کیوسک
۱۴۰۰/۰۷/۲۱          آب معدنی‌های موجود در بازار آب شرب است

مدیرکل فرآورده‌های غذایی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو گفت: بسیاری از آب معدنی های موجود در بازار آب معدنی نیست و آب شرب است و نباید مردم را گمراه کرد.

به گزارش نای قلم به نقل از ایرنا، حسین عزیزی روز چهارشنبه در نشست خبری آنلاین افزود: درباره وضعیت پایش سلامت آب های معدنی و تفاوت آنها گفت: تمام محصولاتی که به کشور وارد یا تولید می شود از جمله آب معدنی تحت نظارت سازمان غذا و دارو قرار دارند و بصورت ادواری نمونه برداری می شوند و اگر عدم انطباق داشته باشند با شرکت مربوطه برخورد می شود.

وی افزود: تصمیم گیری درباره پرداخت یارانه برای غذا به عهده وزارت بهداشت نیست و وزارت بهداشت هشدارها را در این زمینه داده و تاکنون به نان یارانه تخصیص داده شده است.

وی اظهار داشت: قول هایی برای افزایش یارانه های غذایی در دست اقدام است تا پنج دهک اول که قشر آسیب پذیر هستند، از یارانه غذایی استفاده کنند.

عزیزی درباره تبلیغات فود تسترها در فضای مجازی که اغلب مواد غذایی چرب و مضر را تبلیغ می‌کنند، تصریح کرد: نمی توانیم در این زمینه دخالتی داشته باشیم و رستوران ها اغلب از این افراد برای تبلیغات موادغذایی مضر استفاده می کنند و تبلیغات فود تسترها را تایید نمی کنیم، چون غذاهای تبلیغ شده موادغذایی مضر هستند و اکنون قوانین و دستورالعملی برای برخورد با این افراد نداریم و شاید نیاز به ورود دستگاه ها و وزارتخانه هایی مانند وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی داشته باشیم.

وی در مورد دپوی ۵۰۰ تن ماده اولیه شیرخشک گفت: یک کارخانه در کشور شیر خشک بدون چربی برای نوزاد تولید می کند و این کارخانه به وزارت صنعت مراجعه کرده و اعلام داشته که می تواند همه مواد اولیه شیرخشک های داخلی را تامین کند.

تصریح کرد: وزارت صنعت نیز بر اساس اعلام تولید کننده ارز شیرخشک را از ترجیحی به نیمایی تغییر داده و تا تعرفه ارز محموله ۵۰۰ تن شیرخشک را دولتی بگیرد و وزارت صنعت آن را نپذیرفته و این شیرخشک ها در گمرک مانده است و احتمال فاسد شدن آنها وجود دارد.

مدیرکل فرآورده‌های غذایی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو در این نشست از گرانی و مشکلات اقتصادی و کوچک شدن سفره غذایی مردم سخن گفت و افزود: این وضعیت در دوران کرونا بیشتر احساس می شود و سازمان غذا و دارو با امکانات کمی که دارد در مورد معرفی جایگزین های مواد غذایی با همکاری صدا و سیما اطلاع رسانی می کند.

وی خاطرنشان گرد: با توجه به اینکه برنج گران شده می توان ماکارونی را جایگزین مصرف آن کرد یا تخم مرغ را به جای گوشت استفاده کرد اما برای شیر جایگزینی وجود ندارد و به دنبال آن هستیم ارزان‌تر به دست مردم برسد.

عزیزی خاطرنشان کرد: اگر غذای سالم به دست مردم برسد بار ابتلا به بیماری‌ها نیز کمتر می شود و هزینه های درمان کاهش می یابد، دولت باید به غذای مردم بیشتر توجه کند و تخصیص یارانه و مالیات می تواند قیمت مواد غذایی را کاهش دهد تا همه دسترسی به این مواد داشته باشند.

به گفته وی، در حال حاضر مواد غذایی تولیدی دارای استانداردهای ملی و بین المللی هستند و بسیاری از محصولات صنعتی که سابقه سنتی و بومی ندارند نیز دارای استاندارد هستند.

عزیزی افزود: برخی از مواد غذایی تولیدی دارای نمک یا شکر بیشتری هستند که هشدارهای لازم در این زمینه به تولیدکنندگان داده شده و مردم نیز باید این مواد را کمتر مصرف کنند.

وی به بحث استفاده از پالم در لبنیات اشاره کرد و گفت: استفاده از پالم در لبنیات ممنوع شده و فقط در تاپینگ  پیتزا یعنی پنیر روی پیتزا از روغن گیاهی استفاده می شود که ۳۰ درصد آن پالم بوده است.

مدیرکل فرآورده‌های غذایی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو تصریح کرد: بر خلاف ذهنیت عمومی روغن های گیاهی از روغن های حیوانی بهتر بوده است.

عزیزی تصریح کرد:  ۱۶ اکتبر روز جهانی غذا است و همه کشورها این روز را جشن می گیرند و برنامه هایی در جهت رفع گرسنگی ، تولید غذای سالم و رساندن غذا به همه طبقات جامعه دارند و ما تیز ۲۴ مهر را مصادف با روز جهانی غذا می دانیم.

وی اضافه کرد: وزارت بهداشت وظیفه خاصی در زمینه سلامتی غذا دارد و برنامه های متنوع را برای روز جهانی غذا داشته و به مردم نیز اطلاع رسانی می کند که به سمت مصرف رژیم غذایی سالم بروند.

عزیزی خاطرنشان کرد: زیاده روی در مصرف غذاهای حاوی نم، چربی ، شکر و غیره باعث بروز بیماری غیرواگیر ، دیابت، قلبی و غیره می شود.

کد خبرنگار: 983127

انتهای پیام/ 

ارسال نظرات


 
برای دسترسی به آرشیو بخش کیوسک اینجا کلیک کنید
 
درباره ما تماس با ما
طراحی و اجرا