گزارش و گفتگو
۱۳۹۹/۰۸/۱۰          کشاورزان آذربایجان غربی نسبت به کشت به موقع غلات اقدام کنند

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی از جوی نسبتا پایدار تا پایان هفته آینده در استان خبر داد و گفت: به کشاورزان توصیه می شود نسبت به کشت به موقع غلات در اراضی آبی و دیم اقدام کنند.

به گزارش نای قلم، علی عیدی در گفتگوی اختصاصی اظهار کرد: از امروز تا ۱۵ آبان ماه جو استان جوی نسبتا آرام و پایدار خواهد بود و کشاورزانی که هنوز محصولات خود را برداشت نکرده اند توصیه می کنیم در این مدت نسبت به برداشت محصولات زراعی از جمله سیب زمینی، چغندرقند و ... از سطح مزارع اقدام کنند.

عیدی بیان کرد: هفته جاری فرصت مناسبی است تا سیرکاران نیز نسبت به آماده سازی زمین و خرید بذر گواهی شده برای کشت اقدام کنند.

وی اضافه کرد: رعایت تناوب کشت در مزرعه ضمن اینکه از بروز آفات و بیماری‌ها پیشگیری می‌کند، در افزایش ۲۰ تا ۳۰ درصدی تولید در واحد سطح نیز موثر است.

عیدی افزود: انتخاب بذر مناسب وبا توجه به کیفیت و پتانسل خاک مزرعه و درکنار آن، استفاده از زمان طلایی کشت، دو عامل بسیار موثر در افزایش تولید محصول و پیشگیری از آفات و بیماری‌های آن است.

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی همچنین بر ضرورت مبارزه با علف‌های هرز مزرعه پس از رویش گیاه و رسیدن آن به مرحله پنجه زنی توسط کشاورزان منطقه تاکید کرد و گفت: امسال و در چندماه گذشته به دلیل کمی بارش‌ها و پراکنش نامناسب آن، هجوم علف‌های هرز در مزرعه با اولین بارش‌ها بیشتر می‌شوند که باید نسبت به مقابله به آن اقدام کرد.

گفتنی است استان آذربایجان غربی حدود شش درصد از تولیدات کشاورزی کشور را به خود اختصاص داده است.

انتهای پیام/


برای دسترسی به آرشیو بخش گفتگو و گزارش اینجا کلیک کنید
 
درباره ما تماس با ما
طراحی و اجرا