گزارش و گفتگو
۱۳۹۸/۰۴/۱۱          تنبلی اجتماعی؛ عاملی برای افزایش بی‌مسئولیتی‌ها

تنبلی اجتماعی از جمله خصوصیات اخلاقی ناپسند است که متأسفانه می‌تواند تاثیرات منفی بسزایی در حوزه‌های فرهنگی و اجتماعی جامعه به‌جای بگذارد. بنا به اظهارنظر کارشناسان تنبلی اجتماعی خود عاملی برای عدم پیشرفت و توسعه محسوب می‌شود چراکه باید یادآور شد در سایه این معضل متاسفانه شاهد عدم‌تحقق بسیاری از طرح‌ها و یا پروژه‌های عمرانی و عملیاتی هستیم که این خود تاثیر بسزایی در توسعه‌نیافتگی کامل کشور برجای گذاشته است. یکی دیگر از پیامدهای منفی افزایش تنبلی در جامعه را می‌توان بالارفتن نرخ آسیب‌های اجتماعی عنوان کرد، چراکه بسیاری از جامعه‌شناسان بر این باور هستند که افزایش تنبلی خود می‌تواند ارتباط معناداری با بروز آسیب‌های اجتماعی داشته باشد.

*افزایش بی‌مسئولیتی ‌در سایه تنبلی اجتماعی

به‌طورکلی باید در نظر داشت که تنبلی اجتماعی خود می‌تواند عاملی برای افزایش بی‌مسئولیتی‌ها باشد، چراکه طبق بررسی‌های انجام شده، نزدیک به 95درصد از مردم دنیا به این نارسایی مبتلا هستند اما موضوع قابل بحث در شدت تن‌آسایی و تکرار و دفعات آن است، عارضه‌ای که متاسفانه در طول سالیان اخیر بخش‌هایی از قشر جوان جامعه به آن دچار شده‌اند. بدیهی است که احساس خودکم‌بینی نیز می‌تواند یکی دیگر از پیامدهای منفی تنبلی اجتماعی محسوب می‌شود، چراکه مطالعات نشان می‌دهد هرگاه تنبلی اجتماعی در میان مردم جامعه افزایش یابد به‌یقین خودکم‌بینی نیز در آن جامعه رو به افزایش خواهد گذاشت که می‌تواند تبعات منفی بسیاری را به‌دنبال داشته باشد، به‌عنوان مثال پایین‌آمدن میزان مطالعه و یا عدم تمایل افراد برای تکمیل طرح‌ها و یا پروژه‌ها خود یکی از عوامل افزایش احساس خودکم‌بینی در میان افراد جامعه است.

*تنبلی اجتماعی در میان قشرهای جامعه

همان‌گونه که می‌دانیم امروزه تنبلی اجتماعی تنها مختص به گروه و یا طبقه اجتماعی خاصی نیست بلکه به‌راحتی می‌توان این عارضه را در میان تمام گروه‌های سنی و یا قشرهای جامعه مشاهده کرد هرچند بسیاری از کارشناسان بر این باور هستند که تنبلی اجتماعی از گذشته در میان مردم شیوع داشته است که موید این ادعا نیز برخی ضرب‌المثل‌های قدیمی‌هاست که همچنان برجای مانده است.

*شهرنشینی عامل افزایش تنبلی اجتماعی

برخی از جامعه‌شناسان بر این باور هستند که شهرنشینی خود می‌تواند تأثیر بسزایی در افزایش تنبلی اجتماعی داشته باشد، به‌عنوان مثال در زندگی شهری به دلیل عدم فعالیت مناسب و همچنین مکانیزه‌شدن بسیاری از امور دیگر افراد مجبور به انجام کارهای چندانی نیستند که این خود می‌تواند عاملی برای افزایش تنبلی در میان افراد شهرنشین باشد؛ به‌عنوان مثال استفاده بیش از اندازه از خودروهای شخصی برای انجام سفرهای درون‌شهری با مسافت بسیار کوتاه نیز می‌تواند نشانه افزایش تنبلی اجتماعی در میان مردم جامعه داشته باشد. شایان ذکر است که افزایش استفاده از خدمات شرکت‌های‌ نظافتی و یا همچنین افزایش تعداد کودکان مهدکودک‌ها نیز خود می‌تواند یکی دیگر از نشانه‌های تنبلی اجتماعی در جامعه باشد؛ هرچند در این مجال باید متذکر شد که امروزه برخی از افراد تنها به‌دلیل شاغل‌بودن مجبور به استفاده از خدمات‌ فوق می‌باشند، این در حالی است که برخی دیگر از افراد به‌رغم اینکه شاغل نیستند باز هم از این خدمات استفاده می‌کنند تا جایی که برخی از رفتارشناسان معتقد هستند که رفاه‌طلبی خود عاملی برای افزایش میزان تنبلی اجتماعی در میان مردم جامعه نیزاست.

*نقش خانواده در کاهش تنبلی اجتماعی

خانواده خود می‌تواند نقش بسزایی در کاهش تنبلی اجتماعی داشته باشد؛ بدین معنا که تربیت صحیح کودکان و همچنین واگذاری برخی از مسئولیت‌ها از دوران کودکی به فرزند خود می‌تواند عاملی اصلی برای کاهش تنبلی اجتماعی در بزرگسالی باشد چراکه طبق تحقیقات به عمل آمده در کشوری مانند ژاپن خانواده‌ها از کودکی وظایفی را برعهده فرزند قرار می‌دهند، همچنین دانش‌آموزان باید مدارس خود را نظافت کنند که این موارد تاثیر بسزایی در کاهش تنبلی اجتماعی خواهد داشت. جالب است بدانیم که آموزش خود عامل اصلی برای کاهش تنبلی اجتماعی محسوب می‌شود، چرا که آموزش و یا واگذاری برخی از مسئولیت‌ها در مدارس خود عاملی برای عدم گرایش افراد به تنبلی است؛ به عبارت ساده‌تر برای جلوگیری از افزایش تنبلی اجتماعی باید از دوران کودکی اقدامات مناسبی انجام داد چراکه این مهم باید در افراد نهادینه شود در غیر این صورت ارائه راهکارها و یا برنامه‌ریزی‌های دیگر هیچ تاثیری در کاهش تنبلی اجتماعی نخواهد داشت. در پایان باید خاطرنشان کرد تنبلی اجتماعی یکی از اصلی‌ترین معضلات جامعه به حساب می‌آید که عدم مقابله جدی با آن خود تاثیر بسزایی در کاهش روابط میان افراد، کاهش اتحاد ملی، کاهش مشارکت‌های مردمی و مواردی از این دست خواهد داشت که این خود می‌‌تواند با گذشت زمان باعث عقب‌ماندگی جامعه نیز شود.

انتهای پیام/


برای دسترسی به آرشیو بخش گفتگو و گزارش اینجا کلیک کنید
 
درباره ما تماس با ما
طراحی و اجرا