گزارش و گفتگو
۱۳۹۹/۰۵/۱۸          بهره‌برداری از 53 پروژه مربوط به احیای دریاچه ارومیه

مدیر دفتر برنامه‌ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه از بهره‌برداری 53 پروژه مربوط به احیای دریاچه ارومیه تا دی ماه امسال خبر داد.

مسعود تجریشی در گفت‌وگو با پانا درباره وضع فعلی دریاچه ارومیه اظهار کرد: هم‌اکنون وضع دریاچه ارومیه خوب است و علی‌رغم اینکه نسبت به سال گذشته 27 درصد بارندگی کمتر بوده است فقط هشت سانت با افت تراز روبرو بوده‌ایم. در واقع اکنون به 10 سال قبل دریاچه برگشته‌ایم.

مدیر دفتر برنامه‌ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه با اشاره به نتیجه اقداماتی که از سوی این ستاد برای احیای دریاچه صورت گرفته است نیز گفت: حدود 432 اقدام در قالب 53 بسته پروژه در دستور کار ستاد قرار دارد که دی ماه امسال افتتاح می شود، برخی پروژه‌های بزرگی هستند از جمله طرح انتقال آب به دریاچه که قرار است حدود 600 میلیون متر مکعب آب را به دریاچه انتقال دهد و کار بسیار بزرگی است و در تاریخ کشور بعد از انقلاب، پروژه‌ای نیست که در طول کمتر از 8 سال 36 کیلومتر به بهره‌برداری برسد.

وی ادامه داد: قبل از اینکه ستاد احیای دریاچه ارومیه تشکیل بشود، نه برای احیا تخصیصی وجود داشت نه دستگاه حفاری تونل و نه منابعی برای آن دیده شده بود اما با تشکیل ستاد احیای دریاچه ارومیه این تخصیص‌ها صورت گرفت و مردادماه 36 کیلومتر حفر تونل به اتمام می‌رسد.

تجریشی تاکید کرد: پروژه‌های سازه‌ای دریاچه ارومیه تا دی ماه سال 99 به اتمام می‌رسد و از شهریورماه تا دی ماه 53 پروژه بزرگ آماده بهره‌برداری است. از طرفی اخیرا رئیس‌جمهوری نیز دستور داده است تا تمام منابع مالی پروژه‌هایی که از شهریور ماه آماده افتتاح است از سوی سازمان برنامه و بودجه تامین منابع شود.

وی همچنین با اشاره به پروژه‌های غیرسازه‌ای احیای دریاچه ارومیه نیز گفت: اکنون دومین سالی است که در تغییر الگوی کشت موفق شدیم 40 درصد سطح زیر کشت گیاهان دارویی را کاهش دهیم و برای اولین بار توانستیم مصرف آب را در حوضه آبریز دریاچه ارومیه کاهش دهیم و در مقابل تولیدات را افزایش دهیم. در واقع تولیدات کشاورزی در حوضه آبریز کم نشده است و همچنین درآمد کشاورزان نیز کاهش نیافته است، از طرفی برنامه پنج محصول چغندر، سیب، یونجه و گندم برای کاهش مصرف آب نهایی شده است.

مدیر دفتر برنامه‌ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه در گفتگو با پانا، خاطرنشان کرد: در بخش‌های غیرسازه‌ای هم فعالیت ستاد احیای دریاچه ارومیه تا سال 1406 تکمیل و به فرهنگسازی تبدیل می‌شود و این اقدامات الگویی برای سایر حوضه‌های آبریز خواهد بود.

انتهای پیام/


برای دسترسی به آرشیو بخش گفتگو و گزارش اینجا کلیک کنید
 
درباره ما تماس با ما
طراحی و اجرا