گزارش و گفتگو
۱۳۹۹/۱۱/۰۴          باغ وحش ارومیه استانداردهای لازم را ندارد

باغ وحش ارومیه که از سال‌ها پیش تا کنون استاندارهای لازم را ندارد مجددا با انتشار فیلمی، به خاطر وضعیت نامساعد محیط نگهداری حیوانات خبرساز شده است.

به گزارش نای قلم، اخیرا فیلمی از باغ وحش ارومیه در فضای مجازی منتشر شده است که یک قلاده شیر را در کنار یک قوچ مرده در این باغ وحش نشان می‌دهد. گفته شده که این فیلم روز ۲۸ دی ماه از باغ وحش ارومیه گرفته شده است.

باغ وحش درنای ارومیه بیش از ۱۶ سال است که فعالیت خود را آغاز کرده و مجموعه‌ای بزرگ شامل ۱۰۷ هکتار را دربر می گیرد.

این مجموعه با سرمایه بخش خصوصی دایر شده است و حدود ۱۰۰ حیوان از ۸۵ نوع نگهداری می‌شود، بازدیدکنندگان و اصحاب رسانه در سال‌های اخیر اعتراضات بسیاری به نحوه نگهداری و رسیدگی به حیوانات این باغ وحش داشته‌اند چرا که برخی استانداردهای لازم در زمینه نگهداری از حیوانات در این مکان نادیده گرفته شده است.

به دنبال انتشار این فیلم و به دنبال دغدغه‌های عمومی شکل گرفته در خصوص باغ وحش ارومیه، استاندار آذربایجان غربی از بخش‌های مختلف آن بازدید کرد.

محمدمهدی شهریاری در این بازدید گفت: وضعیت باغ وحش ارومیه فاقد استانداردهای لازم برای نگهداری از حیوانات و نیز جذب توریست است.

وی افزود: ظرفیت باغ وحش ارومیه به جهت برخورداری از فضای مناسب و گونه‌های متنوع و بعضا نادر حیوانات می‌تواند با سرمایه‌گذاری در جذب گردشگر و اشتغال‌زایی موثر واقع شود.

شهریاری ادامه داد: اگر چه مدیریت باغ وحش علاقمند به فعالیت در این حوزه است ولی تداوم این امر نیازمند بهبود شرایط نگهداری حیوانات است.

استاندار آذربایجان غربی با تاکید بر اینکه توسعه باغ وحش منوط به مشارکت افراد حقیقی و یا حقوقی است، تصریح کرد: با بهبود وضعیت این مجموعه، باغ وحش ارومیه می‌تواند در جذب گردشگر و ایجاد اشتغال موثر واقع شود.

شهریاری از این خبر داد که به زودی جلسه‌ای برای ساماندهی وضعیت باغ وحش ارومیه و زمینه‌های مشارکت سرمایه‌گذاران برگزار می‌شود.

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی هم در گفتگویی اظهار کرده است: باغ وحش ارومیه با مجوز سازمان حفاظت محیط زیست کشور و توسط بخش خصوصی احداث شده که البته هنوز به استانداردهای مدنظر سازمان محیط زیست نرسیده است.

حجت جباری در عین حال افزود: در بازدیدی که کارشناسان حیات وحش این اداره کل طی روزهای گذشته از باغ وحش داشتند هیچگونه مشکلی در آن محل وجود نداشته و حیوانات از وضعیت قابل قبولی برخوردار بودند و وضعیت باغ وحش نیز نسبت به گذشته بهتر شده است .

وی اظهار کرد: وضعیت جسمانی گونه‌های حیات وحش نیز نسبت به گذشته بهتر بوده و در زمان بازدید که معمولا به صورت سرزده و بدون اطلاع قبلی انجام می‌شود بیماری در باغ وحش مشاهده نشده است .

جباری افزود: آنچه در فیلم هم دیده می‌شود صرفا غذای مورد نیاز شیر بوده که حیوان (بز) اهلی بعد از ذبح به صورت کامل در  قفس شیر گذاشته شده است و این روند معمول و عادی برای غذا دادن به گوشتخوران به خصوص شیر در باغ وحش‌هاست، چرا که شیر به غیر از گوشت چیز دیگری تغذیه نمی‌کند .

وی اذعان کرد: در ماه‌های گذشته با توجه به شیوع کرونا این باغ وحش بارها به دلیل قرمز شدن وضعیت شهر ارومیه به دلیل بیماری کرونا به طور کامل تعطیل شده است و در سایر مواقع نیز بازدید کننده بسیار کمی دارد.

جباری خاطرنشان کرد: باغ وحش ارومیه یکی از مکان‌هایی است که به طور داوطلبانه مسئولیت درمان و نگهداری حیوانات مصدوم و بیمار را بر عهده دارد و معمولا حیواناتی که به دلیل مصدومیت و یا دست‌آموز بودن قابلیت رهاسازی به طبیعت را ندارند به این باغ وحش سپرده می‌شود .

معاون محیط طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی افزود: در همین خصوص از تمام دوست‌داران حیات وحش درخواست می‌شود، اگر  قصد کمک به این حیوانات را دارند با هماهنگی مدیریت باغ وحش کمک‌های خود را به حیوانات برسانند.

باغ وحش درنای ارومیه در ۲۰ کیلومتری جاده شهید کلانتری به سمت تبریز واقع شده است.

کد خبرنگار: 983127

انتهای پیام/


برای دسترسی به آرشیو بخش گفتگو و گزارش اینجا کلیک کنید
 
درباره ما تماس با ما
طراحی و اجرا