گزارش و گفتگو
۱۳۹۹/۰۹/۰۲          شناسایی ۹۱ هکتار تغییر کاربری غیرمجاز در آذربایجان غربی

مدیر امور اراضی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی از شناسایی ۹۱ هکتار تغییر کاربری غیرمجاز در هفت ماهه سال جاری خبر داد.

به گزارش نای قلم، مهدی سرخوش در گفتگوی اختصاصی اظهار کرد: قلع و قمع بنا و مستحدثات غیرمجاز اجرا شده به استناد تبصره ۲ ماده ۱۰ اعم از احداث بنا، دیوارکشی، استخر، محوطه‌سازی و مستحدثات به تعداد ۲۷۳ مورد در سطح بیش از ۱۸ هکتار و به استناد احکام صادره قطعی ۶۱ مورد در سطح ۵.۲۹ هکتار در طی هفت ماهه سال جاری بوده است .

وی با اعلام آمادگی ۱۸ تیم گشت یگان حفاظت از اراضی کشاورزی در سطح استان، گفت: سامانه ارتباط مردمی ۱۳۱ به ‌صورت شبانه‌روزی آماده دریافت گزارشات مردمی از تغییر کاربری‌های غیرمجاز اراضی کشاورزی در سراسر استان است .

 مدیر امور اراضی سازمان جهاد کشاورزی استان افزود: متاسفانه تعداد معدودی افراد سودجو و فرصت طلب برای خرید و فروش زمین‌های خارج از محدوده شهر و روستا و ساخت و ساز ویلا و مسکن در مزارع و باغ‌ها اقدام می کنند و بدون توجه به عواقب تلخ و ناگوار تغییر کاربری غیرمجاز بر بخش کشاورزی، اراضی مرغوب کشاورزی را به ساختمان و تاسیساتی که عمدتا غیرتولیدی بوده و صرفا تفریحی است تبدیل کرده و این امر علاوه بر کاهش سطح تولید محصولات کشاورزی، بسیاری از فرصت‌های شغلی موجود دراین بخش را نیز مورد تهدید قرار می دهد.

سرخوش اضافه کرد: بر اساس قانون حفظ کاربری اراضی زراعی و باغی، هرگونه تغییر کاربری اراضی کشاورزی، بدون اخذ مجوز از کمیسیون مربوط از سازمان جهاد کشاورزی ممنوع است و با متخلفان، طبق قانون برخورد و نسبت به قلع و قمع برابرمواد تبصره ۲ ماده ۱۰ و ماده ۳ قانون مذکور اقدام می‌شود.

مدیر امور اراضی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی تاکید کرد: از این رو مدیریت امور اراضی جهاد کشاورزی استان براساس قانون حفظ کاربری اراضی زراعی و باغ‌ها وظیفه دارد با به کارگیری نیروها و امکانات موجود نسبت به حفظ کاربری اراضی کشاورزی و جلوگیری از ساخت و سازهای غیرمجاز در خارج از محدوده قانونی شهر و بافت مصوب روستاها اقدام کند.

وی تصریح کرد: توجه به ظرفیت‌ها و استعدادهای نهفته روستایی می‌تواند مسبب ایجاد درآمد پایدار شود که ثمره این کار در نهایت متوجه استان و پیشرفت روزافزون روستاها می‌شود، اخیرا در جلسه ای که با حضور دهیاران بخشداران و معاونین فرمانداری های استان به ریاست معاون امور عمرانی استانداری برگزار شد، بر لزوم افزایش تعامل و هماهنگی بیشتر در پیشگیری و برخورد با ساخت و سازهای غیر مجاز درسطح استان تاکید شد.

این مسئول اضافه کرد: در سایه تلاش زحمات نیروهای سخت‌کوش یگان حفاظت از اراضی جهاد کشاورزی و حمایت و پشتیبانی مسئولان استان به ویژه استاندار، رئیس اداره کل دادگستری، دادستان و فرماندهی نیروی انتظامی و ادارات زیرمجموعه در شهرستان ها اقدامات بسیار خوبی با محوریت پیشگیری به انجام رسیده که باعث کاهش روند تغییرکاربری اراضی کشاورزی در سطح استان شده است .

وی خاطرنشان کرد: از عموم مردم به ‌ویژه روستاییان و کشاورزان استان درخواست می‌شود، در صورتی که قصد احداث بنا و تاسیسات یا دیوارکشی در اراضی زارعی و باغی متعلق به خود را دارند، حتما قبل از هرگونه اقدامی از طریق تماس با سامانه ارتباط مردمی حفاظت اراضی کشاورزی (۱۳۱) و یا با مراجعه به مراکز خدمات مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان و یا مدیریت امور اراضی استان ضمن مشاوره و راهنمایی، برای دریافت مجوز اقدام کنند.

انتهای پیام/


برای دسترسی به آرشیو بخش گفتگو و گزارش اینجا کلیک کنید
 
درباره ما تماس با ما
طراحی و اجرا