گزارش و گفتگو
۱۴۰۰/۱۰/۱۲          ایران، عاشق سردار دل‌ها

در ۱۳ دی ۹۸ ملت سرافراز ایران شخصیتی را از دست داد که ضربه بزرگی بر پیکره انقلاب و نظام بود.

شهید قاسم سلیمانی از برجسته‌ترین فرماندهان سپاه انقلاب اسلامی بود که تاریخ‌ساز ایران شد. بی‌شک از خصوصیات بارز حاج‌قاسم علاوه بر دافعه در مقابل تروریست‌ها جاذبه فراوان این شهید در میان اکثریت مردم ایران و منطقه بود.

او علاوه بر فرمانده نظامی یک دیپلمات چیره‌دست بود که سخنانش بر دل می‌نشست و هرکه با او همکلام میشد، قطعا شیفته‌اش می‌گشت.

سلیمانی طومار داعش را در منطقه پیچید و دست آنها را از عراق و سوریه کوتاه کرد. بی‌شک زندگی سراسر مجاهدت و رشادت سلیمانی را جز لباس گلگون شهادت نمی‌توانست زینت ببخشد و این لباس بر قامت سردار دل‌ها چقدر زیبنده است. فرمانده رشید ایران زمین با شهادت خود آخرین ضربه را بر استکبار جهانی و آمریکای جنایتکار وارد کرد و آن انداختن تشت رسوایی آمریکا بود که صدایش عالم را فرا گرفت.

وی اصلا به دنبال نام و نشان و مدال و پست نبود و با اخلاص بی‌نظیر خود هرکاری را که برای نظام انجام داد معامله‌ای بود که با خدایش داشت. آری، اخلاص شهید سلیمانی مثال‌زدنی بود که صرفا برای رضای خدا و مصلحت مردم کشورش می‌کوشید.

حاج قاسم همان قدرت و صلابتی که در مقابل دشمن داشت، جاذبه‌ای قوی داشت که با آن توانست انسان‌های زیادی را جذب کند و به کرات گفته بود که ما باید رفتارمان را طوری درست کنیم تا بتوانیم مردم را به سمت انقلاب و نظام جذب کنیم.

عقیده ایشان بر این بود که اگر مشکلی وجود دارد از برخی مسئولین است و نه از مردم. مردم به دلیل همین رفتار و عمل حاج قاسم به ایشان باور قلبی داشتند و در حاج قاسم جلوه‌ای از عینیت اسلام را می‌دیدند.

ویژگی ناب شخصیت ایشان، عاشقی بود. "نشان مرد خدا عاشقی است / با خود دار که در مشایخ شهر، این نشان نمی بی نم". شهید سلیمانی، عاشق این سرزمین، اعتلای کشور، اسلام، حضرت اباعبدالله الحسین (ع)، اهل بیت، مقام معظم رهبری، آزادی و آزادگی همه مردمان جهان بود.

سردار شهید سپهبد سلیمانی، هرگز دامان خودش را به هیچ چیزی در دنیا، نیالود و همیشه فکر می‌کرد که وقت برای خدمت، باقی نمانده و شاید آخرین لحظات و آخرین دقایق عمرش است و هیچ وقت به پایبندی به دنیا، فکر هم نمی‌کرد و از همه مهم‌تر، این مرد بزرگ، بسیار باهوش، با ذکاوت، کاردان، دوراندیش و با اعتدال بود.

تشییع‌جنازه میلیونی حاج‌قاسم نشان داد که او سردار دلهاست شاید در این تشییع کسانی هم بودند که با انقلاب و نظام همسو نبودند اما برای حاج قاسم با تمام وجود گریستند.

یکی از کارشناسان دینی آذربایجان غربی می گوید: سردار سلیمانی از آن روزی که لباس بسیجی بر تن نمود هجرت الی الله را شروع کرد. اگر انسان بخواهد در این مسیر موفق شود باید تابع ولایت باشد همانگونه که سردار سلیمانی تابع محض امامین انقلاب بود.

حجت‌الاسلام «کاظم سلامتی» می‌افزاید: شهید حاج قاسم سلیمانی از سنین جوانی به این درک رسید و در دفاع مقدس نیز این را مشهود کرد و با اطاعت از ولایت فقیه به مقصد که مقام قرب الهی بود رسید.

وی می‌افزاید: شهید سردار سلیمانی با اطاعت از ولایت‌فقیه به مقصد که مقام قرب الهی بود رسید.

مدیر گروه معارف اسلامی و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ارومیه هم اظهار می‌دارد: سردار دلها، در دلها قرار دارد ، هرچند بسیاری از افراد از نزدیک او را ندیده بودند ولی عشق و علاقه خاصی نسبت به او داشتند چون انسان، فضلیت دوست است و شهید حاج قاسم سلیمانی از وقتی خودش را شناخته در خدمت ولایت بود.

حجت الاسلام دکتر محمد یوسفی تاکید می‌کند: مکتب سلیمانی یعنی صداقت و درستکاری.

وی یادآور می‌شود: باید با الگو قرار دادن این شهید بتوانیم قدم‌های ارزنده ای برای خدمت به مردم برداریم.

کد خبرنگار: 983125

انتهای پیام/

ارسال نظرات


 
برای دسترسی به آرشیو بخش گفتگو و گزارش اینجا کلیک کنید
 
درباره ما تماس با ما
طراحی و اجرا