گزارش و گفتگو
۱۳۹۸/۰۴/۲۹          کمک هزینه کارورزی افزایش یافت

مدیر توسعه کارآفرینی و اشتغال اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان غربی گفت: دستورالعمل اجرایی جدید دوره کارورزی فاغ التحصبلان دانشگاهی موضوع آیین نامه اجرایی ماده 71 قانون برنامه پنج ساله ششم به استان ها ابلاغ شد.

به گزارش نای قلم، صادق آهنگری در گفتگویی اظهار کرد: اجرای طرح کارورزی فارغ التحصیلان دانشگاهی از سال 96 در کشور در حال اجرا است و به استناد آیین نامه اجرایی ماده 71 برنامه پنج ساله ششم توسعه و تصویب هیئت وزیران این طرح در کشور اجرا می شود.

وی افزود: بر اساس این طرح دانش آموختگان دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی داخل و خارج از کشور و اشخاص حقیقی دارای مدرک تحصیلی دانشگاهی (حداقل کارشناسی) که در زمان ثبت نام کمتر از 35 سال تمام سن داشته باشند مشمول بهره مندی از این طرح خواهند بود و در طی سه ماه دوره زمانی، کارورز به منظور تبادل دانش، کسب تجربه و ارتقاء مهارت در کارگاه های خصوصی و تعاونی مشغول می شوند.

مدیر توسعه کارآفرینی و اشتغال اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان ادامه داد: افراد برای بهره مندی از طرح باید در سامانه کارورزی ثبت نام کنند، دارای مدرک دانشگاهی حداقل کارشناسی باشند، در زمان ثبت نام در سامانه کمتر از 35 سال تمام سن داشته باشند، متقاضیان ذکور دارای کارت پایان خدمت و یا معافیت از خدمت نظام وظیفه باشند.

آهنگری اظهار کرد: سقف بهره مندی هر کارگاه برای استفاده از کارورز معادل حداکثر 50درصد نیروی کار موجود در کارگاه است که در صورت کاهش نیروی کار بیمه شده به هر دلیل به جز فوت و بازنشستگی و از کارافتادگی در طول مدت مشارکت در اجرای دوره کارورزی، کارگاه به مدت دوسال حق مشارکت در طرح را نخواهد داشت.

وی در توضیح افزایش سقف کمک هزینه کاروزی بیان کرد: سقف کمک هزینه کاروزی، به تناسب مقطع تحصیلی و حضور کارورز در کارگاه برای مقطع تحصیلی کارشناسی تا 5میلیون ریال، کارشناسی ارشد تا شش میلیون ریال، و دکتری تا هفت میلیون ریال به صورت ماهانه تعیین شده و در پایان دوره کارورزی  پس از تایید دوره به حساب کارورز واریز می شود، کمک هزینه کارورزی در دوره قبل معادل نصف این مبالغ بوده است.

به گفته آهنگری افزایش قابلیت جذب و اشتغال دانش آموختگان از طریق انتقال مهارت و تجربه در محیط کار برای ورود به بازار کار، ایجاد انگیزه کارآفرینی و کسب و کار در دانش آموختگان، ارتقا اخلاق و صلاحیت حرفه ای دانش آموختگان، فراهم ساختن زمینه انتقال دانش از دانش آموخته به کارگاه و کاهش هزینه به کارگماری نیروی کار برای کارفرما از مهمترین اهداف دولت در اجرای این طرح است.

انتهای پیام/


برای دسترسی به آرشیو بخش گفتگو و گزارش اینجا کلیک کنید
 
درباره ما تماس با ما
طراحی و اجرا