اخبار
کد خبر : 10898 ۱۳۹۹/۰۶/۳۱   ۱۹:۱۸:۴۲

رئیس جهاد دانشگاهی استان:
مشاغل خانگی باید جایگاه واقعی خود را در اقتصاد خانوارها پیدا کنند

 

رئیس جهاد دانشگاهی آذربایجان غربی گفت: با توجه به نقش و اهمیت کسب و کارهای خانگی در رشد تولید و کمک به چرخه اقتصادی، مشاغل خانگی باید جایگاه واقعی خود را در اقتصاد خانوارها پیدا کرده و نهادهای متولی نیز به توسعه آن کمک کنند.

به گزارش نای قلم، امین رستم زاده در مراسم آغاز به کار دبیرخانه طرح ملی توسعه مشاغل خانگی در آذربایجان غربی، اظهار کرد: طرح ملی توسعه مشاغل خانگی و آغاز ثبت‌نام از متقاضیان راه‌اندازی کسب وکاهای خانگی در استان توسط جهاد دانشگاهی با ظرفیت ٥٠٠ نفر در حال اجرا است.

وی با اعلام اینکه این طرح با همکاری اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی و صندوق کارآفرینی امید برگزار می شود، اضافه کرد: علاقمندان به راه اندازی کسب و کارهای خانگی می توانند با مراجعه به سایت inhb.ir نسبت به ثبت نام و تکمیل فرم‌ها و اطلاعات مربوط اقدام کنند.

رئیس جهاددانشگاهی آذربایجان غربی تصریح کرد: متقاضیان پس از ثبت‌نام؛ غربال‌گری و راستی آزمایی می‌شوند سپس به متقاضیان آموزش‌ها و مشاوره‌های عمومی و تخصصی و اتصال به بازار ارائه می‌شود.

وی با اشاره به اینکه پشتیبانان و کارآفرینان حوزه مشاغل خانگی نیز می توانند در این طرح ثبت نام کنند، خاطرنشان کرد: از تمام پشتیبانان، پیشرانان و تسهیلگران جهت استفاده از برنامه‌ها و تسهیلات این طرح ارزشمند در سطح استان جهت ثبت نام دعوت بعمل می‌آید و متقاضیانی که به عنوان پشتیبان هستند می‌توانند به آدرس دبیرخانه طرح به نشانی ارومیه، کیلومتر 5 جاده سلماس، فرعی کولق، مجتمع پژوهش و فناوری جهاد دانشگاهی جهت آشنایی با طرح و تسهیلات مدنظر مراجعه کنند.

 رئیس جهاددانشگاهی آذربایجان غربی با اشاره به فرهنگ غلط دریافت وام در طرح های اشتغال‌زایی خاطرنشان کرد: در این طرح حسب تجارب گذشته سعی شده اطلاع رسانی به گونه‌ای باشد که واقعا‍ً افراد علاقمند و جویای کار دراین حوزه ثبت نام کنند تا شاهد اشتغال زایی واقعی و پایدار باشیم.

رستم زاده اظهار کرد: پس از پیاده‌سازی قابل قبول الگوی نوین توسعه مشاغل خانگی در ۹ استان با ظرفیت ۲۰ هزار نفر به صورت پایلوت طی سال‌های ۹۶ تا ۹۸، این طرح در ۳۱ استان کشور به منظور کمک و رونق اقتصاد خانوار، تحقق شعار سال و توسعه جایگاه مشاغل خانگی در اقتصاد کشور تعمیم داده می شود.

رئیس جهاد دانشگاهی آذربایجان غربی در این مراسم با اشاره به اینکه در این مرحله از طح ملی مشاغل خانگی که به صورت همزمان با سایر استان‌ها در حال اجراست، اظهار امیدواری کرد با برنامه ریزی دقیق و مدون به اهداف اشتغالزایی این طرح ملی دست یابیم.

همچنین رئیس اداره توسعه کارآفرینی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان در این مراسم ضمن تشکر از جدیت و پشتکار رئیس جهاد دانشگاهی استان در خصوص رفع مشکلات در مشاغل خانگی افزود: قانون مشاغل خانگی که از سال ۸۹ ابلاغ شد ظرفیت بسیار زیادی در کشور در حوزه‌های مختلف ایجاد کرد که بعد از رشد کمیت،در این طرح ارتقا کیفیت در اولویت و مرکز توجه قرار گرفت.

علی فرخی با بیان اینکه اجرای طرح مشاغل خانگی با هدف توانمندسازی بدون تخصیص تسهیلات پیش بینی شده بود، افزود:  با وجود عدم تخصیص تسهیلات می‌توان با همفکری و همکاری طی درخواستی از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و یا امضا کنندگان تفاهم نامه پیشنهاد اختصاص خط  اعتباری جداگانه‌ای به عنوان تسهیلات ارائه داد.

فرخی با بیان اینکه مرحله اتصال به بازار از مهم ترین بخش‌های طرح مشاغل خانگی است، اظهار کرد: در اکثر بخش ها در این حوزه با مشکل جدی مواجه هستیم که امیدست در مرحله جدید اجرای طرح این مشکل مرتفع شود.

رئیس اداره توسعه کارآفرینی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان با تاکید بر پشتیبانی و حمایت از توانمندسازی مشاغل خانگی افزود: با وجود معرفی  پشتیبان های متعدد از سوی دستگاههای اجرایی، در جهت رفع مشکلات پشتیبانها و بهبود توانمندسازی متقاضیان مشاغل خانگی در این طرح حمایتهای لازم انجام خواهد شد.

در ادامه این مراسم آخوندزاده رئیس صندوق کارآفرینی امید آذربایجان غربی با اشاره به اینکه عدم آگاهی در اجرای طرح مشاغل خانگی یک مشکل اساسی محسوب می شود، افزود: برای اجرای یک طرح پرداخت تسهیلات و مسائل مالی به تنهایی مهم  نیست بلکه تعیین هدف و توجه به نتیجه کاردر اولویت قرار دارد.

وی با بیان اینکه شناسایی پتانسیلهای هر منطقه برای اجرای موفق رسته های مختلف مشاغل خانگی حائز اهمیت است، تصریح کرد: آذربایجان غربی ظرفیت ها و پتانسیلهای فراوانی دارد و نباید برای اجرای موفق طرح مشاغل خانگی فقط به چهار چوب های تعیین شده اکتفا کرد بلکه با شناسایی پتانسیلهای موجود در روستاها و شهرستانهای مختلف، رسته متناسب با ظرفیت موجود در منطقه را اجرا کرد.

آخوندزاده اظهار کرد: صندوق کارآفرینی امید با توجه به تجربه فعالیت در حوزه مشاغل خانگی می تواند در حوزه مشاوره و به اشتراک گذاشتن تجارب خود در این حوزه یاری رسان جهاد دانشگاهی باشد.

رئیس صندوق کارآفرینی امید آذربایجان غربی با تاکید بر افزایش هم افزایی بین دستگاههای متولی در اجرای طرح مشاغل خانگی در استان گفت: صندوق کارآفرینی امید آماده همکاری همه جانبه برای پیشبرد اجرای طرح مشاغل خانگی است.

انتهای پیام/


Warning: mysql_fetch_assoc() expects parameter 1 to be resource, null given in C:\inetpub\vhosts\nayeghalam.ir\httpdocs\ndetail.php on line 470
نمایش نظرات
 
ارسال نظرات


 
 
درباره ما تماس با ما
طراحی و اجرا