گزارش و گفتگو
۱۳۹۹/۰۹/۲۰          فعالان صنعت طیور مراقب بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان باشند

مدیرکل دامپزشکی آذربایجان غربی گفت: فعالان حوزه طیور استان اعم از شرکت‌های مرغ مادر، تخم‌گذار و پرورش‌دهندگان مرغ گوشتی صنعتی، طیور بومی و سایر ماکیان رعایت ضوابط بهداشتی و قرنطینه‌ای دامپزشکی را جدی گرفته و هرگونه تلفات غیرعادی طیور را بلافاصله به شبکه‌های دامپزشکی گزارش دهند.

به گزارش نای قلم، سیدامید خلیل‌زاده در گفتگوی اختصاصی اظهار کرد: رعایت توصیه‌های بهداشتی دامپزشکی توسط فعالان حوزه طیور استان از مهمترین راهکارها برای مقابله با بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان است که نیاز است موارد ذیل را رعایت کنند.

-به هر طریق ممکن از ارتباط پرندگان داخل سالن، دان و آب مصرفی با پرندگان وحشی و آزاد پرواز و فضولات آنها جلوگیری نمایید. در این ارتباط لازم است انبار دان و سالن پرورش برای اینگونه پرندگان غیر قابل نفوذ باشد و محوطه مرغداری فاقد هرگونه جاذبه ای برای ورود پرندگان وحشی باشد. ریخت و پاش دان و رها سازی کود در محوطه و وجود آبگیر و تجمع آب به هر شکل این جاذبه را ایجاد کند.

-از رفت و آمد غیر ضروری جلوگیری کرده و در صورت لزوم با رعایت کامل موارد بهداشتی تردد انجام شود.

-تعویض کفش و لباس در هنگام ورود به مزرعه (شامل کارگران و بازدید کنندگان) ضروری است.

- حوضچه ضدعفونی درب ورودی مزرعه و ورودی سالن‌ها را فعال نگه دارید و در هنگام ورود به سالن شستن دستها با آب و صابون و ضدعفونی آنها و تعویض کفش یا حداقل برس‌کشی کف چکمه با مواد ضد عفونی کننده ضروریست. رعایت بهداشت و اصول قرنطینه در ورودی سالن به مراتب از محوطه با اهمیت تر است بطوریکه از آلوده نبودن کلیه وسایل، مواد ، آب، دان و افراد ورودی به سالن باید اطمینان حاصل کنید.

-از رفت و آمد خودروها به داخل محوطه پاک جلوگیری شود و در موارد بسیار ضروری نسبت به ضدعفونی قسمت‌های بیرونی خودرو به صورت کامل اقدام شود.

-خودرو حمل تخم مرغ، کارتن تخم مرغ و دان قبل از ورود به مزرعه و یا بارگیری در مبدا مورد شستشو و ضد عفونی قرار گیرد.

-در واحدهای تخمگذار ترتیبی اتخاذ شود تا تخم مرغ خوراکی به گونه ای به بیرون از مرغداری انتقال یابد که خودرویی وارد محوطه پاک نشود.

- کلیه رفت و آمدهای افراد به واحد را ثبت و ضبط کنید.

- از حضور در بازار پرندگان زنده، محل‌های پرورش طیور، پارک پرندگان و به طور کلی محل تجمع پرندگان غیر از واحد خودتان خودداری کرده و ترتیبی اتخاذ کنید تا پرسنل واحد نیز همین ممنوعیت را اجرا کنند.

-از ورود پرنده جدید به واحد بویژه در مزارع مرغ مادر حتی‌الاامکان خودداری کنید.

بیماری آنفلوانزای پرندگان یک بیماری فوق حاد ویروسی است که پرنده آلوده به ویروس، آلودگی را از طریق ترشحات دفع می‌کند و این عامل می‌تواند بیماری را از پرندگان وحشی مهاجر به پرندگان محلی منتقل کند و در اثر تماس، بیماری به پرندگان بومی روستاها و واحدهای صنعتی منتقل می‌شود.

کد خبرنگار: 983126

انتهای پیام/


برای دسترسی به آرشیو بخش گفتگو و گزارش اینجا کلیک کنید
 
درباره ما تماس با ما
طراحی و اجرا