گزارش و گفتگو
۱۳۹۹/۰۷/۲۰          علت کمبود نان در ارومیه تشریح شد

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت در خصوص مشکل کمبود نان در این شهر گفت: از هفته گذشته مردم ارومیه با مشکلی تحت عنوان کمبود نان در نانوایی ها و سوپرمارکت ها مواجه شدند، عوامل متعددی در سطح کشور و استان افتاد که سبب این موضوع شده است.

به گزارش نای قلم، وحید جلال زاده در گفتگویی اظهار کرد: دولت قیمت خرید گندم برای سال زراعی آینده را چهار هزار تومان اعلام کرد این خود سبب شد تا دلالان برای سود بیشتر با محاسبه اینکه امسال این نرخ حدود 2 هزار و 700 تومان است و سال آینده چهار هزار تومان خواهد شد اقدام به جمع آوری آرد در سطح شهر کردند که این موضوع کمبود آرد در نانوایی ها را در پی داشت.

جلال زاده افزود: تفاوت قیمت آرد یارانه ای و آزاد زیاد شد و به همین دلیل نانوایان که سهمیه آرد یارانه ای شان تمام شده بود دیگر توان تهیه آرد با قیمت آزاد را نداشتند به همین دلیل ساعات پخت نانوایی ها کاهش پیدا کرد.

این نماینده مجلس شورای اسلامی بیان کرد: حمل و نقل و توزیع آرد در داخل شهر به مشکل برخورده است اینگونه که شرکتی که وظیفه توزیع آرد را برعهده داشته به قرارداد خود بدرستی عمل نکرده است و سبب خلل در خدمات رسانی و توزیع آرد به نانوایی های سطح شهر شود.

وی گفت: سه عامل مذکور سبب ایجاد صف های طولانی، کاهش ساعات پخت و عدم عرضه نان های کیسه‌ای در سوپرمارکت‌ها شود، قبلا اغلب مردم از سوپرمارکت ها نان را تهیه می‌کردند ولی این عدم توزیع سبب شد تا مردم به سمت نانوایی‌ها روانه شوند که این مسئله سبب ایجاد صف‌های طولانی در این شهر شده است.

جلال زاده خاطرنشان کرد: متاسفانه طی سال‌های گذشته پخت نان به شیوه سنتی در روستاها نیز از بین رفته و مردم روستا نان خود را از نانوایی های مرکز دهستان یا از شهر تهیه می‌کنند که مشکلات موجود سبب کمبود شدید و حتی نبود نان در روستاها شده است و طی گزارشاتی که داشتیم برخی روستایان پنج روز است که نان ندارند.

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی افزود: طی جلساتی که با مسئولان دولتی و اتحادیه های مربوطه داشتیم مقرر شد که تا اواخر هفته گذشته حل شود که متاسفانه ما امروز هم شاهد صف های طولانی جلو نانوایی ها بودیم که این نشان‌دهنده ناتوانی در رفع شوک حاصل از این موضوع بوده است.

وی تاکید کرد: پیشنهاد بنده به معاونت اقتصادی استانداری این بود که در ستاد مقابله با بحران، تعدادی خودروی کانتینردار پخت نان سیار داریم چنانچه این کانتینرها به صورت سیار اقدام به پخت نان کنند می‌توانند این شوک روانی حاصل از کمبود نان را ردر بین مردم کاهش دهند که ظاهرا این موضوع انجام نشده است.

جلال زاده اظهار کرد: مدیران و مسئولان مربوطه چون از موضوع و اتفاقات حاصله خبر داشتند باید اقدامات و تدابیر لازم را زودتر انجام می‌دادند، بنده بیشتر نگران روستاها هستم زیرا تعداد نانوایی ها در سطح شهر زیاد است و مردم بالاخره می‌توانند نان تهیه کنند ولی متاسفانه در روستاها نانوایی و پخت نان وجود ندارد و مردم مجبورند کیلومترها راه برای تهیه نان از شهر را بپیمایند.

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: نمایندگان قدرت اجرایی ندارند بلکه این قدرت در دست مسئولان اجرایی و دولت است ولی متاسفانه پیشنهادات ارائه شده را انجام ندادند، ما باید نظارت کرده و تذکرات لازم را بدهیم تا بتوانیم طی روزهای آینده این مشکل را رفع کنیم.

انتهای پیام/


برای دسترسی به آرشیو بخش گفتگو و گزارش اینجا کلیک کنید
 
درباره ما تماس با ما
طراحی و اجرا