاکسی‌ها به ما معاینه فنی نمی‌دهند و در عین حال توانایی پرداخت نقدی ۴۵ میلیون تومان قیمت تاکسی‌های جدید را هم نداریم. از آنجا که تاکسی‌های یک وسیله نقلیه عمومی است از سازمان مدیریت بر تاکسیرانی تهران، شهردار و شورای شهر تقاضا داریم که برای جایگزینی تاکسی‌های مستهلک با نو، مساعدت‌های لازم را با ما داشته باشند.

مددجو
شخصیت و حرمت اجتماعی مددجویان را رعایت کننداز مسئولان ذی‌ربط بهزیستی تقاضا می‌شود با عنایت به مفاد ۹ و ۶۰ منشور حقوق شهروندی و ماده ۹ دستورالعمل کرامت انسانی مصوب ۱۳۹۸ رئیس محترم قوه قضائیه در برخورد با محکومان و دیگر زندانیان، در موارد مرتبط با سلامت و اصلاح و تربیت آنان، شخصیت و حرمت اجتماعی مددجویان را در نظر گیرند و رعایت کنند.

دوستدار موسیقی اصیل ایرانی
درباره استاد شجریان بیشتر بنویسیداز نای قلم انتظار می‌رود درباره استاد محمدرضا شجریان بیشتر بنویسد و زوایای گوناگون زندگی پر بار هنری او را به مردم معرفی کند. همچنین جا دارد صدا و سیما آواها و ترانه‌های او را از شبکه‌های رادیویی و تلویزیونی پخش کند به‌خصوص ترانه‌هایی که استاد شجریان با اشعار بزرگانی مانند حافظ، سعدی، مولوی و امثال آنان خوانده است.

مراجعه کننده به دادگاه حل اختلاف
لزوم نظارت بیشتر بر عملکرد شوراهای حل اختلافحدود یک سال است که برای حل مشکل حقوقی خود از طریق دادگاه حل اختلاف اقدام کرده‌ام، اما در این مدت فقط درگیر نامه‌نگاری‌های بی‌مورد و نیز برخورد نامناسب برخی از کارکنان این دادگاه‌ها در زمینه رفع مشکلم بوده‌ام. از دادگستری انتظار می‌رود که بر روی عملکرد دادگاه‌های حل اختلاف نظارت بیشتری داشته باشند.

علیرضا نوری
برخورد قاطع با شرکت‌های متخلف داروسازیافزایش بی‌رویه قیمت اقلام دارویی و تحت بیمه قرار نگرفتن اغلب آن‌ها در شرایط بیماری کرونا که استرس ناشی از آن به گفته پزشکان باعث تشدید دیگر بیماری‌ها در افراد می‌شود، شرایط درمان را نابسامان کرده است و عدم نظارت سازمان حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان و تعزیرات حکومتی استان باعث شده است برخی از شرکت‌های داروسازی با افزایش بی‌رویه قیمت داروهای خود به ویژه سرم‌های تزریقاتی و شست‌وشو دهنده، هرج و مرج را در بخش درمان افزایش دهند.

ابراهیمی از ارومیه
ضرورت تأمین روشنایی کافی خیابانلامپ چراغ‌های برق حدفاصل کوچه‌های ۳۹ و ۴۱ در خیابان حسنی ارومیه یا سوخته و یا خیلی ضعیف است و شب‌ها روشنایی چندانی ندارد. از شرکت برق استان تقاضای حل مشکل اهالی را داریم.

امیری‌خواه
ضرورت اجرای بخشنامه مقابله با ترک فعل مدیران دولتیبا توجه به افزایش تخلفات مدیریتی در حوزه‌های گوناگون که خسارت‌های فراوانی در سطح ملی داشته است، از دادستان محترم و رئیس بازرسی قوه قضائیه انتظار می‌رود که در خصوص اجرای بخشنامه‌های مقابله با «ترک فعل» مدیران دولتی اقدام کنند، تا بتوانند با مسببان عدم اجرای آن برخورد قانونی داشته باشند. امید است شفاف‌سازی حقوق مسئولان، طرح مالیات بر عایدی سرمایه، مالیات بر خانه‌های خالی و طرح جامع تجارت نیز مورد توجه قرار گیرد.

شهروندی از چالدران
در سال‌های گذشته اراذل و اوباش خشن و خطرناک را به «حبس با اعمال شاقه» محکوم می‌کردند که براین اساس از آنان برای اجرای پروژه‌های عمرانی مانند جاده‌سازی در مناطق محروم، دور افتاده و صعب‌العبور تحت نظارت و کنترل نیروهای انتظامی استفاده می‌شد، که به نظر من بهتر است این نوع مجازات امروزه هم در مورد مجرمان یاد شده به اجرا درآید و از نیروی آنان برای کمک به اجرای پروژه‌های مورد نیاز کشور استفاده شود.

علی از ارومیه
پاسخگویی سامانه ۱۱۸ نامطلوب استمدتی است که هر وقت با سامانه اطلاعات تلفن ۱۱۸ تماس می‌گیریم، یا کسی پاسخگو نیست، یا پاسخ درست نمی‌دهند و یا می‌گویند چون ترافیک تماس گیرندگان وجود دارد، چند دقیقه بعد دوباره تماس بگیرید! اوضاع سامانه ۱۱۸ کی سر و سامان می‌گیرد و پاسخ مردم در اسرع وقت داده می‌شود؟

وام‌گیرنده خوش حساب
به مشتریان خوش‌حساب بانک‌ها جایزه بدهندبه بانک مرکزی و بانک‌های دولتی و خصوصی پیشنهاد می‌کنم برای کسانی که با احساس وظیفه و تکلیف تمامی اقساط وام‌هایشان را به موقع می‌پردازند، به عنوان تشویق جایزه‌هایی را در نظر بگیرند تا بر تعداد مشتریان خوش‌حساب بانک‌ها افزوده شود.وام‌گیرنده خوش حساب

خانم شهروند
شاید به این وسیله متوجه خطر کرونا شوند!به این دلیل که عده‌ای از افراد جامعه هنوز خطر شیوع و ابتلا به کرونا را جدی نگرفته‌اند و پروتکل های بهداشتی و زدن ماسک را نادیده می‌گیرند. به صدا و سیما پیشنهاد می‌شود در ساعات متوالی به پخش مراسم تدفین جان باختگان کرونا در گورستان‌ها بپردازند تا افراد مزبور هم مطمئن شوند که خطر ابتلا به کرونا فقط برای همسایگان ما نیست، بلکه، بیخ گوش خودمان هم وجود دارد. به عنوان یک هموطن دلم از خواندن خبرهای جان باختن و شهادت کادر درمانی و بهداشتی بیمارستان‌ها به دلیل ابتلا به کرونا، پرپر می‌شود و خیلی به درد می‌آید، خداوند به این عزیزان رحمت و غفران الهی و به بازماندگان‌شان، صبر و تحمل عطا فرماید.خانم شهروند

کارگر
مستمری ۷۳۲ هزار تومانی در قبال ۵۰ سال کارگری!با ۵۰ سال کارگری و ۱۰ سال سابقه پرداخت حق بیمه از سازمان تأمین اجتماعی فقط ۷۳۲ هزار و ۷۴۰ تومان مستمری ماهانه می‌گیرم که ۱۲۰ تومان آن بابت حق بیمه عمر و تکمیلی و همچنین ماده ۹۸ کسر می‌شود، باتوجه به این که تعداد زیادی امثال من وجود دارند، چگونه مسئولان مدعی‌اند که هیچیک از مستمری بگیران تأمین اجتماعی کمتر از ۲ میلیون تومان در ماه حقوق نمی‌گیرند؟ در ضمن خانه کارگر اصفهان از حدود ۱۰ ماه قبل برای تعمیرات تعطیل است و کسی آنجا نیست که به ما کمک کند و به سؤال‌هایمان پاسخ دهد، ضمن آن که کمک معیشتی دولت هم به من تعلق نگرفته است.کارگر

بازنشسته تأمین اجتماعی
تشکر از همسان‌سازی حقوق‌ها و یک تقاضابازنشسته تأمین اجتماعی با مستمری ماهانه ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان هستم و ضمن تشکر از همسان‌سازی حقوق‌ها، امیدوارم در مرحله بعدی مستمری ما بازنشستگان به اندازه‌ای افزایش یابد که پاسخگوی هزینه‌های زندگی‌مان باشد، زیرا با این گرانی‌ها و تورم با حقوق‌های ۲ تا ۳ میلیون تومانی، چگونه می‌توان زندگی کرد؟بازنشسته تأمین اجتماعی

هموطن بازنشسته
بازنشستگانی که از مزایای همسان‌سازی بی‌بهره ماندند!از همسان‌سازی حقوق بازنشستگان خیلی متشکریم، اما اجرای این برنامه به قدری طول کشید که متأسفانه بسیاری از بازنشستگان و همسران‌شان به دلیل کهولت سن یا بیماری جان باختند و نتوانستند از مزایای همسان‌سازی حقوق‌ها بهره‌مند شوند!هموطن بازنشسته

خانم هموطن
نمایندگان درباره خدمات قبل از نمایندگی اطلاع‌رسانی کنندآن گروه از نمایندگان محترم مجلس که عملکرد و برنامه‌های دولت در شرایط تحریم‌های اقتصادی را زیر سؤال می‌برند، لطفاً پاسخ دهند که قبل از نمایندگی مجلس برای مردم چه کارهای مفید و اثربخشی را انجام داده‌اند که بهتر است لااقل کلیات آن را به اطلاع ملت برسانند.

ساکن شهریار:
اتوبوس‌هاي شهريار بسيار كم است و تعداد مسافران بسيار زياد. لطفا به اين موضوع رسيدگي شود.

داغدیده:
مطلب اسیدپاشی به غرور ملی عالی بود اما لازم بود از این زاویه هم به موضوع نگاه کنیم که موج انتقادها از فریضه حج واجب، غیر عاقلانه و غیر منطقی دانستن آن است. این موج با استفاده از استدلالهایی همچون روا بودن پول حج به ایتام و فقرای هم وطن و ... در حقیقت یک عمل واجب دینی را به باد انتقاد می گیرد. این موج قبلا در مورد جح عمره نیز به راه افتاده بود اما با این تفاوت که عمره عملی مستحب است و می توان از آن چشم پوشید و حسنات آن را با حسنات یک عمل مستحب دیگر همچون انفاق قیاس نمود اما تمتع عملی واجب است و جز شارع مقدس کسی حق ندارد مردم را از بجا آوردن آن منع کند و اگر این موج های مجازی منع از واجب را امروز به بهانه حادثه رخ داده در مکه باب کنند مساله به همین جا پایان نمی یابد و امر به منکر و نهی از معروف کم کم عادی و رایج شده و به امری طبیعی تبدیل می گردد.

یک شهروند:
جناب آقای معین فر سلام. الحق که حرف دل مردم را زدید نمی دانم چرا مسئولان برای فیلتر این برنامه ها اقداماتی انجام نمی دهند برخی ها با انتشار مطالب به درد نخور شورش را درآورده اند.

کارگر شهرداری خوی:
يك كارگر با 850 هزار تومان حقوق در ماه با اين گراني گوشت، مرغ، برنج، پوشاك‌و... ديگر چطور مي‌تواند هم به مخارج زندگي خود برسد و هم كرايه‌خانه و خرج مدارس فرزندان خود را بدهد. چرا مسئولان فكري براي كارگران نمي‌كنند ؟!

یک بیکار
با سلام و عرض ادب و احترام. من با کل این مقاله و این مطلب موافق هستم . ولی نباید این را فراموش کنیم که این جور کارها از سر بیکاری هست و جوانان بیکار برای وقت گذراندن به دلخوشی های الکی روی آورده اند.

یک کسبه:
تابستان امسال شهرداری در برنامه های رادیویی و مصاحبه ها یا با نصب بنر در سطح شهرها اعلام کرد که با دست فروشان برخورد قانونی خواهد کرد اما شواهد نشان می دهد که تمام آنچه گفته اند فقط شعار بوده و بس.

دانشجو:
آفرین به مردم باهوش که ماشین‌های ساخت داخل را تحریم کردند .مدت‌های مدیدی بود که ماشین‌های ساخت داخل باکیفیت پایین و قیمت‌های بالا‌فروخته می‌شد چون از طرف مسئولان حمایت می‌شدند و انحصاری بودند تا می‌توانستند به هموطنان اجحاف می‌کردند و اعتراض مشتریان به جایی نمی رسید. مردم هم ناچار به خرید این وسایل بی کیفیت بودند. اما همین خودروها را به کشورهای مجاور با قیمتی بسیار پایین‌تر می‌فروختند.

 
درباره ما تماس با ما
طراحی و اجرا