گزارش و گفتگو
۱۳۹۸/۰۴/۱۴          مدیریت منابع با الکترونیکی کردن نسخ

بی هیچ تردیدی عمر ارایه خدمات به شیوه سنتی سر آمده و کشور ما نیز ناگزیر به سوار شدن بر قطار فناوری های نوین است .

به گزارش نای قلم، الکترونیکی کردن خدمات سلامت روندی است که این روزها مورد اقبال تمام کشورهاست تا بتوانند در این زمینه از ظرفیت های فناوری نوین برخوردار شوند.

حذف دفترچه های کاغذی تنها بدلیل کاهش هزینه ها نیست بلکه بدلیل سوءاستفاده هایی که از این دفترچه صورت می گرفت، بوده است.

 الکترونیکی کردن دفترچه های کاغذی برای تسهیل و کاهش هزینه ها و جلوگیری از سوء استفاده ها صورت گرفته است.

مدیرکل بیمه سلامت آذربایجان غربی گفت: روزانه به طور متوسط ۲ هزار و ۸۳۳ جلد دفترچه بیمه سلامت در این استان چاپ و تحویل متقاضیان می شود.

نادر نانبخش در گفتگویی با اشاره به اینکه این تعداد دفترچه توسط ۵۹ دفتر پیشخوان طرف قرارداد در اختیار متقاضیان قرار می گیرد، اظهار کرد: هزینه چاپ و صدور هر دفترچه ۳۰ هزار ریال است.

وی با اشاره به اینکه با هدف توسعه خدمات الکترونیک و حذف دفترچه های کاغذی، عملیات اجرایی این طرح به صورت پایلوت در شهرستان نقده آغاز شده است، ادامه داد: این طرح با هدف کاهش هزینه ها، حذف کاغذ، بهره وری بیشتر و خدمات رسانی بهتر اجرایی می شود و در حال حاضر پزشکان ۴۸ موسسه تشخیصی درمانی خصوصی نقده با تعریف نام کاربری ویژه و رمز عبور وارد سامانه الکترونیکی تجویز دارو می‌شوند و تجویزهای خود را برای بیمه شدگان این سازمان به راحتی انجام می‌دهند.

نانبخش اضافه کرد: با حذف دفترچه، اطلاعات بیمار در سامانه به ثبت می رسد و با ارائه کد ملی از سوی بیمار، دسترسی به آن میسر می شود و دیگر نیازی به دفترچه های کاغذی نیست.

مدیرکل بیمه سلامت آذربایجان غربی تصریح کرد: هم اکنون بیمه شدگان این استان که 61 درصد جمعیت آذربایجان غربی را شامل می شوند ماهانه 255 میلیون تومان برای هزینه چاپ دفترچه هزینه پرداخت می کنند که در صورت تحقق این هدف و راه اندازی نسخه نویسی الکترونیکی در کشور این هزینه به صفر می رسد.

وی بیان کرد: در طرح حذف دفترچه ها راحتی شهروندان را مدنظر داریم و این برنامه با همکاری موسسه های تشخیصی درمانی طرف قرارداد می‌تواند آثار بسیاری بر سیستم بهداشت و درمان داشته باشد.

وی افزود: با هدف توسعه خدمات الکترونیک و حذف دفترچه های کاغذی، عملیات اجرایی این طرح در شهرستان های سلماس، بوکان، اشنویه و ماکو نیز به زودی آغاز می شود.

اداره کل بیمه سلامت آذربایجان غربی بیش از ۲ میلیون نفر در این استان بیمه شده دارد که تحت پوشش پنج صندوق این سازمان (صندوق کارکنان دولت، صندوق روستاییان و عشایر و ساکنین شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر، صندوق سایر اقشار، صندوق بیمه سلامت همگانی و صندوق بیمه سلامت ایرانیان) هستند.

انتهای پیام/


برای دسترسی به آرشیو بخش گفتگو و گزارش اینجا کلیک کنید
 
درباره ما تماس با ما
طراحی و اجرا