کیوسک
۱۳۹۸/۰۳/۱۴          امید به آینده بهتر زمینه ساز پیروزی و تداوم نظام اسلامی

کلید واژه «امید» که زمینه تحول بنیادین در ایران و پیروزی انقلاب اسلامی را فراهم کرد، در دیدگاه های حضرت امام خمینی (ره) از دو جنبه فردی و اجتماعی قابل بررسی است و امروزه نیز لازمه پشت سر گذاشتن مشکلات و تداوم نظامی اسلامی حول محور رهبری به شمار می رود.

به گزارش ایرنا امام راحل در بعد فردی، امید به آینده برتر در این دنیا یا آخرت را عامل تصحیح باورها و کنش ها و در نهایت اصلاح اعمال به شمار آوردند و در بعد اجتماعی نیز تقویت امید را لازمه ارتقای سرمایه اجتماعی و تداوم نظام می دانستند.

آری اندیشه های امام راحل در زمینه های مختلف و از جمله تقویت امید در جامعه برگرفته از اسلام ناب محمدی و منطبق بر آیه های قرآنی بود و قرآن، مهم ترین اثر و کارکرد امید در زندگی بشر را آسان شدن سختی ها و تقویت روحیه انسان می داند.

امام خامنه ای پس از رحلت «روح خدا» راه مستقیم ایشان را ادامه دادند و در بخشی از فرمایشات خود در مورد نقش امید در جامعه اسلامی فرمودند: «تا آن وقتی که من و شما قدم هایمان را محکم برمی داریم، چشممان را از هدف برنمی داریم و با امید حرکت می کنیم، هیچ قدرتی در دنیا نمی تواند راه ما را سد کند؛ و همین موضوع در رویاندن شکوفه‌های امید در دل مسلمانان و ملت های اسلامی بیشترین اثر را داشته است».

یک روحانی عضو هیات علمی دانشگاه تبریز نیز در مورد جایگاه امید به آینده بهتر در اندیشه های حضرت امام خمینی (ره) معتقد است که یکی از اهداف امام راحل از انقلاب اسلامی، ایجاد امید به فردایی بهتر و درخشان تر بود.

حجت الاسلام ناصر خدایاری ادامه داد: انقلاب اسلامی زمینه رسیدن به فردایی بهتر را فراهم کرد و این خود سرآغازی طولانی با اهداف ایجاد امید در بین مردم است زیرا جامعه ای که به فردایی بهتر و مطلوب تر امیدوار نباشد، قادر به تغییر نخواهد بود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان غربی اضافه کرد: تقویت سرمایه اجتماعی در سایه امیدآفرینی نیز برای رسیدن به آینده بهتر ضروری است و این امر موتور محرکه رسیدن به جامعه مطلوب محسوب می شود.

«حجت الاسلام خدایاری» اضافه کرد: امیدواری و همگرایی مردم در جامعه از ویژگی های جامعه توحیدی است و باید ویژگی های سرمایه های اجتماعی در جامعه با هدف بالا بردن بهره وری شناسایی شود.

رئیس دفتر آیت الله جوادی آملی در آذربایجان غربی نیز گفت: امام خمینی (ره) یک انسان مقاوم و راسخ بود که اعتقاد کامل به مسائل دینی و اندیشه های به دور از ناامیدی داشت.

حجت الاسلام سید محمد فخری اضافه کرد: امام راحل با مسائل سیاسی اسلام آشنا بود و بر رحمت خداوند در اجرای امور اعتقاد داشتند و همین امر امید به آینده بهتر را در اندیشه های ایشان برجسته کرده بود.

وی بیان کرد: امیدواری و آینده بینی امام راحل باعث پیروزی انقلاب اسلامی شد زیرا ایشان به این امر اعتقاد داشتند که عمل به برنامه های دینی در یک جامعه اسلامی باعث موفقیت آن جامعه می شود.

وی با تاکید بر اینکه امید به آینده بهتر از عوامل تداوم نظامی اسلامی است، اظهار داشت: توجه به مردم به عنوان سرمایه اجتماعی یکی از مهمترین برنامه های امام راحل و مبتنی بر امید به آینده بهتر بود و بر همین اساس رعایت عدالت و توجه به حق و حقوق مردم از اندیشه های بنیادین امام خمینی (ره) به شمار می رفت.

حجت الاسلام فخری اضافه کرد: خواسته اسلام و امام راحل حذف جهل، نادانی، ظلم و نابرابری از جامعه بود تا ملت و جماعت به حق و حقوق خود برسند؛ بر همین اساس بسیاری از اهداف و اندیشه های امام را می توان با امیدواری نسبت به آینده بهتر منطبق دانست.

کارشناس مسایل اجتماعی و فرهنگی نیز گفت: امام خمینی (ره) به عنوان یک سیاستمدار، فقیه، مرجع تقلید و مجاهد فی سبیل الله از اولین لحظه هایی که قدم در راه مبارزه با استبداد داخلی و استعمارگران و مستکبران خارجی گذاشت، بر قلب های ملت ایران حکومت کرد.

هوشنگ عطاپور تصریح کرد: حاکمیت و مدیریت بر قلب ها در شرایطی محقق می شود که مردم بر آرمان ها و اهداف و تدابیر رهبر خود ایمان و اعتماد داشته باشند.

وی بیان کرد: امام خمینی (ره) در درجه نخست به دلیل صداقت در گفتار و عمل و شجاعت و بی زبانی در امر مبارزه با استبداد، توانست اعتماد فزاینده در بین اقشار جامعه ایجاد کند و سپس این اعتماد را به یک سرمایه ملی برای تغییر نظام سیاسی ایران با حفظ وحدت و تمامیت ارضی ایران تبدیل نماید.

وی اظهار داشت: در مرحله دوم مهم تر از خلق این سرمایه اجتماعی، حفظ آن توسط ایشان بود که موجب شد تا انقلاب اسلامی در سال های پس از پیروزی هم با همین سرمایه اجتماعی بر بحران هایی چون تحریم، جنگ تحمیلی، آشوب های داخلی، کودتاها و ترورهای منافقین غلبه کرده و با سربلندی از این حوادث گذر کند.

این کارشناس حوزه های اجتماعی و فرهنگی گفت: این سرمایه اجتماعی تا پایان عمر مبارک امام راحل وجود داشت و اوج آن را در مراسم ارتحال آن وجود شریف می بینیم که حماسه میلیونی توسط پیروان وی در ایران و جهان خلق شد.

عطاپور ادامه داد: به عبارتی سرمایه اجتماعی مهمترین عامل قدرت و نیروی پیش برنده یک رهبر بوده و هر رهبری از چنین توانی برخوردار باشد، امیدآفرین است؛ بر همین اساس سخنان رهبری مثل امام خمینی (ره)، تزریق خون جدید در رگ های جامعه و ایجاد تحرک و نشاط در بین مردم برای توسعه و پیشرفت است.

وی با اشاره به اینکه چرا مردم ایران با وجود مشکلات اقتصادی و جنگ و گرفتاری های تحریم توانستند بدون نیاز به دشمنان، مستقل و محکم پای آرمان های خود بایستند؟ گفت: امام خمینی (ره) در بدترین شرایط اقتصادی بین مردم امیدآفرینی کردند.

وی افزود: مردم به رهبری خود اعتماد داشتند و همین اعتماد به کفایت و شایستگی رهبری امید را برای رسیدن به قله های پیشرفت با وجود موانع زنده نگه داشت.

به گزارش ایرنا و بر اساس رهنمودهای قرآنی امید موجب می شود تا روحیه شخص از نظر روحی و روانی تقویت شود و عاملی برای انجام کارهای سخت و دشوار باشد.

انتهای پیام/


برای دسترسی به آرشیو بخش کیوسک اینجا کلیک کنید
 
درباره ما تماس با ما
طراحی و اجرا