گزارش و گفتگو
۱۳۹۸/۰۳/۰۷          مسوولان اعتیاد دانش‌آموزان را جدی بگیرند

یک جامعه شناس تاکید کرد: اینکه آماری از اعتیاد دانش‌آموزان و حتی دانشجویان ارائه نمی‌شود، راهکاری برای حل معضل اعتیاد نمی‌تواند باشد، نباید این موضوع را کتمان کرد.

به گزارش نای قلم، سعید معیدفر در گفتگویی درباره علل سوءمصرف مواد مخدر و راهکارهای پیشگیری از آن در رده سنی نوجوانان و جوانان اظهار کرد: مسأله اعتیاد دانش‌آموزان در شهرهای بزرگ مسأله‌ای است که تبدیل به یک بحران جدی شده است.

وی با اینکه مسأله اعتیاد در گذشته به‌نوعی خط قرمز بود، اعلام کرد: این موضوع به‌عنوان یک معضل در جامعه است و نمی‌توان آن را کتمان کرد؛ اینکه آماری از میزان دقیق دانش‌آموزان و حتی دانشجویان معتاد ارائه نمی‌شود، راهکاری برای حل معضل اعتیاد نمی‌تواند باشد.

وی تاکید کرد: مسأله احتیاط موضوع بسیار مهم و حساسی است اما این حساسیت دلیل کافی نیست که مسئولان نخواهند آن را باور کنند. اعتیاد و گسترش آن در جامعه دلایل متعددی دارد و برای حل آن باید منشأ آن را یافت. اینکه چگونه و چرا این معضل هر روز گسترده‌تر می‌شود، تصور اینکه می‌شود با زور و متوسل‌شدن به آن اعتیاد را از جامعه جارو کرد و مانع رشد آن شد، تصور اشتباهی است.

معیدفر همچنین تصریح کرد: سطح دسترسی به مواد مخدر برای دانش‌آموزان در هر مقطع تحصیلی بسیار آسان شده است به‌طوری که در حداقل زمان هر نوع مواد مخدری که تمایل داشته باشند به‌راحتی تهیه می‌کنند، در این میان نکته قابل‌تأمل این است که دانش‌آموزان دختر نیز همپای دانش‌آموزان پسر مصرف‌کننده شدند.

 وی ادامه داد: در بررسی‌های علل گرایش دانش‌آموزان و دانشجویان به مواد مخدر، موارد متعددی وجود دارد اما کنجکاوی، نبود سرگرمی، فرار از واقعیت‌های زندگی و عدم آگاهی از عواقب مصرف از جمله دلایل مهم است، مواردی در صورت تمرکز نهادهای آموزشی کشور به‌ویژه آموزش و پرورش قابل درمان است، مسئولان و تصمیم‌گیران باید باور کنند که اعتیاد در کمین دانش‌آموزان است و برای برون‌رفت از بحران ایجادشده می‌شود گام مؤثری برداشت، انجام مطالعات دقیق، ارزیابی شرایط موجود و برنامه‌ریزی می‌تواند در حل بحران کنونی اعتیاد دانش‌آموزان و حتی دانشجویان مؤثر باشد.

معیدفر گفت: امروز کشور با فقر اقتصادی مواجه است که به تدریج منجر به فقر فرهنگی خواهد شد، به‌عنوان یک جامعه‌شناس که مطالعات عمیق و گسترده‌ای نسبت به اعتیاد انجام داده‌ام و حتی در مقطعی در آموزش و پرورش همکاری داشتم از تمامی مسئولان می‌خواهم که اعتیاد دانش‌آموزان را جدی بگیرند و نگرانی آنها انتشار آمار اعتیاد دانش‌آموزان نباشد بلکه نسبت به این موضوع باشد که چگونه در میادین اصلی و فرعی شهر در حداقل زمان، مواد مخدر در اختیار دانش‌آموزان قرار می‌گیرد، بی‌تردید مشکل اعتیاد قابل حل است در صورت اینکه برای مواجهه با پذیرش بحران، مطالعه و برنامه‌ریزی صورت گیرد.

انتهای پیام/


برای دسترسی به آرشیو بخش گفتگو و گزارش اینجا کلیک کنید
 
درباره ما تماس با ما
طراحی و اجرا