گزارش و گفتگو
۱۳۹۹/۰۵/۰۸          موافقت با برداشت مجاز سیست آرتمیا از دریاچه ارومیه

رییس مرکز تحقیقات آرتمیای کشور از موافقت با برداشت مجاز سیست آرتمیا از دریاچه ارومیه خبر داد و گفت: این برداشت باید بر اساس ضوابط زیست محیطی و اطلاعات و تحقیقات انجام شود.

به گزارش نای قلم، علی نکویی فرد در گفتگویی از سازمان حفاظت محیط زیست ایران و شیلات کشور خواست برای جلوگیری از قاچاق و از بین رفتن سیست آرتمیا توسط بومیان برای بهره برداری مجاز و مناسب تدبیر کنند.

وی از افزایش قابل توجه تخم این گونه جانوری در دریاچه ارومیه به حدود ۳۵۰ عدد در لیتر در خرداد ماه امسال خبر داد و اظهار کرد: این افزایش منتج به نسل های متعدد آرتمیا می شود.

رییس مرکز تحقیقات آرتمیای کشور اضافه کرد: بر اساس ارزیابی های ما از ذخایر دریاچه ارومیه، تعداد تخم یا سیست آرتمیا در این دریاچه در خرداد ۹۸ حدود ۱۵عدد در هر لیتر بوده که این رقم با افزایش نزولات آسمانی در سال قبل و اجرای طرح های احیا و رهاسازی آب رودخانه ها به دریاچه، افزایش یافته است.

وی اظهار داشت: ما هر ماه از طریق هفت ایستگاه برای ارزیابی ذخایر آرتیمای آب دریاچه ارومیه نمونه برداری می کنیم ضمن آن که خصوصیات فیزیکی و شیمیایی و همچنین میزان تولید جلبک هایی که غذای آرتمیا هستند مورد سنجش قرار می گیرد.

نکویی فرد به راه اندازی بانک سیست و اطلاعات ژنتیکی آرتمیا در کشور برای نخستسن بار در دولت تدبیر و امید در راستای احیای دریاچه ارومیه اشاره کرد و گفت: یکی از اهداف این بانک، جلوگیری از انقراض نسل آرتمیای ارومیانا و حفظ، نگهداری و تجدید نسل آن است.

وی ادامه داد: چنانچه بر اثر تغییرات اقلیمی و افول تراز آبی دریاچه ارومیه با کاهش ذخایر ژنتیکی آرتمیا روبرو شویم، می توانیم در سال های بعد با بالا آمدن آب از این ذخایر به دریاچه تزریق کنیم.

نکویی فرد جمع آوری سیست، تعیین هویت ژنتیکی و ثبت، ضبط و کد دار کردن آن ها را از دیگر اقدامات بانک سیست و اطلاعات ژنتیکی آرتمیا عنوان کرد و اذعان داشت: در جهان هشت گونه آرتمیا وجود دارد که هفت گونه آن دو جنسیتی است که از این هفت گونه، یک گونه مختص دریاچه ارومیه بوده  و به نام این دریاچه ثبت شده است.

وی افزود: در حال حاضر ۹ استخر در مرکز تحقیقات آرتمیای کشور در ارومیه به منظور نگهداری و تشکیل بانک ژن زنده آرتمیا احداث شده که مورد پایش و تعیین کیفیت قرار می گیرد.

 رییس مرکز تحقیقات آرتمیای کشور درباره قاچاق تخم آرتمیا از دریاچه ارومیه گفت: متاسفانه قاچاق زیادی در زمینه تخم آرتمیا توسط بومیان از این دریاچه صورت می گیرد که بخش زیادی از آن به علت نداشتن اطلاعات و دانش نگهداری و فرآوری از بین می رود و در عین حال به ذخایر سیست دریاچه  نیز آسیب می زند.

وی تصریح کرد: طبق برآورد ما در سال ۹۸ می توان ۷۰ تن سیست آرتمیا از دریاچه ارومیه برداشت کرد بدون آن که به ذخایر آسیب برسد.

رییس مرکز تحقیقات آرتمیای کشور با بیان این که در ایران دو گونه آرتمیا وجود دارد، گفت: ما تلاش می کنیم برای بانک سیست و اطلاعات ژنتیکی آرتمیا در کشوراز مناطق مختلف دنیا سیست تهیه و پس از تعیین هویت ژنتیک برای آن شناسنامه صادر کنیم.

وی ادامه داد: ما دومین بانک سیست جهان را داریم و برای کارهای تحقیقاتی تا کنون ۳۰ نمونه سیست کددار از بلژیک و ۳۴ نمونه جدید دارای شناسنامه ژنتیکی از کشورهایی همچون آرژانتین، آمریکا، فلسطین اشغالی، یونان و مصر تهیه کرده و نگهداری می کنیم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی آرتمیا در شرایط بد مانند کم آبی و شوری زیاد آب تخم مقاوم ایجاد می کند که می تواند در کف دریاچه در لایه های نمک بماند و برای سال های بعد با بهتر شدن شرایط آب، تبدیل به نوزاد شود.

آرتیما در شرایطی که میزان شوری آب و غذا مناسب باشد زنده زایی می کند و یک آرتیمای ماده در طول زندگی سه ماهه خود چهار هزار نوزاد تولید می کند.

انتهای پیام/


برای دسترسی به آرشیو بخش گفتگو و گزارش اینجا کلیک کنید
 
درباره ما تماس با ما
طراحی و اجرا