گزارش و گفتگو
۱۴۰۱/۰۱/۰۸          از دست دادن کارگران حین کار تلخ‌ترین اتفاق

کارشناسان معتقدند بالا بردن سطح آگاهی، آموزش و رعایت دستورالعمل های بهداشتی در محیط های کار تاثیر بسزایی در پیشگیری از بروز بیماری های شغلی دارد.

سالم سازی محیط کار یکی از عوامل مهم در جهت تأمین سلامت نیروهای کار به شمار می رود و موجبات افزایش تولید و بهره وری را فراهم می کند.

مقوله بهداشت همواره به عنوان یکی از شاخص های اصلی تأمین رفاه اجتماعی مطرح بوده و توجه به سلامت نیروهای کار در دستور کار دولت‌ها قرار داشته است.

بر اساس گزارش‌ها، آمار ابتلا به بیماری‌ها و حوادث شغلی قابل توجه است و هزینه‌های سنگینی را تحمیل می‌کند، از این رو برای پیشگیری از لطمات جبران ناپذیر این بیماری‌ها و ارائه بهتر خدمات سلامت شغلی به کارگران و نیروهای کار لازم است برنامه‌ریزی جدی صورت گیرد.

در قانون کار، اهمیت رعایت نکات ایمنی و بهداشت محیط کار مورد تاکید قرار گرفته است؛ به نحوی که بر اساس تبصره یک ماده ۹۶ قانون کار، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مسئول برنامه ریزی، کنترل، ‌ارزشیابی و بازرسی در زمینه بهداشت کار و درمان کارگری بوده و موظف است اقدامات لازم را در این زمینه به عمل آورد. به موجب ماده ۱۴۷ قانون کار نیز دولت مکلف است خدمات بهداشتی و درمانی را برای کارگران و کشاورزان مشمول این قانون و خانواده آنها فراهم سازد.

یک فعال حوزه کار با اشاره به نقش موثر خانه های بهداشت در محیط های کار می گوید: راه اندازی خانه های بهداشت کارگری گام بزرگی در جهت حفظ سلامت نیروهای کار در محیط های کار به شمار می رود.

علی اصلانی می گوید: خانه های بهداشت کارگری از گذشته در بیشتر بنگاه‌ها و کارخانه ها راه اندازی شده و در حال فعالیت بودند اما در شرایط حاضر به دلیل شیوع کرونا لازم بود که بیش‌از گذشته فعال شوند.

به گفته وی، هدف از تاسیس خانه های بهداشت کارگری، تأمین سلامت کارگران و اعضاء خانواده آنها، پایش وضعیت بهداشتی کارگاه‌ها و پیشگیری و کنترل بیماری های شغلی کارگران و نیروهای کار است.

در آخرین روزهای سال ۱۳۹۹ موضوع فعال شدن خانه های بهداشت کارگری در سازمان تامین اجتماعی به جریان افتاد و از ابتدای سال گذشته نیز مقرر شد کمیته های بهداشت و خانه های بهداشت کارگری در کارخانه ها به منظور رعایت دستورالعمل های بهداشتی و پیشگیری از کرونا راه اندازی شود.

*از دست دادن کارگران حین کار تلخ ترین اتفاق سال گذشته

رئیس کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران از حوادث ناشی از کار و از دست دادن کارگران به عنوان تلخ ترین اتفاق سال گذشته یاد کرد و حفظ امنیت شغلی مسئولان ایمنی و بهداشت حرفه ای را خواستار شد.

ابوالفضل اشرف منصوری در گفت‌وگو با ایسنا، در ارزیابی رویدادهای سال گذشته جامعه کارگری اظهار کرد: معتقدم مصوبه شورای عالی کار در افزایش دستمزد بهترین رویداد ممکن در حوزه کارگری بود و امیدواریم بحث رضایتمندی از حقوق و معیشت استمرار داشته باشد.

وی حوادث ناشی از کار و از دست دادن کارگران حین انجام کار را تلخ ترین اتفاق سال گذشته عنوان کرد و ضایعه بزرگی برای خانواده های آنها و جامعه کارگری دانست.

اشرف منصوری درباره آمار حوادث کار گفت: متاسفانه به دلیل آنکه تعدد آماری داریم، آمار حوادث ناشی از کار مشخص نیست. معمولا همه ساله با حوادث کار مواجه هستیم و بخشی از آن به این دلیل است که می خواهیم ضوابط اجرایی و الزامات را صرفا از طریق بازرسان پیاده کنیم در حالی که در این زمینه محدودیت داریم.

رئیس کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران ادامه داد: تعداد بازرسان کم و تعداد کارگاه‌ها زیاد است و خیلی از کارگاه از جمله کارگاه‌های خصوصی و شخصی، ثبت شده نیستند و این مسأله ضایعه و هزینه هایی را هم برای دولت و هم جامعه کارگری به بار می‌آورد.

وی تصریح کرد: یکی از موارد عدم توفیق در این بخش، آگاهی و اطلاع رسانی کم است و فقر آموزشی و پایین بودن فرهنگ ایمنی کار در بروز حوادث شغلی اثرگذار است.

اشرف منصوری افزایش آگاهی و آموزش را موجب کاهش آمار حوادث کار دانست و گفت: متاسفانه بحث دور زدن قوانین و الزامات ایمنی  به واسطه بیمه ها باعث شده تا تفکر غیر انسانی همچنان حاکم باشد و با نادیده گرفتن قوانین،تصور می‌کنیم با خرید بیمه می توانیم جان انسان‌ها را معامله کنیم.

وی همکاری و مشارکت همه متولیان امر در حوزه ایمنی کار را خواستار شد و گفت: پیشنهادی که داریم این است که امسال همه متولیان امر در حوزه کار و کارگاه‌ها اعم از سازمان تامین اجتماعی، وزارت کار، وزارت راه و شهرسازی وزارت نفت و ... در زمینه حفظ سلامت نیروی انسانی و کنترل حوادث مشارکت کنند.

وی با بیان اینکه وزارت راه و شهرسازی باید مقررات ملی ساختمان را اجرایی کند، خاطرنشان کرد: اگر همه دستگاه‌ها دست به دست هم بدهند و با یکدیگر مشارکت و همکاری کنند، در کاهش حوادث کار موثر است.

این مقام کارگری در پایان بر ضرورت حفظ امنیت شغلی مسئولان ایمنی و بهداشت حرفه ای تاکید کرد و گفت: متاسفانه امنیت شغلی مسئولان ایمنی و بهداشت حرفه ای به واسطه اجرایی کردن آیین‌نامه‌ها و مقررات ایمنی در خطر است و اگر بخواهند از انجام کار پرخطر پیشگیری یا ممانعت کنند، با اخراج و از دست دادن کار مواجه می شوند لذا خواستار حمایت از این شغل و حرفه هستیم و معتقدیم حفظ امنیت شغلی مسئولان ایمنی و بهداشت حرفه ای به کاهش حوادث ناشی از کار منجر می شود.

کد خبرنگار: 983127

انتهای پیام/

ارسال نظرات


 
برای دسترسی به آرشیو بخش گفتگو و گزارش اینجا کلیک کنید
 
درباره ما تماس با ما
طراحی و اجرا