گزارش و گفتگو
۱۳۹۸/۰۲/۱۳          شیوع فقر در جامعه کارگران را زمین گیر می‌کند

یک کارشناس حوزه کار گفت: شیوع فقر در جامعه کارگران را زمین گیر می‌کند، اگر کارگران را باور نداشته باشیم و برای جامعه کار برنامه‌ریزی نکنیم آنها زیر فشار تورم و هزینه‌ها له می‌شوند.

به گزارش نای قلم، حمید حاج اسماعیلی در گفتگویی اظهار داشت: هفته کارگر بهترین فرصتی است که باید با شفاف‌ترین و صریح‌ترین کلمات از وضعیت زندگی و کار و معیشت کارگران سخن گفت و از دولت خواست به عنوان نماینده حاکمیت از کارگران حمایت جدی داشته باشد. سال‌ها است که نتوانستیم سهمی از منابع کشور را به کارگران اختصاص بدهیم و برای رفاه و بهبودی معیشت کارگران برنامه‌ریزی کنیم.

وی ادامه داد: با وجود آنکه سال گذشته دستمزد با رقم خوبی تصویب شد و پایه حقوق‌ها افزایش یافت ولی به دلیل آنکه رشد فزاینده قیمت‌ها و تورم را از همین روزهای ابتدای سال شاهد بودیم، باعث شد که افزایش ۴۰۰ هزار تومانی مزد در میان گرانی اقلام و کالاهای اساسی گم شود و قدرت خرید کارگران همچنان با کاهش روبه‌رو باشد.

حاج اسماعیلی افزود: در چنین شرایط چاره‌ای نداریم که به سمت اصلاح ساختار اقتصاد حرکت کنیم و دولت این اصلاح را رقم بزند و شرایط کار و فعالیت کارفرمایان و بنگاه‌ها در کشور را تسهیل و موانع را برطرف کند.

وی با این اعتقاد که دود تورم به چشم کارگران خواهد رفت، اظهار کرد: کارگران اولین گروه‌هایی هستند که تحت تأثیر تورم و گرانی قرار می‌گیرند و در صورت عدم توجه با فقر و تنگدستی روبه‌رو می‌شوند. این جامعه بزرگ نیمی از جمعیت کشور را شکل می‌دهد که با افت قدرت معیشت به سرعت به سمت فقر می‌روند لذا مسئولانی که در قبال کارگران تعهد و تکلیف دارند، باید برای مقابله با آن وارد عمل شوند.

انتهای پیام/


برای دسترسی به آرشیو بخش گفتگو و گزارش اینجا کلیک کنید
 
درباره ما تماس با ما
طراحی و اجرا