گزارش و گفتگو
۱۳۹۹/۰۹/۰۶          تمام ادارات ارومیه به مخازن تفکیک از مبدا تجهیز می‌شود

تفكیك زباله از مبدا از جمله طرح‌هایی مهم با وجود اقدامات و فرهنگ‌سازی های لازم و داشتن صرف اقتصادی، متاسفانه هنوز در جامعه ما محقق نشده است، مشاركت پایین مردم در همراهی این مهم به تاكید كارشناسان نیازمند بررسی علمی است.

به گزارش نای قلم، در شهر ارومیه روزانه ۵۰۰ تن زباله تولید می‌شود که ۳۰ درصد از این زباله‌های تولیدی خشک است.

صاحبنظران، مدیریت پسماند و دفن غیراصولی زباله را برای جلوگیری از تهدیدهای زیست محیطی ضروری می‌دانند و لازمه تحقق و اجرای تمام راهكارهای حل معضل پسماند، منوط به تفكیك زباله از مبداست.

به نظر می رسد، اختصاص سطل‌های زباله ویژه زباله‌های كاغذی، پلاستیك، شیشه، قوطی‌های فلزی، پس مانده مواد غذایی و مواد غیرقابل بازیافت برای واحدهای مسكونی و ادارات در ترغیب مردم به تفكیك زباله در مبدا موثر است.

زباله و مدیریت درست آن در تولید ارزش ‌افزوده نقش بسیاری دارد، به حدی كه در شرایط حاضر، صنعت بازیافت 15 درصد تولید ناخالص داخلی برخی كشورها را تشكیل می‌‌دهد و فرصت شغلی بسیاری هم ایجاد می‌كند.

كارشناسان معتقدند امروزه تفكیك پسماندهای خشك از ‌تر به یكی از اولویت‌های جوامع توسعه‌یافته تبدیل شده است به طوری كه چنانچه تفكیك زباله از مبدأ و بازگشت آن به چرخه مجدد تولید و انرژی به خوبی انجام شود علاوه بر حذف حجم قابل توجهی از زباله‌های تولیدی از چرخه طبیعت، این طلای كثیف به یك ظرفیت اقتصادی تبدیل می‌شود.

در این میان اگرچه در چند سال اخیر برنامه‌ریزان مدیریت شهری و محیط زیست در صدد كنترل زباله تولیدی و اثرات آن بر محیط زیست بودند اما یكی از مشكلات این بخش كه كمتر به آن پرداخته شده مربوط به فرهنگ‌‌سازی در میان مردم برای اجرای فراگیر تفكیك زباله از مبدأ است، این مساله موجب شد روند چرخه تولید زباله تا امحاء و بازگرداندن آن به چرخه تولید، به صورت ناقص اجرا ‌شود.

این مهم در ارومیه نیز یک امر مهم و اولویت دار سازمان مدیریت پسماند شهرداری محسوب می‌شود به طوری که سازمان مدیریت پسماند شهرداری ارومیه با هدف ساماندهی زباله‌های خشک به ویژه کاغذ در ادارات و سازمان‌های دولتی طرح تام (تفکیک از مبدا) را اجرایی می‌کند.

احد یوسفی در گفتگوی اختصاصی با اشاره به اجرای طرح تام اظهار می‌کند: این طرح در فاز نخست در فروردین ماه سال‌جاری در ساختمان شورای اسلامی، شهرداری ارومیه و تمام سازمان‌های تابع و نیز فرهنگسراهای ارومیه اجرایی شد.

وی تصریح می‌کند: اجرای طرح تام بدین صورت است که به سازمان‌ها و نهادهای مذکور، کارتن پلاست‌هایی با ظرفیت ۲۰ لیتر و ۶۰ لیتر جهت جمع‌آوری کاغذهای باطله اهدا شده و  نیز هر یک از کارتن پلاست‌ها دارای کدویژه جهت تسهیل در جمع‌آوری هستند که بعد از پرشدن کارتن‌ها با هماهنگی سازمان مربوطه با سازمان مدیریت پسماند جهت جمع‌آوری و انتقال آن اقدام می‌شود.

یرسفی می‌افزاید: در شهر ارومیه روزانه ۵۰۰ تن زباله تولید می‌شود که ۳۰ درصد از این زباله‌های تولیدی خشک است و از این میزان زباله خشک ۷۰ درصد آن زباله خشک قابل ارزش است که با تفکیک از مبدا می‌توان این میزان زباله را مدیریت کرد.

رئیس سازمان مدیریت پسماند شهرداری ارومیه می‌گوید: در بسیاری از کشورهای توسعه یافته و با بالاترین شاخص های کیفی زیست محیطی، بخش قابل توجهی از پسماند شهری بازیافت شده و به چرخه طبیعت و یا چرخه تولید صنعتی باز می‌گردد.

یوسفی اضافه می‌کند: تفکیک زباله خشک از تر به یکی از اولویت‌های جوامع توسعه یافته تبدیل شده است به طوری که کارشناسان براین باورند چنانچه تفکیک زباله از مبدأ و بازگشت آن به چرخه مجدد تولید و انرژی به خوبی انجام شود علاوه بر حذف حجم قابل توجهی از زباله های تولیدی از چرخه طبیعت، این طلای کثیف، به یک ظرفیت اقتصادی تبدیل می شود.

وی ادامه می‌دهد: لذا در تلاش هستیم با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته زباله تولیدی را کنترل و از اثرات زیست محیطی آن بکاهیم و اجرای طرح تفکیک از مبدا در تمام سازمان‌ها و ادارات دولتی ارومیه با این هدف صورت گرفته است و در فازهای بعدی تلاش خواهیم کرد که تمام مجموعه‌ها را تجهیز و ساماندهی کنیم.

یوسفی خاطرنشان می‌کند: یکی از مشکلات این بخش که کمتر به آن پرداخته شده مربوط به فرهنگ‌‌سازی در میان مردم برای اجرای فراگیر تفکیک زباله از مبدأ است، این مساله موجب شد روند چرخه تولید زباله تا امحاء و بازگرداندن آن به چرخه تولید، به صورت ناقص اجرا ‌شود.

وی تصریح می‌کند: در راستای فرهنگ‌سازی تفکیک از مبدا در منازل خودروهای ویژه با آهنگ گل پامچال، غرفه‌های ویژه تفکیک از مبدا در سه نقطه از شهر و همچنین استقرار مخازن تفکیک به صورت پایلوت در مجتمع‌های مسکونی از جمله اقداماتی است که از سوی سازمان صورت گرفته است و در تلاش هستیم با برنامه‌ریزی بهتر و دقیق‌تر به صورت مثمرثمرتر فعالیت کنیم.

یوسفی اظهار می‌دارد: به زودی اپلیکشن تفکیک از مبدا نیز در اختیار شهروندان قرار می‌گیرد که با استفاده از آن می‌توانند با اکیپ‌های ویژه سازمان تماس گرفته و زباله‌های خشک خود را در درب منازل تحویل داده و هدایای نقدی و غیرنقدی خود را دریافت کنند.

یوسفی تاکید می‌کند: بدون مشارکت همگانی هیچ امری به صورت کامل صورت نمی‌گیرد لذا از تمام شهروندان و مسئولان خواهشمندیم برای داشتن شهری عاری از زباله یاریگر سازمان مدیریت پسماند باشند.

کد خبرنگار: 983127

انتهای پیام/


برای دسترسی به آرشیو بخش گفتگو و گزارش اینجا کلیک کنید
 
درباره ما تماس با ما
طراحی و اجرا