گزارش و گفتگو
۱۳۹۹/۰۹/۱۶          اعتبارات بیشتری برای ادامه راه نجات دریاچه ارومیه نیاز است

مدیر دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه گفت: برای اجرای پروژه‌های نرم‌افزاری و ادامه راه نجات دریاچه ارومیه به اعتبارات بیشتری نسبت به بودجه تعیین شده نیاز است.

به گزارش نای قلم، فرهاد سرخوش در گفتگویی اظهار کرد: هزینه‌های لازم برای اجرای پروژه‌های سخت‌افزاری احیای دریاچه ارومیه ازجمله احداث تصفیه‌خانه‌ها و پروژه‌های انتقال آب با اعتبارات سال ۹۹ تامین شده است.

وی اضافه کرد: اعتبار تعیین شده برای سال ۱۴۰۰ باید صرف اجرای پروژه‌های نرم‌افزاری از جمله احداث سیستم‌های نوین آبیاری برای اراضی کشاورزی، کشت محصولات کم‌آب‌بر، لایروبی در برخی از رودخانه‌هایی که رسوب کرده‌اند و... شود.

مدیر دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه ادامه داد: هرچند پروژه‌های سنگین و هزینه‌بر دریاچه ارومیه تا آخر امسال به بهره‌برداری خواهند رسید، اما باوجود این برای اجرای پروژه‌های نرم‌افزاری و ادامه راه نجات دریاچه ارومیه به اعتبارات بیشتری نسبت به بودجه تعیین شده برای سال ۱۴۰۰ نیاز داریم و باید مبالغ بیشتری در طی سال به ستاد احیای دریاچه ارومیه اختصاص پیدا کند.

سرخوش با تاکید بر اینکه حتی پس از رسیدن دریاچه به تراز اکولوژیک در سال ۱۴۰۶، باید هرساله بودجه‌های مشخصی برای حفظ دریاچه ارومیه درنظر گرفته شود، تصریح کرد: اگر در این زمینه کوناهی صورت گیرد دریاچه مجدد با خطر روبه‌رو خواهد شد.

به گفته مدیر دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه تاکنون اعتباری حدود شش هزار میلیارد تومان - که به ارزش روز حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان است- برای احیای دریاچه ارومیه هزینه شده است.

درحال‌حاضر حجم آب دریاچه ارومیه نسبت به سال ۹۳ بیش از ۲.۵ برابر شده و سطح آن نیز ۵۰ درصد افزایش یافته است، اما با این وجود باید ۹ میلیارد مترمکعب آب به دریاچه ارومیه افزوده شود تا به تراز اکولوژیک خود برسد.

کد خبرنگار: 983127

انتهای پیام/


برای دسترسی به آرشیو بخش گفتگو و گزارش اینجا کلیک کنید
 
درباره ما تماس با ما
طراحی و اجرا