متن خبر
۱۴۰۰/۰۷/۲۷ عواقب عدم دریافت دوز دوم واکسن کووید-۱۹

 

واکسیناسیون ایمن‌ترین راه محافظت در برابر ویروس کروناست و برای ایجاد بیشترین محافظت در برابر ویروس کرونا اکثر واکسن‌ها با دو دوز طراحی شده‌اند.

ایمونولوژیست‌ها به روش دریافت دوزهای متعدد «تقویت‌کننده اولیه» می‌گویند. در واقع با دوز اول سیستم ایمنی بدن را آموزش می‌دهید و آن را با اولین واکسیناسیون آماده می‌کنید. پس از آنکه سیستم ایمنی بدن زمان لازم برای پاسخ به مرحله اولیه را پیدا کرد، دوباره به چالش کشیده می‌شود و پاسخ ایمنی که اولین بار آموخته است با دریافت دوز دوم تقویت می‌شود.

اکثر (هرچند نه همه) واکسن‌های کووید-۱۹ یا دیگر نمونه‌های واکسن از حداکثر تقویت‌کننده برای حداکثر محافظت استفاده می‌کنند. برخی حتی به دوزهای بیشتری نیاز دارند و این امر به این دلیل است که ایمنی می‌تواند با گذشت زمان کاهش یابد یا همان‌طور که در مورد واکسن آنفلوآنزا رخ می‌دهد، ویروس ایجاد کننده بیماری تغییر ‌می‌کند و واکسن اصلی دیگر محافظت خوبی  ارائه نمی‌دهد.

بر اساس نتایج تحقیقات مختلف در مورد واکسن‌های کووید-۱۹ دریافت دوز دوم دفاع شما در برابر بیماری را افزایش می‌دهد و عدم دریافت دوز دوم منجر خواهد شد خطر ابتلا به بیماری افزایش یابد.

*بیشترین کارایی واکسن‌ها چه زمانی است؟

در ابتدا مزایای تقویت اولیه با واکسن کووید-۱۹ در آزمایش‌های بالینی مشاهده شد. مطالعات اولیه بر روی واکسن‌های تایید شده کنونی کووید-۱۹ پاسخ‌های ایمنی را در افرادی که یک یا دو دوز واکسن دریافت کرده‌اند مقایسه کرده است. نتایج نشان داد که پس از دوز دوم، افراد مقادیر بیشتری آنتی‌بادی برای مقابله با ویروس داشتند که نشان می‌دهد مصرف بیش از یک دوز احتمالا اثر واکسن را افزایش می‌دهد. به‌عنوان‌مثال، با استفاده از واکسن آکسفورد/آسترازنکا، محافظت در برابر کووید-۱۹ علامتی از ۲۲ روز پس از اولین دوز ۷۶ درصد تخمین زده شد و هنگامی که دوز دوم ۱۲ هفته پس از دوز اول تجویز شد، میزان محافظت به ۸۱ درصد افزایش یافت.

*آیا ظهور سویه‌های جدید خطرناک است؟

اکنون دلیل دیگری وجود دارد که افراد باید دوز دوم دریافت کنند؛ انواع جدید کروناویروس نگران‌کننده ظهور کردند. این سویه‌ها، اشکال ویروس کرونا با جهش‌های ژنتیکی هستند و ممکن است باعث انتقال بیشتر، حساسیت کمتر به اثرات محافظتی واکسن‌ها، تشخیص سخت‌تر یا ایجاد بیماری‌های شدیدتر شوند. شواهد قوی وجود دارد که دریافت دوز دوم واکسن محافظت شما در برابر بیماری را افزایش می‌دهد و از ایجاد یک بیماری جدی جلوگیری می‌کند. در همین حال، تسلط جدید نوع دلتا باعث شده است که حفاظت پایین‌تر با یک دوز حتی کمتر از قبل وجود داشته باشد. بنابراین دریافت دوز دوم واکسن بسیار مهم است.

*آیا با دریافت دوز اول خطر ابتلا به کووید-۱۹ کاهش می‌یابد؟

در حالی که ممکن است پس از اولین دوز مقداری محافظت ایجاد شود اما هنوز موارد ناشناخته زیادی وجود دارد که آیا مصونیت شما کوتاه‌مدت باشد یا خیر. نتایج تحقیقات در دنیای واقعی بر روی کارکنان مراقبت‌های بهداشتی نشان داد که ۸۰ درصد اثربخشی در یک دوره ۳ ماهه در افرادی که فقط یکبار واکسن فایزر دریافت کردند، وجود دارد. این میزان در افرادی که هر دو دوز را دریافت کردند ۹۰ درصد بود.

در حالی که این نتایج، خبر فوق‌العاده‌ای محسوب می‌شود زیرا نشان می‌دهد، واکسن‌ها در خارج از آزمایش‌های بالینی خوب عمل می‌کنند اما نباید تنها به دوز اول اطمینان کرد. اگر از برنامه مطالعه شده که در حال حاضر توصیه می‌شود پیروی کنید، بهترین محافظت را دریافت خواهید کرد.

*آیا امکان ابتلا به کرونا بعد از دریافت دوز اول و دوم وجود دارد؟

در حالی که واکسن‌ها در پیشگیری از کووید-۱۹ بسیار موثر هستند چند نکته را باید در مورد خطر عفونت در زمان‌های مختلف فرآیند واکسیناسیون در نظر داشت. در حالی که سیستم ایمنی بدن شما در حال محافظت در برابر این بیماری است، ممکن است قبل از ۲ هفته بعد از دوز دوم به کووید-۱۹ مبتلا شوید بنابراین شما می‌توانید بین دوزها یا بلافاصله بعد از تزریق دوم، آلوده و حتی بیمار شوید.

به علاوه، علائم کووید -۱۹ ممکن است حتی ۱۴ روز پس از قرار گرفتن در معرض ویروس مدتی طول بکشد تا ظاهر شود. اگر در این مدت بیمار می‌شوید به این معنی است که احتمال دارد قبل از اولین تزریق خود به عفونت مبتلا شده باشید.

اگر بیمار شدید و قصد دارید دوز دوم واکسن را دریافت کنید باید مطمئن شوید که علائم شما برطرف شده است و شرایط قرنطینه را به پایان رساندید.

حتی بعد از دریافت دو دوز واکسن احتمال ابتلا به بیماری وجود دارد چون با وجود موثر بودن، واکسن‌ها محافظت ۱۰۰ درصدی ایجاد نمی‌کنند. اگرچه ابتلا به بیماری بعد از دریافت دو دوز واکسن نادر است اما برخی موارد وجود دارد. با این حال، بسیاری از این موارد بدون علامت بوده است.

*اگر زمان دریافت دوز دوم واکسن را از دست دادید چه باید بکنید؟

شاید فرض کنید به دلیل از دست دادن زمان دریافت دوز دوم دیگر واکسن از شما محافظت نمی‌کند. با این حال، مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها (CDC) می‌گوید که می‌توانید دوز دوم را در مدت ۶ هفته (به جای ۳ یا ۴ هفته) از اولین دوز خود دریافت کنید.

اگرچه ما اطلاعاتی در مورد اثربخشی واکسن در بازه زمانی ۶ هفته‌ای نداریم  اما بهتر است آن را دیر دریافت کنیم تا اصلا دریافت نکنیم و نیازی نیست که دوزهای خود را از نو شروع کنید. نکته اصلی این است که اگر دوز دوم خود را به موقع دریافت نکرده‌اید آن را در اسرع وقت دریافت کنید.

اگر به دلیل ابتلا به کووید-۱۹ در مرحله واکسیناسیون، دومین تزریق خود را انجام ندادید  هنوز توصیه می شود که دوز دوم را دریافت کنید. همان‌طور که در بالا ذکر شد، قبل از دریافت دوز دوم باید منتظر بمانید تا از بیماری بهبود یافته و شرایط قرنطینه را برآورده کنید.

با این حال، اگر ارائه‌دهنده واکسن به شما توصیه کرد که از واکسن دوم به دلیل واکنش آلرژیک خودداری کنید، باید دستورالعمل‌های وی را دنبال کنید.

*اگر دوز دوم را دریافت نکنید چه اتفاقی رخ می‌دهد؟

اگر از تزریق دوز دوم خود صرف‌نظر کنید، پاسخ کوتاه این است که حداکثر محافظت در برابر کووید-۱۹ را  دریافت نمی‌کنید. همه داده‌های کارآزمایی بالینی بر اساس افرادی است که هر دو دوز را دریافت کرده‌اند. به‌عنوان‌مثال، نه فایزر و نه مدرنا یک دوز را به‌عنوان بخشی از آزمایش‌های خود مطالعه نکرده‌اند بنابراین نمی‌دانیم که در صورت عدم تزریق دوز دوم، ایمنی بدن چقدر طول می‌کشد.

اگر قبلا به کووید-۱۹ مبتلا شدید ممکن است فکر کنید که نیازی به تزریق دوز دوم ندارید. نتایج تحقیقات نشان می‌دهد که اگر کووید-۱۹ داشته‌اید، اولین دوز شما سطوح آنتی‌بادی مشابه دوز دوم را برای افرادی که هرگز به این بیماری مبتلا نشده‌اند تولید می‌کند. با این حال، قبل از تغییر توصیه‌ها تحقیقات بیشتری باید در این زمینه انجام شود.

*چه زمانی بعد از ابتلا به کووید-۱۹ واکسن دریافت کنیم؟

اگر فردی از کووید-۱۹ بهبود یافته است، حداقل ۳۰ روز منتظر بماند سپس واکسن دریافت کند.

لازم به ذکر است افرادی که قبل از دریافت دوز اول واکسن به کووید-۱۹ مبتلا می‌شوند باید قبل از دریافت واکسن ۳۰ روز صبر کنند و برای افرادی که بعد از دوز اول و قبل از دوز دوم  به کووید-۱۹ مبتلا می‌شوند، دستورالعمل‌های مشابه نیز صادق است و بعد از ابتلا حداقل ۳۰ روز پس از بهبودی از بیماری برای دریافت دوز دوم صبر کنند به این معنی که ممکن است دوز دوم خود را پس از ۴۲ روز توصیه شده توسط وزارت بهداشت ملی دریافت کنید.

نکته مهم این است که مدت زمان انتظار بستگی به نوع بیماری کووید -۱۹ دارد، این مدت زمان ۱۰ روز پس از آزمایش مثبت کووید-۱۹ برای افرادی که هیچ علامتی ندارند و برای افراد تحت درمان با آنتی‌بادی مونوکلونال یا پلاسما این مدت ۹۰ روز اعلام شده است.

*چه زمانی بعد از مواجه شدن با فرد کرونایی واکسن دریافت کنیم؟

اگر در تماس مستقیم با فردی هستید که تست کووید- ۱۹ وی مثبت شده است دوره قرنطینه ۱۰ روزه خود را شروع کنید. اگر دوره قرنطینه ۱۰ روزه خود را تکمیل کرده‌اید و به کووید-۱۹ مبتلا نشده‌اید می‌توانید واکسن دریافت کنید.

*پس از واکسیناسیون کامل برای محافظت از خود و دیگران چه کاری انجام دهیم؟

بعد از دریافت واکسن به طور کلی، اگر در منطقه‌ای هستید که تعداد زیادی از موارد ابتلا به کووید -۱۹ در آن وجود دارد، استفاده از ماسک را در محیط‌های شلوغ در فضای باز و زمانی که در تماس نزدیک با دیگران هستید که کاملا واکسینه نشده‌اند، در نظر بگیرید.

اگر بیماری دارید یا از داروهایی استفاده می‌کنید که سیستم ایمنی بدن شما را تضعیف می‌کند ممکن است حتی در صورت واکسیناسیون کامل از شما محافظت نشود. شما باید تمام اقدامات احتیاطی توصیه شده برای افراد واکسینه نشده ازجمله استفاده از ماسک مناسب تا زمانی که توسط ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی توصیه دیگری نشده باشد را ادامه دهید.

اگر به‌طور کامل واکسینه شده‌اید، برای به حداکثر رساندن محافظت در برابر نوع دلتا و جلوگیری از احتمال انتقال آن به دیگران، در صورتی که در ناحیه‌ای با انتقال شدید یا زیاد هستید، از ماسک در محیط‌های عمومی استفاده کنید.

*تا چه زمانی ایمن باقی خواهیم بود؟

به گزارش ایسنا، هنوز مشخص نیست مدت زمان حفاظت با واکسن کووید-۱۹چه میزان است اما نتایج مطالعات اخیر نشان می‌دهد که محافظت در برابر ویروس ممکن است با گذشت زمان کاهش یابد. این کاهش حفاظت باعث شده است که CDC به گروه‌های خاصی توصیه کند که حداقل ۶ ماه پس از اتمام سری اولیه واکسیناسیون خود، دوز تقویت کننده دریافت کنند.

منابع:

www.cdc.gov

www.sarasotamagazine.com

www.discovery.co.za

www.houstonmethodist.org

www.goodrx.com

scroll.in

کد خبرنگار: 983126

انتهای پیام/


۱۴۰۰/۰۱/۲۸ استفاده از دو ماسک و کاهش ۸۱ درصدی خطر کرونا

 

نتایج یک مطالعه جدید نشان می دهد از استفاده از ماسک پزشکی در زیر یک ماسک پارچه ای جریان قطرات تنفسی از بینی و دهان را به اندازه قابل توجهی کاهش می دهد و به این ترتیب خطر گسترش کووید-۱۹ محدود می شود.

به گزارش نای قلم به نقل از ایرنا، داده ها نشان می دهد که استفاده از «دو ماسک» بر روی بینی و دهان - کارایی فیلتراسیون - یا جلوگیری از انتشار ذرات تنفسی- را  تا ۸۱ درصد بهبود می بخشد.

محققان گفتند: این تجزیه و تحلیل بر استفاده هم زمان از ماسک های پارچه ای موجود در بازار که معمولا در درجه پزشکی نیستند، با ماسک های یک بار مصرف که در محیط های بهداشتی استفاده می شود، متمرکز بود.

این محققان افزودند: این ترکیب به طور کلی ناحیه ای میان بینی تا زیر دهان را تقریبا بطور کامل مسدود می کند و انتشار قطرات تنفسی را که موجب گسترش ویروس کرونا می شود، محدود می سازد.

امیلی سیکبرت-بنت، استادیار بیماری‌های عفونی در دانشگاه «کارولینای شمالی-چپل هیل» که در نوشتن این مطالعه همکاری داشت، گفت: این مطالعه به ما نشان داد که استفاده از دو ماسک به دلیل تقویت عملکرد فیلتراسیون در جلوگیری از انتشار قطرات تنفسی، بسیار موثر است.

مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری های آمریکا از اوایل فوریه (بهمن ۹۹)، زمانی که موارد ابتلا به کووید-۱۹ در بسیاری از مناطق این کشور در حال افزایش بود، توصیه استفاده از دو ماسک را آغاز کرد.

این سازمان در آن زمان اعلام کرد که پوشیدن دو ماسک بر روی بینی و دهان تا ۹۵ درصد در برابر گسترش این ویروس محافظت می کند و می تواند به مهار این همه گیری «تا رسیدن به ایمنی جمعیت ناشی از واکسن» کمک کند.

ویروس کرونا موسوم به «کووید ۱۹» اواسط ماه دسامبر ۲۰۱۹ میلادی (۲۴ آذر ۱۳۹۸) در شهر ووهان واقع در مرکز چین گزارش شد.

ابتدا از این بیماری به عنوان ذات‌الریه نام برده شد؛ اما کمیسیون ملی بهداشت چین در ۳۰ دسامبر سال ۲۰۱۹ میلادی (۹ دی ماه ۹۸) به صورت رسمی شیوع این ویروس را در چین اعلام کرد.

«تدروس آدهانوم» مدیرکل سازمان جهانی بهداشت روز چهارشنبه ۲۱ اسفندماه ۹۸ در کنفرانسی تاکید کرد که اگرچه واژه همه‌گیر (pandemic)  به دلیل حساسیتی که دارد نباید بدون دقت مورد استفاده قرار گیرد؛ اما ارزیابی‌های این سازمان ویروس کرونا را «همه‌گیر جهانی» شناسایی و اعلام می‌کند.

در حال حاضر بسیاری از کشورهای جهان از جمله ایران درگیر ‌پاندمی ویروس کووید ۱۹ هستند.

کد خبرنگار: 983127

انتهای پیام/


۱۴۰۰/۰۱/۲۴ توصیه‌های سازمان جهانی بهداشت به روزه‌داران

 

مدیر منطقه مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت، در بیانیه‌ای خطاب به روزه‌داران در ماه رمضان، به آنان چند توصیه کرد.

به گزارش نای قلم و بنا بر اعلام وزارت بهداشت، توصیه‌های المنظری به روزه‌داران به شرح زیر است:

اول: در صورت برگزاری مراسم دسته‌جمعی، از فضای باز استفاده شود.

دوم: حتما در مراسم‌ها از ماسک‌های پزشکی استفاده شود.

سوم: در وعده افطار از خوراکی‌های مغذی استفاده شود و تا جای ممکن آب نوشیده شود و از استعمال دخانیات پرهیز شود.

چهارم: اگرچه ممکن است برداشت شود که قصد تغییر رسومات این ماه را داریم، اما بهتر این است که در خانه و شبکه‌های اجتماعی با یکدیگر ارتباط برقرار کنیم.

پنجم: می‌توان برای نذری دادن از غذاهای کنسرو شده به جای غذاهای باز استفاده کرد.

ششم: می‌توان در این ماه که نشانه بندگی و عبودیت است برای قشر ضعیف واکسن رایگان خرید و توزیع کرد.

گفتنی است، در برخی از کشورهای اسلامی مانند مصر، لبنان، یمن، تونس و اهل سنت عراق امروز سه‌شنبه شروع ماه مبارک رمضان اعلام شده است؛ به همین دلیل سازمان بهداشت جهانی مانند سال گذشته برای گرامی داشتن این ماه در زمان همه‌گیری کرونا به روزه‌داران توصیه‌های خود را ارائه کرد.

کد خبرنگار: 983126

انتهای پیام/


۱۴۰۰/۰۱/۱۳ چگونه حس بویایی را بعد از بیماری‌های ویروسی برگردانیم؟

اگر همزمان یا پس از یک دوره سرماخوردگی یا ابتلا به کرونا دچار کاهش قابل توجهی بویایی شده‌اید، به احتمال زیاد مشکل شما به خاطر التهاب عصب بویایی به دنبال عفونت‌های ویروسی است.

به گزارش نای قلم، ‌ بنابر اعلام سامانه آموزشی مجازی سازمان نظام پزشکی، بیماری‌های ویروسی عمده‌ای که بر بویایی تاثیرگذارند، ‌شامل سینوزیت، سرماخوردگی و آنفلوآنزا و کرونا هستند. علاوه بر این موارد آلرژی‌های بینی اعم از فصلی و دائمی و کشیدن سیگار و قلیان هم سبب کاهش بویایی می‌شوند.

باید بدانید که بر اساس تجربیات مشابه قبلی بسیاری از این حالت‌ها گذرا بوده و شرایط شما پس از چند روز یا چند هفته به تدریج بهتر خواهد شد.

لطفاً اقدامات درمانی خودمراقبتی زیر را حداقل برای ۲ تا ۴ هفته ادامه دهید:

- بینی را با سرم شست‌وشوی ولرم روزی ۲ تا ۳ بار بشویید.

- در صورت سردرد و بی حالی می توانید از مسکن های رایج و برحسب نیاز استفاده کنید.

- در کنترل علائم شما، مصرف آنتی‌بیوتیک و داروهای ضدکرونا هیچ تاثیر ثابت شده‌ای ندارد، لطفاً از مصرف این داروها بپرهیزید.

- شواهد علمی محکمی به نفع مصرف ویتامین ها و مکمل ها برای بازگشت بویایی وجود ندارد و از مصرف بی رویه آنها بپرهیزید.

- مصرف داروهای ضد احتقان مثل قطره یا اسپری بینی فنیل افرین یا نفازولین و شربت پسودوافدرین اگر چه در کوتاه مدت ممکن است در کاهش گرفتگی بینی کمک کننده باشد، ولی اگر بیش از ۴ روز پشت سر هم مصرف شوند مشکلات شما بیشتر شده و به آنها وابسته خواهید شد. پس به هیچ‌وجه این داروها را بیش از چهار روز مصرف نکنید.

- از مصرف غذاهای فرآوری شده مانند فست فودها، نوشابه ها، سس، شکلات، آب میوه های صنعتی و... بپرهیزید.

- تا حد ممکن استراحت کنید و از استرس دوری کنید. زیرا خستگی جسمی و روحی هر دو ممکن است زمینه‌ساز تداوم مشکل شما شود.

در عین حال در صورت تداوم کاهش بویایی برای بیش از دو هفته، می‌توانید از روش خودآموز توانبخشی بویایی زیر استفاده کنید:

توانبخشی بویایی درواقع نوعی رایحه درمانی است و  یک روش کمک کننده در درمان هیپوسمی (کاهش بویایی) یا آنوسمی (فقدان بویایی) است.

در این روش بیمار به صورت موقت (چند ماه) در معرض یک سری بوهای خاص قرار می گیرد. طبق مطالعات معتبر و بین المللی این روش به عنوان درمان برای اختلالات بویایی بخصوص اختلالات بویایی ناشی از ویروس کارآمد است و در سال ۲۰۱۹ در دستورالعمل‌های بالینی انجمن متخصصین گوش و حلق و بینی کشور ژاپن وارد شده است.

توانبخشی بویایی شامل ۴ عصاره از چهار گروه رایحه گرفته شده که منشا بویایی هستند و این چهار گروه شامل عصاره‌های گلی، میوه ای، ادویه ای و صمغی هستند. در روش معمول از هر گروه به ترتیب عصاره رز، لیمو، آویشن و اکالیپتوس انتخاب و هر عصاره دوبار در روز صبح و عصر، به مدت ۱۰ ثانیه توسط بیمار استشمام شده و بین عصاره ها ۱۰ ثانیه فاصله داده می‌شود. بهتر است از عصاره این موارد با غلظت بالا استفاده شود و در صورت عدم دسترسی به عصاره، از خود موارد ذکر شده نیز می‌توان استفاده کرد. حداقل طول مدت درمان ۱۲ هفته است که می تواند تا ۳۲ هفته هم ادامه داشته باشد. این روش باید به صورت مرتب استفاده شود و در صورت فراموشی، بلافاصله استشمام بوها انجام شود.

نکته قابل ذکر این است که می توانید به جای موارد ذکر شده، از مواردی مشابه از همان خانواده استفاده کنید که در زیر آورده شده است:

به جای رز از نسترن، بابونه، بهارنارنج، نرگس، یاس و سنبل، به جای لیمو از توت فرنگی، موز، پرتقال، خیار، نارنگی و سیب، به جای آویشن از میخک، دارچین، هل، وانیل، گلپر و به جای اکالیپتوس از نعناع، سرکه، سیر، منتول استفاده شود.

دقت داشته باشید از هر چهار گروه ذکر شده، حتما باید یک مورد انتخاب شود. همچنین می توانید هر ماه گروه چهارتایی جدیدی انتخاب کنید؛ چرا که مطالعات نشان داده‌اند، تنوع در انتخاب عصاره‌ها می‌تواند کمک کننده باشد.

کد خبرنگار: 983126

انتهای پیام/


۱۴۰۰/۰۱/۰۳ نحوه جلوگیری از بخار گرفتن عینک هنگام استفاده از ماسک

 

گرمای بدن و جریان هوا باعث بخار گرفتن شیشه عینک می‌شوند. زمانی که ماسک زده‌اید، هوای گرمی را که بازدم می‌کنید راهی برای خروج جز از قسمت بالایی ماسک و به سمت بالا پیدا نمی‌کند. هوا از قسمت بالای ماسک خارج می‌شود، باعث ایجاد بخار روی شیشه عینک شده و دیدن محیط اطراف را برای شما سخت‌تر می‌کند.

به گزارش نای قلم، ‌بخار گرفتن عینک به هنگام استفاده ماسک یکی از مشکلات افراد عینکی در دوران کرونا است اما انجمن بهداشت و ارتقاء سلامت ایرانیان برای این مشکل چند راهکار ساده اما موثر پیشنهاد کرده است که در ادامه می‌خوانیم:

-‌ شست‌وشو عینک با آب و صابون:

شیشه عینک خود را با آب و صابون بشویید و آن را تکان دهید تا آب اضافه آن از بین برود. سپس عینک را در معرض هوای آزاد قرار دهید تا خشک شود و بعد، با یک دستمال نخی تمیز (ترجیحا دستمالی که در هنگام خرید عینک ارائه می‌شود) آن را به طور کامل خشک کنید. از شامپوی بچه نیز می‌توانید برای شست‌وشو استفاده کنید، اما بهتر است از صابون استفاده کنید تا از آسیب دیدن شیشه عینک جلوگیری کنید.

- چسباندن و سفت کردن قسمت بالایی ماسک

اگر ماسک طوری روی صورت قرار بگیرد که هوای کمتری از قسمت بالایی آن خارج شود، شیشه عینک بخار نمی‌کند.

اکثر ماسک‌هایی که در داروخانه‌ها موجود هستند، در قسمت بالایی خود (روی بینی) یک نوار شکل پذیر از جنس آلومینیوم دارند که علاوه بر ثابت نگه داشتن ماسک به جلوگیری از خروج هوا به سمت چشم کمک خواهد کرد.

در صورتی که ماسک را خودتان در منزل تهیه می‌کنید، می‌توانید توسط یک نوار آلومینیومی، سیم یا هر وسیله دیگری که به ثابت نگه داشتن ماسک و سفت کردن آن روی بینی کمک می‌کند، این کار را انجام دهید.

چسباندن ماسک با یک چسب پانسمان بالای ماسک و چسباندن آن به تیغه بینی نیز راهکار پیشنهادی دیگر است. البته نوار چسب‌های معمولی ممکن است باعث تحریک تیغه‌ بینی یا حساسیت پوستی شوند. به همین دلیل استفاده از یک چسب پانسمان ساده و قرار دادن تکه‌ای پنبه زیر آن جهت جلوگیری از آسیب و اذیت رساندن به تیغه بینی توصیه می‌شود.

در صورتی که از پوست حساسی برخوردار هستید، پیش از استفاده این چسب‌ها روی بینی خود، ابتدا آن را در یک قسمت دیگری از پوست‌تان همانند پوست بازو امتحان کنید و در صورتی که پس از گذشت چند ساعت قرمزی یا التهاب خاصی را روی پوست خود مشاهده نکردید، از آن استفاده کنید. در صورت بروز آلرژی می توانید از چسب‌های ضدحساسیت کمک بگیرید.

یکی از راهکارهای دیگر قرار دادن یک دستمال کاغذی در قسمت بالایی ماسک است تا مانع خروج هوای بازدم به سمت بیرون و بخار کردن شیشه عینک شود. به این منظور ابتدا دستمال یا پارچه‌ای تهیه کرده و آن را به اندازه ۲.۵ سانتی‌متر تا کنید. سپس آن را به پشت ماسک بچسبانید. ماسک را روی صورت گذاشته و تای دستمال را باز کنید تا در سطح بالاتر از ماسک قرار بگیرد. در آخرین مرحله، عینک را بگذارید و آن را با موقعیت دستمال و ماسک تنظیم کنید.

 - مطمئن شوید که ماسک اندازه صورت شماست.

از ماسک‌هایی استفاده کنید که کاملاً اندازه صورت شما باشد و هنگام استفاده کناره‌های بینی باز نماند.

توصیه می شود به جای گره زدن بندها یا انداختن کش‌های ماسک به موازات یکدیگر در بالا و پایین گوش‌ها، بندها یا کش‌های ماسک را به شکل ضربدری پشت سر گره بزنید یا بیاندازید. یعنی بند پایینی بالای گوش و بند بالایی را پایین گوش باشد.  ‌چنین رویکردی، باعث می‌شود که ماسک محکم بر روی بینی و دور حدقه چشم مهر و موم شود و در نتیجه مانع تهویه هوا از بالای ماسک شود.

- تنظیم عینک بر روی بینی

اگر عینک شما دارای دو  عدد پد بینی است، می‌توانید آن‌ها را بیرون آورید تا فریم عینک به طور کامل روی صورت شما بنشیند. با این کار، هوا بین عینک و ماسک گیر نمی کند و به راحتی خارج می شود. البته بعضی از عینک‌های طبی به گونه‌ای هستند که نباید پدهای بینی را از روی آنها خارج کرد. زیرا ممکن است زاویه دید فرد را تغییر دهند.

- استفاده از محصولات ضد بخار

می‌توانید از دستمال یا اسپری‌های ضد بخار شیشه عینک استفاده کنید. دستمال‌های ضدبخار عموما یکبار مصرف هستند و پس از استفاده خاصیت خود را از دست می‌دهند، اما به هر حال می‌توانند گزینه خوبی باشند.

کد خبرنگار: 983125

انتهای پیام/


۱۳۹۹/۱۲/۲۸ درباره ذخیره‌گاه زیست‌کره «ارومیه» چه می‌دانید؟

 

حوزه آبریز دریاچه ارومیه در ناحیه کوهستانی شمال غربی ایران و در محدوده  استان‌های آذربایجان غربی و شرقی  واقع شده است. این دریاچه و جزایر اطراف آن که از سال ۱۳۴۶ تحت حفاظت بود، در سال ۱۳۵۴ به پارک ملی ارتقا یافت و در همین سال در لیست تالاب‌های بین‌المللی کنوانسیون رامسر و  شبکه جهانی ذخیره گاه‌های زیستکره یونسکو نیز ثبت شد.

دریاچه ارومیه که یکی از زیستگاه‌های بسیار مهم پرندگان مهاجرآبزی به شمار می‌آید، بزرگترین پارک ملی کشور است و بارندگی سالیانه ۴۰۰ تا ۶۰۰ میلیمتر، دمای ۱۷- تا ۳۶ درجه سانتیگراد و دامنه ارتفاعی ۱۲۷۴ تا ۱۳۵۰ متر منطقه را دارای اقلیم نیمه خشک معتدل کرده است.

بنابر اطلاعات سازمان حفاظت محیط زیست، دریاچه ارومیه و اطراف آن، دارای اقلیم نیمه خشک و کمی بالاتر، از نوع مدیترانه‌ای و در ارتفاعات، از نوع نیمه مرطوب سرد تا خیلی سرد است. متوسط و بیشینه عمق دریاچه به ترتیب ۵.۴ و ۱۳ متر است. آب دریاچه فوق العاده شور و غلظت نمک موجود در آن افزون بر ds/m ۲۰۰ است که با توجه به شرایط و فصول سال تغییر می‌کند. شوری زیاد آب تنها امکان زیست میگوی آرتمیا و جلبک‌هاب سبز-آبی را در دریاچه فراهم آورده است.

این منطقه شامل بیش از ۱۰۲ جزیره بزرگ و کوچک است که در سال‌های پر آب بسیاری از آن‌ها در آب ناپدید می‌شوند. بزرگترین این جزیره‌ها، جزیره شاهی است که در محل ورود تلخه‌رود به دریاچه قرار دارد و در بیشتر مواقع سال به ساحل شرقی می‌پیوندد و از حالت جزیره بیرون می‌آید. از مهم‌ترین گونه‌های گیاهی جزایر دریاچه ارومیه می توان به بنه، بادام، ارس، داغداغان، زالزالک، درمنه و ریش بز اشاره کرد.

از ویژگی‌های منحصربه فرد این منطقه می‌تواند از وجود جزایر ۹ گانه به‌عنوان یکی از معدود زیستگاه‌های زادآوری پرندگانی چون فلامینگو و پلیکان و کفچه نوک، حضور بیش از ۱۱ گونه در معرض خطر انقراض و تحت حمایت از نظر قوانین ملی کشور، وجود مناظر و چشم اندازهای برجسته نام برد همچنین این منطقه بهترین و امن ترین زیستگاه گوزن زرد ایرانی و بزرگترین بانک ژن طبیعی کشور است.

بخش اصلی این ذخیره‌گاه را قسمتی از جنوب شرقی دریاچه ارومیه و جزیره‌های آن به همراه تالاب‌های جنوب دریاچه ارومیه تشکیل می‌دهد. دریاچه تکتونیکی ارومیه که در شمال غربی ایران و بین دو استان آذربایجان شرقی و غربی قرار دارد، وسعتی بین ۵۰۰۰ تا ۶۰۰۰ کیلومتر دارد و ابعاد تقریبی آن ۱۵۰ در ۳۵ کیلومتر است که در تراز حداکثر خود به ۷۱۵۰ کیلومتر مربع می‌رسد.   مساحت حوزه آبخیز دریاچه ارومیه ۴۴ هزار و ۱۵۰ کیلومتر مربع است.

رودهای تامین کننده اصلی آب دریاچه ارومیه، ‌تلخه رود (آجی چای) - که کیفیت نامناسبی دارد و پس از زهکشی منطقه تبریز، آلودگی‌های شهری و صنعتی و کشاورزی آن را از سمت شرق وارد دریاچه می‌کند،  زرینه رود و سیمینه رود و رود مهاباد پر آب ترین رودخانه‌هایی هستند که از جنوب دریاچه وارد آن می‌شوند و چند تالاب کوچک در حاشیه آن به وجود آورده‌اند و بیش از نیمی از آب ورودی به دریاچه را تامین می‌کنند. رودهای صوفی چای و لیلان چای و قره چای و قلعه چای نیز از سمت شرق دریاچه وارد آن می‌شوند و مهمترین رودهای ورودی از سمت غرب، باراندوز چای، شهر چای و ناز لوچای هستند و تنها رود مهم ورودی از ناحیه شمال غرب، زولا چای است.

ذخیره‌گاه زیست‌کره ارومیه شامل مناطق کوهستانی، خاک‌های ماسه‌ای و ساحلی و خاک‌های شور است. این منطقه با دارا بودن زیستگاه‌های متنوع آبی و خشکی و تالاب‌های متعدد در بر گیرنده تنوعی از اکوسیستم‌ها و در نتیجه تنوع جالب توجهی از گیاهان مختلف است. داخل دریاچه ارومیه به دلیل شوری زیاد آب گیاهان گل‌دار قادر به رشد نیستند و تنها چند گونه جلبک از این دریاچه تاکنون گزارش شده است.

عمده‌ترین زیستگاه‌های این ذخیره‌گاه مشتمل بر زیستگاه‌های آبی شامل دریاچه و نواحی تالابی با پوشش وسیع نی، مصب رودخانه‌ها و زیستگاه‌های خشکی (جزایر) است که به‌صورت زیستگاه‌های جنگلی و زیستگاه‌های کوهستانی و تپه ماهوری هستند.

از گونه‌های ‌پرندگان این منطقه می‌توان به قوی کوچک، عروس غاز، غاز ‌پیشانی سفید کوچک، اردک سرسبز، غاز خاکستری، خوتکای سفید، اردک بلوطی، اردک سر حنایی، لک لک سیاه،  فلامینگو و عقاب دریایی اشاره کرد همچنین این منطقه زیستگاه ‌پستاندارانی از جمله گوزن زرد ایرانی، روباه، شغال، گراز، سور سنگی، گرگ و قوچ و میش اوریال است.

جاده شهید کلانتری بخش شمالی و جنوبی دریاچه را به دو قسمت تقسیم کرده است و طی اقداماتی نظیر ایجاد جاده روی دریاچه، محدود کردن منابع آب دریاچه توسط ایجاد سدهای متعدد روی رودخانه های منتهی به دریاچه، تغییر کاربری اراضی، شکار غیر مجاز، چرای دام بیش از ظرفیت مرتع، ورود مازاد سموم و کودهای شیمیایی اراضی کشاورزی اطراف به دریاچه، استقرار صنایع آلوده کننده مثل پتروشیمی، پالایشگاه، کارخانه سیمان و … طی دهه‌های گذشته باعث تهدید حیات دریاچه ارومیه شدند و آن را تا مرز خشک شدن کامل بردند.

فعالیت‌های چاره‌جویانه شامل ایجاد حق‌آبه مناسب برای دریاچه از رودخانه‌های منتهی به آن برای جلوگیری ازکاهش آب آن، مدیریت مطلوب کشاورزی اراضی اطراف دریاچه در جهت افزایش راندمان آب کشاورزی و جلوگیری از مصرف بی‌رویه کود و سم، فعالیت‌های آموزشی ترویجی برای آگاه‌سازی عموم در جهت ارزش‌های بی‌نظیر ذخیره‌گاه و فعالیت در جهت مشارکت دادن مردم در حفاظت و بهره برداری پایدار از آن می‌شوند.

به گزارش ایسنا، درپی وضعیت بحرانی دریاچه ارومیه کارگروه احیای دریاچه ارومیه از سال ۱۳۹۰ تشکیل شد و اقدام جهت احیای این دریاچه به‌طور جدی در دستور کار دولت یازدهم قرار گرفت. بنابر گفته مسعود تجریشی - مدیر دفتر برنامه‌ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه - در راستای احیای دریاچه ارومیه گام‌هایی مدنظر قرار داشت که مهم‌ترین آن‌ها کاهش ۴۰ درصد از منابع آب‌های سطحی بود که تاکنون به بیش از ۵۵۰ میلیون متر مکعب از آن دست ‌پیدا کرده‌ایم و طی پنج سال آینده سالانه حدود ۸۰ میلیون متر مکعب باید از طریق برنامه و اقدامات لازم با هماهنگی جهاد کشاورزی، وزارت نیرو و سازمان برنامه و بودجه صورت محقق و در کارگاه سازگاری با کم‌آبی قرار است مصوب ‌شود.  انتظار داریم تا سال ۱۴۰۶ این اقدامات انجام شود و با رسیدن به احیای نهایی بتوانیم یک دریاچه‌ای با حجم حدود ۱۵ میلیارد مکعب و شوری داشته باشیم.

کد خبرنگار: 983125

انتهای ‌پیام/


۱۳۹۹/۱۲/۲۲ راهکار مراقبت از گوشی‌ همراه در برابر سارقان

 

سرقت گوشی همراه یکی از سرقت‌هایی است که به دنبال بی‌دقتی افراد اتفاق می‌افتد و سارقان با یک حرکت سریع و حساب شده و با اطلاع از میزان بی‌دقتی افراد دست به سرقت گوشی‌ها همراه می‌زنند و از کوچکترین فرصت استفاده می‌کنند.

در روزهای پایانی سال، سارقان از ازدحام جمعیت استفاده کرده و به راحتی و در یک چشم بر هم زدن اقدام به سرقت گوشی های همراه می کنند و از آن جایی که اکنون به دلیل تورم و تحریم ها، قیمت اجناس افزایش یافته، گوشی های همراه نیز از این امر مستثنی نبوده و حتی ارزان ترین گوشی ها نیز گران شده اند. این در حالی است که سارقان نیز به این مساله پی برده اند و در ازدحام و شلوغی ها اقدام به کیف قاپی و گوشی های همراه می کنند، در این میان سرقت گوشی همراه به مراتب راحت تر از سرقت کیف است.

همان طور که بارها گفته شده، در ارتکاب هر عمل مجرمانه دو عامل اصلی انگیزه مجرم و شرایط و فضای مناسب برای وقوع جرم دخیل است،  از بین بردن انگیزه مجرمان، وظیفه ای فراتر از حیطه توان مسئولیت های یک شهروند عادی و در محدوده اختیارات و توانایی های سازمان های کلان کشوری می باشد؛ ‌ اما جلوگیری از ایجاد فضا و بستر مساعد بروز یک عمل مجرمانه توسط بزهکاران، تا حد بسیار وابسته به نوع عملکرد هر یک از قربانیان بالقوه، یعنی شهروندان است که می تواند آن‌ها را در برابر مجرمان فرصت طلب حفظ کند و موجب ناکامی این افراد شود.

همچنین پلیس همواره می گوید سه مولفه، سرعت، فرصت و سهولت در بروز سرقت بویژه سرقت های خرد مهم است اما وقتی عرصه در این سه مولفه برای سارقان تنگ شود، به ندرت سرقت های آنها با موفقیت همراه خواهد بود. سارقان عکس العمل بالایی دارند چراکه از فرصت استفاده کرده و وقتی شرایط را برای آنها فراهم کنند، مقوله سهولت به میان می آید و این دو مولفه فرصت و سهولت، سبب عکس العمل سریع آنها و در نتیجه سرعت می شود. بر این اساس باید فرصت را از سارقان گرفته و با اقدامات پیشگیرانه راه را برای انجام سرقت فراهم نکنیم.

یکی از سرقت هایی که به راحتی در کوچه و خیابان ها انجام می شود، کیف قاپی یا سرقت گوشی های همراه است به گونه ای که شاید برای خودمان اتفاق افتاده باشد یا در خیابان شاهد انجام اینگونه سرقت ها بوده ایم. از آنجایی که این روزها با توسعه تکنولوژی هر روز یک مدل گوشی پیشرفته و گران وارد بازار می شود، نباید دور از ذهن دانست که سرقت گوشی ها همراه کمتر شود بلکه شاید هر روز شمار این نوع سرقت ها افزایش یابد زیرا یکی از راحت ترین سرقت ها به شمار می رود و به هر میزان پلیس نظارت خود را بیشتر کند، فایده ای نخواهد داشت چرا که هر شهروندی باید پلیس خود باشد و در این زمینه اقدامات پیشگیرانه را مد نظر قرار دهد.

با نگاهی اجمالی به سرقت هایی از جنس خرد، مثل گوشی همراه، پی خواهیم برد که عمدتا سارقان از بی دقتی مالباخته استفاده کرده و برای سرقت اقدام می کنند. یکی از سارقانی که دستبند قانون به دستانش بسته شده و پرونده سنگینی در زمینه سرقت گوشی تلفن همراه دارد، به این مساله اشاره کرده و می گوید: همواره در تمام سرقت ها به میزان توجه مالباختان دقت کرده ام، سرقت هایی موفق بوده که مالباخته توجهی به اطراف نداشته و کوچک ترین دقتی در مراقبت از گوشی تلفن همراه خود نیز نداشته و از این فرصت استفاده کرده و در کوچکترین زمان ممکن و بی آنکه مالباخته احساس خطری از محیط اطراف خود کند، اقدام به سرقت می کردم.

اگر گفت و گویی با مالباختگان نیز داشته باشیم، متوجه خواهیم شد و حتی آنها نیز این مساله را تایید می کنند که متوجه اطرافم نبودم، ذهنم درگیر بود و...

از آنجایی که مسیر ردیابی گوشی و شناسایی سارقان به گونه ای طولانی و وقت گیر است برخی از مالباختگان از مال خود گذشته و ترجیح می دهند درگیر این مسیرهای طولانی و به گفته خودشان بی نتیجه نشوند به همین دلیل است که سارقان بدون هیچ ترس و واهمه ای هر روز جسورتر شده و دست به این اقدام می زنند.

*بهترین راه‌های پیشگیری و یافتن گوشی بعد از سرقت

از بهترین اقدامات برای جلوگیری از سرقت اطلاعات گوشی بعد از سرقت و یافتن گوشی همراه فعال سازی یا رجیستری گوشی است،  با فعال سازی یا رجیستری گوشی می توانید از به سرقت رفتن گوشی خود جلوگیری کنید. در طرح رجیستری هر گوشی باید تحت مالکیت یک سیم کارت قرار بگیرد در غیر این صورت با قرار گرفتن سیم کارتی غیر از سیم کارت رجیستر شده روی دستگاه، گوشی غیر قابل استفاده خواهد بود و قادر به دریافت خدمات از اپراتورهای مخابراتی نیست مگر در شرایطی که مالک دستگاه فرآیند انتقال مالکیت را برای دستگاه مورد نظر انجام دهد. 

راه دیگر انتخاب رمز عبور قوی و فعال سازی پین سیم کارت برای گوشی موبایل است، یک رمز عبور مناسب و قوی برای گوشی خود استفاده کنید، از این طریق بستر امنیتی فراهم می‌کنید که اشخاص دیگر به راحتی نتوانند از قفل نمایشگر دستگاه عبور کرده و به محتوای گوشی شما دسترسی پیدا کنند.

علاوه بر رمزی که برای گوشی در نظر می گیرید، حتما رمز یا پین (Pin) سیم کارت خود را فعال کنید. با فعال کردن پین برای سیم کارت، هر بار که گوشی خاموش و روشن شود و سیم کارت شما روی گوشی باشد باید رمز عبور سیم کارت وارد شود، در غیر این صورت گوشی بوت نخواهد شد. بنابراین فعال سازی پین یا رمز عبور سیم کارت هم می‌تواند یکی دیگر از روش های موثر برای افزایش امنیت گوشی و جلوگیری از به سرقت رفتن آن محسوب شود. اگرچه این ویژگی به طور مستقیم منجر به کاهش ریسک دزدیده شده گوشی شما نخواهد شد اما به هر حال بستر امنیتی بهتری را برای مقابله با شرایط این چنینی فراهم می‌کند.

 داشتن شماره IMEI گوشی. کد IMEI یک شناسه منحصر به فرد ۱۵ رقمی برای گوشی موبایل است. هدف استفاده از کد IMEI، برای شناسایی تلفن‌های همراه و همچنین مسدود کردن آن‌ها از طریق شبکه است. در واقع اگر گوشی شما گم شده یا به سرقت برود، می توانید از طریق این کد برای ردیابی گوشی خود در سامانه همیاب۲۴ اقدام منید.   شماره IMEI دستگاه بر روی جعبه و پشت باتری درج شده است و با شماره‌گیری #۰۶#* نیز قابل ‌رؤیت است.

نگهداری از کارتن گوشی و فاکتور خرید. با توجه به اینکه شماره IMEI دستگاه شما بر روی کارتن و فاکتور خرید ذکر شده است و بعد از سرقت گوشی نیز برای اثبات مالکیت در مراجع قضایی، داشتن هر دو یا یکی از این موارد ضروری است،  باید در نگهداری آن کوشا بود.

 فعال سازی قابلیت آیفون مرا پیدا کن (Find My iPhone) در گوشی های آیفون، از طریق قابلیت Find My iPhone به معنی ” آیفون مرا پیدا کن! ” در صورت گم شدن یا به سرقت رفتن گوشی، شما می توانید گوشی آیفون خود را ردیابی کنید و اطلاعات خود را جهت جلوگیری از سوءاستفاده های احتمالی از راه دور پاک کنید. برای استفاده از قابلیت “آیفون مرا پیدا کن” شما باید از قبل این قابلیت را در گوشی آیفون خود فعال کرده باشید و علاوه بر این بعد از سرقت یا گمشدن، دستگاه شما به اینترنت متصل باشد و همینطور قابلیت مکان یابی آن نیز روشن باشد.

فعال سازی قابلیت دستگاهم را پیدا کن (Find My Device) در گوشی های اندروید. با استفاده از این قابلیت در دستگاه اندرویدی، در صورت گم شدن یا سرقت گوشی می توانید به موقعیت مکانی دستگاه دسترسی داشته باشید و یا نسبت به پاک سازی اطلاعات و قفل کردن گوشی از راه دور اقدام کنید. برای استفاده از این قابلیت باید آن را از قبل روی دستگاه اندرویدی خود فعال کرده باشید و بعد از سرقت یا گمشدن، دستگاه شما به اینترنت متصل باشد و همینطور قابلیت مکان یابی آن نیز روشن باشد.

فعال سازی قابلیت یافتن تلفن من (Find My Mobile) در گوشی های سامسونگ. از طریق این قابلیت که اختصاصا برای گوشی های سامسونگ است، می توانید از راه دور برای پیدا کردن گوشی دزدیده شده سامسونگ خود اقدام کنید و حتی بتوانید اطلاعات گوشی هوشمند خود را پاک کنید. برای ردیابی گوشی سامسونگ با قابلیت یافتن تلفن من، شما باید از قبل یک اکانت سامسونگ ساخته باشید و ویژگی find my mobile را در گوشی سامسونگ خود فعال کرده باشید.

*بعد از سرقت گوشی چه باید کرد؟

زمانی که گوشی موبایل شما گم شده و یا به سرقت می رود، برای ردیابی قانونی گوشی،  شماره IMEI آن را در سامانه کشوری همیاب ۲۴ ثبت کرده تا ردیابی گوشی گمشده یا سرقتی فعال شود. از این طریق علاوه بر ردیابی گوشی شما در اپراتورهای مخابراتی، با اطلاع رسانی کشوری از خرید و فروش و خارج شدن گوشی از مرزهای کشور جلوگیری می شود، بین تمام کالاهای پیدا شده سراسر کشور، کلانتری ها و بازرسی های مرزی جستجو شده و به شما اطلاع داده می شود.

* برای برقراری تماس‌های تلفنی در خیابان، از هندزفری بلوتوث استفاده کنید!

زمانی که افراد حین راه رفتن در خیابان یا حتی زمانی که کنار خیابان ایستاده‌اند و در حال کار کردن با گوشی موبایل خود هستند، می‌توانند بهترین طعمه برای سارقین گوشی همراه باشند. سارقین معمولا دو نفر هستند و برای آنکه بتوانند بعد از دزدیدن گوشی به سادگی فرار کنند در بیشتر مواقع از موتور سیکلت استفاده می‌کنند براین اساس تا جای امکان در مکان‌های عمومی مخصوصا خیابان‌ها گوشی‌تان را در معرض دید قرار ندهید. برای صحبت کردن با موبایل از هندزفری بی‌سیم استفاده کنید.

*گوشی موبایل را روی هولدر ماشین قرار ندهید!

باید هولدر موبایل را به گونه‌ای نصب کنید که اگر شیشه ماشین پایین بود، کسی نتواند به سادگی دست خود را وارد ماشین کند و در یک لحظه گوشی شما را سرقت کند. این اتفاق معمولا در مواقعی که در ترافیک یا پشت چراغ قرمز هستید، رخ می‌دهد.

*از گیره‌های حلقه‌ای برای نگهداری گوشی در دستتان استفاده کنید!

برخی از گیره‌های حلقه‌ای به پشت قاب گوشی متصل می‌شوند و به وسیله آن‌ها می‌توانید گوشیتان را محکم‌تر در دستتان بگیرید. هر چند که توصیه می‌شود تا جای امکان در مکان‌های عمومی گوشی هوشمندتان را در معرض دید قرار ندهید.

کد خبرنگار: 983125

انتهای پیام/


۱۳۹۹/۱۲/۱۹ میزان ذخیره سلول‌های بنیادی خون بندناف کافی نیست

 

نشست توسعه همکاری بانک خون بند ناف رویان با جهاددانشگاهی آذربایجان غربی با حضور روسای هر دو مجموعه در ارومیه برگزار شد.

به گزارش نای قلم، در این ابتدای این دیدار مدیر عامل بانک خون بند ناف جهاددانشگاهی کشور که بعد از بازدید از دستاوردهای فناورانه پژوهشی جهاد دانشگاهی آذربایجان غربی در  محل حوزه ریاست واحد برگزار شد خاطر نشان کرد: دستاوردهای جهاد دانشگاهی آذربایجان غربی در حوزه زخم دیابتی بسیار منحصر به فرد و ارزشمند است.

علی ضرابی افزود: فعالیت‌های جهاد دانشگاهی در کلینیک زخم دیابت بسیار تاثیرگذار است و امیدواریم که با همکاری جهاددانشگاهی بتوانیم از دستاوردها و تجربیات کلینیک جهاد و استان در بانک خون بند ناف رویان نیز استفاده کنیم و مباحث سلول درمانی و سایر مباحث را هم بغیر از حوزه بانک بند ناف خون به شکل کیفی و همکاری بین واحدی شاهد باشیم.

بر لزوم بهره گیری از ظرفیت جهاد دانشگاهی آذربایجان غربی در توسعه‌ بانک خون بند ناف آذربایجان غربی تاکید کرد، افزود: فعالیت‌های جهاد دانشگاهی در استان به سبب حوزه پزشکی و سایر حوزه های فناورانه ظرفیت بسیار خوبی محسوب می شود و می توان از این ظرفیت جهاد دانشگاهی برای توسعه ذخیره های رویانی استان از ابعاد مختلف بیشتر استفاده کرد.

وی با بیان اینکه بانک خون بند ناف از سال 84 از سوی جهاددانشگاهی با هدف تامین سلول‌های بنیادین برای مرکز پیوند راه‌اندازی شد تصریح کرد: یکی از منابع سلول‌های بنیادی سلول هایی است که در جفت و بند ناف وجود دارد و بعد از زایمان به عنوان زباله های بیولوژیکی دور انداخته می‌شد که پس از تحقیقات متوجه شدند بندناف و جفت شامل خون هایی مملو از سلول‌های بنیادی خون ساز هستند که می‌تواند در درمان بیماری‌های دارای منشا خونی از آن استفاده کرد.

مدیرعامل بانک خون بند ناف رویان با اشاره به فعالیت ۱۵ ساله بانک خون بند ناف و تشکیل دفاتر نمایندگی در سراسر کشور،  اظهار کرد: امروزه ما با ۱۵۰ هزار نمونه خون بند ناف ذخیره شده به عنوان بزرگترین بانک ذخیره سلول‌های بنیادی خون بندناف خاورمیانه هستیم.

وی ادامه داد: با توجه به رشد و ذخیره سازی پیش بینی می شود سال آینده ۲۰ هزار نمونه دیگر به ذخیره های خون بندناف اضافه و ذخایر به ۱۷۰ هزار نمونه برسد.

ضرابی گفت: متناسب با میزان اطلاع‌رسانی بانک خون بند ناف استقبال مردم برای ذخیره سازی بسیار خوب است اما کافی نیست و ضروری است تا بیش از قبل به این مسئله پرداخته و اطلاع رسانی وسیعتری انجام شود.

وی با اشاره به ضرورت اهمیت ذخیره‌سازی خون بند ناف نوزادان در درمان بسیاری از بیماری های دارای منشا خونی تصریح کرد: خانواده‌هایی که یک عامل خطر از جمله کودک مبتلا به بیماری های خونی دارند چنانچه مادری قصد بارداری مجدد دارد حتماً خون بند ناف نوزاد متولد شده را ذخیره سازی کنند چرا که بیشترین پیوندهای موفق انجام شده از نمونه خون بند ناف برادر یا خواهری بود که با مطابقت ژنتیکی داشتند بوده است.

ضرابی با بیان اینکه جمع آوری سلول های بنیادی از منابع مختلف، امکان ذخیره سازی سلول ها و استفاده از سلول های بنیادی سه دانش مهم در محسوب می شود، افزود:  خوشبختانه در کشور دانش جمع‌آوری و جداسازی سلول‌های بنیادی از منابع مختلف شامل مغز استخوان بافت چربی خون محیطی بند ناف و دندان شیری مهیا شده است.

وی با بیان اینکه ذخیره‌سازی فرآیند بسیار پیچیده ای است که بتوان سلولهای جمع اوری شده را در دمای زیر ۱۹۶ درجه ۳۰ تا ۴۰ سال فریز کرد، افزود: خوشبختانه در کشور به این دانش نیز دست یافتیم.

مدیرعامل بانک خون بند ناف رویان با بیان اینکه در بیماری های خونی استفاده از سلول های بنیادی بسیار کارساز بوده و پتانسیل درمان بیش از ۷۰ نوع بیماری بااین سلولها وجود دارد، اظهار کرد: کارآزمایی بالینی و تحقیقاتی درمان برخی از بیماران دیگر نیز از جمله فلج مغزی، سکته مغزی و قلبی، پارکینسون ضایعه نخاعی، اوتیسم ، آلزایمر در حال انجام است. 

وی با بیان اینکه به دانش بومی جمع آوری، ذخیره سازی و استفاده از سلول‌های بنیادی در کشور دست یافتیم، افزود: از کشورهای دیگر نیز برای راه اندازی مراکز بانک خون بند ناف درخواست شده است که در حال بررسی هستیم.

ضرابی با بیان اینکه تاکنون نزدیک به ۴۰ نمونه از ذخایر خون بند ناف برای درمان بیماری‌های خونی از جمله سرطان خون تالاسمی کم خونی مادرزادی استفاده شده است، گفت: فاز اول تزریق سلول‌های بنیادی برای ۱۲۰ کودک فلج مغزی انجام شده که فاز دوم و سوم تزریق نیز سال ۱۴۰۰ برای این کودکان انجام می شود.

وی با بیان اینکه در تلاش هستیم تا فعالیت‌های بانک خون بندناف را گسترش دهیم تصریح کرد: به جز خون بند ناف می‌توان از ضمایم زایمانی دیگر از جمله بافت بند ناف، پرده جنینی و بافت جفت برای درمان استفاده شود که در این راستا راه‌اندازی پالایشگاه محصولات زایمانی در سال اینده در دستور کار قرار دارد تا از این ضمایم در درمان سایر بیماران استفاده شود.

رییس جهاددانشگاهی آذربایجان غربی در ابتدای این نشست با تشریح توانمندی‌های پزشکی و نحوه تعامل بین واحدی و هم افزایی هر چه بیشتر خاطر نشان ساخت: حوزه تخصصی پزشکی به لحاظ پیچیدگی‌ها و نیاز به نیروی انسانی متخصص با تجربه به ظرافت‌های خاص مدیریتی با توجه به محیط حقوقی جهاددانشگاهی نیاز دارد.

امین رستم زاده با اشاره به اینکه مرکز تخصصی دیابت از سال 98 بصورت جدی باز احیاء و از حالت نیم تعطیلی به حالت شروع به فعالیت با تعویض پزشکان عمومی و جایگزینی آن با پزشکان متخصص و جذب نیروی تخصصی ماهر تبدیل شده است خاطر نشان ساخت: در این مدت زمان کم برای یک ساختار پزشکی پیشرفت‌های خوبی حاصل شده که امیدوارم هر روز این روند به شکل تخصصی تر برای مردم استان شناخته تر شده و به برند تبدیل شود.

وی با اشاره به برنامه های توسعه پیش بینی شده واحد و در راستای کیفی سازی رویکرد مدیریت فناورانه و عمق بخشی به فعالیتهای تخصصی پژوهشی واحد و هدف گذاری برای رسیدن به قطب فناوری های سبز از سوی همه معاونت ها و تبدیل به مرجع اصلی کشور در این حوزه حسب پتانسیل نیروهای جهادی واحد خاطرنشان کرد: از سال گذشته معاونت پژوهشی واحد برای دستیابی به دانش 11 فناوری و تولید آنها مطالعه هدف گذاری و برنامه ریزی کرد که طی سال گذشته و تا کنون پژوهشگران واحد به دانش فنی 4 مورد از این فناوری ها  از جمله تولید پلی آلومینیوم کلراید،  استخراج برم از دریاچه ارومیه، تولید پلی الکترولیت کاتیونی و دمولسیفایر دست یافته است.

رئیس جهاد دانشگاهی آذربایجان غربی ادامه داد: همچنین پژوهشگران واحد بر روی دستیابی به دانش فنی 7 فناوری از جمله ، پد جاذب مواد نفتی و آلاینده های زیستی، تولید مواد رنگی، اکریل آمید، دوب حفاری، کاتالیست نفتی بهینه سازی روش استخراج آلکالوئیدهای با ارزش دارویی (وین کریستین و وین بلاستین) و تاثیر الیسیتورهای نانو ذرات TIO2 و SIO2 بر روی تولید ایندول الکالوتیدهای در ریشه های مویین پراونش در حال مطالعه و رایزنی هستند.

وی ادامه داد: فناوری های واحد براساس نیاز منطقه و توانمندی‌های اعضای هیات علمی گروه‌ها برنامه ریزی می‌شود و به غیر از چندین دستاورد که رونمایی شده چندین فناوری نیز در دست اقدام است.

در خاتمه مقرر شد طی قراردادی فعالیت های مشترک احیاء و حوزه های جدید فعالیتی تخصصی نیز به آن افزوده شود.

کد خبرنگار: 983125

انتهای پیام/


۱۳۹۹/۱۲/۱۷ سارقان در کمین خریدکنندگان شب عید کرونایی

 

نوروز از سال گذشته رنگ‌ و بوی دیگری یافته و با کرونا گره خورده، هرچند عده‌ای از هموطنان بی‌توجه به پروتکل‌های بهداشتی، خریدهای نوروزی خود را آغاز کرده‌ و گمان نمی‌کنند ویروسی به نام کرونا در همه جا خانه کرده، با این حال بهتر است در هنگام خرید مراقب سارقان باشید.

در شرایطی که کرونا سایه سنگین خود را بر سر مردم فرود آورده، سارقان نیز دست از کار نکشیده و همواره در کمین بهترین فرصت‌ها هستند تا طعمه ای را به دام بیندازند. هر چند مسئولان امر و متولیان سلامت به مرم توصیه می کنند از ورود به اماکن شلوغ پرهیز کرده و حتی از سفرهای نوروزی اجتناب کنند اما هستند عده ای که نسبت به تمام این هشدارها بی تفاوت بوده و راه خود را می روند. 

در این شرایط پلیس نیز ضمن توصیه به مردم که از حضور در اماکن شلوغ پرهیز کرده و نسبت به رعایت فاصله اجتماعی برای پیشگیری از شیوع کرونا توجه داشته باشند، در عین حال به هموطنان هشدار می دهد تا در صورت خرید و حضور در امکان شلوغ مراقب سارقان باشند تا در دام آن ها گرفتار نشوند.

پلیس توصیه می کند که مردم برای خرید از نگهداری پول نقد در کیف یا جیب خودداری کنند بویژه در اماکن شلوغ.

همچنین توصیه شده است، شهروندان مراقب تماس بدنی افراد ناشناس در اماکن پرتردد باشند؛ در صورت امکان به اندازه خرید، وجه نقد با خود همراه داشته باشند و سعی کنند وجوه نقد را داخل چند جیب لباس تقسیم کنید.

هنگام خرید از وجوه نقد، چک های مسافرتی و لوازم با ارزش، داخل جیب لباس های خود، مراقبت کنید. همچنین از به همراه داشتن طلا و جواهر و سایر اشیاء غیر ضروری گرانقیمت اجتناب کنید.

نام، سن، نشانی محل زندگی، شهر و استان خود را به فرزندان بیاموزید؛ به کودکان آموزش دهید، هنگام پاسخ دادن به تلفن، نگویند در خانه تنها هستند و هرگز در خانه های خالی، متروکه و محل های خلوت و دورافتاده بازی نکنند.

هموطنان از فروشگاه‌هایی که امکان پرداخت الکترونیکی دارند، خرید کنند. برای پیشگیری از کلاهبرداری های احتمالی در روزهای پایانی سال و با توجه به همراه داشتن مقادیر زیاد پول نقد در هنگام خرید لازم است در فروشگاه هایی که امکان پرداخت الکترونیکی وجود دارد، مبلغ وارد شده توسط فروشندگان را با دقت بررسی و شخصا رمز عبور کارت بانکی را وارد کنند.

هموطنان هنگام ترک خودرو شخصی نیز باید از رها کردن کیف دستی، پول نقد، اسناد، مدارک و هرگونه اموال با ارزش درون خودرو،  خودداری کنند. در صورتی که برای خرید از خودروی شخصی استفاده می کنند در صورت امکان، وسیله نقلیه خود را در پارکینگ های عمومی پارک کنند.

همچنین از شهروندان درخواست شده است پلیس را در برقراری نظم و امنیت یاری کرده و هرگونه موارد مشکوک را برای پیگیری انتظامی در اسرع وقت با مرکز فوریت های پلیسی ۱۱۰ در میان بگذارند.

کد خبرنگار: 983127

انتهای پیام/


۱۳۹۹/۱۲/۱۳ جاي خالي خدمات حوزه سلامت روان در روزهای کرونایی

 

اميد، همان چشم‌انداز روشني است كه آدمي به آينده دارد و در مقابل آن احساس نگراني از آينده قرار دارد. در شرايطي كه بيماري كرونا علاوه بر سلامت جسماني، سلامت رواني افراد را نشانه رفته است، نگراني مانند مهي غليظ بر جامعه مستولي شده و هرگونه چشم‌انداز روشني در سايه سياه اين بيماري رنگ مي‌بازد.

در اين گذار، بيم و اميدهاي توزيع و تزريق واكسن نيز خود دليلي بر افزايش تنش‌هاي رواني و زمينه‌ساز اين احساس نگراني است. طبيعتا قرارگرفتن در فضاي پراسترس و بغرنج اقتصادي همراه با اخبار ناخوشايندي همچون آمار روزانه مبتلايان و فوتي‌هاي بيماري كرونا، حوادث غيرمترقبه‌اي كه انگار قرار نيست از اين جغرافيا رخت بربندند و بسياري ديگر از وقايع ناراحت‌كننده، همه و همه مزيدي بر علت افزايش نگراني‌هاي فردي و اجتماعي است كه اين روزها شاهد آن هستيم.

در تاراج بي‌رحمانه كرونا، از يكسو كاهش سطح ارتباطات بين فردي كه پيش‌تر در قالب مهماني‌ها و رفت‌وآمدهاي خانوادگي، مراسمات جشن و شادي همچون عروسي‌ها، يا همجواري‌هاي جمعي همچون حضور در استاديوم‌هاي ورزشي، برنامه‌هاي تلويزيوني و مراسم مشابه صورت مي‌گرفت و از سويي ديگر كاهش روحيه جمعي و عدم تخليه بار منفي رواني، زمينه‌ساز جولان افكار نگران‌كننده‌اي همچون «چه خواهد شدها» و «چه بايد كردها» شده‌‌اند. افكاري كه در حالت شدت‌يافته مي‌توانند عملكرد روزانه فرد را تحت‌تاثير قرارداده و او را به سمت نوعي از اختلال به نام آينده‌هراسي يا كرونوفوبيا سوق دهند. اين ترس بيمارگون عمدتا نشات‌گرفته از احساس گذشت زمان است بدون آنكه هيچ اتفاق خوشايندي طي آن رخ داده، يا در انتظارمان باشد.

اكنون كه عوامل زمينه‌ساز شادي، اميد و خوش‌بيني نسبت به آينده، دچار محدوديت، يا فعلا از زندگي روزمره انسان حذف شده‌اند، گرايش به فضاي مجازي و شبكه‌هاي اجتماعي بيشتر و طبعا آسيب‌هاي آن نيز در كم نيستند. آسيب‌هايي كه مي‌توانند زندگي فرد را تحت شعاع قرار داده و بر نگراني‌هاي او نسبت به آينده بيفزايند.

به نظر مي‌رسد در كنار تمامي اقدامات امدادي-پزشكي صورت‌گرفته براي كنترل پاندمي كرونا، جاي خالي اقدامات حمايتي و خدمات حوزه سلامت روان، همچون ارايه مشاوره‌هاي رايگان، آموزش‌هاي همگاني براي ايجاد آمادگي و مواجهه درست با تهديدات و آسيب‌هاي رواني اين بيماري، احساس مي‌شود.

کد خبرنگار: 983127

انتهای پیام/


۱۳۹۹/۱۲/۱۲ سایت‌های خریدوفروش بیت‌کوین مجوز ندارند

 

مرکز ملی فضای مجازی اعلام کرد رمزارزهایی مانند بیت‌کوین از هیچ‌گونه پشتوانه و تضمینی برخوردار نیستند و همچنین تاکنون تصمیمی برای اعطای مجوز به درگاه‌ها و سایت‌های فعال خرید و فروش رمزارزها و بیت­‌کوین در کشور گرفته نشده است.

به گزارش نای قلم، با توجه به عرضه انواع رمزارزها در فضای مجازی و مواجه شدن بسیاری از افراد با تبعات منفی و مشکلات متعدد به‌وجودآمده در این زمینه، مرکز ملی فضای مجازی در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که این نوع شبه‌دارایی‌ها از هیچ‌گونه پشتوانه و تضمینی برخوردار نیستند و علاوه برآن به‌طور دائم دچار نوسانات قیمتی خارج از مناسبات اقتصادی متعارف شده و بیم از دست رفتن ثروت و دارایی خریداران همواره وجود دارد.

در این اطلاعیه همچنین آمده است، در کنار این موارد، گزارش‌های فراوانی از طرف مردم و نهادهای نظارتی در زمینه سرقت و کلاه برداری در این بازار وجود دارد که بررسی آن­ها مویّد سیر صعودی فعالیت‌های مجرمانه در این خصوص است. حضور بازی‌گران و عوامل فعال ناشناخته و غیرقابل شناسایی در بازار خرید و فروش این نوع شبه‌دارایی‌های فاقد پشتوانه، موجب شده که این فضای خرید و فروش بسیار غیرقابل اعتماد شده و قدرت هرگونه پیگیری برای جبران زیان‌های احتمالی و ارائه اسناد و ادله، از نهادهای حمایتی و صیانتی مرتبط با حفظ حقوق مردم سلب شده است.

مرکز ملی فضای مجازی شرایط با اعلام اینکه فعالیت در بازار این نوع ارزهای دیجیتالی شفاف نیست، عنوان کرده است؛ علاوه بر خروج سرمایه از کشور، هیچ نشانه‌ای از وجود سازوکارهای حفظ دارایی‌های مردم توسط گردانندگان پشت پرده آنها ارائه نشده است. از این‌ رو اکیداً توصیه می‌شود همگان در این زمینه احتیاط‌های لازم را بخرج داده و در دام تبلیغات سوداگران این بازار غیرشفاف نیفتند.

در این اطلاعیه تاکید شده است؛ تجربه از دست رفتن دارایی‌های مردم در جریان‌های مشابه مانند شبکه‌های هرمی در کشور و دنیا وجود دارد و انتظار می‌رود همه نهادها و صاحبان رسانه، مسئولانه نسبت به آگاهی‌بخشی صحیح به شهروندان تلاش کنند. در این زمینه تاکید می‌شود تاکنون هیچ‌گونه تصمیمی برای اعطای مجوز به درگاه‌ها و سایت‌های فعال خرید و فروش رمزارزها و بیت‌‌کوین در کشور گرفته نشده و لازم است همگان مراقبت‌های لازم در این خصوص را به عمل آورند.

کد خبرنگار: 983126

انتهای پیام/


۱۳۹۹/۱۱/۳۰ افراد مبتلا یا مشکوک به کرونا این موارد را رعایت کنند

 

با توجه به اینکه بیماری کووید-۱۹ قدرت سرایت بالایی دارد و از طریق سرفه، عطسه، حرف زدن و تماس دست آلوده به چشم، دهان و بینی منتقل می شود، اگر مبتلا به این بیماری شدید یا مشکوک به ابتلا بودید باید یکسری نکات بهداشتی را رعایت کنید تا سایر اعضای خانواده و دوستان تان به این ویروس مبتلا نشوند.

باید توجه کرد که اکثر افراد به فرم خفیف بیماری کووید- ۱۹ مبتلا می شوند، اما حدود ۲۰ درصد مبتلایان به کرونا، دارای علایم شدید بیماری هستند. علایم بیماری کووید ۱۹ به طور معمول ترکیبی از تب (به هر میزان)، سرفه، تنفس دشوار، کوفتگی عضلانی و احساس خستگی است.

بر اساس اعلام وزارت بهداشت، اگر مبتلا به بیماری کووید-۱۹ شدید یا علائم مشابه این بیماری را داشته و مشکوک به ابتلا بودید باید یکسری نکات بهداشتی را رعایت کنید:

- اطلاعات خود را در خصوص کرونا از منابع معتبر کسب کنید.

- خودجداسازی به معنی ماندن در منزل و در یک اتاق یا قسمت مجزا با تهویه کافی و ترجیحا دارای دستشویی و توالت مجزا است.

- در صورت داشتن علایم خفیف کرونا، استراحت و خودجداسازی در منزل را داشته باشیم تا از انتشار بیشتر ویروس به بستگان، دوستان و سایر مردم پیشگیری کنیم.

- توجه داشته باشیم خودجداسازی را حداقل به مدت ۱۴ روز رعایت کنیم.

- تجهیزات لازم نظیر تب سنج در دسترس داشته باشیم.

- اگر در حال مصرف داروهایی با تجویز پزشک هستیم، به میزان کافی در دسترس داشته باشیم.

- خواربار کافی و سایر مایحتاج منزل را برای ۲ تا ۴ هفته (برای مدت ایزولاسیون یا قرنطینه خود) تهیه کنیم.

- از اطرافیان خود برای خرید مایحتاج و خرید دارو کمک بگیریم.

- در زمان بیماری،  تهیه مایحتاج خود را به دوستان، آشنایان و یا اطرافیان خود بسپاریم.

 

- در زمان بیماری، فردی که مایحتاج مورد نیاز ما را تهیه کرده، نباید وارد منزل ما شود، بلکه باید اقلام را در پشت در بگذارد.

- با دوستان و فامیل خود از طریق تلفن یا شبکه اجتماعی در ارتباط باشیم.

- در اتاق یا محلی که پنجره دارد باشیم تا بتوانیم تهویه مناسب اتاق را برقرار کنیم.

- اگر توالت مجزا در دسترس نیست بعد از هربار استفاده، تمام سطوح در معرض تماس را ضدعفونی کنیم.

- حوله (ترجیحاً دستمال یکبار مصرف)، وسایل غذاخوری، لیوان، تختخواب و یا هر نوع وسیله دیگر بالقوه مشترک در منزل (مبلمان و ...) را به صورت جداگانه استفاده کنیم.

- برای تعامل با افراد خانواده و دوستان، از تماس نزدیک با آنها خودداری کنیم.

- اگر با بیمار مبتلا به کرونا تماس داشته‌ایم ولی در حال حاضر سالم هستیم، خودجداسازی در منزل را انجام دهیم و در صورت بروز علایم، به پزشک مراجعه کنیم.

- با کارفرمای خود هماهنگ کنیم تا با دورکاری ما در منزل موافقت کند.

کد خبرنگار: 983126

انتهای پیام/


۱۳۹۹/۱۱/۲۵ چهار فاز زمانی واکسیناسیون کرونا در کشور/ نحوه مراجعه افراد به پایگاه‌ها

 

واکسیناسیون علیه بیماری کووید-۱۹ با اولویت کادر درمانی که در بخش‌های آی سی یو مشغول به کارند از روز سه شنبه ۲۱ بهمن ماه در کشور آغاز شده و به تدریج برای تمام گروه‌های اولویت‌دار و در معرض خطر انجام خواهد شد تا بعد از آن واکسیناسیون عمومی آغاز  شود.

به گزارش نای قلم و بر اساس اعلام وزارت بهداشت، اهداف واکسیناسیون علیه کرونا به دو بخش اهداف اولیه و نهایی تقسیم می‌شود؛ بر این اساس هدف اولیه کشور از آغاز واکسیناسیون علیه کووید-۱۹ کاهش مرگ و میر ناشی از این بیماری و هدف نهایی نیز قطع گردش ویروس کرونا و پایان همه‌گیری است.

*چند نفر باید در ایران واکسینه شوند تا زنجیره انتقال کرونا قطع شود؟

بر اساس اطلاعات موجود، برای دستیابی به اهداف نهایی، باید نسبت به مصون نمودن حداقل ۷۰ درصد جامعه اقدام کرد و بر این اساس باید نزدیک به ۶۰ میلیون نفر واکسینه شوند. در عین حال اگر مبنا دریافت حداقل ۲ نوبت واکسن به ازای هر فرد باشد، نیازمند ۱۲۰ میلیون دوز واکسن برای کشور خواهیم بود. همچنین اگر عملیات بخواهد در طی یک سال به پایان برسد باید ماهی ۱۰ میلیون دوز واکسن در اختیار نظام سلامت قرار گیرد. این موضوع  به معنای واکسینه کردن پنج میلیون نفر در ماه و معادل تقریبی ۲۱۰ هزار نفر در روز است.

حال اگر هر پایگاه واکسیناسیون در طی دوران فعالیت روزی ۱۰۰ نفر را واکسن بزند، به حدود ۲۱۰۰ پایگاه واکسیناسیون نیاز خواهد بود.  در صورت نیاز و تامین واکسن کافی، می‌توان نسبت به  واکسیناسیون تا روزی ۵۰۰ هزار نفر نیز اقدام کرد.

*کمیته‌های پشتیبان واکسیناسیون کرونا در کشور

کمیته هماهنگ‌کننده واکسیناسیون (هماهنگی برون بخشی)، در سطح کشور، به ریاست نماینده تام الاختیار وزیر کشور و در دانشگاه‌های علوم پزشکی استان و شهرستان، به ریاست نماینده تام الاختیار استاندار است. همچنین کمیته اجرایی واکسیناسیون کرونا (هماهنگی درون بخشی)، در سطح کشور، به ریاست معاون بهداشت وزارت بهداشت و در دانشگاه و شهرستان به ریاست رئیس دانشگاه مرکز استان خواهد بود.

*گروه‌های اولویت‌دار تزریق واکسن کرونا

برای تعیین اولویت‌های واکسیناسیون کرونا، کمیته مشاورین فنی واکسیناسیون کرونا با ابلاغ معاون بهداشت وزارت بهداشت در تاریخ ۱۸ آذر ماه ۱۳۹۹ تشکیل شد، اصول و چهارچوب تعیین شده با هماهنگی دبیرخانه کمیته اخلاق پزشکی مورد استفاده قرار گرفت، در طی سه هفته متوالی، با جلسات فشرده، فهرست تفصیلی گروه‌های اولویت‌دار در چهار فاز در تاریخ دهم دی ماه سال ۱۳۹۹ تدوین شد.

بر این اساس گروه‌های پزشکی در بخش‌های بستری و سرپایی (خصوصی، دولتی و ...) که در خط اول مواجهه با کرونا محسوب می‌شدند، سالمندان (ابتدا در مراکز تجمعی و سپس گروه‌های سنی)، بیماران با بیماری‌های زمینه‌ای مشخص، کارکنان مشاغل خاص و عموم مردم به ترتیب اولویت هستند.

*فازبندی زمانی گروه‌های اولویت‌دار

فاز اول (زمستان ۱۳۹۹)؛ این فاز شامل کارکنان بهداشت و درمان خط اول مواجهه با بیماری کرونا بوده و براورد تقریبی از تعداد آنها  ۰.۷ میلیون نفر است. بعد از آن افراد بسیار پر خطر شامل سالمندان در مراکز نگهداری، مراکزمعلولین جسمی و حرکتی، جانبازان که برآورد جمعیت آنها ۶۰۰ هزار نفر است.

فاز دوم (بهار و تیر ۱۴۰۰)؛ این فاز شامل افراد مسن بالای ۶۵ سال به ترتیب گروه‌های پنج سال از بالا به پایین بوده که براورد جمعیت آنها ۶ میلیون نفر است. همچنین افراد ۶۴-۱۶ ساله دارای حداقل یک بیماری زمینه ای که براورد جمعیت آنها نیز ۶ میلیون نفر است.

فاز سوم (مرداد تا آذر ۱۴۰۰)؛ شامل افراد ساکن در مراکز تجمعی که براورد جمعیت آنها دو میلیون نفر است، افراد ۵۵ تا ۶۴ سال بدون بیماری زمینه ای دارای براورد جمعیتی پنج میلیون نفری و افراد در مشاغل و خدمات ضروری شامل آن دسته از کارکنان نظام سلامت که در خط اول مواجهه نیستند که شامل براورد جمعیتی ۱۲ میلیون نفری می‌شوند.

*فاز چهارم (زمستان ۱۴۰۰)؛ شامل عموم مردم

طبق اعلام وزارت بهداشتی‌ها با پیش فرض اثربخشی واکسن‌ها بالای ۸۰ درصد و عدم موتاسیون‌های ناگوار در ویروس، انتظار می‌رود:

- با اتمام فاز ۲ (پوشش ۱۳.۳ میلیون نفر)، به هدف اولیه که کاهش مرگ و میر است خواهیم رسید و با توجه به تابلوی بیماری در ۱۰ ماه گذشته کشور، از مرگ و میر بیماری به میزان ۶۰ الی ۷۰ درصد کاسته خواهد شد، اما همچنان در معرض طغیان‌های بیماری و مشکلات اقتصادی اجتماعی بهداشتی ناشی از کرونا ویروس خواهیم بود که طبق استاندارد سازمان جهانی بهداشت، با اتلاف ۱۰ درصد از واکسن، تعداد مورد نیاز ۲۹.۵ میلیون دوز واکسن نیاز است.

- با اتمام فاز ۳ (پوشش ۱۹ میلیون نفر دیگر)، انتظار می رود بخش عمده بار بیماری در کشور کنترل شده باشد و امکان برگشت به زندگی عادی مهیا شود که طبق استاندارد سازمان جهانی بهداشت،  با اتلاف ۱۰ درصد واکسن، تعداد مورد نیازحدود ۴۱.۸ میلیون دوز خواهد بود.

*ملزومات واکسیناسیون علیه کرونا

علاوه بر واکسن، نیازمند تامین به موقع سرنگ مخصوص واکسیناسیون، سیفتی باکس، آمادگی زنجیره سرما (از سطح کشور تا واحدهای عملیاتی) هستیم. همچنین تولید مطالب آموزشی به شکل خودآموز برای کارکنان بهداشتی، عموم مردم و انتشار آنها برای جلب مشارکت و اطمینان بخشی لازم است. در عین حال نظام جمع آوری و امحا زباله‌های عفونی باید برقرار باشد. اعتبار مالی لازم بر حسب تعداد گروه هدف باید به دانشگاه‌های علوم پزشکی در زمان مناسب ارسال شود. همچنین اعتبار مالی مورد نیاز برای اجرای عملیات(به غیر از خرید واکسن)   تقریبا ۶ هزار تومان به ازای هر دوز واکسن تزریق شده است.

*نحوه مدیریت داده‌های عملیات، پایش و ارزیابی

حداکثر سهولت برای مردم، به همراه حفظ سلامت کارکنان بهداشتی و گیرندگان خدمت در اجرای عملیات، در برنامه اجرایی دیده شده است. تولید شاخص‌های روزانه بر حسب شهرستان و دانشگاه و کشور، افراد گیرنده واکسن و عوارض احتمالی و... انجام خواهد شد. توزیع واکسن و ارائه آن به گیرندگان خدمت منحصرا توسط نظام بهداشتی کشور انجام خواهد شد. تمام فرایند ثبت داده‌ها در سامانه‌های الکترونیکی سلامت (سیب، سینا، ناب و پارسا) انجام می شود.

*محل ارائه خدمت واکسیناسیون کرونا

در بیمارستان‌های دانشگاهی پایگاه واکسیناسیون برای ارائه خدمات در شیفت صبح و عصر برقرار می‌شود که در کشور حدود ۵۰۰ پایگاه در نظر گرفته شده است. کلیه کارکنان نظام سلامت حسب اولویت‌بندی در این پایگاه‌ها واکسینه خواهند شد.

حدود یک ماه بعد از آغاز واکسیناسیون، تیم‌های سیار بهداشتی به مراکز تجمعی خانه‌های سالمندان و نگهداری معلولین ذهنی و جسمی مراجعه و ارائه خدمت انجام خواهد شد.

از فاز ۲ به بعد، تعداد ۴۰۰۰ پایگاه سلامت در مراکز شهری و شهری روستایی و پایگاه‌ها یا خانه‌های بهداشت ضمیمه در شیفت بعد ازظهر نسبت به ارائه خدمت به گروه‌های اولویت‌دار اقدام خواهند کرد.

*نحوه مراجعه افراد برای واکسیناسیون

کارکنان بهداشتی درمانی، طبق برنامه عملیاتی تهیه شده در شهرستان‌ها، به پایگاه بیمارستانی معین شده مراجعه خواهند کرد. همه افراد ملزم به دریافت فرم معرفی‌نامه حاوی اسم، کد ملی و نوع حرفه فرد از حوزه ریاست بیمارستان، درمانگاه، آزمایشگاه، داروخانه و ... خواهند بود. این معرفی‌نامه باید به مهر تایید معاونت درمان شبکه شهرستان رسیده باشد.

افراد دارای بیماری زمینه ای و مشاغل ضروری نیز در یک ماه مانده به زمان ارائه خدمت به این گروه از رسانه‌ها اطلاع رسانی می‌شود که این افراد برای تکمیل پرونده در سامانه‌های الکترونیک سلامت به خانه‌های بهداشت و یا پایگاه‌های سلامت مراجعه کنند. در روز مراجعه چنانچه فرد در سامانه ثبت نشده باشد، ضمن ثبت داده‌های اولیه به پزشک پایگاه برای تعیین نوع بیماری و ثبت کد ICD۱۰ طبق دستورالعمل جاری معرفی و سپس واکسینه می‌شود. در عین حال افراد از اتحادیه صنفی خود معرفی‌نامه ممهور با ذکر مشخصات دریافت کرده و به پایگاه‌های واکسیناسیون مراجعه می‌کنند.

- تامین واکسن از منابع معتبر برای واردات

- انتشار یافته‌های واکسن‌های تولید داخل در مجلات معتبر علمی قبل از عرضه (یافته‌های مرحله حیوانی و فاز یک)

- انتشار یافته های ایمنی زایی و بی خطری واکسن های وارداتی و تولید داخلی برای مردم

- اضافه شدن دو متخصص داخلی (نوروولوژیست و قلب یا ریه) به کمیته طبقه بندی عوارض ایمن سازی دانشگاه

- بررسی فوری موارد شدید گزارش شده

- ثبت همه داده‌ها در سامانه‌های الکترونیکی

- پرهیز از ارایه مطالب متفاوت و نظرات شخصی متخصصین در رسانه‌های جمعی رسمی

باید توجه کرد که بر اساس اعلام وزارت بهداشتی‌ها، بدون واکسیناسیون روزانه متوسط ۲۰۰ مرگ و ۵۰۰۰ مورد بستری خواهیم داشت. همچنین هر ماه تاخیر در شروع برنامه معادل ۶۰۰۰ مرگ خواهد بود. سیاست‌های پیشگیری مانند ماسک زدن، فاصله گذاری اجتماعی و بهداشت دست موثرند، اما  آسیب اقتصادی، اجتماعی و روانی بسیاری به جامعه وارد می کنند. این اقدامات به هیچ‌وجه جایگزین واکسن نمی‌شوند، بلکه شدت آسیب را کم می‌کنند تا زمان برای اقدام اساسی فراهم شود.

بر اساس اعلام وزارت بهداشت، باید توجه کرد که بعد از تزریق نوبت دوم واکسن، کارت واکسن دیجیتال صادر و قابل پرینت شدن خواهد بود. بر این اساس افرادی که برای مسافرت بین‌المللی نیاز به تاییدیه دارند، می‌توانند به مراکز بهداشت شهرستان مراجعه و پرینت ممهور دریافت کنند.

بر این اساس شروع برنامه وقتی باشد که:

- تعداد حداقلی واکسن برای شروع واکسیناسیون وسیع کشوری فراهم شده باشد، زمانبندی دریافت محموله های بعدی روشن باشد، گروه های اولویت دار به تایید بالاترین مقامات رسیده باشد، لجستیک مورد نیاز عملیات فراهم شده باشد، بستر ثبت و آنالیز داده ها در سامانه های الکترونیک سلامت مهیا شده باشد، نیروی انسانی آموزش دیده با شرح وظایف معین فراهم شده باشد و آموزش و اطلاع رسانی صحیح، زمینه مناسب شروع را در جامعه فراهم کرده باشد.

کد خبرنگار: 983127

انتهای پیام/


۱۳۹۹/۱۱/۲۱ نکاتی که بیمه‌شدگان تامین اجتماعی درباره حذف دفترچه‌های درمان باید بدانند

 

چاپ دفترچه های تامین اجتماعی از ابتدای اسفند متوقف و طبق اعلام سازمان تامین اجتماعی از این تاریخ به بعد ارائه خدمت در زمان مراجعه به پزشک و موسسات تشخیصی درمانی با ارایه کارت ملی، شناسنامه و یا جلد دفترچه درمانی میسر خواهد بود.

به گزارش نای قلم، از اول اسفندماه سال‌ ۱۳۹۹ صدور دفترچه درمانی در تمامی شعب و کارگزاری‌های سازمان تامین اجتماعی متوقف خواهد شد و تمامی افراد تحت پوشش این سازمان می‌توانند با ارائه کارت ملی، شناسنامه و یا جلد دفترچه درمانی در اختیار خود از خدمات تشخیصی و درمانی مورد تعهد سازمان برخوردار شوند.

در بخشنامه ای که ابتدای هفته از سوی سازمان تامین اجتماعی منتشر شد آمده است که با توجه به فراهم شدن امکان ارائه خدمات (ویزیت، تجویز دارو، پاراکلینیک شامل آزمایشگاه تشخیص طبی، تصویربرداری، فیزیوتراپی و ...)، در بستر الکترونیک برای تمامی پزشکان و ارائه‌کنندگان خدمات تشخیصی و درمانی، چاپ دفترچه‌های درمانی جدید از اول اسفند ماه سال ۱۳۹۹ متوقف می شود.

در همین رابطه بیمه شدگان سازمان تامین اجتماعی به نکات زیر توجه کنند:

۱- در زمان مراجعه به پزشک و موسسات تشخیصی و درمانی الزامی به ارائه دفترچه درمانی از سوی بیمار نیست.

۲- تمامی بیمه‌شدگان و مستمری بگیران اصلی و تبعی برای تسهیل دریافت خدمات درمانی می‌توانند با مراجعه به سایت این سازمان به نشانی  eservices.tamin.ir نسبت به ایجاد حساب کاربری و تکمیل مشخصات هویتی و درج شماره تلفن همراه (موبایل) خود در درگاه مذکور اقدام کنند.

۳- تمامی بیمه‌شدگان و مستمری بگیران اصلی و تبعی قبل از مراجعه به مراکز درمانی می‌توانند نسبت به استعلام استحقاق درمان از طریق یکی از روش‌های زیر اقدام و از پوشش بیمه درمان خود اطمینان حاصل کنند:

روش اول: مراجعه به سایت medical.tamin.ir، ورود کدملی و مشاهده وضعیت پوشش بیمه درمان

روش دوم: شماره‌گیری #۱۴۲۰*۴* ، انتخاب گزینه ۱ (استعلام اعتبار درمانی)، ورود کدملی و مشاهده وضعیت پوشش بیمه درمان

روش سوم: شماره‌گیری #۱*۱۴۲۰*۴* ، ورود کدملی و مشاهده وضعیت پوشش بیمه درمان

روش چهارم: استفاده از اپلیکیشن موبایل، مراجعه به سایت pwa.tamin.ir، ورود کدملی و مشاهده وضعیت پوشش بیمه درمان

روش پنجم: شماره‌گیری #۱۶۶۶* ، انتخاب گزینه ۱ (استحقاق‌سنجی)، ورود کدملی و مشاهده وضعیت پوشش بیمه درمان

۴- در مواردی که بیمه‌شده بر اساس نتایج دریافتی از روش‌های فوق یا اعلام مراکز درمانی، فاقد استحقاق درمان است، در صورت اعتراض می‌تواند موضوع را از طریق سامانه ۱۴۲۰ پیگیری کند.

۵- تمامی بیمه شدگان در صورت ایجاد حساب کاربری می‌توانند خلاصه سوابق درمانی خود را با مراجعه به سامانه eservices.tamin.ir در پنجره (منوی) مخصوص بیمه شدگان ملاحظه کنند.

۶- تمامی پزشکان اعم از طرف قرارداد و غیرطرف قرارداد، می‌توانند با ثبت‌نام در سامانه نسخه الکترونیک این سازمان (ep.tamin.ir) و دریافت نام کاربری، نسبت به نسخه نویسی الکترونیک اقدام کنند.

در صورت مراجعه بیمار به پزشک طرف قرارداد، پزشک پس از احراز هویت و ثبت شماره تلفن همراه (موبایل) متعلق به بیمار و انجام معاینه نسبت به ثبت خدمات پزشکی (اعم از انجام ویزیت، تجویز دارو و سایر خدمات تشخیصی و درمانی...) در سامانه نسخه الکترونیک اقدام می‌کند.

۷- در صورت مراجعه بیمار به پزشک طرف قرارداد، چنانچه امکان استفاده از سامانه‌های الکترونیک به هر دلیل (قطع اینترنت، قطع سامانه نسخه‌نویسی و...) میسر نباشد، پزشک پس از احراز هویت بیمار با استفاده از کارت ملی‏/شناسنامه‏/دفترچه درمانی و استعلام برخورداری وی از استحقاق درمان (پوشش بیمه درمان)، نسبت به معاینه و تجویز در سرنسخه مخصوص مطب‏‏/مرکز درمانی (ترجیحا در قطع A۵) اقدام ‌می‌ کند.

۸- پزشکان غیرطرف قرارداد همانند پزشکان طرف قرارداد می‌توانند با اتصال به سامانه‌های الکترونیک سازمان یا سامانه‌های مورد استفاده خود، نسبت به نسخه‌نویسی الکترونیک اقدام نمایند. در صورت عدم امکان استفاده از سامانه‌های الکترونیک به هر دلیل (قطع اینترنت، قطع سامانه نسخه‌نویسی و...)، پزشک می‌تواند دستور پزشکی را در سرنسخه مخصوص مطب‏/موسسه در یک برگ تجویز و تحویل بیمار کند.

۹- در صورت عدم نسخه‌نویسی الکترونیک، بیمار می‌تواند نسخه کاغذی پزشک معالج را به داروخانه‌ها و یا موسسات پاراکلینیک طرف قرارداد ارائه کرده و خدمات مورد نیاز خود را دریافت کند.

۱۰- تمامی خدمات تشخیصی و درمانی تجویز شده توسط پزشک به صورت نسخه الکترونیک و یا کاغذی به استناد کدملی در پرونده سلامت شخص بیمه‌شده ثبت می‌شود. بنابراین استفاده از کدملی "غیر" و "من‌غیرحق" ضمن مغایرت با موازین حقوقی می‌تواند در روند تشخیص و درمان بیماری افراد ایجاد مشکل کند.

کد خبرنگار: 983126

انتهای پیام/


۱۳۹۹/۱۱/۲۰ تعریف جدید یونسکو از "مفهوم سواد "

 

به‌تازگی «یونسکو» یک ‌بار دیگر در تعریف سواد تغییر ایجاد کرد. در این تعریف جدید، توانایی ایجاد تغییر، ملاک باسوادی قرارگرفته است یعنی شخصی باسواد تلقی می‌شود که بتواند با استفاده از خوانده‌ها و آموخته‌های خود، تغییری در زندگی خود ایجاد کند.

بر اساس آنچه در گروه اینترنتی فرهنگ و گفتگو آمده، در واقع این تعریف مکمل تعریف قبلی است زیرا صرفاً دانستن یک موضوع به معنای عمل به آن نیست. درصورتی‌که مهارت‌ها و دانش‌آموخته شده باعث ایجاد تغییر معنادار در زندگی شود، آنگاه می‌توان گفت این فرد انسانی باسواد است.

سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد، تعریف جدیدی از باسوادی ارائه داده است.

شاید برایتان جالب باشد که بدانید مفهوم سواد در قرن گذشته، تغییرات بسیاری کرده است و این چهارمین تعریف سواد است که توسط یونسکو به‌صورت رسمی اعلام می‌شود. به‌طور خلاصه و طبق این تعریف، باسواد کسی است که بتواند از خوانده‌ها و دانسته‌های خود تغییری در زندگی خود ایجاد کند.

*انواع سواد و تعریف جدید یونسکو از مفهوم سواد

با تعریف جدیدی که یونسکو ارائه داده ، باسوادی توانایی «تغییر» است و باسواد کسی است که بتواند با آموخته‌هایش، تغییری در زندگی خود ایجاد کند.

‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌در ادامه و بعد از مروری کوتاه بر تعاریف سواد از ابتدا تا امروز، نکاتی درباره ایجاد تغییر در زندگی بر اساس دانسته‌ها و راهکارهای دست‌یابی به این مهم، مطرح خواهیم کرد.

*اولین تعریف

توانایی خواندن و نوشتن، اولین تعریفی که از سواد در اوایل قرن بیستم ارائه شد، صرفاً به توانایی خواندن و نوشتن زبان مادری معطوف بود. طبق این تعریف، فردی باسواد محسوب می‌شد که توانایی خواندن و نوشتن زبان مادری خود را داشته باشد.

*دومین تعریف

اضافه شدن یادگرفتن رایانه و یک‌ زبان خارجی

در اواخر قرن بیستم، سازمان ملل تعریف دومی از سواد را ارائه کرد. در این تعریف جدید، علاوه بر توانایی خواندن و نوشتن زبان مادری، توانایی استفاده از رایانه و یاد داشتن یک زبان خارجی هم اضافه شد. بدین ترتیب به افرادی که توان خواندن و نوشتن، استفاده از رایانه و صحبت و درک مطلب به یک زبان خارجی را داشتند، باسواد گفته شد.

قاعدتاً طبق این تعریف بسیاری از دانشجویان و دانش‌آموختگان دانشگاهی کشور ما بی‌سواد محسوب می‌شوند چون دانش زبان خارجی بیشتر افراد کم است.

*سومین تعریف

اضافه شدن ۱۲ نوع سواد:

سازمان ملل در دهه دوم قرن ۲۱، بازهم در مفهوم سواد تغییر ایجاد کرد. در این تعریف سوم کلاً ماهیت سواد تغییر یافت. مهارت‌هایی اعلام شد که داشتن این توانایی‌ها و مهارت‌ها مصداق باسواد بودن قرار گرفت. بدین ترتیب شخصی که در یک‌ رشته دانشگاهی موفق به دریافت مدرک دکترا می‌شود، حدود ۵ درصد باسواد است. این مهارت‌ها عبارت‌اند از:

سواد عاطفی: توانایی برقراری روابط عاطفی با خانواده و دوستان

سواد ارتباطی: توانایی برقراری ارتباط مناسب با دیگران و دانستن آداب اجتماعی

سواد مالی: توانایی مدیریت مالی خانواده، دانستن روش‌های پس‌انداز و توازن دخل‌وخرج

سواد رسانه‌ای: این‌که فرد بداند کدام رسانه معتبر و کدام نامعتبر است.

سواد تربیتی: توانایی تربیت فرزندان به نحو شایسته

سواد رایانه‌ای: دانستن مهارت‌های راهبری رایانه

سواد سلامتی: دانستن اطلاعات مهم درباره تغذیه سالم و کنترل بیماری‌ها

سواد نژادی و قومی: شناخت نژادها و قومیت‌ها بر اساس احترام و تبعیض نگذاشتن.

سواد بوم‌شناختی: دانستن راه‌های حفاظت از محیط ‌زیست

سواد تحلیلی: توانایی شناخت، ارزیابی و تحلیل نظریه‌های مختلف و ایجاد استدلال‌های منطقی بدون تعصب و پیش‌فرض

سواد انرژی: توانایی مدیریت مصرف انرژی

سواد علمی: علاوه بر سواد دانشگاهی، توانایی بحث یا حل‌وفصل مسائل با راهکارهای علمی و عقلانی مناسب

از آنجا که باسواد بودن به یادگیری این مهارت‌ها وابسته شد، قاعدتاً سیستم آموزشی کشورها هم باید متناسب با این مهارت‌ها تغییر رویه می‌داد که متأسفانه فعلاً سیستم آموزشی کشور ما، هنوز هیچ تغییری درزمینه آموزش مهارت‌های ذکر شده نکرده است.

*جدیدترین تعریف

علم با عمل معنا می‌شود.

بااین‌حال و به‌تازگی «یونسکو» یک ‌بار دیگر در تعریف سواد تغییر ایجاد کرد. در این تعریف جدید، توانایی ایجاد تغییر، ملاک باسوادی قرارگرفته است یعنی شخصی باسواد تلقی می‌شود که بتواند با استفاده از خوانده‌ها و آموخته‌های خود، تغییری در زندگی خود ایجاد کند. درواقع این تعریف مکمل تعریف قبلی است زیرا صرفاً دانستن یک موضوع به معنای عمل به آن نیست. درصورتی‌که مهارت‌ها و دانش‌آموخته شده باعث ایجاد تغییر معنادار در زندگی شود، آنگاه می‌توان گفت این فرد انسانی باسواد است.

*چرا سوادمان باعث تغییر در زندگی‌مان نمی‌شود؟

جالب است بدانید که یادگیری در متون روان‌شناسی، به‌صورت ایجاد تغییر پایدار در رفتار تعریف می‌شود. پس ایجاد تغییر در رفتار، مهم‌ترین مؤلفه باسواد بودن است.

انتهای پیام/


۱۳۹۹/۱۱/۱۸ چند توصیه بهداشتی به افراد مبتلا یا مشکوک به کووید ۱۹

 

در بیماری کرونا، اغلب مبتلایان به فرم خفیف بیماری کووید ۱۹ مبتلا می‌شوند و تنها حدود ۲۰ درصد مبتلایان، دارای علایم شدید هستند.

به گزارش نای قلم، در عین حال علایم بیماری کووید ۱۹ به طور معمول ترکیبی از تب (به هر میزان)، سرفه، تنفس دشوار، کوفتگی عضلانی و احساس خستگی است و وزارت بهداشت مکررا تاکید دارد که اطلاعات خود را در خصوص کرونا از منابع معتبر کسب کنیم.

وزارت بهداشت رعایت موارد زیر را برای مبتلایان یا افراد مشکوک کرونا توصیه کرده است.

در صورت داشتن علایم خفیف کرونا، استراحت و خودجداسازی در منزل را داشته باشیم تا از انتشار بیشتر ویروس به بستگان، دوستان و سایر مردم پیشگیری کنیم.

خودجداسازی به معنی ماندن در منزل و در یک اتاق یا قسمت مجزا با تهویه کافی و ترجیحاً دارای دستشویی و توالت مجزا است.

توجه داشته باشیم خودجداسازی را حداقل به مدت ۱۴ روز رعایت کنیم.

تجهیزات لازم نظیر تب سنج در دسترس داشته باشیم.

اگر در حال مصرف داروهایی با تجویز پزشک هستیم، به میزان کافی در دسترس داشته باشیم.

خواربار کافی و سایر مایحتاج منزل را برای ۲ تا ۴ هفته (برای مدت ایزولاسیون یا قرنطینه خود) تهیه کنیم.

از اطرافیان خود برای خرید مایحتاج و خرید دارو کمک بگیریم.

در زمان بیماری، تهیه مایحتاج خود را به دوستان، آشنایان و یا اطرافیان خود بسپاریم.

در زمان بیماری، فردی که مایحتاج مورد نیاز ما را تهیه کرده، نباید وارد منزل ما شود و لازم است اقلام تهیه شده را در پشت در بگذارد.

با دوستان و فامیل خود از طریق تلفن یا شبکه اجتماعی در ارتباط باشیم.

در اتاق یا محلی که پنجره دارد باشیم تا بتوانیم تهویه مناسب اتاق را برقرار کنیم.

اگر توالت مجزا در دسترس نیست بعد از هربار استفاده، تمام سطوح در معرض تماس در توالت را ضدعفونی کنیم.

حوله (ترجیحاً دستمال یکبار مصرف)، وسایل غذاخوری، لیوان، تختخواب و یا هر نوع وسیله دیگر بالقوه مشترک در منزل (مبلمان... ن.) را به صورت جداگانه استفاده کنیم.

برای تعامل با افراد خانواده و دوستان، از تماس نزدیک با آنها خودداری کنیم.

اگر با بیمار مبتلا به کرونا تماس داشته‌ایم ولی در حال حاضر سالم هستیم، خودجداسازی در منزل را انجام دهیم و در صورت بروز علایم، به پزشک مراجعه کنیم.

با کارفرمای خود هماهنگ کنیم تا با دورکاری ما در منزل موافقت کند.

کد خبرنگار: 983126

انتهای پیام/


۱۳۹۹/۱۱/۰۷ راهکار پیشنهادی برای مبارزه با کودک‌آزاری

 

از وجوه کودک‌آزاری که کمتر به آن توجه می‌شود محروم شدن کودک از دوره کودکی است و هرگونه غفلت در این دوره، پیامدهای جبران‌ناپذیری برای فرد به ‌همراه خواهد داشت.

دوران کودکی مهم‌ترین دوره‌ زندگی انسان است، دوره‌ای که در آن بخش عمده‌ی رشد و تکامل جسمی و روانی انسان شکل می‌گیرد.

در سال‌های اخیر جنبه‌های روحی و روانی کودکان نیز در کنار جنبه‌های جسمی آنان مورد توجه قرار گرفته است به ‌طوری‌که جرم‌انگاری آسیب به کودکان با عنوان کودک آزادی شناخته می‌شود و در قانون مدنی برای آن مجازات تعیین شده است.

*راهکاری برای رهایی از چالش کودک آزاری

کودک آزاری یک واقعیت اجتماعی است هر چند که مطلوب ما نباشد. این اتفاقی است که در جامعه صورت می‌گیرد.

بسیاری از فعالان حقوق کودک و نوجوان بر این باورند که از مهمترین علت افزایش کودک آزاری در جوامع مختلف فقدان آموزش و آگاهی‌بخشی به کودکان و خانوده‌هاست، آنها عقیده دارند باید قوانینی برای پیشگیری و کاهش آمار کودک آزاری تصویب کرد.

اگر این راهکار کاملی نیست، اما آموزش بهترین شیوه برای رفع این مصائب بر می‌شمارند، چرا که در بسیاری از موارد کودک‌آزاری، اگر کودکان آموزش‌های لازم را دیده و آگاهی‌های لازم را دریافت کرده باشند میزان تهدیدات در جامعه کاهش می‌یابد. نبود آموزش کافی و کارآمد سبب رشد کودک‌آزاری می‌شود.

بنابراین با در نظر گرفتن گروه سنی کودکان، آموزش راهی برای کاهش آمار کودک آزاری در ایران است.

*کودک در ایران چگون تعریف شده است؟

کودکان و نوجوانان ایران به افراد ایرانی زیر سن ۱۸ سال گفته می‌شود. (بر اساس پیمان نامه حقوق کودک، کودک زیر سن ۱۸ سال تعریف می‌شود و ایران از سال ۱۳۷۳ به این پیمان پیوسته است). وضعیت کودکان در ایران متناقض است.

خانواده‌هایی وجود دارند که کل زندگی‌شان، فرزندشان هستند و تمام برنامه‌ها بر محور کودکان تنظیم می‌شود و از سوی دیگر آمارهای ناراحت‌کننده‌ای در حوزه کودکان داریم. در یک دسته‌بندی کلان کودکان را به دو دسته کودکانی که مسئله ندارند (زندگی عادی می‌کنند) و آسیب‌دیده (یا در معرض آسیب) تقسیم می‌شوند. در حال حاضر مسئله ما دسته دوم از این کودکان است.

*جنبه‌های کودک‌آزاری چیست؟

کودک‌آزاری عبارت است از هر گونه بدرفتاری فیزیکی و یا عاطفی، سواستفاده جنسی، غفلت یا رفتار همراه با بی‌توجهی یا استثمار تجاری یا سایر انواع استثمار که منجر به آسیب واقعی یا احتمالی به سلامت، بقا، رشد یا کرامت کودک در زمینه روابط یا مسئولیت، اعتماد یا قدرت شود. (تعریف سازمان جهانی بهداشت). برخی از این آثار می‌تواند مخفی باشد.

ممانعت از حاضر شدن در کلاس درس، محروم کردن او از غذا، حبس در حمام یا زیرزمین نمونه کودک‌آزاری است، تنبیه بدنی  و تجاوز جنسی به کودک هم از انواع کودک‌آزاری فیزیکی است.

کودک‌آزاری یکسری وجوه شناخته شده دارد از جمله خشونت‌های جسمی-جنسی و کلامی که علیه کودکان صورت می‌گیرد. این ها باز خود لایه‌های مختلفی دارند، خشونت درون خانه توسط نزدیکان و خشونت خارج از خانه توسط افراد غریبه است.

یکی از وجوه کودک‌آزاری که کمتر به آن توجه می شود محروم شدن کودک از دوره کودکی است. به عنوان مثال، کودکی که باید بازی کند اما بخاطر وضعیت اقتصادی نامناسب کار می‌کند یا کودکی که در سن آموزش است و باید سر کلاس درس باشد اما کار می کند.

*سند لایحه حمایت از کودکان چگونه است؟

این لایحه خود سند آشفتگی فکری در حوزه کودکان است. لایحه مدت‌هاست که دغدغه‌ای در سطوح دانشگاهی و اجتماعی است. از سال 1388 که این لایحه به مجلس رفت و سیر قانونی و اداری را در پیش گرفت وضعیت مناسبی ندارد آخرین وعده ای که داده شد این است که تا شش ماه آینده نهایی می‌شود. مسئله از بُعد جامعه شناختی دو رویه دارد.

یکی حساسیت‌هایی است که جامعه نسبت به پدیده موجود واکنش نشان می‌دهد به طور مثال رسانه‌ها نسبت به این موضوع حساس شدند. بُعد دوم مسئله، اراده برای تغییر است یعنی یک اراده جمعی وجود داشته باشد که بگوید این وضعیت مناسب نیست و باید تغییر کند.

میزان وقوع کودک‌آزاری بر ضرورت تصویب قانونی برای حمایت از حقوق این گروه از جامعه تأکید می‌کند اما ضرورت تصویب این لایحه برای بسیاری از نمایندگان مجلس هنوز مبهم است.

به موجب قانون حمایت از حقوق کودکان و نوجوانان مصوب سال ۸۱ کودک ‌آزاری جرم عمومی تلقی می شود و هر فردی از وقوع آن اطلاع داشته باشد، می تواند طبق قانون به محاکم قضائی گزارش دهد و مراجع قضائی نیز حسب قانون با متخلفان برخورد خواهد کرد اما نکته اینجاست که بسیاری از مردم نمی‌ دانند کودک آزاری جرم است و در این زمینه قانونی وجود دارد.

البته لایحه حمایت از کودکان، لایحه‌‌ای مترقی است که در صورت تصویب می‌تواند اتفاقات خوبی در حوزه حمایت از حقوق کودکان و نوجوانان را رقم بزند.

*چرا افزایش آمار کودک‌آزاری در حاشیه شهرها را داریم؟

آمار کودک آزاری در حاشیه کلان شهرها بیشتر است. روزانه حداقل دو یا سه مورد کودک آزاری در مناطق حاشیه ای گزارش می شود، کودک آزاری هایی که در مناطق حاشیه ای رخ می دهد بیشتر در بخش کودک آزاری جسمی دیده شده است که عمدتا از سوی والدین معتاد صورت می گیرد و فضا برای این کودکان ناامن است.

آمارهایی که در زمینه کودک آزاری وجود دارد و آمارهایی که از طریق اورژانس اجتماعی گزارش می ‌شود، نشان می دهد میزان کودک آزاری در سال های اخیر رشد داشته و این افزایش تنها مختص کشور ایران نیست بلکه حتی در کشورهای پیشرفته نیز آمار کودک آزاری و تضییع حقوق کودکان رو به افزایش است. لذا وزارت بهداشت، آموزش و پرورش، صدا و سیما و سازمان بهزیستی و ... در زمینه کودک آزاری وظایفی دارند که باید انجام دهند تا میزان کودک آزاری کاهش یابد.

*راهکار نهایی؛ مبارزه کودک آزاری نیازمند آموزش است

برای کاهش آمار آسیب ‌های اجتماعی و مواردی همچون کودک آزاری تنها تصویب قوانین کفایت نمی ‌کند بلکه به لحاظ فرهنگی باید آموزش داد.

این آموزش باید در برگیرنده جهت آگاه سازی همه اقشار جامعه به ویژه والدین، پرستاران کودک و معلمان باشد. نهادهایی که در ارتباط با مسایل کودکان و خانواده ها هستند وظیفه سنگینی برای آگاه سازی خانواده ها دارند.

یکی از این نهادها آموزش و پرورش است که باید مهارت آموزی را در دستور کار خود قرار دهد ضمن اینکه آموزش های خود مراقبتی باید به کودکان داده شود تا قربانی خشونت نشوند.

ارائه آموزش‌ های مهارت‌ آموزی به خانواده ها و کودکان در جهت کاهش آسیب ‌های حوزه کودک ضرورت دارد و با ارائه این آموزش ‌ها در مدارس می‌ توان از بروز خطر برای کودکان جلوگیری کرد.

درباره نحوه آموزش های خود مراقبتی و تاثیر نهادها و خانواده ها در این آموزش ها، در هر بازه سنی این آموزش ها باید توسط عوامل مختلف دیگر نظیر رسانه ها تلوزیون، رادیو و مجلات هم از طریق داستان گویی طنز یا پخش برنامه های کودکانه یا انیمیشن ها صورت گیرد.

در سنین بسیار پایین و در قدم اول خانواده است که می تواند این آموزش ها را به کودک خود دهد. در مراحل بعد باید توسط مهد کودک، آموزش و پرورش و موسسات حمایت از کودکان صورت گیرد. باید به این موضوع هم توجه داشت، که آموزش ها باید متناسب با سن کودک باشد.

در هر سنی آموزش ها متفاوت است و ما نباید در آموزش ها پیشروی داشته باشیم. نکته مهم تر این است که کودک باید آگاه باشد، زمانی که برایش مشکلی پیش می آید، چگونه و کجا باید آن را مطرح کند، باید بداند که اول از همه این موضوع را باید با خانواده خود در میان بگذارد و در صورت نبود خانواده با چه شماره هایی تماس بگیرد و یا چگونه این موضوع را با مشاور خود در میان بگذارد.

*منابع:

کتایون خوشابی، گزارش یک مورد سوء استفاده جنسی، فصلنامه رفاه اجتماعی، پیاپی، بهار 92

هدی حلاج زاده ، معصومه شاد منفعت، سعید کبیری، تاثیرسرمایه های اجتماعی و فرهنگی بر آگاهی و عملکرد والدین نسبت به مسئله کودک آزادی، مجله جامعه شناسی نهادهای اجتماعی، پیاپی 12 پاییز و زمستان 97

فاطمه زرگر، حمید طاهر نشاط دوست، بررسی عوامل جمعیت شناختی و خانوادگی موثر در بروز کودک آزاری فصلنامه خانواده پژوهی، پیاپی6، 1395

فیروزه درخشانپور، احمد حاجبی، زهره احمدآبادی، بیتا صدیق، فراوانی و عوامل خطر مرتبط با کودک آزادی در مراجعان به مراکز بهداشتی و درمانی مجله روانپزشکی و روانشناسی بالینی ایران، 1398

تهیه کننده: الهام قاسم‌پور

انتهای پیام/


۱۳۹۹/۱۱/۰۶ آموزش مجازی؛ از سلامت جسمی دانش‌آموزان تا نشانه گرفتن روح و روان خانواده‌ها!

 

هر سیستمی مزایا و معایبی دارد. مزایا و معایب سیستم آموزش مجازی نیز از جمله موضوعاتیست که این روزها مورد توجه زیادی قرار گرفته است. در شرایطی که ویروس کرونا شیوع پیدا کرد، تمام سازمان‌ها، دانشگاه‌ها، مدارس و شرکت‌ها بسته و تعطیل شدند.

با ادامه داشتن شرایط و تعطیلی طولانی این مراکز نیازمند از سرگیری فعالیت خود را داشتند. امکان تعطیلی طولانی مدت برای شرکت‌ها و سازمان‌ها در برخی موارد غیرممکن  و در برخی دیگر ضررهای اقتصادی زیادی وارد می‌کرد. در مورد مدارس و دانشگاه‌ها نیز به همین صورت. با پیشرفت تکنولوژی و طراحی نرم‌افزار آموزش آنلاین این مشکل تا حدی رفع شد. در صورت نبود چنین سیستم‌هایی امکان تعطیلی طولانی مدت برخی مراکز نبود و به این شکل انسان‌ها با مشکلاتی بیشتری روبرو می‌شدند.

در این یادداشت عبدالمحمد شعرانی به مزایا و معایب سیستم آموزش مجازی پرداخته است. در این یادداشت می‌خوانیم: آموزش مجازی تجربه‌ای جدید و متفاوت برای آموزش و پرورش بود. شاید اگر آن روز که مدارس به دلایل مختلفی از قبیل سیل و گرد وخاک و... تعطیل می‌شد به دنبال چاره‌ای بودیم و استفاده از آموزش مجازی را جدی می گرفتیم؛ امروز می‌توانستیم مدل موفق‌تری برای آموزش مجازی این روزها ارائه دهیم .

از اسفندماه سال گذشته که میزبان، مهمان ناخوانده ای به نام کووید 19 شدیم؛ تمام معادلات بشری به یک باره تغییر کرد. دانش آموزی که تا همین چند روز قبل از استفاده گوشی موبایل منع می کردیم و از خطرات شبکه های اجتماعی برای او می گفتیم ،موبایل به دستش دادیم و گفتیم آموزش از نیمکت های کلاس درس جای خود به صفحه گوشی های لمسی داده است .

در مورد آموزش مجازی باید قطعا گفت جای آموزش حضوری را نخواهد گرفت. آموزش مجازی در کنار آموزش حضوری می توانند مکمل همدیگر باشد و به همین منظور نمی توان به آموزش مجازی تنها نمره بالایی داد.

آموزش مجازی در کشورمان چون جدید و نوپا است حتما معایبی دارد که شاید با گذشت زمان بهبود یابد و البته مزایایی هم دارد. در این یادداشت مختصر و تنها به چند مورد از این موارد اشاره می کنم:

* مزایا

سلامت جسمی دانش آموزان: در ایامی که سلامت بالاترین اهمیت در زندگی افراد شده و بشر در حال تجربه مبارزه با یک پاندمی است، بنا به نظرات کارشناسان حوزه سلامت عدم مواجه حضوری باعث ارتقای سلامت دانش آموزان و خانواده هاست .

مدیریت زمان: آموزش مجازی سبب می شود دانش آموزان در کلان شهرها و شهرهای با جمعیت بالا زمان کمتری در ترافیک بگذارند و نهایت استفاده از زمان خود ببرند .

کاهش هزینه های اقتصادی: بنا به گفته کارشناسان آموزش مجازی هزینه ای نزدیک به یک پنجم هزینه های کلاس های حضوری دارند به همین خاطر در شرایط فعلی که جامعه اوضاع اقتصادی خوبی ندارد، این نوع آموزش  راهی برای صرفه جویی در هزینه ها مناسب می باشد.

نظارت بیشتر بر فعالیت معلمان و مدارس: به دلیل اینکه دانش آموزان در کنار والدین خود آموزش را فرا می گیرند، والدین نظارت بیشتر و مستقیمی بر کار معلمان و کادر مدرسه خواهند داشت .

*معایب

فشار روحی و روانی به خانواده ها: ماه هاست که بچه ها در خانه هستند و از بسیاری تفریح های خود محروم شده اند، تعدادی از خانواده ها شغل خود را از دست داده اند. بچه ها به شدت درگیر شبکه های اجتماعی شده اند و با آسیب هایی مواجه شده اند. خانواده هایی که پدر و مادر هر دو در بیرون از خانه شاغل هستند. خستگی در زمان بازگشت از کار آنان را از نظارت بر آموزش بچه ها باز می دارد. عدم سواد رسانه‌ای و علمی بعضی از  والدین هم فشار زیادی به خانواده ها وارد می کند. آموزش مجازی با همه ی مزیت هایش، روح و روان خانواده ها را هم دچار مشکل کرده است .

سرعت پایین اینترنت: بسیاری از همکارانم درآموزش و پرورش از سرعت پایین اینترنت و قطع و وصل شدن های مکرر ناراحت هستند و آن را باعث پایین آمدن کیفیت آموزش خود می دانند .

آموزش منهای پرورش: توجه زیاد به آموزش و کمبود وقت باعث دور شدن مدارس از وظیفه دیگر خود یعنی پرورش شده است. معاونان و مربیان پرورشی، مشاوران، مربیان تربیت بدنی و بهداشت مدارس از کمبود زمان در آموزش مجازی شاکی هستند .

عدم امکان ارتباط چهره به چهره میان دانش آموز و معلم: دانش آموزان از لذت نشستن کنار هم دیگر محروم شده اند ؛ از ارتباط مستقیم با معلم محروم هستند. حتما عدم ارتباط چهره به چهره سبب پایین آمدن کیفیت آموزش خواهد شد.

جدی نگرفتن کلاس درس: بعضی از بچه ها مرتب در کلاس درس غیبت می کنند، آموزش مجازی را جدی نمی گیرند و بعضی خانواده ها رغبتی به آموزش مجازی بچه ها ندارند.

انتهای پیام/


۱۳۹۹/۱۱/۰۴ شفافيت؛ پيش نياز توسعه ملي

 

معمولا در نوشته‌ها و گفته‌ها سخن از واژه‌اي به ميان مي آيد كه تعيين كننده و مهم بوده و نقش آن در زندگي اجتماعي انسان‌ها انكار ناپذير است. آن واژه چيزي جز توسعه نيست.

توسعه در لغت به معناي رشد تدريجي در جهت پيشرفته‌تر شدن، قدرتمند‌تر شدن و حتي بزرگ شدن است. (فرهنگ لغات آكسفورد،2001)

بروكفيلد در تعريف توسعه مي گويد: توسعه را بايد بر حسب پيشرفت به سوي اهداف رفاهي نظير كاهش فقر، بيكاري و نابرابري تعريف كنيم.

به طور كلي توسعه جرياني است كه در خود تجديد سازمان و سمت گيري متفاوت كل نظام اقتصادي اجتماعي را به همراه دارد. توسعه علاوه بر اينكه بهبود ميزان توليد و درآمد را در بردارد شامل دگرگوني‌هاي اساسي در ساخت‌هاي نهادي، اجتماعي، اداري و همچنين ايستارهاي و ديدگاه‌هاي عموم مردم است.

به عبارتی توسعه به معناي كاهش فقر، بيكاري، نابرابري، صنعتي شدن بيشتر، ارتباطات بهتر، ايجاد نظام اجتماعي مبتني بر عدالت و افزايش مشاركت مردم در امور سياسي جاري در واقع توسعه ملی تعريف مي‌شود.

کوروش الماسی محقق و پژوهشگر در یادداشتی به راهکارهای توسعه ملی پرداخته است، در این یادداشت می‌خوانیم: يکي از چالش‌هاي عرصه سياسي و مديريتي اين است که نخبگان، توسعه را از يک زاويه محدود مورد توجه قرار مي‌دهند. به عنوان مثال، برخي توسعه را مترادف با توسعه اقتصادي، توسعه سياسي، توسعه روابط خارجه و... مي‌دانند، اما در حقيقت اقتصاد، سياست، روابط خارجه، فرهنگ و... عناصر يک «ساختار توسعه» که مبتني بر يک راهبرد جامع نظري است، مي‌باشند.

نظرات و پيشنهادات بي‌شماري پيرامون چگونگي توسعه سياسي، اقتصادي، فرهنگي، روابط خارجه و... توسط نخبگان ميهن‌دوست ارائه مي‌شود بي‌آنکه توجهي به راهبرد نظري که مديريت کلان متکي به آن است، شود.

انبوه و انواع چالش‌هاي اجتماعي و ملي گواهي بر اين حقيقت است که کشور بيش هر زمان ديگر در تاريخ چند هزار ساله خود نيازمند توسعه ملي مي‌باشد. يقينا بحث توسعه (ملي) بسيار پيچيده و گسترده‌تر از توان و مجال اين موجز مي‌باشد. با اين وجود، براي حصول توسعه بايد انبوه و انواع چالش‌ها حل و فصل شوند. حل و فصل انبوه چالش‌ها مستلزم «شفافيت عرصه مديريت کلان سياسي» است.

گزاف نخواهد بود اگر گفته شود اساسي‌ترين عامل عدم شفافيت مديريت کلان، «خلط يا ادغام امور شخصي(فردي) با امور جمعي(اجتماعي، ملي، سياسي)» مي‌باشد. بنابراين، شفافيت عرصه مديريت کلان به عنوان پيش نياز توسعه ملي، برآيند تفکيک امور شخصي(فردي) از جمعي(اجتماعي، ملي، سياسي) مي‌باشد. از اين رو، در اين موجز تلاش مي‌شود تا تبييني کلي و مختصر از چيستي امور شخصي(فردي) و جمعي(اجتماعي، ملي، سياسي) ارائه شود. اجازه دهيد تبييني بسيار کلي و مختصر از يک امر شخصي و يک امر جمعي به منظور شفاف و کاربردي کردن مديريت کلان ارائه شود. در اين راستا دو موضوع يعني باورها(امر شخصي) و روابط خارجه(امر اجتماعي، ملي، سياسي) را که پر بيراه نيست اگر گفته شود تمام زاويه زيست اجتماعي و فردي شهروندان را تحت تاثير قرار داده‌اند، را مورد توجه قرار دهيم.

توجه به اين نکته که برجسته‌ترين تفاوت امر شخصي با امر جمعي در اين حقيقت است که در امور، افعال و اعمال فردي، پيامدها معطوف به خود فرد و در امور، افعال و اعمال جمعي، پيامدها معطوف به يک جمع(گروه، ملت) مي‌باشد. چرا باورها و اعتقادات شخصي(فردي) هستند؟ فارغ از نوع باورها و اعتقادات، مخزن و سرچشمه تمامي اعتقادات انساني، «ذهن(روح)» است. ذهن(روح، روان، مغز) يک پديده کاملا شخصي است. بدين معني که تنها وسيله ارتباط و درک جهان پيرامون، ذهن شخصي و متعلق به خود مي‌باشد. به عبارتي «من»، جهان پيراموني را نه از طريق اعتقادات يا دانش برخي خودمتخصص پنداران بلکه از طريق تعامل ذهن کاملاً شخصي متعلق به خود، با محيط پيرامون، درک مي‌کند. به تعبيري، من صاحب روح خود هستم. روح و من يک عنصر است. به همين دليل کاملا شخصي است، بنابراين هيچ فرد، نهاد يا خود متخصص پنداري نمي‌تواند روح مرا به اندازه خود من بشناسد، درک يا تحليل کند. هر خود متخصص پندار يا نهاد که ادعا کند روح مرا بهتر از خود من مي شناسد، بي‌شک حاکي از بي‌اخلاقي، سوداگري و عدم صداقت مي‌باشد. هيچ نهاد اجتماعي، سياسي و اعتقادي نمي تواند روح مرا مديريت يا کنترل کند، به اين دليل ساده که روح من يک پديده کاملاً شخصي است.

پر بيراه نيست اگر گفته شود که برخي «افراد خود متخصص پندار» و نهادها به اعتبار متخصص روح(ذهن) بودن؛ امکان، منابع و فرصت اثرگذاري بر امور گوناگون اجتماعي و مديريتي (جمعي، ملي)را دارند. اينکه، تاثيرگذاري «متخصصين ارواح» بر امور گوناگون اجتماعي و سياسي، بستر و مصداق، خلط و ادغام امور شخصي و اجتماعي (جمعي، ملي) مي‌باشد. به عنوان مثال، اينکه قوانين جمعي(اجتماعي، ملي) بعد از تطبيق با امور شخصي(فردي، اعتقادي) تصويب مي‌شوند، بي‌ترديد بستر عدم شفافيت در برخي امور مديريت کلان در عرصه‌هاي اجتماعي و ملي مي‌باشد. اينکه فردي در جاده‌اي که تابلوي 60 کيلومتر دارد، 80 کيلومتر سرعت برود يک امر شخصي نيست. اما اينکه فردي بخواهد موي خود را به شکل مورد علاقه‌اش آرايش کند، يک امر کاملاً شخصي است. اينکه با کدام کشور رابطه داشته باشيم يک امر شخصي يا جناحي نيست، بلکه امري کاملاً جمعي، اجتماعي و ملي است. بدين معني که از آنجا که کيفيت روابط خارجه مي‌تواند تمام ابعاد زيست اجتماعي را متاثر کند، پس تنها معيار تعيين کننده در مورد اينکه با کدام کشورها ارتباط داشته يا نداشته باشيم يا در چه سطحي ارتباط داشته باشيم، سود و زياني است که يک ارتباط بين‌المللي براي منافع ملي(جمعي ،اجتماعي) ممکن است داشته باشد، مي‌باشد. اينکه، به دلايل بي‌شمار اقتصادي، امنيتي، تجاري، علمي و... در جهان معاصر «موجوديت ملي» بدون تعامل سودمند و خردمندانه با ديگر کشورها، مبتني بر تحقق منافع ملي، امکان‌پذير نمي‌باشد. به منظور کارآمدي، عملکرد مديريت کلان به عنوان يک امر جمعي(اجتماعي، ملي، سياسي) به ضرورت بايد پيوسته نقد و ارزيابي شود. حال آنکه امور شخصي مثلاً، مسافرت به شيراز يا مشهد، نيازمند نقد و ارزيابي ديگران نيست. گزاف نخواهد بود اگر ادعا شود برخي سوداگران در پيروي از ضرب‌المثل « گل آلود کردن آب به منظور ماهيگيري»، عامدا و بطور هدفمند امور شخصي و امور جمعي(اجتماعي، ملي) را خلط يا ادغام مي‌کنند. بدون صداقت مبتني بر عشق به ميهن نه تنها توسعه ملي، بلکه نيازهاي ديگر چون امنيت پايدار و... حاصل نخواهد شد. شفافيت و قابل ارزيابي بودن عملکرد مديريت کلان از طريق تفکيک امور شخصي و امور جمعي(اجتماعي، ملي) پيش نياز توسعه ملي مي‌باشد.

انتهای پیام/


۱۳۹۹/۱۱/۰۳ کلاهبرداری رایانه‌ای و راهکارهای پیشگیری از آن

 

امروزه با گسترش و پیشرفت فناوری اطلاعات و استقبال چشمگیر جامعه از این تکنولوژی‌های نوظهور با عصر جدیدی به نام عصر ارتباطات یا سایبری روبه رو هستیم، هنگامه ای که با وجود تمام فرصت های اطلاعاتی و آموزشی؛ تهدیدهایی نظیر جرایم رایانه ای را نیز برای مخاطبان به همراه دارد.

شیوع جرایم رایانه‌ای مختلف، موجب بروز آسیب ها و خسارات گوناگونی در جامعه می‌شود. برخی از این جرایم، مبانی اخلاقی و روابط اجتماعی جامعه را هدف قرار می‌دهند و بعضی‌ دیگر، صدمات قابل توجه مالی و اقتصادی به‌ اجتماع وارد می‌کنند. از میان جرایم رایانه‌ای "کلاهبرداری رایانه‌ای" جرمی کاملا شاخص‌ محسوب می‌شود.

اين جرم به واسطه دسترسي مجرمان به ابزار و فناوري هاي جديد است که به این افراد امكان ارتكاب جرم در حد وسيع و سپس پنهان شدن پس از آن بدون نياز به روبرو شدن فيزيكي با بزه ديده و يا قرباني خود را مي دهد.

كلاهبرداري رايانه اي يا اينترنتي را می توان از بیشترین جرایم رايانه اي با ابعاد مالي دانست، ارتكاب اين جرم امروزه به يك معضل جدي در فضاي سايبر تبديل شده و اگر انگيزه عمده جرایم رايانه اي را مالي بدانيم كلاهبرداري رايانه اي سهم اصلي در حوزه جرایم مالي را به خود اختصاص داده است و 85 درصد خسارات مالي ناشي از جرایم اينترنتي در نتيجه كلاهبرداري اينترنتي است.

*تاریخچه کلاهبرداری رایانه ای

از لحاظ سابقه تاريخي ارتكاب اولين جرم كلاهبرداري رايانه اي در سال 1960 و توسط حسابدار يك شركت در آمريكا به نام "رويس" صورت گرفت وي به علت اختلاف با شركت با ورود داده هاي اضافي به سيستم هاي شركت در قيمت كالاها تغييراتي ايجاد و مبالغ به دست آمده را به حساب هاي مخصوصي واريز کرد.

*تعريف جرم كلاهبرداري رايانه اي

در ماده 13 قانون جرایم رايانه اي، هرگونه استفاده غيرمجاز از سامانه هاي رايانه اي يا مخابراتي براي ارتكاب اعمالي از قبيل وارد كردن، تغيير، محو، ايجاد يا متوقف كردن داده ها يا مختل كردن سامانه و تحصيل وجه يا مال يا منفعت يا خدمات يا امتيازات مالي براي خود يا ديگري را جرم رایانه ای می گویند.

*تفاوت كلاهبرداري در فضای حقیقی با كلاهبرداري در فضای مجازی

در نوع سنتي جرم توسل به وسايل و مانورهاي متقلبانه و اغفال مال باخته برای تسليم مال صورت مي گيرد و به لحاظ لزوم فريب خوردن قرباني نشان مي دهد اين جرم تنها عليه يك انسان قابل تصور است و با فريب ماشين، اين جرم محقق نمي شود ليكن در كلاهبرداري رايانه اي امكان فريب ماشين ها و سيستم ها ي پردازش خودكار جداگانه و با انسان توامان متصور است .

در كلاهبرداري سنتي به لحاظ اغفال قرباني لزوم روبرو شدن با بزه ديده و حضور فيزيكي در نزد وي وجود دارد ليكن در كلاهبرداري رايانه اي سوء استفاده از داده هاي برنامه ها و سيستم هاي رايانه اي از راه دور صورت مي گيرد و اغلب كلاهبردار و قرباني با هم روبرو نمي شوند.

*انواع كلاهبرداري رايانه اي:

1-كلاهبرداري سنتي رايانه اي: فناوري هاي اطلاعاتي و ارتباطي مي تواند ابزاري در جهت ارتكاب جرم كلاهبرداري سنتي قرار گيرد به طوري كه مجرمان از اين ابزار براي انجام مانورهاي متقلبانه و فريب افراد استفاده و كلاهبرداري سنتي استفاده می کنند كه در اين حالت پرونده در پليس آگاهي مورد رسيدگي قرار گرفته و پليس فتا به عنوان همكار در كنار پليس آگاهي عمل خواهد کرد. امروزه به دليل برداشت ناصحيح از مفهوم جرم كلاهبرداري رايانه اي يا اينترنتي اغلب كلاهبرداري هاي سنتي را به عنوان كلاهبرداري رايانه اي تلقي مي  کنند.

2-كلاهبرداري اينترنتي: الف)وارد كردن داده ها يا مختل كردن سيستم ها

ب)تغيير داده ها يا مختل كردن سيستم ها

ج)محوكردن داده ها يا مختل كردن سيستم ها

*شيوه و شگردهاي كلاهبرداري رايانه اي

1-فيشينگ

2-حراج آنلاين

3-از طريق چت

4-از طريق اعلام برنده شدن در قرعه كشي

5-از طريق فروش اعتبارات

6-از طريق ارسال نامه اينترنتي (ايميل)

7-از طريق آگهي تبليغات

8-حمله هاي كلاهبرداري اعتبارسنجي

*روش‌هاي متداول كلاهبرداري اينترنتي

1-كلاهبرداري نيجريه اي كه با روش هاي مختلف و متنوع صورت گرفته در مهمترين اين شيوه ها كلاهبرداران با نفوذ در ايميل تجار و بازرگانان و هك ايميل يكي از طرفين معامله (اغلب خريدار) با ارسال پيام هاي فريبنده خريدار را وادار به واريز وجوه كلان به حساب هاي اعلامي خود می کند در حالي كه خريدار این تصور را دارد كه با فروشنده اصلي در حال تبادل نامه الكترونيكي است.

در روش ديگر كاربران را با اين عنوان كه قصد دارند وجوهي را از يك كشور ثالث (اغلب افريقايي) به كشور وارد نموده و فقط يك شماره حساب نياز دارند فريب داده و در مرحله بعد با اخذ وجوهي از كاربر فريب خورده و تحت عنوان ماليات وجه واريزي پنهان مي شوند که اكثر اين ايميل ها از خارج كشور ارسال می شوند.

2--فريب در پيشنهاد كاري

3-سوءاستفاده از نام و شهرت چهره هاي معروف فرهنگي و ورزشي

4-سوءاستفاده از طريق شبكه هاي اجتماعي با ايجاد صفحات مختلف و به قصد كلاهبرداري

5-سوءاستفاده از احساسات كاربران و تحت پوشش نيات خيرخواهانه

6-كلاهبرداري از زنان و دختران با ايميل هاي فريبنده و ازدواج اينترنتي

7- کلاهبرداری تحت عنوان برنده شدن در قرعه کشی

*تبعات وقوع جرایم اینترنتی در جامعه

با نگاهی به مطالب علمی می بینیم که كارشناسان مي گويند امروزه فشار يك دكمه بر روي صفحه كليد كامپيوتر مي‌تواند به مراتب خطرناكتر از يك بمب باشد. ايجاد ضربه عاطفي به خانواده مالباختگان به واسطه فروپاشي خانواده و تبعات ناشي از آن، ایجاد اختلافات خانوادگی به واسطه از دست دادن منابع اقتصادی خانواده و سخت شدن معیشت، پايمال شدن حقوق شهروندي و از بين رفتن اموال شخصي افراد، ایجاد بی اعتمادی در خانواده و فامیل، عدم اعتماد اجتماعی به مؤسسات خیریه که با نیت صحیح اقدام به جمع آوری کمک های مردمی می‌کنند و از بین رفتن انگيزه کار و تلاش و سرمايه‌گذاري در فضای اینترنت را می توان از جمله پیامدهای وقوع جرایم اینترنی در جامعه عنوان کرد.

*نتیجه‌گیری و پیشنهادها:

عمده دلائل بروز کلاهبرداری های اینترنتی را می توان

1-نبود کنترل اجتماعی،

2-عدم آشنایی با قوانین و حقوق اجتماعی

3-صنعتي شدن جوامع

4-عملکرد ضعیف دستگاه های نظارتی

5-تغييرات سريع فناوري اطلاعات

6-ضعف آموزش فرهنگی دانست.

با توجه به نتايج به دست آمده مي‌توان پيشنهاد داد با توجه‌ به‌ ضرورت‌ بررسی‌ این‌ مقوله‌ مهم‌ در این‌ برهه‌ از زمان‌ که‌ تجارت‌ تکنولوژی‌، دانش‌ فنی‌ و آفرینش‌ فکری‌ برای‌ دولت ها مهمتر از تجارت‌ کالا و خدمات‌ شناخته ‌می‌شود لازم است تحقیقات جامعی از طرف اهل علم انجام شود و در موضوعات تحقیقات علمی گنجانده شود.

یکی از نقاط قوت نیروی انتظامی که در سال‌های گذشته بازتاب خوبی هم داشته است اطلاع رساني و برنامه‌ريزي جهت آموزش و آگاه سازی توسط کارشناسان پلیس فتا از سنين پايين و در مدارس است که بایستی این رویه باید تقویت شود.

کارکرد ضعیف نهاد‌ها، سازمان ها و ساختارهای اجتماعی در مشارکت با پلیس جهت تولید امنیت و نظارت اجتماعی باعث شده تا شاهد افزایش جرایم اینترنتی باشیم به همین خاطر با ایجاد دپارتمانی مشترک بین نهادهای مرتبط می توان به یک نظریه جمعی برای سازماندهی شبکه های اجتماعی رسیده و از ارتکاب بیشتر این جرم جلوگیری کرد.

محمدرضا میرحیدری

انتهای پیام/


۱۳۹۹/۱۱/۰۱ آسیب‌شناسی تشکل‌ها و نحوه کمک آنها به دولت‌ها

 

امروزه مشارکت های مردمی لازمه امر توسعه در هر جامعه ای است و بدون آن توسعه ممکن نیست و ضرورت تشکل گرایی برای تحقق مطالبات گروه های مختلف اجتماعی نیز بر کسی پوشیده نیست.

بدون تردید ایجاد تشکل‌های غیردولتی برای جامعه کنونی ما یک نیاز تاریخی است. هر چه این تشکل‌ها جنبه‌های عینی به خود بگیرد، جامعه بیشتر به مشارکت نیروهای مردمی و حاکمیت آن نزدیک تر شده است.

تشکل ها نهادهای مردمی هستند که به عنوان واسطه بین دولت و ملت عمل می کنند، خواسته ها و نظرات مردم را جمع آوری، تعدیل و پالایش نموده و می توانند آن ها را در قالب طرح های منسجم و هماهنـگ به جامعه و دولت و مجلس عرضه و پس از تصویب در سطوح مختلف جامعه از آن دفاع کنند. اما با اینحال مهم‌ترین معضل و مشکل نحوه تعامل دولت و تشکل‌های مردمی است.

رحیم زایر، دکترای جامعه شناسی در مقاله خود به این موضوع پرداخته است. در این مقاله آمده است: برخی از افرادی که دارای علایق، اهداف و دغدغه‌های مشترکی هستند، سعی می‌کنند برای رسیدن به اهداف خود، تشکلی را پایه‌گذاری کنند. این تشکل‌ها می‌توانند دارای اهداف مختلفی چون اهداف اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی باشند. مثل تشکل خواربارفروشان، کانون صنفی معلمان، انجمن حامیان محیط زیست و غیره.

این تشکل‌ها در راه رسیدن به اهداف خود معمولا با دولت مشکل پیدا می‌کنند. چرا که دولت، خصوصا دولت‌های تمرکزگرا، بیشتر منابع و امکانات جامعه را تحت تسلط و اختیار خود دارد. لذا تشکل‌ها، حل مسایل خود را در گرو یاری و مساعدت دولت می بینند. اما دولت نیز به علت کثرت تقاضاها سعی می کند تقاضای تشکل‌ها را از راه‌های مختلف به تعویق اندازد یا به فراموشی سپارد. لذا تشکل‌ها به راحتی قادر به حل مسایل خود از طریق کمک‌های دولت نمی‌شوند و یا به ندرت موفق به حل آنها می شوند. بنابراین در اینجا این سوال اساسی مطرح می شود که:

«چگونه تشکل‌ها می‌توانند دولت را به حل مسایل خود ملزم کنند؟»

در پاسخ به این سوال می توان به سه راهکار زیر اشاره کرد:

*طرح درست مسئله

مساله در واقع همان وضعیت نامطلوب است که یک تشکل می خواهد آن را به وضعیت مطلوب تغییر دهد. از وضعیت نامطلوب به عنوان یک مساله می توان تعابیر، تعاریف و تفاسیر مختلفی ارایه کرد. بنابراین هر چقدر یک مساله به صورت درست، دقیق و عملی تعریف شود، به همان میزان نیز امکان حل مساله، بیشتر خواهد بود. متاسفانه برخی تشکل‌ها، مسئله خود را به صورت نادرست، غیردقیق و غیرعملی مطرح می کنند؛ به همین جهت، آنها سال‌ها با مسئله ای درگیر می‌شوند؛ اما قادر به حل آن نمی شوند. برای درک مطلب به این مثال توجه کنید. روزی دو دوست به کلیسا می روند یکی از آنها نزد کشیش می رود و می پرسد: آیا می توانم وقتی در حال دعا کردن هستم، سیگار بکشم؟ کشیش پاسخ می دهد: نه، چون این کار بی ادبی به کلیساست. سپس دوستش نزد کشیش می رود و می پرسد: آیا وقتی در حال سیگار کشیدنم می توانم دعا کنم؟ کشیش مشتاقانه پاسخ می دهد: بله، مطمئناً.

*همگانی ساختن مسئله

چنانکه اشاره شد هر تشکلی برای رسیدن به هدف یا اهدافی تلاش می کند که فعلا برایش یک مساله به شمار می رود. هر تشکلی برای اینکه بتواند مساله خود را حل کرده و به هدفش دست یابد، باید بتواند مسئله را از حالت طبقه ای و گروهی به مسئله ا‌ی همگانی و عمومی تبدیل کند. برای مثال کانون صنفی معلمان که یکی از اهدافش دست یابی به حقوق عادلانه در بین حقوق بگیران دولتی است باید این مساله را طوری مطرح کند که حقوق پایین معلمان را نه مساله ای مختص معلمان بلکه به مساله ای عمومی تبدیل سازد. به این معنی که با نشان دادن پیامدهای منفی ناشی از حقوق پایین معلمان، حمایت دیگر اقشار جامعه را به خود جلب سازد. مثلا مسئله مذکور را این گونه مطرح سازد که حقوق پایین معلمان موجب می شود که یک معلم نتواند برای دانش آموزانش، معلم خوبی باشد. چرا که او مجبور می شود برای کسب درآمد لازم برای گذران زندگی به شغل دوم روی آورد.

دوشغله بودن معلم نیز موجب می شود که او نتواند تدریس خوبی برای دانش آموزانش ارایه دهد و به این ترتیب دانش آموزان دچار افت تحصیلی شده و به تبع آن برای خانواده ها، هزینه هایی چون خرید کتب کمک آموزشی، کلاس خصوصی و... تحمیل می شود. با این توصیف از حقوق پایین معلمان می توان مسئله آنان را از مسئله ای گروهی و صنفی به مسئله ای همگانی و عمومی تبدیل نمود.

*ارائه راه حل عملی مسئله

چنانکه گفته شد تشکل‌های مختلف برای حل مسایل خود ناگزیر نیازمند کمک دولت هستند. اما یکی از مهمترین مسایلی که خود دولت با آن درگیر هست این است که دولت بسیاری از مواقع نمی داند، مسایل تشکل‌های مختلف را چگونه حل کند. بنابراین باید یکی از وظایف مهم تشکل‌ها باید این باشد که علاوه بر طرح درست مسئله، راه حل رفع مسئله را نیز برای دولت توضیح داده و پیشنهاد دهند. برای مثال تشکل معلمان می تواند به دولت پیشنهاد دهد که صندوق ذخیره فرهنگیان می تواند به معلمان، وام کم بهره بدهد تا از این طریق، کمی از مشکلات معیشتی آنان کاسته گردد. بنابراین طرح راه حل یا پیشنهاد عملی تشکل‌ها ضرورتا دولت‌ها را ملزم به ارایه پاسخ یا واکنش می سازد. البته باید توجه داشت که دولت نیز از راه‌های مختلفی سعی می کند که آن راه حل‌ها و یا پیشنهادات را غیرعملی و غیرممکن نشان دهد؛ اما باز می توان در مقابل پاسخ‌های دولت، سوالات دیگری را در قالب راه حل ارایه کرد.

خلاصه اینکه یک تشکل برای اینکه بتواند دولت را ملزم به پاسخگویی و حل مسئله خود سازد ابتدا باید مسئله خود را به صورت درست و دقیق مطرح سازد؛ سپس مسئله مذکور را به مسئله ای با پیامدهای منفی برای همگان تبدیل سازد و در نهایت برای رفع آن مسئله، راه‌حل عملی و ممکن به دولت پیشنهاد دهد.

انتهای پیام/


۱۳۹۹/۱۰/۲۸ چند توصیه برای مراقبت از ریه‌ها

 

ریه‌های شما ممکن است بنا به هر دلیلی از جمله بیماری‌های عفونی یا آلودگی هوا، ملتهب شوند و این التهاب خطر ابتلا به آمفیزم، آسم و برونشیت را افزایش می‌دهد.

به گزارش نای قلم، همچنین با ادامه همه‌گیری عفونت کووید ۱۹ در سراسر جهان، ذات‌الریه به یک نگرانی بهداشتی بسیار جدی تبدیل شده است.

علائم شدیدتر کووید ۱۹ مانند تب شدید، سرفه شدید و تنگی نفس، معمولا به معنای درگیری قابل توجه ریه است.

ریه‌ها می‌توانند در اثر عواملی چون عفونت کووید ۱۹، التهاب شدید یا پنومونی باکتریایی ثانویه آسیب ببینند.

بیشتر موارد ابتلا به ذات‌الریه از نوع ویروسی، نسبتا خفیف هستند اما پیر و جوان هر دو در معرض خطرِ این عفونت قرار دارند.

بنابر گزارش دویچه‌وله، مواردی وجود دارد که می‌توانید با رعایت آنها تا حد زیادی از این بیماری و التهاب ریه مصون بمانید:

- از استعمال سیگار خودداری کنید.

- دست‌های خود را روزانه چندین بار با آب گرم و صابون بشویید.

- تا حد امکان از قرار گرفتن در معرض افرادی که بیمار هستند خودداری کنید.

- استراحت کافی داشته باشید.

- رژیم غذایی سالم داشته باشید که شامل مقدار زیادی میوه، سبزیجات، فیبر و پروتئین بدون چربی باشد.

- از تماس با افراد سیگاری دوری کنید.

- اگر از قبل سرما خورده‌اید و نگران تبدیل شدن آن به ذات‌الریه هستید، در مورد اقدامات پیشگیرانه‌ با پزشک خود صحبت کنید.

- پس از بهبودی از سرماخوردگی یا عفونت ویروسیِ دیگر، حتما استراحت کافی داشته باشید.

- از دستگاه‌های مرطوب‌کننده هوا استفاده کنید.

- برای تقویت سیستم ایمنی بدن با مشورت پزشک از مکمل‌هایی مانند ویتامین C و زینک استفاده کنید.

چند خوردنی مفید و مضر برای ریه‌ها

بنابر گزارش سایت تخصصی وب ام دی، در عین حال انتخاب‌های غذایی درست می‌تواند منجر به کاهش التهاب اندام‌های حیاتی از جمله ریه‌ها شود.

در مقابل، برخی مواد غذایی نیز هستند که مصرف آنها در طولانی‌مدت، باعث آسیب‌های جبران‌ناپذیر به ریه‌ها می‌شود. برخی از این مواد خوراکی عبارتند از:

مفید: غذاهای پر فیبر

تحقیقات نشان می‌دهد عملکرد ریه در افرادی که غذاهای حاوی فیبر بیشتری می‌خورند، بسیار بهتر از کسانی هستند که فیبر مصرف نمی‌کنند. از غذاهای غنی از فیبر می‌توان به خوردنی های سبوس‌دار، لوبیای پخته‌شده، دانه‌های چیا، کینوا، گلابی و کلم بروکلی اشاره کرد.

مفید: قهوه

خبر خوب برای دوستداران قهوه اینکه نوشیدن یک فنجان قهوه در وعده صبحانه برای ریه‌ها مفید است. کافئین ضدالتهاب است و پلی‌فنول‌های موجود در قهوه که خاصیت آنتی‌اکسیدانی دارند نیز باعث کاهش استرس اکسیداتیو و التهاب می‌شوند.

مفید: غلات کامل

غلات کامل شامل برنج قهوه‌ای، نان گندم سبوس‌دار، ماکارونی سبوس‌دار، جوی دوسر و کینوا نه تنها سرشار از فیبر و آنتی‌اکسیدان هستند بلکه منبع خوبی از ویتامین E، سلنیوم و اسیدهای چرب ضروری محسوب می‌شوند که برای سلامت ریه ضروری‌اند. در عین حال غلات تصفیه‌شده مانند آرد و برنج سفید، بسیاری از مواد مغذی خود را از دست می‌دهند.

مفید: گوجه‌فرنگی

گوجه‌فرنگی غنی‌ترین منبع لیکوپن است که با سلامت ریه ارتباط دارد. خوردن گوجه‌فرنگی و محصولات آن مانند آب گوجه‌فرنگی در صورت ابتلا به آسم می‌تواند التهاب مجاری هوایی را بهبود بخشد و در صورت داشتن بیماری انسداد ریوی مزمن (COPD)، احتمال مرگ را کاهش دهد.

مضر: گوشت‌های فرآوری‌شده

مطالعات نشان می‌دهد که ارتباط مستقیمی بین مصرف گوشت‌های فرآوری‌شده و عملکرد ضعیف ریه وجود دارد. محققان معتقدند که نیتریت‌های مورد استفاده در فرایند فرآوری و نگهداری گوشت ممکن است باعث التهاب در ریه‌ها شوند.

مضر: الکل

نوشیدنی های الکلی برای کبد و ریه‌ها مضرند. سولفیت‌های موجود در الکل می‌توانند علائم آسم را بدتر کنند و اتانول الکل، سلول‌های ریه را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

مضر: نوشیدنی‌های قندی و نمک

به ریه‌های خود لطف کنید و نوشیدنی‌های غیرالکلی حاوی قند را جایگزین آب نکنید. یک مطالعه نشان داده بزرگسالانی که بیش از پنج نوشیدنی غیرالکلی شیرین در روز می‌نوشند در معرض ابتلا به برونشیت مداوم و آسم هستند. همچنین افرادی که بیش از حد نمک می‌خورند، بیشتر از سایرین دچار برونشیت طولانی‌مدت و آسم می‌شوند.

کد خبرنگار: 983125

انتهای پیام/


۱۳۹۹/۱۰/۲۵ ۱۴ نکته ضدکرونایی که اصناف باید رعایت کنند

 

با کاهش روند کووید-۱۹، محدودیت‌های کرونایی هم کاهش یافته و مشاغل و اصناف بر سر کار خود حاضر شده‌اند. البته این اقدامات با تاکید بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی اتفاق افتاده است.

به گزارش نای قلم، در این شرایط که میزان ابتلا، بستری و مرگ ناشی از کرونا کاهشی شده است، در مناطق زرد و آبی برخی محدودیت ها به ویژه در زمینه کسب و کارها کاهش یافته است، اما بارها هم تاکید شده باید این بازگشایی ها در چارچوب عمل به پروتکل‌های بهداشتی باشد تا مجددا شاهد سیر صعودی بیماری نباشیم.

بر اساس اعلام انجمن علمی آموزش بهداشت و ارتقاء سلامت ایرانیان، در اینجا به برخی موارد بهداشتی که اصناف باید به آن عمل کنند، اشاره می‌کنیم:

- در صورت داشتن تب و سرفه مطلقا سرکار نروید.

- هرگز صورت خود و به خصوص چشم ها بینی را لمس نکنید.

- از مواد ضدعفونی کننده و الکل ۷۰ درصد در محل کار خود استفاده کنید و در اختیار دیگران نیز قرار دهید.

- تمام سطوح پرتماس محل کار را هر یک ساعت یکبار با الکل ۷۰ درصد ضدعفونی کنید. از جمله پیشخوان، دستگاه کارتخوان و دستگیره‌های درها.

- تا حد امکان رعایت فاصله ۲ متر را با مشتریان خود داشته باشید.

- تا حد امکان از لمس اشیا و وسایل مشترک خودداری کنید.

- از تهویه مناسب محل کار خود اطمینان داشته باشید.

- تا حد امکان شرایط حضور مشتریان در مغازه را کاهش دهید.

- از ایجاد شرایط ازدحام در مغازه خود ممانعت به عمل آورید.

- در صورت داشتن عطسه و سرفه از ماسک استفاده کنید.

-مکررا وسایل و سطوح محیط کار را با الکل ۷۰ درصد و بالاتر ضدعفونی کنید.

-تا حد امکان از گرفتن اسکناس و سکه و تحویل آن به مشتری خودداری کنید.

- برای دریافت وجه، از مشتری بخواهید خودش کارت را در دستگاه کارتخوان بکشد و شما نیز خودتان مبلغ و رمز کارت را وارد کنید.

- مکررا دست های خود را بشویید.

کد خبرنگار: 983126

انتهای پیام/


۱۳۹۹/۱۰/۲۴ خطرات مضاعف آلودگی هوا برای کودکان زیر پنج سال

 

سازمان جهانی بهداشت با اعلام این که آلودگی هوا تهدیدی جدی برای سلامت کودکان و بزرگسالان تلقی می‌شود، هشدار داد: خطرات ناشی از آلودگی هوا به مراتب بیشتر از بسیاری بیماری‌های ویروسی و عفونی برای کودکان زیر پنج سال است.

به گزارش نای قلم، سازمان بهداشت جهانی اعلام کرد: افرادی که بیماری زمینه‌ای دارند مانند قلبی و عروقی، بیماری های ریه، آلرژی، آسم، بیماری متابولیک و بیمارانی که تحت عمل پیوند قرار گرفته‌اند، بیشتر و زودتر مستعد دریافت عوارض آلودگی هوا هستند.

بر اساس این گزارش، سیستم تنفسی اولین بخش از بدن انسان است که در تماس مستقیم با آلودگی هوا قرار می‌گیرد و ریه، مسئول جذب اکسیژن هوا و دفع دی اکسید کربن خون است، از این رو در صورتی که غلظت آلاینده‌های هوا فراتر از ظرفیت تصفیه ریه انسان باشد، وارد جریان خون می‌شوند و عوارضی همچون اختلال در انتقال اکسیژن به بافت‌های بدن، افزایش ضربان قلب، سکته قلبی، کاهش ظرفیت شش‌ها، آسم، برونشیت و سرطان ریه ایجاد می‌شود.

آلودگی هوا باعث تحریک مجاری هوائی و تشدید آسم در میان افراد به خصوص کودکان می شود تماس درازمدت با هوای حاوی میزان بیش از حد مجاز آلاینده‌ها باعث بروز برونشیت مزمن، بیماری مزمن ریه، تنگی نفس، سرفه‌های مکرر و شدید، آب ریزش چشم و سوزش و التهاب می‌شود.

آلودگی هوا ضریب هوشی کودکان را کاهش می‌دهد. همچنین کم خونی و کمبود ویتامین D از دیگر تبعات آلودگی هواست.

در آلودگی هوا وجود فلزاتی مانند سرب و آلاینده هایی مثل ازن بیش از مقدار مجاز است. وارونگی هوا فلزات سنگینی مانند سرب را در سطح پایین‌تری می‌آورد و کودکان به دلیل داشتن قد کوتاه، بیشترین قربانیان سرب هستند.

آلودگی هوا می‌تواند نحوه‌ تکامل سیستم ایمنی کودکان را تحت تأثیر قرار بدهد. سیستم ایمنی کودکان در برابر بیماری‌ها بسیار ضعیف است و بنابراین بیماری‌های ناشی از آلودگی هوا به‌راحتی می‌تواند سیستم ایمنی آنها را هدف قرار دهد.

نتایج برخی از مطالعات دیگر نشان می‌دهد که هیدروکربن‌های چند حلقه‌ای آروماتیک (PAH) که ناشی از احتراق سوخت‌های فسیلی نظیر گازوئیل و دیزل هستند می‌توانند عامل ایجاد مشکلاتی در جنین شوند. این هیدروکربن‌ها با چسبیدن به ذرات معلق UFPکه آنها نیز ناشی از سوخت ماشین‌ها هستند و می‌توانند از سطوح دستگاه تنفس عبور کنند وارد جریان خون می‌شوند و از این راه وارد مغز و یا جفت زن باردار شده و احتمالا جنین را در معرض مواد شیمیایی مضر قرار دهند، که می‌تواند باعث التهاب و در نتیجه زایمان زودرس شود.

این آسیب‌ها و عوارض در مادران زیر ۲۰ سال و بالای ۳۵ سال، زنان طبقه‌ کم‌درآمد و یا زنانی با رژیم‌های غذایی ناسالم، بیشتر است.

کد خبرنگار: 983126

انتهای پیام/ 


۱۳۹۹/۱۰/۲۳ تدوین منشور رفتار با کودک در فضاي مجازي؛ یک ضرورت

 

گسترش روزافزون روابط اجتماعي در فضاي مجازي مي‌رود که حجم تعاملاتي از اين نوع را از همه انواع ارتباطات واقعي و رودررو فزوني دهد. اين يک واقعيت است که اين فضا علاوه بر تسهيل امر اجتماعي، منشاء آسيب‌هاي متعدد نيز تلقي مي‌شود، که از انواع آسيب‌ها يکي بيشتر جاي تأمل دارد.

هر از گاهي در شبکه‌هاي اجتماعي و فضاي مجازي شاهد سوژه شدن کودکان هستيم که در ژانرهاي مختلف طنز يا نمايش صحنه‌هاي خانوادگي و گاه نيز در نقش اسير حوادث و وقايع يا قرباني جنايت و خشونت ظاهر مي‌شوند. ممکن است گفته شود که اين توجهات به آگاهي جامعه از زيبايي‌هاي کودکي و برجسته‌سازي هوش آنها يا ايجاد ترحم و حمايت از کودکان قرباني مفيد باشد. اين استدلال به ظاهر درست مي‌نمايد ولي بايد از کارشناسان متخصص بيشتر بياموزيم که کداميک از روش‌هاي پرداختن به موضوع کودکان شايسته شأن شهروند کودک است؟

بهتر است سازمان‌هاي ذيربط دولتي با همکاري دانشگاه‌ها و گروه‌هاي تخصصي در دانشکده‌هاي علوم اجتماعي و روانشناسي و حقوق و علوم پزشکي، منشور علمي - اخلاقي کودک در فضاي مجازي را هر چه سريع‌تر تدوين و از مجاري قانوني تصويب کنند. در اينجا جنبه‌هايي از ملاحظات اجتماعي و اخلاقي در باب چگونگي انديشه و عمل در قبال کودکان در فضاي مجازي را يادآور مي‌شويم شايد براي والدين و مربيان و عموم شهروندان ايراني قابل تامل باشد:

1. کودکان در فضاي مجازي سخنگو ندارند. هر يک از ما بايد سخنگويي نجيب و امين براي کودک خود و همه کودکان جامعه باشيم.

2. کودکان سوژه طنز، نمايش، گزارش و قيل و قال ما بزرگسالان در صفحات گوشي و لپ تاپ و...نيستند.

ما نبايد درباره کودکان- حتي فرزند خود- چيزي را به اشتراک بگذاريم مگر آنکه قبلا مطمئن باشيم که آن اثر يا محتوا تمام شان انساني و حقوق اجتماعي کودکان را دربر داشته باشد و بعد از آن نيز تنها در سطح خويشاوندان نزديک و امانت‌دار مجاز به نشر و پخش محتوا هستيم.

3. بازي کودک همان زندگي اوست. ما به غلط حرکات و هيجانات کودکان را بازي مي‌ناميم. کودک چيزي به نام بازي نمي‌شناسد، او در واقع زندگي مي‌کند و ما بر حسب فرهنگ و پيش‌داوري‌هاي خود زندگي او را سوژه سرگرمي خود مي‌سازيم. کودک چنين اجازه‌اي به ما نداده است.

4. کودکان شهرونداني صاحب حق هستند و مهم‌ترين دوره شکل گيري شخصيت آنها همين دوران کودکي و نوجواني است. دانش ما از آنها اندک است ما بايد به علم خود درباره کودک بيفزاييم، بيشتر بخوانيم و کمتر بخنديم. کمتر فيلم و تصوير نمايش دهيم و بيشتر تکريم کنيم.

5. سوژه‌سازي غيرعلمي و غيراصولي کودکان در خانواده و در گوشي تلفن همراه و فضاي مجازي هم از شان آن کودک سوژه نمايش و تصوير مي‌کاهد و هم از شان کودکي در جامعه و فرهنگ عمومي. پس کار بد مصلحت آن است که مطلق نکنيم.

6. هر يک از ما بزرگسالان تکليف‌مان با دنيا و جامعه روشن است، ما يا کارگريم يا معلم يا تاجر يا وکيل يا واعظ و يا کارمند و بيکار و....ولي کودک داستان ناتمام و شکوفاي يک زندگي است. او بسي فراتر از تصور ما بزرگ است و ما چگونه مجازيم که به يک موجود بزرگ، مکرم، خلاق و شکوفان بخنديم يا ترحم غيرسازنده داشته باشيم و حتي به ديده کوچک‌تر! از خود بنگريم؟

7. مي‌گويند ملتي بزرگ و پيروز خواهد شد که دانشمندان خود را گرامي بدارد، معلمان را تکريم کند و زنان و مادران را قدر بداند، کارگران را ارج نهد يا مبارزان و رهبران ملي‌اش را منزلت دهد و به خاطر سپارد، اين همه حقايقي مهم و باورکردني است، ولي مايلم بگويم که همه بزرگان بي استثناء زماني کودکاني بودند که مردمان معاصرشان آنها را تکريم کرده و بر سبيل دانايي و ادب به آنها نگريستند. کودکان همه بزرگان ما هستند در همه آن جلوهايي که امروز برايمان ستودني هستند.

از آگاهان خود در خانواده و محله و کشور بخواهيم که منشور يا پروتکل «رفتار با کودک در فضاي مجازي» را تدوين و ارائه کنند. در اين موضوع مهم در خانواده بحث کنيم و مشارکت کودک خانواده و کودکان محله و اجتماع بايد رکن اصلي هر گفت‌وگو و طرحي براي آينده باشد.

در مورد مساله کودک جدي باشيم، اما با کودک مهرباني کنيم، درباره آنها بيشتر بخوانيم؛ آينده به زودي فرا خواهد رسيد!

علی ملک‌پور جامعه‌شناس

انتهای پیام/


۱۳۹۹/۱۰/۲۰ عوارض سی‌ تی‌اسکن غیرضروری

 

با گسترش کروناويروس درخواست ‌هاي سي‌تي‌اسکن قفسه سينه افزايش پيدا کرده است و برخي افراد با کوچک‌ترين علائم و گاهي ا‌وقات بدون نشانه، درخواست انجام سي‌تي‌اسکن از قفسه سينه مي‌کنند. پس از مراجعه فرد مشکوک و داراي علائم باليني، پزشک متخصص براي تشخيص ابتلاي قطعي او به کروناويروس، درخواست تصويربرداري يا همان اسکن ريه مي‌دهد، در غير اين صورت پزشک نبايد با مشاهده چند علامت مشابه به آنفلوآنزا و سرماخوردگي دستور سي‌تي‌اسکن دهد.

در صورتي پزشک مجاز به تجويز سي‌تي‌اسکن است که علائم بيمار پيشرونده باشد و پزشک بخواهد بفهمد که آيا اين علائم به سمت برگشت‌ناپذيري مي‌رود يا منجر به فيبروز ريه مي‌شود تا داروي مناسب تجويز کند.

پزشک مي‌تواند با تجويز يک راديولوژي ساده هم کوويد19 را تشخيص دهد. راديولوژي با حداقل اشعه کمترين عوارض را نسبت به سي‌تي‌اسکن دارد. انجام سي‌تي‌اسکن‌هاي بي‌رويه فقط موجب مي‌شود که دُز تجمعي اشعه در بدن افزايش پيدا کند و اگر ادامه‌دار شود در آينده‌اي نه چندان دور شاهد بيماري‌هاي صعب‌العلاج به‌ويژه انواع سرطان‌ها خواهيم بود. مهمترين عارضه سي‌تي‌اسکن ابتلا به انواع سرطان است.

سي‌تي اسکن به‌علت پرتوتابي بالا، خطر ابتلا به سرطان سينه را در بين زنان افزايش مي‌دهد. قرارگرفتن در معرض تابش زياد اشعه ايکس براي کودکان هم خطرناک است.

کودکي که چندين‌بار آزمايش سي‌تي‌اسکن انجام داده است بيشتر در معرض خطر ابتلا به مشکلات ناشي از تابش قرار دارد. سرطان سينه، سرطان ريه، سرطان تيروئيد و سرطان غدد لنفاوي از شايع‌ترين بدخيمي‌هاي ناشي از راديواکتيويته در بين افراد است.

خطرات زيان‌بار اشعه ايکس و اسکن‌هاي اين‌چنيني تنها زماني بارز و مشخص مي‌شوند که فرد چندين عکس‌برداري اساسي با ميزان تشعشع بالا داشته باشد. معمولا کودکان در مقابل تاثيرات تشعشع حساس‌تر هستند، بنابراين بيشتر در معرض خطر قرار دارند.

مسعود احتشام فوق‌تخصص ریه

انتهای پیام/


۱۳۹۹/۱۰/۱۸ مسافران چگونه در برابر کووید-۱۹ از خود مراقبت کنند؟

 

حالا که اولین مورد کووید-19 جهش یافته در کشور مشاهده شده، باید بسیار هوشیارتر باشیم؛ چراکه سرعت انتقال ویروس جهش یافته کرونا بسیار بیشتر شده است. بنابراین نباید جز به ضرورت اقدام به سفر کرد و اگر هم مجبور شدید مسافرت کنید، حتما نکات بهداشتی را رعایت کنید.

به گزارش نای قلم، بر اساس اعلام معاونت بهداشت افرادی که به ضرورت باید در دوران شیوع کرونا مسافرت کنند، حتما این نکات را مدنظر قرار دهند:

- نکته مهم این است که از مسافرت غیرضروری خودداری کنیم. همچنین اگر به بیماری زمینه ای مانند دیابت، سرطان و... مبتلا هستیم، مسافرت نرویم.

- در صورت اجبار به سفر، شیوه نامه های بهداشتی را به طور دقیق اجرا کنیم.

- حتما ماسک بزنیم.

- به طور مرتب و صحیح دستان خود را با آب و صابون بشوییم و در صورت نبود آب، آن ها را ضدعفونی کنیم.

- از دستمال یکبار مصرف برای تمیز کردن میز و صندلی و سایر وسایل شخصی استفاده کنیم.

- از استعمال دخانیات به دلیل تاثیر آن بر تضعیف سیستم ایمنی بدن و مستعد کردن افراد در ابتلا به ویروس خودداری کنیم. به ویژه در فضاهای عمومی از استعمال دخانیات خودداری کنیم.

- برای تماس با دکمه های آسانسور، دستگیره در و نظایر آن از دستکش، دستمال کاغذی یا خلال دندان استفاده کنیم.

- هنگام سفر از دست زدن غیرضروری به سطوح و اشیا در ترمینال و پایانه خودداری کنیم.

- از تماس نزدیک با افرادی که عطسه و سرفه دارند، خودداری کنیم.

- استفاده از دستمال کاغذی هنگام عطسه یا سرفه ضروری است، در صورتی که دستمال وجود نداشت از قسمت داخلی آرنج استفاده کنیم.

- در صورت مشاهده علایم سرماخوردگی از دیگران فاصله بگیریم، استراحت کرده و  در صورت شدید شدن علایم به مراکز درمانی مراجعه کنیم.

- از ورود به جاهای شلوغ به ویژه فضای بسته و بدون تهویه مناسب خودداری کنیم.

- از خوردن غذا در محیط های عمومی و پایانه های مسافری از جمله سالن تهیه بلیط، ترانزیت و نظایر آن خودداری کنیم.

- از خوردن غذاهای آماده تا حد امکان اجتناب کرده و از مواد غذایی به صورت کاملا پخته استفاده کنیم.

- برای جابه جایی ساک و چمدان تا حد امکان از نیروهای خدماتی استفاده کنیم.

- مسافران ورودی به کشور، به محض ورود در صورت داشتن علایم بیماری عفونی به پایگاه بهداشتی مرزی اطلاع دهند.

- تا حدامکان از مراجعه به پایانه برای بدرقه یا استقبال مسافر خودداری کنیم.

- هنگام بدرقه یا استقبال از مسافر، از دست دادن و روبوسی خودداری کنیم.

- در زمان حضور در پایانه ها، از تردد بی مورد و غیرضروری در پایانه خودداری کنیم.

کد خبرنگار: 983125

انتهای پیام/


۱۳۹۹/۱۰/۱۵ خطر بستری کردن افراد سالم

 

لایحه "حمایت از حقوق افراد مبتلا به اختلالات روانی" که تدوین آن سال‌ها به طول انجامید، آذر سال گذشته در دولت به تصویب رسید و برای طی تشریفات به مجلس ارسال شد. در حالی این لایحه فروردین سال جاری در مجلس اعلام وصول شد و در انتظار تصویب است که به گفته بسیاری از روانپزشکان به دلیل وجود ایراداتی در برخی مواد می‌تواند برای بیماران، روانپزشکان و حتی افرادی که بیمار نیستند مشکل آفرین باشد.

هدف از تدوین لایحه مذکور حمایت از حقوق بیماران دارای اختلال روانی و بستری اجباری آن‌ها در موارد خطر آفرین برای درمان بود که نباید شامل حال تمام افراد جامعه شود چراکه شیوع این اختلالات در جامعه تنها ۲۵ درصد است و سایر افراد دارای اختلال روانی خفیف یا متوسط خود می‌توانند در جهت احقاق حقوق اقدام کنند اما اشکالات موجود در برخی مواد این لایحه می‌تواند بدون توجه به نظر کارشناسی روانپزشکان، به بستری شدن افرادی که دارای اختلال روانی خطر آفرین نیستند، بیانجامد.

از این رو، انجمن علمی روانپزشکان ایران طی دو نامه‌ در شهریور و آبان سال جاری از وزیر بهداشت درخواست استرداد لایحه مذکور به منظور اصلاح آن را داشته است و در آخرین نامه خود به تاریخ ۱۳ دی سال جاری دلایل حقوقی و اجرایی خود برای استرداد لایحه را به وزارت بهداشت اعلام کرده است. همچنین به دلیل نگرانی ایجاد شده در روانپزشکان، اعضای این انجمن طی نامه‌هایی‌ به رئیس جمهوری و مدیر کل دفتر مطالعات اجتماعی مرکز پژوهش‌های مجلس نیز خواستار باز پس‌گیری لایحه مذکور از مجلس به دولت شدند.

بنا بر نظر روانپزشکان امضا کننده این نامه، استفاده از بستری اجباری روان‌پزشکی برای افرادی که مبتلا به بیماری روان‌پزشکی نیستند، افزایش میزان بستری اجباری که برخلاف حق آزادی و حق انتخاب بیماران است، افزایش انگ برای بیماران روان‌پزشکی و نیز افزایش ترس این بیماران جهت مراجعه‌ به مراکز درمانی، موجب نگرانی جدی آنها (روانپزشکان) شده است.

همچنین به گفته روانپزشکان امضا کننده این نامه، لایحه مذکور در مقام اجرا با مشکلات متعددی همراه خواهد بود و بیمارستان‌های کشور توان تحمل بار سنگین اجرای این لایحه را ندارند.

کد خبرنگار: 983127

انتهای پیام/


۱۳۹۹/۱۰/۱۳ توصیه‌هایی به افراد مبتلا به «وسواس» در روزهای کرونایی

 

شیوع ویروس کرونا باعث ایجاد اضطراب در بسیاری از افراد می شود و مختص افراد مبتلا به وسواس نیست، ولی این افراد ممکن است، واکنش شدیدتر و یا اضطراب بیش تری داشته باشند.

به گزارش نای قلم، بنا بر توصیه های معاونت بهداشت، اگر مبتلا به وسواس» هستیم، بدانیم که ما تنها نیسیتیم. طبیعی است که همه میزانی از اضطراب را داشته باشیم. به خودمان بگوییم «من ممکن است اضطراب زیادی داشته باشم و در این شرایط طبیعی است.» یا «واقعا شرایط سختی برای همه ماست».

توجه کنیم، چه چیزی شروع کننده «تمیز کردن و شستن» است؟

توجه کنیم، آیا شست و شو را برای رعایت توصیه های پیشگیرانه انجام می دهیم یا برای رهایی از افکار مزاحم و اضطراب؟

رفتارهای بهداشتی توصیه شده را انجام دهیم نه بیشتر نه کمتر.

سعی کنیم به افکار وسواسی توجه نکنیم، وقتی به توصیه های بهداشتی عمل کردیم با خود بگوییم «کافی است»

اگر فکرهایی داریم مانند «آیا درست انجام دادم؟ مدت شستن دستم کافی بود؟» سعی کنیم آنها را کنار بگذاریم.

اخبار را تنها یک بار در روز و از منابع معتبر پیگیری کنیم.

از جستجوی مکرر اخبار و خواندن مطلب در مورد ویروس کرونا خودداری کنیم.

میزان خطر ویروس کرونا را بیش از آنچه هست تخمین نزنیم.

هرچند ابتلا به ویروس کرونا نگران کننده است، اما تعداد زیادی از افراد مبتلا علایم خفیف و متوسط دارند.

سعی کنیم روی موضوع کرونا و نگرانی های آن کمتر تمرکز کرده و خودمان را با کارهای دیگر سرگرم کنیم.

به «اکنون» و «اینجا» تمرکز کنیم. «حال حاضر» و «اینجا» همه چیز برای من مناسب است.

دایم فکر نکنیم چه اتفاقی در آینده خواهد افتاد.

عدم قطعیت را بپذیریم. اضطراب ریشه در نداشتن تحمل ابهام دارد. ما ویروس را نمی بینیم و نمی توانیم مطمئن باشیم همه چیز امن است، همه چیز را نمی توانیم کنترل کنیم.

در صورت آزار دهنده بودن علایم و ادامه دار بودن آن، اگر با وجود به کارگیری روشهای خود مراقبتی نتوانستیم عملکرد روزمره خود را حفظ کنیم، با پزشک، روانشناس یا روانپزشک مشورت کنیم. در حال حاضر بسیاری از خدمات درمانی به صورت آنلاین و تلفنی ارائه می شود.

کد خبرنگار: 983125

انتهای پیام/


۱۳۹۹/۱۰/۰۹ رویکرد جهاد دانشگاهی بر اساس نیازهای روز جامعه تدوین شود

 

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار آذربایجان غربی گفت: رویکرد جهاد دانشگاهی باید بر اساس نیازهای روز جامعه طراحی و تدوین شود.

به گزارش نای قلم، علی مصطفوی پیش از ظهر سه شنبه در دیدار با رئیس جهاد دانشگاهی و معاون و مدیران گروه‌های پژوهش این نهاد اظهار کرد: جهاد دانشگاهی در حوزه‌های اجتماعی مورد نیاز در استان ورود علمی و عملی داشته باشد.

وی اضافه کرد: زیرساخت توسعه و پیشرفت با کار مطالعاتی و علمی شکل می‌گیرد.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار آذربایجان غربی با اشاره به دستاوردهای موفق پژوهشی جهاد دانشگاهی استان در حوزه کشاورزی و علوم اجتماعی و انسانی خاطرنشان کرد: که این مهم در بحث خروجی مدار کردن پژوهش بسیار مهم است و باید هر چه بیشتر مورد توجه باشد.

مصطفوی گفت: مباحث جمعیت شناختی و کرونا مباحث فرزند آوری و مباحث مدیریتی حوزه توانمندسازی اقشار مختلف جامعه موضوعات مطالعاتی اجتماعی سیاسی در اولویت‌های پژوهشی این نهاد به عنوان نیاز جامعه مدنظر قرار گیرد.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار آذربایجان غربی با بیان اینکه جهاد دانشگاهی در حوزه‌های اجتماعی مورد نیاز استان ورود علمی و عملی بیشتر داشته باشد گفت: مباحث جامعه شناختی و اثرات فضای مجازی در ایام کرونایی که در سبک زندگی مردم جایگاه ویژه‌ای ایفا می‌کند بسیار مهم و قابل تأمل و پژوهش از ابعاد مختلف است.

رئیس جهاد دانشگاهی آذربایجان غربی در ابتدای این دیدار با اشاره به فعالیت‌های این نهاد در حوزه مختلف پژوهشی خاطرنشان کرد: کارهای پژوهشی این نهاد در گروه کشاورزی و شیمی تجزیه و مدیریت همگی پیوست فرهنگی و اجتماعی داشته و معتقدیم بدون بسترسازی و مطالعات فرهنگی نتایج پژوهشی در سایر حوزه‌ها نتیجه بخش نخواهد بود.

امین رستم زاده اظهار کرد: خروجی پژوهشی این نهاد در صدد ارائه راهکارهای عملیاتی با مبنای علمی و فناورانه برای مسئولان حوزه‌های مختلف جامعه است.

وی گفت: فناوری‌های نوین دگرگونی بنیادینی در ساختار تعاملات و ارتباطات انسانی به وجود آورده است که نیازمند آسیب شناسی و کیفی سازی این جامعه انسانی نوین می‌باشد که این نهاد در این زمینه نیز می‌تواند طرح‌های پژوهشی را ارائه کند.

کد خبرنگار: 983126

انتهای پیام/


۱۳۹۹/۱۰/۰۸ ضرورت ترویج و فرهنگ‌سازی آموزش «خودآموزی»

 

با شیوع ویروس کووید 19، مسیر ریل آموزش تغییر یافت و آموزش‌های آنلاین، آفلاین، ویدیوکنفرانس، وبینار و غیره به جای آموزش‌های حضوری جایگزین شده است.

اگر چه تاریخچه این نوع آموزش‌ها در سطح جهانی به حدودا نیم قرن اخیر و در ایران بیست سال پیش بر می‌گردد اما در شرایط کنونی این مهم خود را به نحو بسیار موثری جلوه داده تا جایی که تمام دست‌اندرکاران اعم از ذینفعان و مجریان به دنبال راهی برای رونق دادن به ارتباطات دوسویه بوده و به یکباره ما شاهد تحول عظیمی در حوزه خدمات آموزشی هستیم که بتواند خلا ناشی از آموزش‌های حضوری را به طور موثری پوشش دهد.

باید بپذیریم که کرونا باعث تحول نوینی در دنیای آموزش شده است که انتظار می‌رود در عصر پساکرونایی شاهد شکوفایی هر بیشتر آن باشیم.

رضا صدیق در یادداشتی به موضوع تحصیل آنلاین و اهمیت «خودآموزی» پرداخته است. در این یادداشت می‌خوانیم: خبر برگزاری حضوری امتحانات مدرسه در دی ماه لرزه بر تن دانش‌آموزان و خانواده‌ها و حتی خود معلمان انداخته. دلیلش هم پرواضح است؛ شرایط تحصیل و تدریس از انتهای سال گذشته تحصیلی تا حالای سال چنان دچار تغییر و تحول شده که نه معلمان و نه دانش‌آموزان، درک صحیحی از آن دارند؛ یعنی تدریس و تحصیل آنلاین!

تجربه آنلاین‌شدن زندگی تا پیش از کرونا بیشتر مختص فان و سرگرمی بود و حالا چند فعالیت بانکی یا آژانس‌گرفتن و سفارش غذا.

اما کرونا همه اسلوب زندگی را دچار تحول کرد و در وهله اول، این دانش‌آموزان و مدارس بودند که به دلیل حساسیت ابتلا به مرض کرونا قربانی شدند. عدم آشنایی با تدریس آنلاین از یک سو و عدم تعهد دانش‌آموزان به‌صورت منطقی و عرفی در همه جای جهان به درس‌خواندن از سوی دیگر، وضعیت عجیبی را در امر تحصیل رقم زده است. دانش‌آموزی که پیش‌تر به ضرب و زور مدرسه‌رفتن و محیط ملزم به درس‌خواندن بود حالا باید لمیده در آغوش رختخواب سر  کلاس حاضر شود و تعارف که نداریم، چه کسی از دل رختخواب کسب علم کرده که حالا دانش‌آموزان چنین کنند؟ اما مسئله اصلی در این موضوع نه اجبار اجتناب‌ناپذیر تغییر تحصیل به آنلاین‌شدنش که در عدم شناخت محصل از درس‌خواندن است که باعث بحران در مسیر درس‌آموزی شده است. اینکه دانش‌آموزان طرز صحیح تحصیل و درس‌خواندن را بدون ضرب و زورِ محیط مدرسه بلد نیستند. بحرانی که حالا خود را بیشتر نشان می‌دهد وگرنه همیشه و پیش‌تر نیز به طرق مختلف وجود داشته و زیر سایه مدرسه‌رفتن گم شده است و کسی به روی خود نیاورده؛ اما عدم شناخت درس‌آموزی یعنی چه؟

این عبارت ساده را از دل معنای فهم دقیق آموختن باید متوجه شد. بدین‌ معنا که فرهنگ تحصیل به‌خصوص در ایران، علم‌آموزی را محدود به کتاب درسی کرده و ملزم به نمره، نه فعالیت‌های عملی و به‌خصوص ترغیب محصل به آموختن صحیح و مبنایی، نه بسترسازی برای تلاش در فهم علم و آموختن به قصد علمی ورای کتب درسی.

فرم و ساختار آموزش چنین شده که به دانش‌آموزی که نمی‌داند چگونه درس بخواند دیکته می‌شود که حفظ کن، از بر کن، نمره بیاور و حالا فردا یادت نبود هم نبود! این شکل آموزش یعنی تقلیل تحصیل به عبور از فرایند نمره‌آوردن و فرار از آموختن. چنین فرمی تا دانشگاه ادامه پیدا می‌کند و خروجی‌اش؟ با کمی صداقت و نگاهی به اطراف و ساحت فارغ‌التحصیلان هویدا و آشکار است.

وضعیت به‌وجودآمده از دل کرونا اما می‌تواند سبب شود تا این سیکل یادشده معیوب در عدم آموختن صحیح تحصیل علم به دلیل این بحران شکسته شود؛ ترویج و فرهنگ‌سازی آموزش «خودآموزی» دقیقا چاره راه است. به این منظور که رسانه ‌ملی، پایگاه‌های متخصص در آموزش، مدارس و حتی خانواده‌ها از همین سن به دانش‌آموز یاد بدهند که بدون معلم، بدون بنگاه‌های تحصیلی و آموزشکده‌ها چگونه می‌تواند خودش بیاموزد، درس بخواند و فرا بگیرد که تا همیشه راه آموختن چیست. آموختن تجربی و آزمون و خطا کردن، تحصیل ورای کتب و همچنین شناخت علایق آموزشی دقیقا همان حلقه مفقوده‌ای‌ است که در بحران کرونا می‌تواند چاره‌ساز نسل آینده باشد. دانش‌آموزان امروز اگر خودآموزشدن را بیاموزند راهی را طی خواهند کرد که به‌قطع در آینده از نظر علمی تنومندتر از تمام نسل‌های پیش از خود خواهند شد. زیرا بالاتر از تقلیل‌دادن علم در حد کتب درسی و نمره قدم برخواهند داشت و یاد خواهند گرفت که خود چگونه راه علم‌اندوزی را پیدا کنند و محصور آنچه به آنها به عنوان علم دیکته می‌شود نمی‌شوند.

اهمیت خودآموزی را آکادمی‌ها و کالج‌های فرنگی سال‌هاست متوجه شده‌اند و در چرخه تحصیل قرار داده‌اند. شاید این امر به واسطه بحران کرونا بتواند در ایران رشد کند و نموش به‌قطع تأثیری مستقیم بر فهم تحصیل و فرم آموزش در ایران خواهد داشت.

اگر مدارس و حتی آموزش کشور این مهم را درنیافتند یا دیر متوجه شدند، این خانواده‌ها هستند که با مطالعه روش‌های آموزش خودآموزی و حتی بهره‌بردن از سنت آموزش مکتب‌خانه‌ای و به‌روزکردنش، می‌توانند فرزندان خود را به این سو ترغیب کنند و مجهز.

دی ماه امتحان‌ها قرار است حضوری شود یا نشود، هنوز معلوم نیست اما دل توی دل دانش‌آموزان نیست و حتی بعید نیست در خفا دعا کنند که متأسفانه باز اوضاع بیخ پیدا کند و قرنطینه ادامه. حق هم دارند از امتحان حضوری بترسند، کاش آموزش و پرورش تدبیری کند و به خاطر وضعیتی که تحصیل پیدا کرده کل امسال را بزند به فال غیرحضوری تا قال این وضع کنده شود. شاید همین فرصتی شد تا دانش‌آموزان خودآموزی را یاد گرفتند. گناه دارند طفلکی‌ها.

انتهای پیام/


۱۳۹۹/۱۰/۰۸ سند ملی بیماری‌های نادر تصویب شد

 

‌سند ملی بیماری‌های نادر که چندی پیش با همکاری بنیاد بیماری‌های نادر ایران و دانشگاه تهران تهیه و با حضور اندیشمندان، فرهیختگان و متخصصان برجسته داخلی و خارجی تدوین شده بود، پس از بررسی شورای عالی سلامت و امنیت غذایی وزارت بهداشت، به ریاست دکتر نمکی، وزیر بهداشت به تصویب رسید.

به گزارش نای قلم به نقل از روابط عمومی بنیاد بیماری‌های نادر ایران این سند پس از تدوین با پیگیری‌ها و مکاتبات مجدانه دکتر محمدعلی محسنی بندپی، عضو کمیسیون بهداشت مجلس و بیش از ۷۰ نفر از نمایندگان مجلس با وزارت بهداشت به تصویب رسید.

 در ابتدا این سند با دستور وزیر بهداشت به معاونت درمان و رئیس مرکز امور بیماری‌های وزارت بهداشت ابلاغ شد و نهایتا توسط  بنیاد بیماری‌های نادر و دانشگاه تهران تهیه و تدوین و در وزارت بهداشت تصویب گردید.

چشم انداز اصلی این سند پیشگیری از تولد نوزادان مبتلا به بیماری‌های نادر و رفع مشکلات دارویی و درمانی بیماران نادر کشور است.

دکتر حمیدرضا، ادراکی مدیرعامل بنیاد بیماری‌های نادر ایران؛ تصویب این سند راهبردی را گامی بلند در جهت رفع مشکلات دارویی و درمانی  و تسکین آلام بیماران مهجور نادر دانست که با دستور ریاست محترم جمهور، این سند ملی به سایر وزارت خانه‌ها، سازمان‌ها و ارگان‌ها به منظور رفع مشکلات آموزشی، فرهنگی و اجتماعی بیماران نادر ایران نیز  ابلاغ شده است.

کد خبرنگار: 983126

انتهای پیام/


۱۳۹۹/۱۰/۰۷ عملکرد قهرآميز برای ریشه‌کنی روانگردان‌ها راه‌حل نيست

 

امیرهوشنگ مهریار/ مواد مخدر به علت تاثير خاصي که روي قسمت‌هاي ويژه‌اي از مغز مي‌گذارد، موجب آرامش و نشاط مي‌شود، از اين رو افراد به سمت آن گرايش دارند، البته مواد مخدر در قديم به صورت کاملا طبيعي و نتيجه گياهي مانند خشخاش بود که خاصيت طبي داشت، اما طي دهه‌هاي اخير مواد تازه‌اي در آزمايشگاه‌ها ساخته شد که کمي تاثيرات‌شان با مواد مخدر اوليه متفاوت است.

به طور کلي تاثير عمده مواد مخدر و محرک اين است که حالت خوشي، سرخوشي و استراحت ايجاد مي‌کنند. از سوي ديگر، در کنار خوشي حالت وابستگي هم به وجود مي‌آيد، يعني تغييراتي در مغز رخ مي‌دهد که باعث مي‌شود تاثير اين مواد به تدريج کم شود. به همين دليل معتادان ناچارند مقدار بيشتري از اين مواد را مصرف کنند و اين مساله موجب ضرر رواني، اقتصادي، اجتماعي و... مي‌شود. به عبارت ديگر مقدار بيشتر مواد تاثيرات سويي روي مغز دارد و به سلامتي صدمه مي‌زند. از سوي ديگر، افراد براي جبران هزينه مواد روانگردان مجبورند دست به کارهاي ضد اجتماعي مانند قاچاق، دزدي و ... بزنند تا بتوانند به اعتياد خودشان پاسخ دهند. اخيرا انواع روانگردان‌ها بيشتر شده و راه‌هاي ورود آنها از سمت شرق، غرب، شمال و جنوب وجود دارد. از اين رو در حال حاضر تفاهم اهل نظر بر اين است که در کنار مقابله با مصرف اين مواد پيشگيري از مصرف اوليه موثرترين راه است، اما اگر فردي به مصرف روانگردان‌ها روي آورد بايد اقدامات درماني صورت گيرد و اين اقدامات درماني در بيشتر موارد به شکل تقليل خطر است، يعني نمي‌توان فرد را به صورت کلي از مصرف روانگردان‌ها منصرف کرد، بلکه بايد به او کمک کرد که اين مواد را در حد قابل قبولي مصرف کند. در بعضي مواقع بسياري از قانون‌شکني‌ها بر اثر استفاده از مواد پيش مي‌آيد. بنابراين روش‌هاي تقليل خطر شامل اين مورد هم است، يعني اين مواد از طريق سازمان‌هاي اجرائي در دست معتادان قرار مي‌گيرند که از پيامدهاي بعدي مثل مسموميت، مرگ و ميرهاي ناشي از اوردوز و مصرف مواد آلوده جلوگيري به عمل آيد.

مصرف روانگردان‌ها مساله جهاني است و مختص ايران نيست، اما در ايران مصرف مواد سابقه طولاني دارد. حداقل از دوره صفويه مصرف اعتيادآور ترياک و مشتقات آن مورد توجه بود و در سال‌هاي بعد يعني در دوره پهلوي اقداماتي براي مبارزه با آن شکل گرفت و بعد از انقلاب هم ادامه پيدا کرد. از اين رو تاکنون در اين زمينه اقداماتي از جمله اعدام قاچاقچيان اتفاق افتاده است، ولي واقعيت اين است که مساله موادمخدر نه با اعدام و نه با بگير و ببند برطرف نمي‌شود، يعني عملکرد قهرآميز راه حل نيست و بايد پزشکان و صاحبنظران اين مساله را بررسي کرده و با آن برخورد کنند. شايد عده‌اي بر اين باور باشند که خلأ اوقات فراغت موجب گرايش جوانان به مصرف روانگردان‌ها شده است. البته تا حدودي اين طرز فکر درست است. در مواردي شاهد هستيم که زمينه‌هاي لازم براي پر کردن اوقات فراغت وجود ندارد که اين خود مي‌تواند دلايل گرايش به تفريحات خطرناک باشد.

بنابراين ايجاد امکانات، تفريح و سرگرمي مشروع مي‌تواند بخشي از اوقات فراغت جوانان را هدايت کند، هر چند بايد بگويم در کشورهاي ديگر مانند هلند، آلمان و آمريکا به‌رغم اينکه امکانات وجود دارد، استفاده از روانگردان‌ها ديده مي‌شود و آنها هنوز نتواسته‌اند اين معضل را حل کنند. از اين رو خيلي ساده‌لوحانه است که فکر کنيم با فراهم کردن امکانات تفريحي و سرگرمي مصرف روانگردان‌ها به صفر مي‌رسد. شايد پر کردن اوقات فراغت به اين مساله کمک کند، بايد در نظر داشته باشيم مصرف روانگردان‌ها محدود به کشور ما نيست و در جوامعي که محدوديت‌ هم وجود ندارد، به چشم مي‌آيد.

يکي از راه‌هاي مقابله با مصرف روانگردان‌ها اين است که دسترسي به آن را کم کنيم، اما از آنجا که خواستار اين مواد زياد است بازار خوبي براي قاچاقچيان وجود دارد تا اين مواد را توليد و توزيع کنند. از سوي ديگر، توليد روانگردان‌ها مشکل نيست و در خانه هم مي‌توان اين مواد را درست کرد. بنابراين فکر اينکه بتوانيم اين مساله را به طور کلي ريشه‌کن کنيم، واقع‌بينانه نيست. بنابراين در کنار اينکه بايد دسترسي به روانگردان‌ها را محدود کرده و راهي براي پر کردن اوقات فراغت جوانان پيدا کنيم بايد به اين فکر باشيم که عده‌اي مصرف‌کننده هستند. از اين رو فراهم کردن امکانات براي اينکه صدمات بيشتري به صورت فردي، گروهي و خانوادگي نبينند، معناي تقليل خطر در مبارزه با مواد مخدر است.

انتهای پیام/


۱۳۹۹/۰۹/۲۵ بهشت حقیقت با پژوهش دست‌یافتنی است

 

ابراهیم جعفری/ پژوهش در عرصه‌های گوناگون یک کشور نماد بالندگی، رشد و همگام‌شدن با تحولات دنیای معاصر است و هفته پژوهش هر سال بیدار‌باشی تازه در جهت لزوم توجه بیشتر به این موضوع بنیادی بوده و فرصت مغتنمی است تا با تأکید بر لزوم روی‌آوری جامعه به کند‌و‌کاو در مسائل، دستگاه‌های تبلیغاتی نظیر صدا‌و‌سیما، روزنامه‌ها و شبکه‌های اجتماعی موضوع خطیر تحقیق را در میان مردم‌ و به‌خصوص فرهیختگان نهادینه کرده و در زمره معارف عمومی قرار دهند.

اگر تحقیق را پنجره‌ای به سوی آینده و گشودن معبری در قلمرو وسیع مجهولات برای دستیابی به عرصه پرفروغ دانایی قلمداد كنیم، بدون تردید پژوهشگران، مجاهدانی هستند که بشریت را از دریای متلاطم‌ جهل به ساحل نجات رهنمون می‌‌کنند؛ از این‌رو جا دارد ارج‌گذاری به پژوهشگران را در صدر برنامه‌های این هفته قرار دهیم.

نکوداشت مقام علمی پژوهشگران برخاسته از ضرورت توجه به مقام و منزلت دانش و دانشمندان در اندیشه، نظام و جامعه اسلامی است. خداوند پایگاه مؤمنان و دانشمندان را رفعت بخشیده است و پیامبر بزرگ او، عالمان را در زمین مثل ستارگان در آسمان موجب یافتن راه درست می‌داند و برتری عالم را بر عابد به برتری ماه بر ستارگان دیگر در شب چهاردهم تشبیه کرده است. به گفته امیر ‌مؤمنان حضرت علی‌(ع) «شناخت مقام علم، خود مرتبه‌ای از طاعت است» و «هرکس به عالمی احترام گذارد، همچون احترامی است که به پروردگار خود گذاشته است‌». از این‌رو حرمت‌گذاری به دانشمندان یک وظیفه دینی است که باید به عزمی ملی و رویه‌ای عمومی برای شکوفایی و بالندگی علمی کشور منجر شود.

اگر‌چه «دانش» امروزه از ضروریات حیات، عزت و اقتدار هر جامعه است، اما برای کسب آن نمی‌توان به فضیلت دانستن علم اکتفا کرد. دانش محصول اندیشه و زندگی «دانشمندان» است. به این سبب باید به فرایند تولید آن اندیشید و مقتضیات و موجبات پیدایش و رشد آن را شناخت و فراهم کرد. حرمت‌گذاری به علم، توجه به علم و عالمان در جامعه و نظام اسلامی مسئولیتی بزرگ در همه سطوح تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری است. پس باید زمینه‌های این مهم را فراهم کرد؛ چرا‌که فراهم‌آوردن زمینه‌های فرهنگی و اجتماعی رشد و شکوفایی علوم است که توسعه علمی را به دنبال می‌آورد و این ایده زمانی اجرائی می‌شود که در همه جای جامعه، دانشمندان، محققان و متفکران قدر ببینند و بر صدر نشینند. نمی‌توان مصرف‌کننده محصول علم بود و مسیر دشوار و طولانی تولید آن را ندید و پاس نداشت.

دانش حاصل عمر و ایثار دانشمند و دست‌و‌پنجه نرم‌کردن او با مشکلات و دشواری‌های گوناگون زندگی است. پس «عالم» را باید شناخت و حرمت گذاشت تا جریان علم زنده بماند و همه‌گیر شود. هفته پژوهش در هر سال نشانگر آن است که حکایت توسعه علمی همچنان باقی است. فرایند پژوهش همواره زنده، پویا و جاویدان است. این حرکت باید همچون خونی حیات‌بخش در رگ‌های پیکره این مرز و بوم جریان یابد تا توسعه پایدار ارمغان آن باشد.

فراموش نکنیم که با پژوهش، بهشت حقیقت دست‌یافتنی است و به قول اندیشمندی بزرگ، پای معیشت‌مان را تنها می‌توانیم به اندازه گلیم معرفتمان دراز کنیم.

انتهای پیام/


۱۳۹۹/۰۹/۲۴ وضعیت نامطلوب حوزه پژوهش

غلامحسین بیابانی/ پژوهش مهمترین راه کشف و رفع مشکلات کشور است. امروز ضرورت و اهمیت پژوهش برای هیچ مدیری پوشیده نیست، چرا که پژوهش يکي از رکن های اساسی و ضامن پيشرفت در هر سازمان به شمار مي آيد.

عصر جدید را می‌توان دوران پژوهش‌های کاربردی و ارگانیک ‌نامید و بازیگران و گردانندگان آن نخبگانی هستند که توانایی حل معضلات و مشکلات جامعه را دارند. زیرا هر چه مسائل جامعه پیچیده‌تر باشد، الزام برای انجام تحقیقات،‌ بیشتر خواهد بود و هر چه دامنه تحقیقات گسترده‌تر شود، لزوم سرمایه‌گذاری، تربیت، جذب، بکارگیری و نگهداشت  نیروهای مـحقق محور برای فعالیت‌های پژوهشی در سازمان ها بیشتر برجسته و خود را نمایان می‌کند.

به همین خاطر است که در دنياي دانايي يکي از محورها و شاخص هاي پيشرفت، تحقیق و پژوهش است و ابزارهای سطح دانايي توليد و مصرف صنایع دانايي می شود.

اگر اين دانسته ها بر اساس نتايج پژوهش هاي قبلي باشد در واقع به مصرف اطلاعات پرداخته ايم و اگر مبتني بر تحليل روند جاري باشد به توليد اطلاعات کمک کرده ایم، لذا موفقيت و توسعه پژوهش در سازمان‌های هوشمند به ویژه پلیس به رويکرد مدیران با نگاهي مبتني بر پژوهش بستگی دارد.

در اين نوع نگاه قبل از تصميم مهم به يافته هاي پژوهش هاي قبلي که به موضوع تصميم گيري ارتباط دارد توجه مي‌شود. به بيان ديگر، در رويکرد پژوهش پایه از يافته‌هاي پژوهش هاي قبلي براي بهبود وضع موجود استفاده به عمل مي آيد. برای همین است اگر امروز قادریم به فضا، برویم این موفقیت حاصل چیزی جز پژوهش نیست.

پژوهش مهمترین راه کشف و رفع مشکلات کشور است. امروز ضرورت و اهمیت پژوهش برای هیچ مدیری پوشیده نیست، حتی برای مدیران سطوح پایین؛ چرا که پژوهش يکي از رکن های اساسی و ضامن پيشرفت در هر سازمان به شمار مي آيد.

اگر پژوهشي صورت نگيرد دانشی تولید نمی شود. بدون پژوهش آموزش خود بخود ساقط خواهد شد.

آنچه که اندیشمندان تا به حال از خود بجا گذاشته اند نتیجه فعاليت هاي پژوهشي آنان بوده است. اگر فعالیتی مبتنی بر پژوهش باشد عمر ماندگاری آن طولانی تر خواهد بود.

کنکاش در سوابق پژوهش در کشور نشان می‌دهد که در این حوزه از وضعیت مطلوبی برخوردار نبوده ایم. به واقع اگر به آمار تعداد محققان کشور، سهم بودجه در نظر گرفته شده برای پژوهش، تعداد مراکز تحقیقاتی، اندیشکده ها، پژوهشکده ها، انجمن ها و ... در مقایسه با کشورهای توسعه‌یافته، در نظر بگیریم نشان از لزوم تدبیر هرچه بیشتر مسئولان در این‌باره دارد. آنچه در این بحث اهمیت دارد، استفاده مفید و موثر از ظرفیت‌های موجود تحقیقاتی کشور به منظور انجام اقدامات مدبرانه در بهبود کشور است.

به هر حال پژوهش یعنی گشایش افق‌های جدید و موتور محرک توسعه علمي کشور است و بدون پرداختن به آن موفقيت چنداني همراه نخواهد بود. اگر نشانه هايي از توسعه بدون پرداختن به پژوهشي رخ دهد آن توسعه پايدار نخواهد بود و نمي تواند مسير مطمئني را طي کند. بنابراين، پژوهش مبناي توسعه است و تضميني براي استمرار توسعه به شمار مي‌آيد.

یک پژوهشگر واقعی کسی است که باید ببیند در آینده چه تحولاتی پیش روی او  قرار دارد و چگونه می‌توانیم ضمن بقای سازمان خود؛ با سازمان های  متناظر در دیگر کشورها تمایز داشته باشیم؟ چگونه می‌توانیم از فراز گذشته درسی برای قدرت خود در آینده بگیریم تا کمترین اشتباهات را مرتکب شویم. بنابراین باید یاد بگیریم آن بخش از فعالیت های پژوهشی از گذشته که قابل ارزش است بستانیم و به فکر تکثیر و تقویت آن باشیم و تلاش کنیم پژوهش خود را با همکاری یکدیگر انجام دهیم و نتایج یافته‌های خود را به طور کارآمدی منتشر کنیم و آن در اختیار دیگران به اشتراک بگذاریم.

امروز با پژوهش خیلی از کشورها رشد و توسعه پیدا کردند و متاسفانه برخی کشورهای دنباله رو و مصرف کننده بدون پژوهش یا عقب مانده اند یا سقوط کردند. اکنون در این میان سوال این است که آیا ایران قوی‌تر از امروز می‌شود؟

پژوهش در کشورهای نظام‌دار و پیشرفته ارگانیک هستند یعنی بین سیاست های اقتصادی و اجتماعی با سیاست های تحقیقاتی یک پیوند مستمر وجود دارد، اما در کشورهای در حال توسعه سیاست پژوهشی  به صورت موزائیکی است (یعنی هر شخص بر اساس توانمندی خود کاری انجام می دهد حال آیا این طرح مشکلی را حل می کند یا نمی کند؛ کسی مسئول نیست. به عبارت دیگر هدف انجام دادن کار است نه حل کردن مشکل ) و ما در این کشور ها شاهد عدم پیوند و ارتباط ارگانیکی میان عناصر در دل نظام تحقیقاتی هستیم.

حال اگر ما بخواهیم به توسعه همه جانبه دست پیدا کنیم، باید مناسبات بین نظام های تحقیقاتی و نظام اجتماعی را به درستی درک و بین آنها تعادل و تعامل برقرار کنیم.

 انتهای پیام/


۱۳۹۹/۰۹/۲۲ جنگل اینترنت؛ ناشناس برای نوجوانان

 

بیتا مهدوی ‏/ پسران بیش از دختران از ایمیل، خرید، جستجوی اطلاعات استفاده می‌کنند و دخترها با توجه به اعتماد کمتری که به اینترنت دارند به برقراری ارتباط با دختران دیگر می‌پردازند. اینترنت به زندگی دوم، ایجاد ارتباط و ابراز باورهای نوجوانان تبدیل شده و این حالت در کشورهای گوناگون دچار فراز و نشیب است.

اینترنت فضای لازم برای بروز هیجانات نوجوانان را فراهـم می‌آورد؛ آنان به راحتی می‌توانند در محیط خانه یا مدرسه با دیگران ارتباط برقرار کنند. به طور کلی، اینترنت شکل‌های جدیدی از انسان اجتماعی تولـید می‌کند و نوجوانان به لحاظ پذیرابودن چیزهای نو در پذیرش اجتماع جدید انسانی، بیشترین علاقه را به این رسانه نشان داده‌اند. گسترش و ژرفای وابستگی نوجوانان به اینترنت، پژوهشگران را بر آن داشت تا تأثیرهای این رسانه را بر این گروه سنی مورد خوانش قرار دهند. این تأثیرات مثبت و منفی در قلمروهای گوناگون آسیب‌شناسی مورد بررسی بیشتر است و می‌تواند از چالش‌ها و همچنین گشایش‌های ریشه‌ای در آینده نزدیک باشد‎.‎‏.

نوجوان در پی چیست؟ تداوم این وابستگی که به باور کارشناسان از سر کنجکاوی‌است یک اختلال رفتاری به شمار می‌رود که در درازمدت ممکن است با زیاده‌روی به افسردگی بینجامد.

زیست جداجدا در جایی که کانون خانواده نام دارد، باید شاخک‌های هوشیاری را برای آسیب‌شناسی در افراد خانواده تیز‌تر کند تا با از میان‌برداشتن دیوارها دوباره به هم نزدیک شوند. بی‌گمان هیچ‌کس بهتر از خود خانواده نمی‌تواند در این راه بکوشد. ‏

*فرازآمدن چالش‌ها

دکتر علی فرجام ـ روانشناس اجتماعی در مورد خطر اعتیاد اینترنتی می‌گوید: اعتیاد به اینترنت می‌تواند مشکلات جدی تحصیلی و خانوادگی برای مخاطبان درست کند و اگر استفاده کنندگان از اینترنت نتوانند به مدت یک ماه دوری از اینترنت را تحمل کنند در معرض خطر اینترنتی قرار دارند و متأسفانه ما شاهد افزایش این پدیده در میان جوانان هستیم به طوری که بعضی از جوانان شب‌ها را تا صبح با اینترنت می‌گذرانند و تمام مدت صبح را خواب هستند و این مسأله عواقب زیادی به دنبال دارد.

وی به سخنانش می‌افزاید: ممکن است اعتیاد اینترنتی مانند دیگر موردهای اعتیاد، آثار جسمی به دنبال نداشته باشد ولی مشکلات اجتماعی که این چالش در پی دارد به روشنی آن را به موازات دیگر موارد اعتیاد قرار می‌دهد.

این روانشناس اجتماعی در مورد عوارض اعتیاد اینترنتی تأکید می‌کند: جامعه شناسان با مشاهده شمار بالایی از مشکلات مرتبط با اینترنت همچون جدایی، بی‌اعتنایی به فرزندان، از دست‌دادن شغل، مقروض شدن، فرار از مدرسه و مشکلات حقوقی، مرکز اعتیاد به کامپیوتر را در دانشگاه‌ها تأسیس کرده‌اند.

متأسفانه مبتلایان کمتر حاضرند به مشکل خود اعتراف کنند و محرک اصلی آنان برای مراجعه به متخصصین، بیشتر بحران‌هایی است که در مسائل خانوادگی، تحصیلی و شغلی آنان رخ می‌دهد و دانشجویان یکی از مهمترین آسیب‌پذیران در این موردند.

فرجام در خاتمه می‌افزاید: عده‌ای از دانشجویان ایرانی، بیشتر اوقات فراغت خود را در اینترنت سپری می‌کنند و کار با اینترنت برای آنان جذاب‌تر از دیگر کنش‌هاست. استفاده از اینترنت بر زندگی و روابط شخصی دانشجویان اثر می‌گذارد از این‌رو به دانشجویان توصیه می‌کنم که زمان ثابتی را برای کارهای ضروری خود در اینترنت در نظر بگیرند و در صورت اضافه شدن این زمان به هر نحو ممکن از آن جلوگیری کنند.

*آسیب‌های گوناگون

کارشناسان می‌گویند که با این‌همه پیشرفت‌ها، تهدیدهای گوناگون و متنوع موجود در فضاهای مجازی و شبکه‌های اجتماعی که بیشتر نشانگان آن‌ها ارتباط با دیگر کاربران است، نگرانی‌ها در مورد امنیت کودکان و نوجوانان را افزایش داده‌است به گونه‌ای که به سوی اعتیاد به این فضا پیش رفته‌اند به ویژه در این روزهای گسترش بیماری که فرزندان، بیشتر در اینترنت حضور دارند.‏

‏ آسیب‌پذیری بیشتر کودکان در فهم زندگی خصوصی و آگاهی از مسائل پیرامون آن بسیار مهم است؛ برای نمونه در ساده‌ترین شکل این آسیب‌پذیری، ممکن است سیاست‌های زندگی خصوصی در شبکه‌های اجتماعی به زبانی غیر از زبان مادری برای نوجوانان نمایش داده شود که شکی نیست از سوی آنان دریافت خوبی انجام نگیرد.

کارشناسان بیشتر جامعه هدف و آسیب پذیر را در گروه سنی نوجوانان دیده‌اند چرا که با گسترش نفوذ اینترنت، دسترسی نوجوانان به خدمات گوناگون ارائه ‌شده در فضای اینترنت افزایش یافته است. نوجوانان نیز از این امر برکنار نبوده‌و نسل به نسل، بلوغ توانایی‌های آنان در استفاده از فناوری‌های گوناگون و استفاده از اینترنت مشاهده می‌شود.

*خانه مدیر می‌خواهد‏

فضای اینترنت با گسترش خود تغییراتی در کانون روابط فرزندان و پدر و مادر ایجاد کرده است که از جمله می‌توان به کاهش روابط خانوادگی، زندگی جدای نوجوان در خانه، از میان‌رفتن مرز پدرومادر وفرزند و ایستادن نه در کنار بلکه در برابر هم اشاره کرد.

یکی از مشغولیات و دغدغه‌های نوجوان امروز ما استفاده بیش از اندازه از فضای اینترنت است. این مشکل که دامن می‌گسترد بیشتر جوانان و نوجوانان را درگیر کرده و به تازگی در نوجوانان بیش از پیش رخ نشان داده و باعث به وجود آمدن مشکلات بیشتری شده است.

کارشناسان بر این باروند که پدر و مادر می‌توانند تأثیر بسزایی در کاهش آسیب‌های برآمده از فضای اینترنت داشته باشند به ویژه این که در این روزهای گسترش بیماری فرزندان در فضای اینترنت به تحصیل ادامه می‌دهند. از این رو خانواده‌ها باید سطح دانش و آگاهی خود را بالا ببرند و با آگاهی‌بخشی به کودکان و همراهی‌کردن آن‌ها در گام‌های زندگی از آسیب‌ها در این قلمرو پیشگیری کنند.

کارشناسان مدیریت زمان استفاده کودکان از فضای اینترنت را یکی از راه‌های پیشگیری از اعتیاد اینترنتی می‌دانند. فضای مجازی می‌تواند برای کودکان و نوجوانان هم فرصت و هم تهدید باشد و نظارت پدرومادر بر رفتار کودکان می‌تواند تهدیدهای آن را به فرصت بدل کند. ‏

استفاده دانش‌آموزان از فضای اینترنت برای دریافت داده‌های آموزشی و درسی از مزایا و فرصت‌های این فضا است اما به سبب کمبود نظارت‌ها، بی‌توجهی برخی پدرومادرها، برخی مشکلات نیز در این روزها به وجود آمده که نیاز به برنامه‌ریزی دوباره خانواده‌ها است.‏

به سبب ویژگی پویابودن فضای اینترنت و نبود شناخت کافی پدرو مادر در استفاده و بروزرسانی دانش خود از کاربردهای گسترده اینترنت، این فضا می‌تواند بیشتر زیانبار و کمتر مفید باشد.

*راهکارها چیست؟

برای ایمنی از آسیب‌های موجود در فضای اینترنت بهتر است بکوشیم دانش خود را در این زمینه بالا ببریم و گوشه‌های فضا را خوب بشناسیم و متناسب با آن آموزش‌های لازم را به فرزندان خود بدهیم. شناخت مرزهای زندگی خصوصی خود و دیگران مهم است و نیز ارتباط نداشتن با بیگانه‌ها‌ در این فضا، ندادن اطلاعات شخصی و نمایان‌نکردن هویت خود برای ناشناسان، بازنکردن لینک‌های مشکوک، خودداری از اعتماد به کسانی ناشناسند و پرهیز از دوست‌یابی اینترنتی؛

پدر و مادر باید محدودیت زمانی برای استفاده گوشی و تبلت را برای فعالیت در فضای مجازی در نظر بگیرند و بکوشند هنگام استفاده از دستگاه‌های هوشمند از سوی کودکان و نوجوانان در کنار آنان حضور یابند زیرا همراه و همگام‌بودن با فرزندان برای فعالیت در فضای اینترنت و نظارت بر فعالیت آنان برای کاهش تهدیدات و آسیب‌های مهم است. ‏

استفاده از اینترنت به دلیل جذابیت‌های کاذبی که برای کاربران ایجاد می‌کند به آرامی آن‌ها را به خود معتاد می‌سازد و می‌تواند نیازهای روانی و هیجانی آن‌ها را تامین کند بنابراین جایگزین‌کردن شبکه‌های اجتماعی روی اینترنت به جای حضور و تعامل با افراد در دنیای واقعی، باعث خواهد شد که ارتباطات اجتماعی و عاطفی کاربران مختل شود.

به هر حال اعتیاد به شبکه‌های اجتماعی موضوعی است که بسیاری از ما آن را در خود می‌یابیم و باید دیر یا زود برای مدیریت آن قدم برداریم.

*راه‌های پیشگیری

ـ مدت زمان استفاده از فضای اینترنت را به صورت مداوم مدیریت کنید. ساده‌ترین راه برای اطمینان از این که زمان زیادی را نوجوان صرف اینترنت نمی‌کند این است که به زمانی که در اینترنت صرف می‌کند نظارت کنید. ـ از یک کرونومتر استفاده کنید و زمانی را برای نوجوان خود تنظیم کنید

ـ وقتی زمان استفاده از اینترنت تمام شد صرف نظر از این که چه میزان از کار نوجوان باقی مانده و آگاهی از این موضوع که فردایی هم برای انجام کارها در اینترنت وجود دارد، می‌توان گامی مثبت برای رهایی از اعتیاد نوجوان برداشت.

ـ استفاده از اینترنت را برای نوجوان به کمترین برسانید. این موضوع اگر رعایت شود خودش می‌تواند امیدی را به وجود آورد که نوجوان زمان خود را برای انجام کارهای مهمتر به کار گیرد.

ـ زمان نوجوان خود را اولویت‌بندی کنید. استفاده از این ابزارها تنها زمانی مفید است که کار نوجوان راه بیافتد.

ـ کارهای مهم نوجوان خود را در اینترنت اولویت‌بندی کنید تا پس از انجام کارهای مهم دیگر از این فضا استفاده نکند.

ـ نوجوان زمان بیشتری را در دنیای حقیقی سپری کند.

ـ نوجوان مدت زمان بیشتری را با خانواده و نزدیکان خود بگذراند. ‏

ـ نوجوان اجازه ندهد روابط فضای مجازی جایگزین روابط حقیقی شود.‏

انتهای پیام/


۱۳۹۹/۰۹/۱۷ مراقب موبایل‌بانک‌های‌ جعلی باشید

 

یکی از این برنامه‌های جعلی، موبایل بانک‌ها هستند که می‌توانند منجر به برداشت غیرمجاز از حساب کاربران شوند.

به گزارش نای قلم به نقل از ایسنا، اپلیکیشن‌هایی با اهداف خاص می‌تواند توسط هکرها طراحی شود و در شبکه‌های اجتماعی با نام‌های تحریک‌آمیز و اغواکننده به اشتراک گذاشته شود که حاوی یک بدافزار باشند و با باز کردن آنها امکان افشای اطلاعات شما وجود دارد. همچنین نرم‌افزارهایی وجود دارند که قابلیت دسترسی به نرم‌افزار و سخت‌افزار گوشی مثل صندوق پیامک، دفترچه تلفن، دوربین و امکان ذخیره صدا را به هکر می‌دهند.

همچنین بررسی گزارش‌های رسیده به پلیس فتا در زمینه برداشت غیرمجاز از حساب، نشان دهنده آن است که افراد بدون لحاظ کردن نکات ایمنی، اقدام به نصب و استفاده از برنامه موبایل بانک جعلی کرده بودند. اشتباهی که مالباختگان در این مورد انجام داده بودند این بود که برای نصب برنامه موبایل بانک به نتایج جستجوی گوگل اعتماد کرده و برنامه را از سایت‌های معرفی شده توسط گوگل استفاده کرده بودند.

به همین دلیل بانک‌های کشور برنامه‌های بانکی خود را در وب‌سایت رسمی خود قرار داده‌اند که شهروندان در صورت نیاز به موبایل بانک مورد نظر خود می‌توانند آن را از سایت بانک مربوطه دریافت و نصب کنند. بنابراین به کاربران توصیه می‌شود برنامه‌های مورد نیاز خود را از لینک‌های معرفی‌شده در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی نصب نکنند و برنامه‌های خود را فقط از فروشگاه‌های نرم‌افزاری معتبر و اپلیکیشن‌های کاربردی مثل موبایل بانک را هم از سایت بانک مورد نظر دانلود و نصب کنند.

البته نصب برنامه‌های نامعتبر و نرم‌افزارهای مخرب از فروشگاه‌هایی مانند گوگل‌پلی هم امکان‌پذیر است. همان‌طور که پیش از این، جعل نرم‌افزارهای امنیتی در ‌گوگل‌پلی توسط نویسندگان بدافزار، منجر شده بود کاربران اطلاعات خود را به این برنامه‌های مخرب بدهند. هرچند گوگل برنامه‌های مخرب را به محض اینکه کارشناسان امنیتی در این زمینه هشدار دادند، حذف کرد. با این حال، لازم است کاربران دستگاه‌های تلفن همراه را با آخرین نرم‌افزار حفظ کنند، مراقب اجازه دسترسی بیش از حد برنامه‌ها باشند و نرم‌افزار امنیتی را روی دستگاه  خود نصب کنند.

همچنین برای حفظ امنیت در موبایل بانک‌ها توصیه می‌شود برای حساب‌های کاربری مختلف از رمز یکسان ‌و مشابه استفاده نکرده و برای بالا بردن سطح امنیت رمزهای خود، از برنامه‌های مدیریت رمز قوی و معتبر استفاده کنید. احراز هویت دومرحله‌ای نیز یکی از راهکارهای جدیدی است که سرویس‌ها و شبکه‌های اجتماعی مختلف به پلتفرم خود افزوده‌اند تا کاربران بتوانند امنیت سایبری حساب کاربری و اطلاعات خصوصی خود را ارتقا دهند.

کد خبرنگار: 983125

انتهای پیام/


۱۳۹۹/۰۹/۱۳ احترام به جای ترحّم

 

دوازدهم آذرماه، مطابق با سوم دسامبر، روز جهانی معلولان است. این نامگذاری از سوی مجمع عمومی سازمان ملل متحد اعلام شده تا همه ما به وظایف خود در قبال افراد دارای معلولیت آگاه شویم.‏

منشور سازمان ملل روز معلولان را برخاسته از نیازهای افرادی می‌داند که به رغم محدودیت‌های حسی و حرکتی باید مانند دیگران از امکانات رفاهی و اجتماعی برخوردار شوند. طبق این منشور معلولان نیز صرف‌نظر ازعلت، کیفیت، و حدت نقص و ناتوانی‌شان، دارای همان حقوق اساسی هستند که سایر شهروندان از آنها برخوردارند. حق برخورداری از یک زندگی دلپذیر و حتی‌المقدور عادی، در راس این حقوق قراردارد. حق بهره‌مندی از خدمات آموزش و پرورش، بهداشت، مسکن، اشتغال، امکانات تفریحی، حقوق مدنی، سیاسی و حفظ حیثیت انسانی معلولان، حق ذاتی آن‌هاست‎.‎

*فرد دارای معلولیت کیست؟

کم توان یا فرد دارای معلولیت به کسی گفته می‌شود که به علت نقص جسمی یا ذهنی (چه ?مادرزاد وچه غیر آن) اختلال مستمر و قابل توجهی در سلامت و کارآمدی عمومی وی ایجاد شده و تا حدی یا به کلی از تأمین ضرورت‌های زندگی عادی فردی یا اجتماعی ناتوان است‎.‎

معلولیت‌ها بر حسب امکانات بازتوانی و ترمیمی و نتایج اجتماعی در چهار گروه عمده طبقه‌بندی می‌شوند و هر کدام از این گروه‌ها شامل معلولیت‌های متعدد و متنوع هستند:

‏۱ـ معلولیت‌های حواسی که شامل معلولیت‌های بینایی و شنوایی هستند.‏

‏۲ـ معلولیت‌های احشایی که شامل معلولیت‌های قلبی عروقی تنفسی کلیوی و… هستند.‏‎ ‎

‏۳ـ معلولیت‌های حرکتی که شامل انواع معلولیت‌های دستگاه حرکتی و اعصاب است.‏

‏۴ـ معلولیت‌های روانی

*مشکلات معلولان ‏

معلولان در همه جا دچار مشکلات متنوعی هستند، اما در کشورهایی که زیرساخت‌های لازم برای حضور آنها فراهم نشده، این مشکلات دو چندان می‌شود.‏ در شهرهای بزرگ ایران، بارها تلاش شد تا مناسب سازی‌های لازم صورت گیرد، تلاش‌هایی که چندان مثمرثمر نبود که شاید گسستگی و انقطاع برنامه‌ها، یکی از دلایل آن باشد.

مشکلات درون و برون‌شهری: یکی از عمده‌ترین مشکلات معلولان مشکل حمل‌ونقل و جابه‌جایی درون و برون‌شهری است. به‌طور مثال نبود امکانات مناسب بهداشتی بین جاده‌ای برای آنها، نبود امکانات در مراکز خرید و مواردی از این دست. اما مهم‌ترین موضوع این بخش که می‌توان به آن پرداخت، نبود امکانات حمل‌ونقل درون‌شهری برای آنها است. نبود صندلی‌های مناسب در مترو و بی آر تی، وجود پیاده‌روهایی با عرض کم و استفاده از مصالح نامناسب برای ساخت آن‌ها از جمله مواردی است که حضور معلولان در خیابان‌های شهر را با مشکل مواجه می‌کند.‏

مشکلات کار: در ایران قانونی مبتنی بر قانون ۳ درصد وجود دارد که بیان می‌کند در دستگاه‌های دولتی سه درصد افراد استخدامی باید از معلولین باشند اما این قانون هیچ وقت اجرا نشده است.‏

برخورد افراد جامعه: به دلیل عدم فرهنگ‌سازی برخی از معلولان سعی می‌کنند کمتر در جامعه حضور پیدا کنند. رفتارهای نادرست با افراد دارای معلولیت عموماً از مشکلاتی است که هر فرد معلول به آن اشاره دارد.‏

زندگی شخصی: برخی معلولین در زندگی شخصی خود را افرادی سرشکسته و ناتوان می‌دانند که توان مقابله با دیگر افراد جامعه را ندارند، اما این نگرش در آنها باید دچار تغییراتی شود که این تغییرات با کمک افراد خانواده و دوستان و اطرافیان آن‌ها صورت خواهد گرفت. به استعدادهایی که معلولین دارند باید توجه شود و با استفاده از آن‌ها بتوانند زندگی را از نو آغاز کرده و احساس کمبود یا مزاحمت برای دیگر افراد نداشته باشند‎.‎

مشکلات مالی: مشکلات اقتصادی معلولین ناشی از نبود شغل مناسب و گاه هزینه‌های سنگین بازتوانی است

مشکلات تحصیلی: مشکلات تحصیلی معلولین شامل عدم امکانات در مدارس و دانشگاه‌ها و نگاه مردم جامعه و عدم فرهنگ‌سازی است

مشکلات ورزشی و رفاهی: همان مشکل نبود امکانات مناسب برای حمل‌ونقل و هزینه‌های بالای ورزش برای معلولین مانع انجام ورزش برای اکثر معلولین شده است.

*آموزش و فرهنگ

معلولان باید فرصت یابند تا استعدادهای خلاّق هنری و فکری خود را رشد داده و آن را نه تنها برای منافع خود، بلکه برای غنی‌سازی جامعه به کار گیرند. به این منظور، باید دسترسی آنان برای مشارکت در فعالیت‌های فرهنگی تضمین شود. از شمار این اقدامات، می‌توان تهیه وسایل کمک ارتباطی برای ناشنوایان، منابع و مطالب علمی به خط بریل یا نوارهای صوتی برای اشخاصی که دچار اختلالات بینایی در سطح مختلف هستند، و خواندنی‌هایی که از لحاظ کمی و کیفی باتوان و استعداد افراد کم توان ذهنی مناسب باشد را نام برد‎.‎

*مشارکت اجتماعی معلولین

افراد معلول باید در تصمیم‌گیری‌ها به ویژه درخصوص سازمان‌هایی که اعضای آن از معلولان تشکیل شده، یا معلولان در آن عضویت دارند و برای معلولان خدمت‌رسانی می‌کنند، مشارکت جدی و تأثیرگذار داشته باشند. کمک به تشکیل گروه‌های خودیار به منظور حمایت و توسعه جامعه خاص معلولان، از مهم‌ترین اقدامات برای مشارکت این گروه می‌باشد‎.‎

تشکیل جوامع خاص معلولان نیز می‌تواند پاسخگوی نیازهای آنان باشد. از سوی دیگر، وجود چنین تشکیلاتی، موجب می‌شود تا افراد ضمن برخورداری از رابطه اجتماعی، استقلال اقتصادی، احترام اجتماعی، دسترسی به خدمات تخصصی، و نیز زندگی زناشویی و تشکیل خانواده، بتوانند دیدگاه‌ها و ایده‌هایشان را مطرح، و در مورد مسایل مربوط به زندگی خود، تصمیم گیری کنند.‏

*یاری به معلولان

کمک و یاری رساندن به هم نوع، فضیلتی است بزرگ و در اسلام سفارش زیادی به آن شده است. البته این کمک باید به حال کمک گیرنده مفید باشد و موجب ناراحتی او نشود. کسانی که با انگیزه خودنمایی، ارضای حس خود بزرگ‌بینی و فخرفروشی به دیگران کمک می‌کنند، راه خطا می‌روند. در این میان، کمک به افراد معلول، برداشتن همه موانع و مشکلات نیست، بلکه کمک به انجام کاری است که این افراد از عهده آن برنمی آیند. فراهم ساختن امکانات شرکت واقعی معلولان جسمی در زندگی اجتماعی، در آن‌ها دلگرمی، اعتماد به نفس و نشاط می‌آفریند.

*چگونه با افراد معلول معاشرت کنیم؟

بارها برایمان پیش آمده به دلیل آنکه نحوه تعامل با افراد دارای معلولیت را نمی‌دانستیم، خود را از دوستی صمیمی و همنشینی با آنها محروم کرده و از خود پرسیدیم چگونه با آن‌ها معاشرت کنیم؟

افراد دارای معلولیت مانند دیگران، جزیی از جامعه هستند و وظیفه شهروندی در قبال آنها حکم می‌کند که نحوه ارتباط با این افراد را بدانیم تا اگر زمانی در کوچه یا خیابان و یا یک مهمانی با چنین فردی روبه‌رو شدیم و نیاز به ارتباط با او داشتیم، این ارتباط در کمال شایستگی برقرار شود.

پیش از هر سخنی باید بدانیم که در تعامل با فرد دارای معلولیت، انسانیت او مقدم بر معلولیت وی خواهد بود بنابراین در تمام مواقعی که با فرد معلول، ارتباط برقرار کرده و با او معاشرت می‌کنید، معلولیت او را در حاشیه شخصیت و توانایی‌هایش قرار دهید. اگر لازم می‌دانید که در مصاحبت با او نام معلولیتش را بدانید، می‌توانید از خود فرد بپرسید که ترجیح می‌دهد از چه اصطلاحی استفاده کنید.

دست دادن شیوه مناسبی برای سلام و احوالپرسی با همگان نیست. اگر تردید دارید از خود شخص بپرسید که آیا مایل به دست دادن با شما است یا نه؛ برخی معلولیت‌ها شامل محدودیت حرکتی دست‌ها می‌شود بنابراین اگر می‌خواهید دست بدهید، شما دست خود را به محبت به سمت فرد معلول دراز کنید.

*تعامل با افراد دارای لکنت زبان و ضعف شنوایی

قرار نیست نوع حرف زدن شما با فرد معلول و سایرین تفاوت چندانی داشته باشد بنابراین با رعایت احترام متقابل که لازمه هر ارتباطی است، ترسی از سؤال پرسیدن نداشته باشید و هرجای صحبت که احساس کردید نیاز است، به‌ویژه در برابر افراد دارای ضعف شنوایی، درباره نوع لحن، بلندی و سرعت کلام خود بپرسید و از فرد مقابل بخواهید به هر شکل که او راحت‌تر است از شما بخواهد صحبت کنید.

در مقابل زمانی که او برای شما صحبت می‌کند، هرکجا که سخن نامفهوم بود، از او سؤال بپرسید و به فرد دارای معلولیت برای تکمیل یا توضیح سخنانش فرصت بدهید. این نوع رفتار به ویژه در تعامل با افرادی که دارای لکنت زبان هستند بسیار کلیدی خواهد بود. چنین افرادی تا زمانی که چشم و گوش‌هایتان تامل کافی برای صحبت با آن‌ها را نداشته باشند، نزد شما احساس راحتی نخواهند کرد.

در ارتباط و گفتگو با کسی که ناتوانی گفتاری و لکنت زبان دارد، بیشتر او را تشویق کنید به جای این که با عجله کلامش را تصحیح کنید. اگر مشکلی در فهمیدن حرف‌های آن شخص دارید تظاهر نکنید که منظورش را فهمیده‌اید در نهایت اگر نیاز شد، از طرف مقابل بخواهید چیزی را که سعی دارد بیان کند بنویسد.

ممکن است در تعامل با افرادی که دارای اختلالات ارتباطی هستند نیاز داشته باشید از جملات ساده‌تر استفاده کنید اما این قاعده برای تمام افراد دارای معلولیت صدق نمی‌کند زیرا بسیاری از افراد معلول احترام و آداب معمول را در کلام و رفتارتان درک خواهند کرد بنابراین سخن شما به گونه‌ای نباشد که آن‌ها تحقیر شوند.

برای صحبت با افراد کم شنوا یا ناشنوا به این نکته توجه کنید که سمعک ممکن است دریافت صدا را راحت‌تر کند اما به وضوح و روشنی صدا کمکی نمی‌کند. برای آگاه کردن چنین فردی می‌توانید به آرامی با زدن روی شانه او، دست تکان دادن برایش یا یک حرکت مناسب دیگر توجه او را جلب کنید.

محدودیت دیگران در ارتباط با افراد ناشنوا باعث شده خیلی از آنها لبخوانی هم بلد باشند بنابراین موقع حرف زدن موانعی چون دستها یا غذا را از مقابل لبهایتان دور کنید.

فردی که در مقابل شماست نیاز به ترحم ندارد بنابراین سعی نکنید با او مانند فردی که نیاز به کمک دارد رفتار کنید؛ اگر خواستید در هر زمینه‌ای به او کمک کنید، ابتدا با عبارتی مانند «دوست داری بهت کمک کنم؟» اجازه بگیرید و حتی بهتر است که خود فرد نحوه کمک کردن را به شما بگوید، اگر هم به کمک شما نیاز ندارد به خواست وی احترام بگذارید.

*با نابینایان شفاف صحبت کنید

تعامل با افراد نابینا لذتبخش خواهد بود، آنها اغلب دست در میان ساعد شما می‌اندازند و تا هرکجا که صحبتتان ادامه پیدا کند، همراهتان می‌شوند در این میان مراقب باشید هنگام جهت‌یابی، روشن و بدون ابهام صحبت کرده و از به کار بردن عبارات مبهمی مثل «از این طرف» خودداری کنید.

وقتی وارد اتاقی که یک نابینا حضور دارد می‌شوید یا از آن اتاق خارج می‌شوید به وی اطلاع دهید و او را از اینکه کجا هستید آگاه کنید.

*او را مخاطب اصلی خود بدانید

هنگام صحبت با فرد دارای معلولیت، با خود او صحبت کنید نه با همراه، مربی، پرستار یا والدینش زیرا هیچکدام از ما دوست نداریم که هنگام صحبت، فرد مقابلمان به کسی دیگر نگاه کرده و سئوالاتش را از او بپرسد. با افراد ناشنوا نیز مستقیما صحبت کنید و اگر طرف صحبت شما فردی اتیستیک بود که هنگام صحبت به چشم‌هایتان نگاه نمی‌کرد باز هم رو به وی باشید و مخاطب کلامتان را خود او قرار دهید.

قرار نیست کنجکاوی بیجا فرد معلول را از گفتگو با شما آزرده خاطر کند بنابراین پرسیدن از معلولیت فرد را تنها در زمانی بر خود جایز بدانید که پاسخ فرد معلول بتواند تسهیل کننده ارتباط میانتان باشد، به‌طور مثال اگر احساس می‌کنید پیاده‌روی برای دوست معلولتان که ضعف حرکتی دارد خسته کننده خواهد بود، از او بپرسید آیا این موضوع او را آزار می‌دهد یا خیر؟ بدین شکل نتیجه‌ای مشترک برای تعامل و مصاحبت و حتی تفریح و سرگرمی با یکدیگر پیدا خواهید کرد.

رضایت از صحبت درباره معلولیت، بستگی به فرد معلول دارد، برخی دوست دارند در این رابطه صحبت کنند که در ادامه معاشرت شاید فرصتی برای گفتگو راجع به این موضوع پیش‌اید اما بهتر است اصراری از سوی شما برای بعضی دیگر که تمایلی به صحبت راجع به معلولیت خود ندارند، وجود نداشته باشد.

عصا، صندلی چرخدار یا هر وسیله کمکی دیگر را مانند بخشی از بدن طرف مقابل در نظر بگیرید؛ هرگز به صندلی چرخدار کسی تکیه نکنید و آن را با نیت کمک کردن هل ندهید مگر اینکه خود فرد از شما تقاضا کرده باشد.

*توهین و تحقیر ممنوع

در پایان فراموش نکنیم که معلولیت اگرچه محدودیت‌هایی را برای فرد به ارمغان می‌آورد اما نباید هویت او را به معلولیتش خلاصه کنیم، هرکدام خصوصیات شخصیتی خاص و ویژه‌ای داریم که ما را از سایرین متمایز می‌کند.

از آن مهمتر هیچگاه به خود اجازه ندهیم از معلولیت به عنوان توهین استفاده کرده یا آن را با حقارت نام ببریم؛ الفاظی مانند افلیج، علیل، عقب مانده، اوتیسمی، کور، کر، ویلچری، زمین‌گیر، کوتوله و دیگر کلمات مشابه را به عنوان توهین و تحقیر بکار نبریم.

بدانیم که ارتباط شایسته با افراد دارای معلولیت می‌تواند باعث افزایش عزت نفس و کاهش کمرویی در آن‌ها شود، امری که سبب می‌شود دیگر هیچ فرد معلولی به خاطر توهین و تحقیر سایرین از تحصیل، تفریح و اشتغال محروم نماند.‏

*احترام به جای ترحم

آنچه در ارتباطات اجتماعی با افراد دارای معلولیت باید در نظر گرفت، این نکته است که ارتباط با آنها، باید همراه احترام باشد و از ترحم به آنها دوری گزید. تفاوت این دو نوع رفتار در این است که در اولی، طرفِ موردِ احترام، انسانی بزرگ به شمار می‌آید؛ اما در گزینه ترحم، مخاطب انسانی خوار شمرده می‌شود که باید همواره دست او را گرفت و به شخصیت و روحیات وی، اندک توجهی نمی‌شود. به یاد داشته باشیم آنچه توانایی را می‌سازد، اراده است و اراده اگر بخواهد جاری شود، هیچ بهانه‌ای را نمی‌شناسد.

کد خبرنگار: 983127

انتهای پیام/


۱۳۹۹/۰۹/۱۲ بیماران مبتلا به ایدز قربانی پاندمی کرونا نشوند

 

جامعه بهداشتی با شیوع کووید ۱۹ روی این پاندمی متمرکز شده‌اند و همین امر باعث افزایش نگرانی در مورد بیماران مبتلا به ویروس‌های مرگبار دیگر از جمله اچ آی وی شده است.

سازمان جهانی بهداشت خواستار "اتحاد جهانی" برای تداوم خدمات ضروری به بیماران مبتلا به HIV در دوران شیوع کووید ۱۹ و دوران پساکرونا شده است.

محافظت از این افراد به دلیل نقص سیستم ایمنی، در دوران پاندمی کووید ۱۹ ضروری است. مطالعات نشان می‌دهد این بیماران در برابر ویروس جدید کرونا آسیب‌پذیرترند و از طرفی درمان‌های ضدویروسی نباید به دلیل مشکلات بهداشتی و درمانی ناشی از کرونا مختل شود.

متخصصان سازمان جهانی بهداشت در اوایل سال جاری در مورد اختلال ایجادشده در درمان بیماران مبتلا به ویروس اچ آی وی به دلیل پاندمی کرونا هشدار داده اند اما در حال حاضر به دلیل تلاش بی‌وقفه کادر درمانی در سراسر جهان تعداد کشورهایی که در خدمت‌رسانی به بیماران مبتلا به اچ ای وی ضعیف عمل کردند، ۷۵ درصد کاهش یافته و دلیل عمده آن تبعیت از دستورالعمل‌های سازمان جهانی بهداشت بوده است.

در ادامه این گزارش آمده است که بسیاری از کشورها در زمینه دارورسانی و ارائه خدمات، سازوکارهای نوآورانه و موثری داشته‌اند که در کنترل و مراقبت از بیماران مبتلا به اچ آی وی نقش بسزایی داشته است.

افزایش آگاهی عمومی در مورد روش‌های پیشگیری،‌ پیشرفت روش‌های تشخیصی و درمانی این بیماری سبب شده است عفونت اچ آی وی به یک بیماری مزمن قابل کنترل تبدیل شود و افراد مبتلا را قادر سازد زندگی طولانی و سالمی داشته باشند.

-اچ آی وی و ایدز یکی از بزرگترین معضلات حوزه سلامت عمومی؛ به ویژه در کشورهای کم درآمد است و با افزایش آگاهی افراد در زمینه پیشگیری، تشخیص، درمان و مراقبت‌های لازم در مقابل انواع عفونت، بیماری ایدز به یک شرایط کنترل‌شده تبدیل شده و برای بیمار امکان زندگی طولانی و سالم را فراهم می‌کند.

-در نتیجه تلاش‌های بین‌المللی برای مقابله با اچ آی وی، پوشش خدماتی به طور پیوسته رو به افزایش است.

- پوشش درمان‌های ضد ویروسی برای زنان باردار و شیرده مبتلا به HIV  در حدود ۸۵ درصد گزارش شده است.

-در اواخر سال ۲۰۱۹ میلادی بر اساس آمار حدود ۸۱ درصد از افراد مبتلا از شرایط خود آگاه بودند. از این میان ۶۷ درصد تحت درمان ضد ویروسی دریافت کردند.

-تا ژوئن سال ۲۰۲۰ میلادی، ۲۵.۴ درصد به داروهای ضدویروسی دسترسی داشتند که نسبت به سال گذشته ۲.۴ درصد رشد داشته است.

-بین سال‌های ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۹ میلادی، میزان ابتلا ۳۹ درصد و مرگ و میر مرتبط با اچ آی وی ۵۱ درصد کاهش یافت و زندگی ۱۵.۳ میلیون نفر به دلیل درمان‌های ضد ویروسی نجات یافت.

*علائم و نشانه‌های بیماری

علائم ویروس اچ آی وی بسته به مرحله عفونت متفاوت است. معمولا برخی از بیماران در ماه‌های اولیه آلودگی از شرایط خود آگاهی ندارند. ممکن است در چند هفته اول ابتلا به عفونت، علائمی شبیه به آنفلوآنزا از جمله تب، ‌سردرد، ‌بثورات پوستی یا گلودرد دیده شود.

عفونت به تدریج سیستم ایمنی را تضعیف می‌کند و علائم دیگری مانند تورم غدد لنفاوی، کاهش وزن، تب، اسهال و سرفه دیده می‌شود. بیماری ایدز در صورت عدم درمان می‌تواند به شرایط پیچیده‌ای مانند سل، مننژیت، عفونت‌های باکتریایی شدید و سرطان هایی مانند لنفوم و سارکوم را ایجاد کند.

*ایدز چیست

HIV نوعی ویروس نقص ایمنی است که سبب عفونت سلول‌های سیستم ایمنی و اختلال در عملکرد آنان می‌شود. با پیشرفت عفونت، سیستم ایمنی ضعیف تر می‌شود و در نهایت به سندرم نقص ایمنی پیشرفته (AIDS) منجر می‌شود. ۱۰ تا ۱۵ سال طول می‌کشد تا فرد آلوده به ویروس HIV به ایدز مبتلا شود. هیچ درمانی برای این بیماری کشنده وجود ندارد و داروهای ضد ویروسی فقط قادرند روند سرعت بیماری را کند کنند.

*مهمترین علل ابتلا به ایدز

رابطه جنسی محافظت نشده، انتقال خون آلوده، به اشتراک‌گذاشتن سرنگ آلوده، انتقال از مادر به جنین و زایمان و شیردهی، مهمترین علل انتقال بیماری هستند. 

امروزه پیشرفت‌های علمی چشمگیری در درمان ایدز حاصل شده و قوانینی برای محافظت از بیماران وضع شده است؛ همچنین بشر درک بهتری از این شرایط دارد؛ اما هنوز افراد اطلاعات درستی از نحوه محافظت خود و دیگران از این بیماری ندارند.

روز جهانی ایدز فرصت مناسبی برای افزایش آگاهی عمومی برای مقابله با این ویروس کشنده است.

کد خبرنگار: 983125

انتهای پیام/


۱۳۹۹/۰۹/۱۰ ۱۶ توصیه وزارت بهداشت برای مراقبت از سالمندان در روزهای کرونایی

 

افراد سالمند به دلیل این که اغلب بیماریهای همراه و نقص ایمنی دارند، ریسک عوارض و خطر مرگ و میر در آنها بالاتر و شدیدتر است، بنابراین خود مراقبتی در این گروه سنی از اهمیت بالایی برخوردار است.

به گزارش نای قلم بنا بر توصیه معاونت بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، رعایت ۱۶ نکته زیر می تواند در مراقبت از سلامت سالمندان و پیشگیری از ابتلای آنان به کرونا نقش مهمی داشته باشد.

- در صورتی که علائم سرماخوردگی مانند تب ، سرفه، گلودرد و با تنگی نفس داریم حتی المقدور از دید و بازدید با افراد مسن خودداری کنیم.

- اگر که علایم تنفسی داریم و با یک سالمند در منزل زندگی می کنیم باید از او بیشتر از دو متر فاصله بگیریم، از ماسک استفاده کرده و در صورت امکان اتاق او را جدا کنیم.

- ضروری است که سالمندان از ظرف و حوله شخصی خود استفاده کنند.

-  از برگزاری دورهمی‌ها تا عادی شدن شرایط، خودداری کرده و از دست دادن و روبوسی کردن و در آغوش گرفتن افراد مسن پرهیز کنیم.

- دست ها را هنگام ورود به منزل قبل از هر کاری بشوییم و این کار را قبل از غذا خوردن و بعد از رفتن به سرویس بهداشتی با  آب و صابون مایع به مدت ۲۰ ثانیه انجام دهیم.

- نسبت به ضدعفونی اشیا و سطوح توجه و دقت زیادی داشته باشیم.

- در هنگام سرفه و عطر دهان و بینی خود را بپوشانیم و دستمال استفاده شده را بلافاصله در سطل زباله دردار بیاندازیم. در صورتی که دستمال وجود نداشت از قسمت داخلی آرنج هنگام سرفه و عطسه استفاده کنیم.

- در صورت استفاده از توالت فرنگی، قبل از کشیدن سیفون، در آن را بگذاریم تا میکروب ها در هوا پخش نشوند.

- افراد سالمند از حضور در مکان های شلوغ و استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی پرهیز کنند.

- از کشیدن سیگار و قلیان توسط سالمندان و اطرافیان آنان اجتناب شود.

- افراد خانواده به ویژه سالمندان هنگام نماز از مهر، سجاده، چادر و تسبیح شخصی استفاده کنند.

- از رفتن به مسجد، تکایا و مراسم مذهبی تا عادی شدن شرایط اجتناب شود.

- در و پنجره اتاق ها هر چند ساعت یکبار، ۵ تا ۱۰ دقیقه باز گذاشته شود تا تهویه نسبی هوا انجام شود.

- از غذاها و نذری های خارج از منزل استفاده نکنیم و پخش نذری خود را تا عادی شدن شرایط به تعویق اندازیم.

- برای جلوگیری از تضعیف سیستم ایمنی بدن افراد سالمند، نسبت به تغذیه آنان توجه کافی را داشته باشیم.

کد خبرنگار: 983125

انتهای پیام/


۱۳۹۹/۰۹/۰۹ دستورالعمل سازمان جهانی بهداشت برای افزایش تحرک بدنی در دوران قرنطینه

 

شیوع کووید ۱۹ و قرنطینه باعث کاهش فعالیت بدنی در تمام گروه‌های سنی شده است. سازمان جهانی بهداشت دستورالعملی را برای فعال‌ماندن و سلامت افراد در این دوران منتشر کرد.

به گزارش نای قلم به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان جهانی بهداشت، شیوع کووید ۱۹ به این معنی است که فعالیت بدنی همه ما بسیار کمتر شده است. قرنطینه، دورکاری و بسته‌بودن باشگاه‌های ورزشی که لازمه مقابله با این بیماری همه‌گیر هستند؛ سبب شده است که زمان زیادی از روز کاملاً بی‌حرکت باشیم و حتی برای خرید مایحتاج از خانه بیرون نرویم و به سرویس‌های تحویل کالا سفارش خرید دهیم.

فواید ورزش و فعالیت بدنی در هر سنی در تحقیقات مختلف اثبات شده است. اکنون زمانی است که بیشتر از هر وقت دیگر نیازمند بدن و روحی سالم هستیم و کلید آن در دستان ورزش است. نباید به بهانه قرنطینه، بدن را به مدت طولانی در وضعیت سکون قرار دهیم. چند دقیقه حرکات کششی ساده و راه رفتن در منزل نقش مهمی در عملکرد عضلات و استخوان‌ها و بهبود گردش خون دارند.

فعالیت بدنی منظم فشار خون را کاهش می‌دهد، وزن را کنترل می‌کند، احتمال حمله قلبی و سکته مغزی، دیابت و سرطان را کاهش می‌دهد. تمام این شرایط می‌توانند حساسیت نسبت به کووید ۱۹ را کاهش دهند.

افزایش تعادل و انعطاف‌پذیری از جمله دیگر فواید ورزش است که در سالمندان به ویژه برای جلوگیری از زمین‌خوردن ضروری است. کاهش احتمال بروز افسردگی، بهبود خلق و خو و کاهش احتمال زوال شناختی نیز از دیگر فواید فعالیت بدنی منظم است.

توصیه می‌شود ساعاتی از روز را به انجام حرکات کششی اختصاص یابد. اگر این کار را با بقیه اعضای خانواده انجام دهید، انگیزه بیشتری خواهید داشت.

*میزان فعالیت بدنی لازم برای گروه‌های سنی مختلف

کودکان زیر یک سال

تمام کودکان زیر یک سال باید حداقل ۳۰ دقیقه در روز و در زمان بیداری در حالتی باشند که اصطلاحاً Tummy time نام دارد. در این حالت کودکان شیرخوار روی شکم قرار دارند و راستای گردن بالاتر از سطح سطح زمین است و دست و پای خود را تکان می‌دهند. این حرکت برای رشد عضلات گردن، تنه و جلوگیری از تغییر شکل جمجمه ضروری است. البته این حرکت باید با نظارت والدین باشد. همچنین والدین می‌توانند نوزاد را چندین بار در روز ماساژ و نرمش ملایم دهند.

کودکان زیر پنج سال

تمام کودکان زیر پنج سال باید حداقل ۱۸۰ دقیقه در روز فعالیت‌های بدنی مختلف با شدت‌های متفاوت داشته باشند. کودکان ۳ تا ۴ ساله باید ۶۰ دقیقه از این زمان را فعالیت‌هایی با شدت متوسط و شدید داشته باشند.

کودکان و نوجوانان ۵ تا ۱۷ ساله

همه کودکان و نوجوانان ۵ تا ۱۷ ساله باید حداقل ۶۰ دقیقه در روز فعالیت متوسط تا شدید داشته باشند. این فعالیت مهمترین عامل در تقویت عضلات و استخوان‌هاست.

بزرگسالان بالای ۱۸ سال

۱۵۰ دقیقه فعالیت بدنی متوسط در طول هفته یا حداقل ۷۵ دقیقه فعالیت بدنی با شدت زیاد در طول هفته برای بزرگسالان ضروری است. این زمان در بهترین حالت به ۳۰۰ دقیقه در هفته می‌رسد.

تمرکز فعالیت‌های فیزیکی روی تقویت عضلات، استخوان‌ها و سیستم تنفسی است و در افراد میان سال و سالمند علاوه بر این موارد در افزایش تعادل است.

در ادامه به چند راهکار عملی و ساده از متخصصان سازمان جهانی بهداشت در مورد چگونگی فعال‌ماندن و کاهش زندگی کم‌تحرکی اشاره شده است:

از برنامه‌های ورزشی آنلاین کمک بگیرید

با یک جستجوی ساده می‌توان برنامه‌های ورزشی رایگانی را از اینترنت دانلود کرده یا به صورت آنلاین انجام دهید. با این کار انگیزه شما برای انجام این حرکات افزایش می‌یابد.

به دنبال برنامه‌هایی باشید که توسط افراد حرفه‌ای آموزش داده می‌شوند؛ چرا که حرکات مختلف را برای افراد با محدودیت‌هایی مانند زانودرد یا کمردرد شرح می‌دهند و می‌تواند متناسب با موقعیت بدنی خود ورزش کنید.

مدام در خانه راه بروید

ربطی ندارد که فضای خانه چند متر باشد، سعی کنید مدام در فضای نشیمن راه بروید و کارهایی مثل صحبت کردن با تلفن را در حالی‌که راه می‌روید، انجام دهید.

حالت خوابیده و نشسته را به حداقل کاهش دهید

از تنبلی دست بردارید و به بهانه قرنطینه بدن را مدت طولانی در حال نشسته یا خوابیده قرار ندهید. با کودکان بازی کنید، به نظافت خانه مشغول شوید، باغبانی کنید و بی دلیل تحرک داشته باشید.

از مدیتیشن و نفس عمیق غافل نشوید

دوش آب ولرم بگیرید

سیگار نکشید

مصرف میوه و سبزی را افزایش دهید

به میزان کافی آب بنوشید

نمک و شکر نخورید

آرام و شکرگزار باشید

سازمان جهانی بهداشت هشدار داد این دستورالعمل برای افرادی است که فاقد هرگونه علائم و مشکل تنفسی هستند.

کد خبرنگار: 983126

انتهای پیام/


۱۳۹۹/۰۹/۰۹ اعتیاد به فضای مجازی؛ رایج‌ترین آسیب تکنولوژی

 

معصومه نیکنام/ اعتیاد سبک و سیاق مختلفی دارد از اعتیاد به مواد مخدر گرفته تا عادت‌های غلط در خلق و خوهای پیش و پا افتاده روزمره، در دنیای امروز و عصر تکنولوژی اعتیادهای نوینی پدیدار شده که به مراتب خطرناک‌تر و حتی مخرب‌تر از مواد مخدر عمل می‌کند.

در عصر کنونی اعتیاد به اینترنت، وب‌گردی یا گشت و گذار در فضای مجازی آن هم بی‌هدف به رویه رایجی تبدیل شده و روز به روز در حال افزایش است به همین دلیل گفته می‌شود که اعتیاد به فضای مجازی از رایج‌ترین آسیب‌های تکنولوژی امروز است.

اعتیاد به اینترنت انواع مختلفی دارد که می‌توان به اعتیاد به ارتباط محاوره‌ای، اعتیاد به جستجو در صفحات اینترنتی، اعتیاد به هک کردن، اعتیاد به سایت‌های غیراخلاقی، اعتیاد به وبلاگ و صفحات موجود در مرورگرها، اعتیاد به بازی‌های آن‌لاین و اعتیاد به سایت‌های شرط‌بندی و قمار اشاره کرد.

در واقع اعتیاد اینترنتی گونه‌ای از مشکلات روانی محسوب می‌شود که کاربر به عناصر اجتماعی و ارتباطی اینترنتی مانند شبکه‌های اجتماعی، اشتراک گذاری، ‌بازی‌های رایانه‌ای، وبلاگ‌نویسی، پورنوگرافی و خرید اینترنتی معتاد می‌شود و زمان زیادی را بدون هدف در اینترنت سپری می‌کند.

به گفته روانشناسان اضطراب، افسردگی، بی قراری و خیال‌بافی از علائم اعتیاد به فضای مجازی است. در این نوع اعتیاد کاربر تمایل به استفاده بی‌رویه از اینترنت داشته و در زمان‌هایی که دچار اضطراب، یاس و ناامیدی می‌‌شود، متمایل به استفاده از اینترنت می‌شود.

اعتیاد به فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی مساله کم‌اهمیتی نیست، زیرا کارایی ما را کاهش داده و موجب می‌شود به جای انجام کارهای مفید، وقت خود را هدر بدهیم و از بسیاری از دستاوردهایی که در حالت عادی می‌توانستیم به دست بیاوریم، محروم شویم به همین دلیل است که کارشناسان مسائل خانواده حتی کارشناسان فضای مجازی زنگ خطر اعتیاد اینترنتی یا فضای مجازی را در سال های اخیر به صدا درآورده و مسئولان متولی را نسبت به این مساله آگاه کرده اند.

همان طور که اعتیاد به مواد مخدر سن و سال نمی شناسد، باید گفت اعتیاد به اینترنت و گشت و گذار در فضای مجازی نیز سن و سال نمی شناسد و حتی بزرگترها به دلیل اعتیاد به فضای مجازی دچار آسیب شده و تا جایی پیش رفته اند که نهاد خانواده از هم پاشیده شده است.

استفاده از شبکه‌های اجتماعی به رغم نزدیکی فیزیکی و در زیر یک سقف بودن در داخل خانواده، گاه فاصله عاطفی و معنوی زیادی از یکدیگر را باعث شده و افراد خانواده کمترین مراودات و گفت‌وگوی همدلانه را با هم دارند.

این امر آسیب‌زا بوده و باعث تخریب در روابط خانوادگی، سست ‌شدن بنیاد خانواده‌ها، طلاق عاطفی زوجین و کمرنگ شدن صمیمیت میان اعضای خانواده شده است. بنابراین علاوه بر اعتیاد، خطر دیگری که خانواده ها را تهدید می کند، سردی روابط خانوادگی در پی فعالیت بدون حد و مرز در شبکه‌های اجتماعی است.

به گفته کارشناسان فضای مجازی، شبکه‌های اجتماعی بر رفتار برخی خانواده‌ها تاثیرات منفی فراوانی گذاشته و  سبب جدایی خانواده‌ها شده است، حتی در برخی موارد تبعات آن بسیار گسترده‌تر بوده به گونه‌ای که فعالیت در این شبکه‌ها باعث انحراف یکی از زوجین در زندگی شده و کانون یک خانواده را با خطر طلاق رو به رو کرده است.

با این پیشرفت‌ها، تهدیدهای مختلف و متنوع موجود در فضاهای مجازی مختلف در شبکه‌های اجتماعی که مشخصه اصلی آن‌ها تعامل و ارتباط با سایر کاربران است، نگرانی‌ها در مورد امنیت کودکان و نوجوانان را بسیار افزایش داده‌ به گونه ای که به سمت اعتیاد به این فضا پیش رفته اند به ویژه در این روزهای کرونایی که فرزندان بیشتر در شبکه های اجتماعی حضور دارند.

یکی از دلایل  اهمیت این موضوع، آسیب‌پذیری بیشتر کودکان در فهم حریم خصوصی و آگاهی از مسائل پیرامون آن است؛ برای مثال در ساده‌ترین شکل این آسیب‌پذیری، ممکن است سیاست‌های حریم خصوصی در شبکه‌های اجتماعی به زبانی غیر از زبان مادری به کودکان و نوجوانان نمایش داده شود که مسلما توسط  کودک به خوبی درک نمی‌شوند.

*مدیریت فضای مجازی در خانه و خانواده

گسترش فضای مجازی در حوزه روابط فرزندان و والدین تغییراتی ایجاد کرده است که از جمله آن می توان به کاهش نقش خانواده به عنوان مرجع، کاهش ارتباط والدین با فرزند، شکاف نسلی به دلیل رشد تکنولوژی، از بین رفتن حریم بین فرزندان و والدین و ایستادن در برابر یکی از والدین یا هر دو اشاره کرد.

یکی از مشغولیات و دغدغه های نسل امروز ما استفاده بیش از حد از اینترنت و شبکه های فضای مجازی است، این مشکل که بیشتر جوانان و میانسالان را درگیر کرده به تازگی در نوجوانان هم بیش از پیش رسوخ کرده و باعث به وجود آمدن مشکلات بیشتری شده است.

کارشناسان پلیس فتا معقتد هستند که خانواده ها بویژه والدین تاثیر بسزایی در کاهش آسیب های ناشی از فضای مجازی اعم از اعتیاد اینترنتی و پیشگیری از بروز سایر آسیب ها دارند به ویژه اینکه در روزهای کرونایی فرزندان آنها از طریق فضای مجازی تحصیل می کنند، براین اساس آنها باید سطح دانش و آگاهی خود را بالا ببرند و با آگاهی‌بخشی به کودکان و همراهی آنها در این محیط، از آسیب‌های این حوزه پیشگیری کنند.

کارشناسان مدیریت زمان استفاده کودکان از فضای مجازی را یکی از راه های پیشگیری از اعتیاد اینترنتی می دانند. فضای مجازی می‌تواند برای کودکان و نوجوانان هم فرصت و هم تهدید باشد و نظارت والدین بر این رفتار کودکان می‌تواند تهدیدهای آن را به فرصت تبدیل کند. استفاده دانش‌آموزان از فضای مجازی برای دریافت مطالب آموزشی و درسی از مزایا و فرصت‌های این فضا است، اما به دلیل کمبود نظارت‌ها، بی‌توجهی و سهل انگاری برخی از والدین، برخی مشکلات نیز در این روزها به وجود آمده است که این امر نیاز به برنامه‌ریزی و نظارت بیشتر از سوی خانواده‌ها دارد.

به دلیل ویژگی‌های خاص، پویا بودن فضای مجازی و عدم شناخت کافی والدین در استفاده و بروزرسانی دانش خود از ابعاد مختلف کاربردهای اینترنت، این فضا می‌تواند زنگ خطر را برای خانواده‌ها به صدا درآورد.

والدین برای ایمنی از مخاطرات موجود در فضای مجازی در قدم اول سعی کنند سطح معلومات خود از فضای مجازی را بالا برده و خطرات این فضا را بشناسند و متناسب با این خطرات آموزش‌های لازم را به فرزندان خود بدهند. همچنین حفظ حریم خصوصی خود و دیگران، عدم ارتباط با افراد بیگانه در فضای مجازی، عدم ارسال اطلاعات شخصی و هویتی برای افراد ناشناس، عدم بازکردن لینک‌های مشکوک، خودداری از اعتماد به افرادی که هنوز هویت آنها برای ما احراز نشده و پرهیز از دوست‌یابی اینترنتی، همگی از موضوعاتی هستند که والدین باید نسبت به آموزش آن به فرزندان اقدام کرده و هشدارهای لازم را در این خصوص به آن ها گوشزد کنند.

والدین باید محدودیت زمانی برای استفاده گوشی و تبلت به منظور فعالیت در فضای مجازی در نظر بگیرند و سعی کنند هنگام استفاده از دستگاه های هوشمند توسط کودکان و نوجوانان در کنار آنها حضور داشته باشند زیرا همراه و همگام بودن با فرزندان برای فعالیت در فضای مجازی و نظارت بر فعالیت آنها برای کاهش تهدیدات و آسیب های فضای مجازی و همچنین اعتیاد به فضای مچازی از وظایف والدین است.

*راه های پیشگیری از اعتیاد به فضای مجازی

پلیس فتا توصیه و راهکارهای برای پیشگیری از اعتیاد به فضای مجازی ارائه کرده اند که به برخی از آنها در ادامه اشاره می شود:

- مدت زمان استفاده از شبکه‌های اجتماعی را به صورت مداوم مدیریت کنید. ساده‌ترین راه برای اطمینان از اینکه شما زمان زیادی را صرف شبکه‌های اجتماعی نمی‌کنید این است که به زمانی که در شبکه‌های اجتماعی صرف می‌کنید نظارت کنید. برای مثال از یک کرونومتر استفاده کنید و حد مجازی را برای خود تنظیم کنید. وقتی زمان استفاده شما از فضای مجازی تمام شود، صرف نظر از اینکه چه میزان از کار شما باقی مانده و آگاهی از این موضوع که فردایی هم برای انجام کارها در شبکه‌های اجتماعی وجود دارد، می‌توان گامی مثبت برای رهایی از این اعتیاد برداشت.

- استفاده از شبکه‌های اجتماعی را به حداقل برسانید. نیازی به عضویت در ۱۵ شبکه مختلف نیست. در حقیقت، نیازی نیست عضو دو شبکه‌ای باشید که یک کارایی را دارند. این موضوع اگر رعایت شود خودش می‌تواند امیدی را به وجود آورد که زمان خود را برای انجام کارهای مهمتر به کار گیرید.

- زمان خود را اولویت بندی کنید. استفاده از این ابزارها تنها زمانی مفید است که کار شما را انجام دهند؛ اینکه وقت بگذارید و پروفایل خود را مدام تغییر دهید نه تنها زمان شما بلکه هارمونی و نظم زندگی شما را کم کم به خطر می‌اندازد. کارهای مهم خود را در شبکه های اجتمای اولویت بندی کنید و پس از انجام کارهای مهم خود، دیگر از این فضا استفاده بیهوده نکنید.

- زمان بیشتری را در دنیای حقیقی سپری کنید. چرا استفاده ما از این شبکه‌ها به گونه‌ای شده که وقتی واقعا باید کاری را در دنیای حقیقی انجام دهیم دست از سر این دنیای مجازی برنمی‌داریم؟ بهتر است همین حالا به جای گشت و گذار در این دنیای غیرحقیقی برای خانواده و دوستان خود در دنیای حقیقی وقت بگذاریم.

- مدت زمان بیشتری را با خانواده و نزدیکان خود بگذرانید. شما تنها کسی نیستید که با گذراندن وقت در دنیای اینترنتی گاهی دچار خستگی می‌شوید، بی شک خانواده شما هم از حضور مدائم شما در این دنیای مجازی رنج می‌برند؛ آنها گاهی نیاز دارند علاوه بر جسم شما روح و فکر شما هم معطوف به آن‌ها باشد. خانواده و دوستان، شما را نمی‌بینند، زیرا شما تمام حواستان صرف تمرکز بر روی این است که چگونه از زوایای مختلف خود عکس بگیرید و در شبکه‌های اجتماعی منتشر کنید. با خانواده خود وقت بیشتری بگذرانید و اجازه ندهید روابط فضای مجازی جایگزین روابط حقیقی شوند.

انتهای پیام/


۱۳۹۹/۰۹/۰۸ مصرف‌کنندگان موادمخدر بیشتر در معرض کرونا هستند

 

جانشین رئیس چهاردهمین کنگره بین‌المللی دانش اعتیاد، گفت: براساس تحقیقات علمی احتمال ابتلای مصرف‌کنندگان مواد مخدر به کرونا بیشتر از سایر افراد عادی است.

به گزارش نای قلم به نقل از ایسنا، علی فرهودیان، اظهار کرد: حدود یک سال گذشته ویروس کووید ۱۹ در جهان بروز یافت و ۱۰ ماه پیش در ایران موارد ابتلا به آن گزارش شد و در حال حاضر ایران یکی از کشورهایی است که در حال مقابله با این بیماری است و وارد تحقیقات گسترده‌ای در این زمینه شده است.

وی افزود: درباره موضوع اعتیاد و کرونا برای اولین بار مقاله‌ای توسط کشور ما تهیه شده که در انجمن جهانی طب اعتیاد نیز چاپ شده است.

همچنین تحقیقاتی بر اساس پیمایش‌های جهانی در فاز یک و دو انجام گرفته و بر اساس آن مشخص شده است که مصرف‌کنندگان مواد مخدر نسبت به سایر مبتلایان به ویروس کرونا، خدمات کمتری دریافت کرده‌اند.

جانشین رئیس چهاردهمین کنگره بین‌المللی دانش اعتیاد و نشست آسیایی انجمن جهانی طب اعتیاد با بیان اینکه موضوع کرونا و اعتیاد از جمله مباحث مورد طرح در این کنگره خواهد بود، گفت: ایران جزء کشورهای پیشگام در جهت مقابله با اعتیاد و کرونا است و برگزاری کنگره آسیایی طب اعتیاد در کشور ما می‌توانند نتایج موثری را به همراه داشته باشد.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا مصرف کنندگان مواد مخدر نسبت به سایر افراد جامعه کمتر مبتلا به کرونا می‌شوند، گفت: خیر به هیچ عنوان چنین نیست و شواهد جدی علمی حکایت از این دارد که حتی احتمال ابتلا به کرونا در مصرف کنندگان مواد مخدر بیشتر است چرا که نه تنها سیستم ایمنی این افراد ضعیف تر از سایر افراد عادی است بلکه رعایت پروتکل‌های بهداشتی توسط این افراد نیز کمتر مورد توجه قرار می‌گیرد. همچنین درصورت ابتلای مصرف‌کنندگان مواد مخدر به کرونا امکان بروز عوارض شدید ناشی از این بیماری در آنها بیشتر است.

علاقمندان جهت کسب اطلاع بیشتر به وبسایت کنگره به نشانی www.ascongress.ir مراجعه نمایند.

کد خبرنگار: 983125

انتهای پیام/


۱۳۹۹/۰۹/۰۷ توسعه يا عقب‌ماندگي برآيند سرچشمه‌هاي فکري مديريت کلان

 

کوروش الماسی/ دغدغه‌ها و چالش‌هاي انساني و اجتماعي در يک زمان و مکان خاص وجود دارند، بنابراين بديهي است باور داشته باشيم که راهکارهايي که به منظور حل و فصل انواع دغدغه‌هاي انساني، اجتماعي و سياسي توليد و اجرا مي‌شوند به ضرورت بايد برآمده از شرايط عيني زمان و مکان خاص باشند. مثلا غيرعقلاني و بنابراين غيرممکن و پرهزينه خواهد بود اگر براي حل و فصل چالش‌هاي ترافيکي امروز، آلودگي و ريزگردها، درمان کرونا، تورم افسار گسيخته، و... به قرون پيشين مراجعه و از انديشه‌ها، راهکارها و طرح‌هاي پيشينيان استفاده کنيم واقع‌گرايي مبناي توليد راهکارهاي کم‌هزينه عملي و... است. به عبارتي واقع‌گرايي به معني‌بودن داشتن ارتباط با زمان و مکان عيني است.

درست است که تاريخ ريشه و بستر جوامع امروزي است. به عبارتي جوامع امروز از نظر زماني و منطقي ادامه جوامع پيشين هستند، اما از بعد کاربردي تاريخ معطوف به لاشه و فسيل‌هاي انديشه‌ها، امور و وقايع گوناگون انساني و اجتماعي است. توسعه از نظر مفهومي معطوف به شرايطي است که در آن، امور پويا و روندي رو به جلو (به معني فاصله گرفتن، متفاوت و کاربردي‌تر شدن از گذشته‌ها) دارد.

راهکارهاي سياسي برآيند مستقيم شرايط عيني هر زمان و مکان مشخص مي‌باشد، بنابراين، کنکاش و مراجعه به انديشه‌ها، راهکارها و امور تاريخي به منظور تحقق انواع نيازهاي کنوني جامعه، منشاء انبوه و انواع چالش‌هاي ملي و اجتماعي است. بنابراين مي‌توان ادعا کرد که «توسعه يا عقب‌ماندگي برآيند سرچشمه‌هاي فکري مديريت کلان» مي‌باشد.

به عبارتي، توسعه معلول ارتباط مديريت کلان با شرايط عيني، ملموس و قابل ارزيابي، «موجود» است. در اين موجز تلاش مي‌شود رابطه علت و معلولي تاريخ به‌عنوان علت و توسعه‌نيافتگي به‌عنوان معلول به شکلي کلي و مختصر نشان داده شود. بدين‌معني که چگونه دخالت انديشه‌ها و امور تاريخي در مديريت کلان موجب عدم توسعه و عدم توسعه، بستر ناکارآمدي مي باشد. اينکه «قوانين» جاري انسان‌ها و جوامع امروزي مبتني بر انديشه‌ها، وقايع و شرايط تاريخي در قرون پيشين، تطبيق و تصويب شود، غيرکاربردي و بستر انبوهي از چالش‌هاي اجتماعي و ملي است. به اين دليل ساده که «رابطه‌اي علت و معلولي ميان قوانين و زمان» وجود دارد. بدين معني که «قوانين قرار است رفتار شهروندان(انسان‌ها) را در يک زمان و مکان مشخص به منظور تحقق انواع نيازها و اهداف ملموس و عيني، هدايت، کنترل و مديريت کند». بنابراين، امور و انديشه‌هاي تاريخي چگونه مي‌تواند به ما نشان دهد، که فراگيري زبان انگليسي براي شهروندان ايران کاربردي و سودمند است. يا اينکه امور، وقايع و انديشه‌هاي تاريخي چگونه مي‌تواند به ما نشان دهد که در هواي گرم 50 درجه، پوشش کامل يا پوشش نيمه کامل لازم است، آيا تاريخ مي‌تواند پديده کرونا را تبيين يا واکسني براي آن توليد کند؟ يا اذهان تاريخ انگار، چگونه مي‌توانند راهکارهايي کاربردي و قابل فهم براي حل و فصل چالش‌هاي جامعه کنوني مثل، آمار بالاي طلاق، روابط خارجه بسيار پرهزينه، آمار بالاي اعتياد، بيکاري زنان و مردان، ويراني اخلاق سياسي، تبديل پول ملي به دستمال کاغذي، افسردگي اجتماعي، تخريب آموزش و پرورش دولتي(ملي) توسط آموزشگاه‌هاي سوداگر، «فقر» و... به ما ارائه دهد. به تعبيري تاريخ معطوف به جهان، امور، وقايع، انديشه و رفتار انساني و اجتماعي است، که نه تنها وجود عيني بلکه حتي وجود بالقوه نيز ندارد.

پربيراه نخواهد بود اگر گفته شود که برزخ تاريخ انگاري بنيادي‌ترين ريشه ويراني اخلاق سياسي است. در صورتي که استدلال فوق عقلاني تلقي شود، آنگاه مي‌توان ادعا کرد که تاريخ انگاري و بي‌‌‌اخلاقي سياسي، اصلي‌ترين موانع توسعه ملي هستند. توسعه به تعبيري به معني جلو رفتن و فاصله گرفتن از انديشه‌ها و راهکارهاي منسوخ و غيرکاربردي است.

 مراجعه به تاريخ به اين معني که تلاش کنيم از انديشه‌ها، طرح‌ها، راهکارها و... تاريخي براي توسعه به معني جلو رفتن و تکامل، الگوبرداري کنيم يک تناقض آشکار است. تناقض بدين معني که انديشه‌ها، راهکارها و طرح‌هاي توسعه‌اي برآيند درک، تشخيص و تحليل شرايط زمان و مکان در دسترس، کنوني و موجود هستند. اينکه تلاش شود براي حل و فصل انبوه و انواع چالش‌هاي(معيشت شهروندان، روابط خارجه، اقتصادي، آموزش، برزخ اخلاق سياسي و...) کنوني از انديشه‌ها، راهکارها، راهبردهاي قرون پيشين که موجوديت عيني، زماني و مکاني ندارند، تنها حاکي از «فقر فکري يا پيگيري اهداف غيرملي» است.

قابل توجه برخي صاحب منصبان، کارگزاران و سياست ورزان که به دلايل غيرملي مخالف روابط خارجه بدون تنش و سودمند هستند، توسعه به معني حل و فصل انواع چالش اجتماعي و تحقق انواع نيازهاي اقتصادي، علمي، دفاعي و... بدون روابط خارجه عقلاني مبتني بر تحقق منافع ملي و نه جناحي، يک توهم يا آرزويي غيرواقع‌بينانه است.

توسعه به بياني برآيند مديريت کلان مبتني بر اذهان، انديشه‌ها، راهکارها و طرح‌هاي علمي و نه مبتني بر انديشه‌ها، راهکارها، توهمات و... تاريخي که وجود عيني ندارند، مي‌باشد.

 توسعه پيش نياز امنيت پايدار و کارآمدي مديريت کلان است.

انتهای پیام/


۱۳۹۹/۰۹/۰۶ در باران چگونه ماسک بزنیم؟

 

کارشناس مسوول بیماری های واگیر مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت درباره چگونگی استفاده از ماسک در روزهای بارانی توضیح داد.

به گزارش نای قلم و بنا بر اعلام صفحه اینستاگرامی وبدا، محمدنصر دادرس درباره نحوه استفاده از ماسک در روزهای بارانی، گفت: در حال حاضر با توجه به اینکه در بحران کرونا به سر می بریم و استفاده از ماسک به عنوان یک ابزار محافظتی در برابر این بیماری مهم است، موضوع نحوه استفاده از ماسک در روزهای مرطوب و بارانی پاییز و زمستان مطرح می شود. همانطور که می دانید ماسک ها انواع مختلفی دارند، اما ماسکی که به طور معمول استفاده می کنیم، ماسک سه لایه جراحی و ماسک یکبارمصرف است. در کنار آن ماسک های پارچه ای و..‌ هم وجود دارند.

وی افزود: موضوعی که باید به آن توجه کنیم، این است که ماسک های یکبار مصرف مدت زمان استفاده دارند.

دادرس ادامه داد: در صورتی که هوا و رطوبت هوا معتدل باشد، معمولا این ماسک ها بین چهار تا شش ساعت می توانند جلوی انتقال و انتشار بیماری را بگیرند، بعد از آن به دلیل نفس کشیدن یا رطوبت هوا، این ماسک ها مرطوب شده و عملا خاصیت پیشگیری از انتقال و انتشار بیماری را از دست می دهند. بنابراین مجبوریم که ماسک را تعویض کنیم.

به گفته وی، حال در شرایط پاییز که رطوبت هوا بیشتر بوده و بارندگی وجود دارد و ممکن است قطرات باران بر روی ماسک نیز ببارد، مدت زمان استاندارد استفاده از ماسک، کاهش می یابد. بر این است هر زمان که ماسک خیس شده و یا رطوبت پیدا کند، باید آن را تعویض کنیم.

دادرس گفت: البته کارکرد ماسک های پارچه ای در این مورد بهتر است. زیرا هر زمان خیس شود، میتوانید آن را تعویض کرده و اجازه دهید تا خشک شود و با حرارت، رطوبت آن از بین رود و مجددا از آن استفاده کنید.

وی تاکید کرد: باید توجه داشته باشید در صورتی که ماسک های یکبار مصرف، رطوبت گرفته یا خیس شوند، قطعا باید دور انداخته شوند و نمی توان آن را خشک کرده و مجددا استفاده کرد؛ چراکه کارایی خود را از دست می دهند.

کد خبرنگار: 983125

انتهای پیام/


۱۳۹۹/۰۹/۰۶ تمام ادارات ارومیه به مخازن تفکیک از مبدا تجهیز می‌شود

 

تفكیك زباله از مبدا از جمله طرح‌هایی مهم با وجود اقدامات و فرهنگ‌سازی های لازم و داشتن صرف اقتصادی، متاسفانه هنوز در جامعه ما محقق نشده است، مشاركت پایین مردم در همراهی این مهم به تاكید كارشناسان نیازمند بررسی علمی است.

به گزارش نای قلم، در شهر ارومیه روزانه ۵۰۰ تن زباله تولید می‌شود که ۳۰ درصد از این زباله‌های تولیدی خشک است.

صاحبنظران، مدیریت پسماند و دفن غیراصولی زباله را برای جلوگیری از تهدیدهای زیست محیطی ضروری می‌دانند و لازمه تحقق و اجرای تمام راهكارهای حل معضل پسماند، منوط به تفكیك زباله از مبداست.

به نظر می رسد، اختصاص سطل‌های زباله ویژه زباله‌های كاغذی، پلاستیك، شیشه، قوطی‌های فلزی، پس مانده مواد غذایی و مواد غیرقابل بازیافت برای واحدهای مسكونی و ادارات در ترغیب مردم به تفكیك زباله در مبدا موثر است.

زباله و مدیریت درست آن در تولید ارزش ‌افزوده نقش بسیاری دارد، به حدی كه در شرایط حاضر، صنعت بازیافت 15 درصد تولید ناخالص داخلی برخی كشورها را تشكیل می‌‌دهد و فرصت شغلی بسیاری هم ایجاد می‌كند.

كارشناسان معتقدند امروزه تفكیك پسماندهای خشك از ‌تر به یكی از اولویت‌های جوامع توسعه‌یافته تبدیل شده است به طوری كه چنانچه تفكیك زباله از مبدأ و بازگشت آن به چرخه مجدد تولید و انرژی به خوبی انجام شود علاوه بر حذف حجم قابل توجهی از زباله‌های تولیدی از چرخه طبیعت، این طلای كثیف به یك ظرفیت اقتصادی تبدیل می‌شود.

در این میان اگرچه در چند سال اخیر برنامه‌ریزان مدیریت شهری و محیط زیست در صدد كنترل زباله تولیدی و اثرات آن بر محیط زیست بودند اما یكی از مشكلات این بخش كه كمتر به آن پرداخته شده مربوط به فرهنگ‌‌سازی در میان مردم برای اجرای فراگیر تفكیك زباله از مبدأ است، این مساله موجب شد روند چرخه تولید زباله تا امحاء و بازگرداندن آن به چرخه تولید، به صورت ناقص اجرا ‌شود.

این مهم در ارومیه نیز یک امر مهم و اولویت دار سازمان مدیریت پسماند شهرداری محسوب می‌شود به طوری که سازمان مدیریت پسماند شهرداری ارومیه با هدف ساماندهی زباله‌های خشک به ویژه کاغذ در ادارات و سازمان‌های دولتی طرح تام (تفکیک از مبدا) را اجرایی می‌کند.

احد یوسفی در گفتگوی اختصاصی با اشاره به اجرای طرح تام اظهار می‌کند: این طرح در فاز نخست در فروردین ماه سال‌جاری در ساختمان شورای اسلامی، شهرداری ارومیه و تمام سازمان‌های تابع و نیز فرهنگسراهای ارومیه اجرایی شد.

وی تصریح می‌کند: اجرای طرح تام بدین صورت است که به سازمان‌ها و نهادهای مذکور، کارتن پلاست‌هایی با ظرفیت ۲۰ لیتر و ۶۰ لیتر جهت جمع‌آوری کاغذهای باطله اهدا شده و  نیز هر یک از کارتن پلاست‌ها دارای کدویژه جهت تسهیل در جمع‌آوری هستند که بعد از پرشدن کارتن‌ها با هماهنگی سازمان مربوطه با سازمان مدیریت پسماند جهت جمع‌آوری و انتقال آن اقدام می‌شود.

یرسفی می‌افزاید: در شهر ارومیه روزانه ۵۰۰ تن زباله تولید می‌شود که ۳۰ درصد از این زباله‌های تولیدی خشک است و از این میزان زباله خشک ۷۰ درصد آن زباله خشک قابل ارزش است که با تفکیک از مبدا می‌توان این میزان زباله را مدیریت کرد.

رئیس سازمان مدیریت پسماند شهرداری ارومیه می‌گوید: در بسیاری از کشورهای توسعه یافته و با بالاترین شاخص های کیفی زیست محیطی، بخش قابل توجهی از پسماند شهری بازیافت شده و به چرخه طبیعت و یا چرخه تولید صنعتی باز می‌گردد.

یوسفی اضافه می‌کند: تفکیک زباله خشک از تر به یکی از اولویت‌های جوامع توسعه یافته تبدیل شده است به طوری که کارشناسان براین باورند چنانچه تفکیک زباله از مبدأ و بازگشت آن به چرخه مجدد تولید و انرژی به خوبی انجام شود علاوه بر حذف حجم قابل توجهی از زباله های تولیدی از چرخه طبیعت، این طلای کثیف، به یک ظرفیت اقتصادی تبدیل می شود.

وی ادامه می‌دهد: لذا در تلاش هستیم با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته زباله تولیدی را کنترل و از اثرات زیست محیطی آن بکاهیم و اجرای طرح تفکیک از مبدا در تمام سازمان‌ها و ادارات دولتی ارومیه با این هدف صورت گرفته است و در فازهای بعدی تلاش خواهیم کرد که تمام مجموعه‌ها را تجهیز و ساماندهی کنیم.

یوسفی خاطرنشان می‌کند: یکی از مشکلات این بخش که کمتر به آن پرداخته شده مربوط به فرهنگ‌‌سازی در میان مردم برای اجرای فراگیر تفکیک زباله از مبدأ است، این مساله موجب شد روند چرخه تولید زباله تا امحاء و بازگرداندن آن به چرخه تولید، به صورت ناقص اجرا ‌شود.

وی تصریح می‌کند: در راستای فرهنگ‌سازی تفکیک از مبدا در منازل خودروهای ویژه با آهنگ گل پامچال، غرفه‌های ویژه تفکیک از مبدا در سه نقطه از شهر و همچنین استقرار مخازن تفکیک به صورت پایلوت در مجتمع‌های مسکونی از جمله اقداماتی است که از سوی سازمان صورت گرفته است و در تلاش هستیم با برنامه‌ریزی بهتر و دقیق‌تر به صورت مثمرثمرتر فعالیت کنیم.

یوسفی اظهار می‌دارد: به زودی اپلیکشن تفکیک از مبدا نیز در اختیار شهروندان قرار می‌گیرد که با استفاده از آن می‌توانند با اکیپ‌های ویژه سازمان تماس گرفته و زباله‌های خشک خود را در درب منازل تحویل داده و هدایای نقدی و غیرنقدی خود را دریافت کنند.

یوسفی تاکید می‌کند: بدون مشارکت همگانی هیچ امری به صورت کامل صورت نمی‌گیرد لذا از تمام شهروندان و مسئولان خواهشمندیم برای داشتن شهری عاری از زباله یاریگر سازمان مدیریت پسماند باشند.

کد خبرنگار: 983127

انتهای پیام/


۱۳۹۹/۰۹/۰۵ كرونا و خشونت عليه زنان در حاشيه و حاشيه‌نشيني

 

مترجم: محمدرضا نيك‌نژاد

25 نوامبر برابر 5 آذر، روز جهاني منع خشونت عليه زنان است. هر ساله نهادهاي جهاني و مردم‌نهاد تلاش مي‌كنند اين روز را بهانه‌اي براي آگاهي‌رساني درباره مبارزه با شكل‌هاي گوناگون خشونت عليه زنان و دختران قرار دهند. همچنين هر سال به‌ فراخور اين روز سازمان ملل با انتشار يادداشتي مفهومي به بررسي سويه‌هاي گوناگون خشونت عليه زنان، پيشرفت يا پسرفت تلاش‌هاي انجام‌شده يا در حال انجام، شرايط موجود و ... البته به موضوع يا تمِ (Theme) سال پيش‌رو مي‌پردازد. كليدواژه يادداشتِ امسال «كوويد 19» و پيامدهاي آن بر خشونت‌ عليه زنان و سخت‌تر شدن راه‌هاي اين مبارزه در دوران كروناست. در بخش‌هايي از اين يادداشت مي‌خوانيم.

«همه‌گيري كوويد 19 عامل‌هاي كليدي خطر را براي خشونت عليه زنان و دختران، از جمله كمبود مواد غذايي، بيكاري، نا‌امني اقتصادي، تعطيلي مدرسه‌ها، روند مهاجرت گسترده و خطر نا‌امني‌هاي داخلي را تشديد كرده است... چندين شكل خشونت، به ويژه خشونت خانگي، رواني، جنسي و اقتصادي و شرايط محدودِ زندگي، كه پيامد قرنطينه و جداسازي اجتماعي است، به طرز نگران‌كننده‌اي افزايش يافته است ... تعطيلي مدرسه‌ها خطر خشونت بر دختران، از جمله استثمار و آزارِ جنسي و ازدواج كودكان را افزايش مي‌دهد. محدود بودن جابه‌جايي فيزيكي و رفت‌وآمد عمومي، كاهش ظرفيتِ پشتيباني يا افزايش موارد نيازمند به حمايت‌هاي تخصصي در زمينه انواع گوناگون خشونت، توانايي زنان و دختران آسيب‌ديده براي دسترسي به پشتيباني‌هايي مانند كمك‌هاي پزشكي، برخورداري از عدالت، مراقبت‌هاي بهداشتي، مراقبت‌هاي رواني- اجتماعي را سد كرده است... با محدوديت‌ اين‌گونه خدمات ممكن است زنان و دختران آسيب‌ديده گمان كنند كه در محاصره مجرمان تنها هستند و اين سبب مي‌شود كه براي zدرخواست كمك احساس نا‌امني كنند و خطرهاي پيراموني را به مقام‌هاي رسمي گزارش ندهند. با توجه به شكافِ دسترسي جنسيتي به ابزارهاي نوين ارتباطي، زنان و دختران در بسياري از كشورها با تلفن‌هاي همراه، رايانه يا اينترنت براي آشنايي با آگاهي‌هاي مورد نياز براي رويارويي با خشونت عليه زنان و دختران و كوويد 19 دچار مشكل هستند. مجرمان ممكن است از محدوديت‌هاي برآمده از همه‌گيري كوويد 19 براي اعمال قدرت و كنترل خود بر آسيب‌ديدگان بهره بگيرند و از دسترسي آنان به خدمات و حمايت‌ شبكه‌هاي رسمي و غيررسمي بكاهند. اين شرايط تنها يك بحران بهداشت عمومي نيست، بلكه انسان را در برابر خطر وارونه كردن چندين دهه پيشرفت در مبارزه با فقر قرار داده و سبب افزايش سطح نابرابري در همه زمينه‌ها خواهد شد.»

موضوع يا تم 2020 روز جهاني منع خشونت عليه زنان «جهان را به رنگ نارنجي درآوريد: سرمايه‌گذاري كنيد، واكنش نشان دهيد، جلوگيري كنيد، گردآوري كنيد.» رنگ نارنجي نماد مبارزه با خشونت عليه زنان است. نويسندگان يادداشت سفارش مي‌كنند كه در دوران كرونا مبارزه با خشونت عليه زنان نيازمند سرمايه‌گذاري بيشتر است. با يك برنامه‌ريزي مشخص و راه‌اندازي كارزار گسترده و با به صفر رساندن تاب‌آوري در برابر خشونت عليه زنان براي جلوگيري از اين‌گونه خشونت جلوگيري كنيد. آسيب‌ديدگان را در مركز توجه قرار دهيد و در برابر رفتارهايي كه با آنها شده است واكنش نشان دهيد. داده‌هايي كه مي‌توانند در بهبود خدمات و برنامه‌ها در خشونت بر پايه جنسيت كارآمد باشند را گردآوري كنيد.

در بخش ديگري از يادداشت كه با سفارش‌هاي ضروري در راستاي پيش‌برد منع خشونت عليه زنان، كنشگران اين گستره را مخاطب قرار مي‌دهد، مي‌خوانيم: «جنبش زنان و رهبري آنها را در پيشگيري و پايان دادن به خشونت عليه زنان و دختران را بطور كلي پاس بداريد و تاييد كنيد. رويكردي بر پايه حقوق بشر در پيش بگيريد و توجه خود را به گروه‌هاي نابرخوردار زنان و دختران متمركز كنيد تا از خشونت نسبت به آنان جلوگيري كنيد. تلاش‌هاي‌تان با محوريت آسيب‌ديدگان باشد و تنها در صورت رضايت آگاهانه آنان و در شرايط توافق شده، داستان‌هاي‌شان را با رويكردي محترمانه و «بدون ضرر» روايت و بازگو كنيد. همه افراد درگير بايد اطمينان يابند كه حقوق آسيب‌ديدگان از هر نظر رعايت شود. همه افراد جامعه نقش مهمي در پايان دادن به خشونت عليه زنان و دختران دارند و همه بايد در بخش‌هاي مختلف همكاري كنيم تا چنين خشونتي از ميان برود. سكويي باشيم براي بلند كردن صداي كنشگران امروز و فردايي كه حقوق زنان در سراسر جهان را پيگيري مي‌كنند. آنتونيو گوترش، دبير كل سازمان ملل متحد، در يك درخواست عمومي براي جلوگيري از خشونت عليه زنان مي‌گويد: ما باهم مي‌توانيم و بايد از خشونت در هر جايي، از مناطق جنگي گرفته تا درون خانه‌هاي مردم جلوگيري كنيم. در روز 25 نوامبر در فضاهاي فيزيكي و مجازي از رنگ‌هاي نارنجي بهره بگيريد. زمينه گفت‌وگوي مجازي ميان كنشگران و سياست‌گذاران، بخش خصوصي و مردم را فراهم كنيد تا در مورد نياز به سياست‌هاي فراگير و برنامه‌ريزي در راستاي حمايت از آسيب‌ديدگان خشونت در دوران كوويد19 گفت‌وگو شود. داستان‌هايي از چگونگي پشتيباني سازمان‌تان از كنشگران و حاميانِ آسيب‌ديدگان بگوييد. گفت‌وگوهاي همگاني و آموزش عمومي در مورد آنچه افراد و سازمان‌ها مي‌توانند براي افزايش آگاهي درباره گسترش خشونت عليه زنان در دوران همه‌گيري كوويد 19 راه بيندازيد.

«همه‌گيري كوويد 19 عامل‌هاي كليدي خطر را براي خشونت عليه زنان و دختران، از جمله كمبود مواد غذايي، بيكاري، نا‌امني اقتصادي، تعطيلي مدرسه‌ها، روند مهاجرت گسترده و خطر نا‌امني‌هاي داخلي را تشديد كرده است... چندين شكل خشونت، به ويژه خشونت خانگي، رواني، جنسي و اقتصادي و شرايط محدودِ زندگي، كه پيامد قرنطينه و جداسازي اجتماعي است، به طرز نگران‌كننده‌اي افزايش يافته است.

کد خبرنگار: 983125

انتهای پیام/


۱۳۹۹/۰۹/۰۴ مهمانی و دورهمی‌های خانوادگی ممنوع

 

طبق بررسی ستاد ملی مقابله با کرونا دورهمی‌های خانوادگی و شب‌نشینی‌ها سهم ۵۳ درصدی در ابتلا به بیماری کرونا طی یک ماه اخیر داشته است بنابراین لازم است تا اطلاع‌ ثانوی از برپایی مهمانی و دورهمی جدا خودداری شود.

براساس اعلام رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی آذربایجان‌غربی در حال حاضر تعداد کل بستری‌های مربوط به بیماری‌های سندرم حاد تنفسی در آذربایجان غربی به هزار و ۴۱۸ نفر رسیده که از این تعداد ۶۸۰ نفر مشکوک و ۷۳۸ نفر مبتلا به کرونا هستند.

همچنین تعداد فوتی های ناشی از شیوع بیماری کرونا در استان به ۲ هزار و ۷۱۴ نفر رسیده است.

به گفته جواد آقازاده، در ۲۴ ساعت گذشته علاوه بر ثبت ۲۳ فوتی جدید، آزمایش ۱۷ نفر افراد فوت شده روزهای گذشته نیز مثبت اعلام شده است.

وی تعداد بستری‌شدگان در آی‌سی‌یو را نیز ۳۰۶ نفر اعلام کرده است که از این تعداد، ۷۷ نفر به دستگاه ونتیلاتور متصل هستند.

بنا به وضعیت مبتلایان، بستری‌ها و جان‌باختگان آذربایجان غربی همچنان در وضعیت قرمز قرار دارد.

از ابتدای شیوع کرونا در کشور محدودیت‌‌هایی برای کنترل این بیماری اعمال شد اما با ورود به فصل پاییز رفته رفته به آمار مبتلایان و فوتی‌های ناشی از کرونا افزوده شد.

همچنین برگزاری مهمانی و دورهمی خانوادگی از مشکلات اصلی مدیریت اپیدمی بیماری است که بنا به توصیه ستاد ملی مقابله با بیماری کرونا، ضرورت دارد از هر گونه مهمانی و دورهمی تا اطلاع ثانوی خودداری شود و رعایت پروتکل‌های بهداشتی، شستن دست‌ها، رعایت فاصله اجتماعی، استفاده از ماسک و پرهیز از حضور در تجمعات فراموش نشود.

بر اساس دستورالعمل مبارزه با بیماری کرونا نکات عمومی که باید در آموزش‌ها و ارائه خدمات مد نظر قرار گیرد به شرح زیر است:

- برای پیشگیری از انتقال ویروس کرونا، دست‌های خود را مرتب و درست حداقل ۲۰ ثانیه با آب و صابون بشویید یا با مواد ضدعفونی کننده الکلی ۷۰ درجه، دست‌ها را ضدعفونی کنید.

- ضدعفونی کردن دست‌ها پس از هر بار تماس با سطوح آلوده یا غیرمطمئن ضروری است.

- سطوح آشپزخانه و محل کار را مرتب تمیز و ضدعفونی کنید.

- دست ندهید و روبوسی نکنید.

- بیرون از منزل به صورت خود دست نزنید.

- هرگز به چشم، بینی و دهان خود دست نزنید.

- از دیگران ۲ متر فاصله بگیرید.

- در بیرون از منزل حتما از ماسک استفاده کنید.

- دستمال کاغذی استفاده شده را به سطل زباله درپوش دار بیندازید.

اگرچه علایم سرماخوردگی هم در کرونا دیده می‌شود ولی علایم اصلی کرونا سرفه، تب و تنگی نفس هستند. در صورت وجود تنگی نفس یا علایم شبه آنفلوآنزا همراه با سرفه و تب، با زدن ماسکی که صورت و بینی را می‌پوشاند به مراکز ۱۶ ساعته یا مراکز مشخص کرونا و در صورت عدم دسترسی به نزدیک‌ترین بیمارستان در شهر خود مراجعه کنید.

شماره تماس‌های ۴۰۳۰ و ۱۹۰، آماده پاسخگویی به سوالات شما درباره پیشگیری و درمان کرونا است. در صورت وجود هر گونه سوال، با تماس با این مراکز از اقدامات صحیح آگاه خواهید شد.

کد خبرنگار: 983127

انتهای پیام/


۱۳۹۹/۰۹/۰۱ آیا ماسک‌های جراحی چندبار مصرف هستند؟

 

مقامات بهداشتی می گویند: ماسک‌های جراحی گسترده‌ترین سلاح در برابر بیماری کووید-۱۹ هستند که باید پس از یک بار استفاده، دور انداخته شوند اما نگرانی‌های زیست محیطی موجب شده که برخی محققان این توصیه را مورد بحث قرار دهند.

به گزارش نای قلم به نقل از ایسنا، با تداوم روند شیوع کروناویروس استفاده از ماسک در بسیاری از اماکن همچون وسایل حمل و نقل عمومی، فروشگاه‌ها و محل کار اجباری شده است. هرچند با این واقعیت نیز روبرو هستیم که بسیاری از ماسک‌های جراحیِ یکبار مصرف در مجراهای آبی و اقیانوس‌ها رها می‌شوند.

ماسک های پارچه ای چندبار مصرف جایگزینی برای این منظور به حساب می آیند اما بسیاری از مردم استفاده از ماسک های جراحی یکبار مصرف را ترجیح می دهند زیرا سبک‌تر و ارزان‌تر هستند.

سازمان جهانی بهداشت (WHO) اعلام کرده است: ماسک‌های جراحی تنها یکبار مصرف هستند و باید ماسک خیلی زود تعویض و ترجیحا درون سطل زباله‌ای درب‌دار دور انداخته شود.

با این حال در موج نخست شیوع بیماری کووید-۱۹ و به دلیل کمبود ماسک‌های جراحی، سازمان جهانی بهداشت ضدعفونی ماسک های یکبار مصرف را به منظور استفاده مجدد تایید کرد.

همچنین سازمان غذا و داروی آمریکا توصیه کرده است در شرایط اضطراری می‌توان بخار هیدروژن پراکسید را برای ضدعفونی کردن ماسک های N۹۵ که توسط کادر درمان استفاده شده، به کار گرفت. قرار دادن در معرض دمای بالا یا اشعه ماورابنفش از دیگر روش های پاکسازی ماسک های یکبار مصرف است.

هرچند به گفته یک میکروب شناس فرانسوی به کارگیری این روش ها در خانه سخت است و مطلوب نیست.

همچنین برخی کارشناسان توصیه کرده‌اند که ماسک را داخل پاکت کاغذی قرار دهید به گونه ای که تاریخ آن مشخص باشد و ماسک را برای مدت هفت روز کنار بگذارید. آنان معتقدند ویروس‌های روی ماسک تقریبا پس از هفت روز از بین می‌روند.

به گزارش مدیکال اکسپرس، برخی از کارشناسان نیز توصیه می‌کنند ماسک های یکبار مصرف را می توان داخل فر و در دمای بین ۷۰ تا ۷۵ درجه سانتیگراد قرار داد به گونه ای که باعث سوختن پلاستیک نشود اما به اندازه کافی گرم باشد تا ویروس را از بین ببرد. به علاوه تاکید می‌شود که شستشوی ماسک داخل ماشین لباسشویی گزینه خوبی نیست.

کد خبرنگار: 983125

انتهای پیام/


۱۳۹۹/۰۸/۲۸ اعلام مشاغلی که می توانند فعال باشند

 

کلیات طرح جامع مدیریت هوشمند محدودیت‌ها متناسب با وضعیت و روند بیماری کووید ۱۹ در شهرهای کشور، از سوی کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا، اعلام شد.

به گزارش نای قلم، متن کامل این اطلاعیه به شرح ذیل است:

"در اجرای مصوبات ستاد ملی مدیریت کرونا و در پاسخ به پیگیری‌های مردمی و مطالبات افکار عمومی در راستای قطع زنجیره انتشار و انتقال ویروس منحوس کرونا، کلیات ناظر بر تبیین طرح جامع  مدیریت هوشمند محدودیت‌ها متناسب با وضعیت و روند بیماری کووید ۱۹ در شهرهای کشور، در این اطلاعیه به استحضار ملت شریف ایران و اصحاب ارجمند رسانه می‌رسد و جزئیات مرتبط با هر یک از موضوع های مطرح شده، در اطلاعیه های بعدی قرارگاه عملیاتی مبارزه با کرونا، اعلام می‌شود:

۱. در این طرح، وضعیت شهرهای کل کشور به سه دسته زرد، نارنجی و قرمز تقسیم  شده است.

۲. حوزه‌ها و فعالیت‌ها در همه این شهرها در پنج بخش: ادارات، تجاری، خدماتی و بازرگانی، آموزشی، فرهنگی و اجتماعی، ترددها را در بر می‌گیرد.

۳. متناسب با روند بیماری در هر شهر وضعیت سه گانه و نوع محدودیت‌های مرتبط تعیین و اعمال ‌شود.

۴. شاخص تعیین وضعیت شهرها در این طرح متمرکز برتعداد بستری با تست PCR مثبت روزانه است درسه دسته ذیل است؛

*شهرهای زرد: بستری با تست PCR مثبت روزانه چهار نفر به ازاء هرصد هزار نفر.

*شهرهای نارنجی: بستری با تست PCR مثبت روزانه شش نفر به ازاء هر صدهزار نفر.

*شهرهای قرمز: بستری با تست PCR مثبت روزانه۱۰ نفر به ازاء هرصد هزار نفر.

۵.ضمانت اجراء پیش بینی شده در این طرح، شامل تذکر کتبی، انفصال از خدمت کارکنان و مدیران دولتی، پلمب ، جریمه نقدی و... می‌باشد.

۶.جریمه برای خودروهای شخصی 500 هزار تومان و یک میلیون تومان است.

۷. فهرست مشاغل گروه یک (مشاغل ضروری) که در هیچ یک از وضعیت‌های سه‌گانه تعطیل نمی‌شوند، به شرح ذیل اعلام می شود:

۱.کارخانه‌های تولیدی، مراکز صنعتی و معدنی، کشاورزی، شیلات و خدمات وابسته.

۲.مراکز زیرساختی و حیاتی، مراکز تامین و توزیع آب، برق، گاز، مدیریت پسماند، فاضلاب و فعالیت‌های تصفیه و تهویه هوا، پالایشگاه‌ها و جایگاه‌های عرضه سوخت.

۳.حمل و نقل عمومی کالا و مسافرِ برون شهری شامل ریلی، هوایی، جاده‌ای و دریایی.

۴.حمل و نقل عمومی درون شهری.

۵.ادارات و مراکز نظامی، انتظامی و امنیتی، امدادی و ستادی.

۶.فروشگاه‌های زنجیره‌ای، سوپر مارکت‌ها، میوه فروشی‌ها و سبزی فروشی‌ها، میادین میوه و تره بار.

۷.مراکز تولید، نگهداری، توزیع و فروش محصولات غذایی و خدمات وابسته.

۸.مراکز تولید و عرضه فرآورده‌های لبنی نانوایی(تولید فرآورده‌های نانوایی).

۹.مراکز بهداشتی، درمانی، امدادی، اورژانس و تامین آمبولانس دولتی و خصوصی.

۱۰.داروخانه‌ها، مراکز و فروشگاه‌های دامپزشکی، پخش دارو، عطاری و داروهای سنتی.

۱۱.مراکز تهیه، تولید و توزیع مواد غذایی آماده و بیرون‌بر.

۱۲.خدمات اپراتورهای ارتباطی ، خدمات الکترونیک و فعالیت‌های پستی.

۱۳.شرکت‌های خدمات اینترنتی(اعم از تامین کنندگان اینترنت، فروشگاه‌های اینترنتی و شرکت‌های خدماتی مبتنی بر اینترنت.)

۱۴.رسانه‌های مکتوب و برخط و مشاغل مشابه.

۱۵.مراکز نگهداری و خدماتی سالمندان، معلولین، جانبازان ، مراکز توان‌بخشی و مراقبتی، آسایشگاه‌ها.

۱۶.تعمیرگاه‌های انواع خودرو، لوازم خانگی، الکتریکی و الکترونیکی.

۱۷.فروشگاه‌های انواع قطعات و لوازم یدکی.

۱۸.فروشگاه‌های انواع مصالح ساختمانی و آهن‌آلات.

۱۹.کارگاه‌های صنعتی(مانند جوشکاری و تراشکاری و مشابه آن).

۲۰.چاپخانه‌ها.

۲۱.خشکشویی‌ها.

۲۲.آرامستان‌ها.

بر اساس گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور، زمان آغاز اجرای طرح، اول آذرماه سال ۱۳۹۹ است و متناسب با روند و وضعیت بیماری در شهرها، زمان محدودیت‌ها استمرار یا کاهش خواهد یافت.

۸.جزئیات بیشتر طرح در اطلاعیه‌های بعدی به استحضار ملت شریف خواهد رسید. از ملت عزیز تقاضامندیم اخبار و اطلاعات لازم را از طریق اطلاعیه‌های صادره دریافت نمایند."

انتهای پیام/


۱۳۹۹/۰۸/۲۷ روال عادی زندگی در زمستان سال آینده

 

حالا که مهم‌ترین محصول شرکت‌های دارویی در راه مقابله با کرونا کشف شده، پیش‌بینی‌ها از بازگشت روال زندگی به حالت عادی از زمستان سال بعد حکایت دارد.

یکی از سازندگان واکسن شرکت فایزر ابراز امیدواری کرده که در تابستان آینده، تأثیر واکسن دیده شود و در زمستان زندگی به شیوه معمول خود بازگردد. پروفسور اوگور شاهین، از بنیان‌گذاران شرکت آلمانی بایوان‌تک و یکی از سازندگان واکسن، گفته که واکسن جدید باعث کاهش تعداد مبتلایان در زمستان پیش‌رو خواهد شد.

حدود ۴۳ هزار نفر در مرحله آزمایشی واکسنی شرکت کرده‌اند که این دو شرکت تهیه می‌کنند. فایزر مدعی شده که نتایج به‌دست‌آمده از آزمایش‌های این واکسن نشان می‌دهد که این واکسن حدود ۹۰ درصد کارایی دارد.

 پروفسور شاهین به بی‌بی‌سی گفته که امیدوار است این واکسن باعث جلوگیری از ابتلای گروه گسترده‌ای به کرونا شود. همچنین او گفت واکسن باعث کاهش علائم بیماری در دیگرانی می‌شود که به صورت کامل ایمن نشده‌اند.

واکسن شرکت فایزر در شش کشور جهان آزمایش شده است. این واکسن دو مرحله دارد که به فاصله سه هفته از هم به افراد تزریق می‌شود. کشورهای زیادی از حالا سفارش خرید این واکسن را داده‌اند. اما به نظر می‌رسد هنوز یکی، دو ماه زمان لازم است تا کشورها، واکسن‌های سفارشی خود را بگیرند. پروفسور شاهین گفته که امیدوار است تا فروردین سال آینده ۳۰۰ میلیون دوز از این واکسن به سراسر جهان ارسال شود و تازه از آن زمان است که می‌توان تأثیر واکسن را دید. میشل رابرتز، سردبیر بخش سلامت بی‌بی‌سی، معتقد است که باید به چند نکته مهم درباره اخبار مربوط به واکسن کرونا توجه کرد. اول اینکه هنوز مشخص نیست مقام‌های بهداشت جهانی عملکرد این واکسن را تأیید می‌کنند یا نه. مسئله دوم این است که هنوز اطلاعاتی منتشر نشده که نشان دهد این واکسن بر سالمندان هم مؤثر است یا نه. هرچه باشد، آنها بیشتر از بقیه گروه‌های سنی در خطر این بیماری هستند. نکته سوم این است که مشخص نیست کسانی که واکسن به آنها تزریق می‌شود، آیا همچنان ناقل ویروس به دیگران می‌توانند باشند یا خیر. نکته چهارمی که هنوز درباره این واکسن مشخص نیست، این است که آیا این واکسن احتیاج به تزریق سالانه دارد یا فقط یک بار استفاده از آن کافی است تا فرد در تمام عمر نسبت به این بیماری ایمن شود. آقای شاهین هم به نظر می‌رسد که پاسخ مشخصی برای این سؤال‌ها ندارد. او گفته چند هفته‌ای طول می‌کشد تا بتوانند برای این سؤال‌ها، پاسخی داشته باشند. او گفته بعضی از افراد که در آزمایش این واکسن حضور داشتند، عوارض جانبی داشته‌اند. مثلا درد در ناحیه تزریق و تب. اما عوارض جانبی به حدی نبوده که آنها بخواهند آزمایش را متوقف کنند. به جز واکسنی که این دو شرکت در حال ساخت آن هستند، 10 شرکت دیگر هم واکسن‌هایی درست کرده‌اند که در مرحله آزمایش هستند.

کد خبرنگار: 983125

انتهای پیام/شرق


۱۳۹۹/۰۸/۲۶ رانندگان تاکسی برای پیشگیری از کرونا چه اقداماتی انجام دهند؟

 

از آنجا که تاکسی‌ها به دلیل تردد بالای مسافران به عنوان یکی از کانون‌های شیوع بیماری کرونا محسوب می‌شوند، رعایت نکات بهداشتی برای رانندگان تاکسی امری ضروری محسوب می‌شود.

توصیه مکرر استفاده از ماسک و وسایل حفاظتی که این روزها بارها و بارها در طول روز شاهد تاکید بر آن از سوی مسوولان و پزشکان هستیم، برای رانندگان تاکسی به لحاظ نوع کار آنها ضرورتی دوچندان می یابد.

ضدعفونی مکرر دست ها و سطوح پر تماس در تاکسی، استفاده نکردن از پول نقد تا حد امکان، استفاده از جدا کننده های پلاستیکی برای جدا کردن فضای بین راننده و مسافران، اجباری کردن استفاده از ماسک توسط مسافران و راننده ها و سوار کردن فقط دو نفر در صندلی عقب تاکسی از مواردی است که برای پیشگیری از ابتلا به کووید۱۹ توصیه می شود.

ناوگان حمل و نقل عمومی شهری از جمله تاکسی ها به دلیل تردد بالای مسافران به عنوان یکی از کانون‌های شیوع بیماری کووید- ۱۹ محسوب می‌شود و رعایت نکردن پروتکل‌های بهداشتی می‌تواند به ابتلای بیشتر مسافران و رانندگان تاکسی و در نهایت سایر شهروندان به این بیماری بینجامد.

در چنین شرایطی رعایت اصول ایمنی می تواند رانندگان وسایل نقلیه عمومی را در برابر خطر ابتلا به ویروس کرونا حفظ کند. سوالی که در این رابطه مطرح می شود این است که رانندگان تاکسی چه اقداماتی انجام دهند تا به کووید-۱۹ مبتلا نشوند؟

بر اساس گزارش روز دوشنبه دانشگاه علوم پزشکی، طبق شواهد موجود، استفاده از ماسک توسط مسافران و رانندگان تاکسی برای جلوگیری از شیوع ویروس اهمیت بسیاری دارد و با توجه به اینکه مشخص شده است نسبتی از افراد آلوده به ویروس فاقد علامت هستند، استفاده فراگیر از ماسک امری ضروری است.

در برخی از کشورها، سازمان های مربوط به تاکسیرانی، ضدعفونی کننده دست، اسپری ضد عفونی سطوح و ماسک در اختیار رانندگان تاکسی قرار می دهند. گندزدایی و ضدعفونی کردن تاکسی ها به صورت روزانه و همچنین توزیع ماسک و تاکید بر لزوم رعایت پروتکل های بهداشتی، بخشی از خدمات این سازمان ها است. در صورتی که چنین خدماتی وجود نداشته باشد، رانندگان به صورت شخصی وسائل حفاظتی را تهیه می کنند.

علاوه بر رانندگان تاکسی ها، خود مسافران نیز باید فاصله گذاری اجتماعی و نکات بهداشتی را رعایت کنند تا مانع از شیوع ویروس کرونا شوند.

در همین راستا، استفاده از پوشش های پلاستیکی مخصوص می تواند فضای بین راننده و مسافران را از هم جدا کند. این جداکننده های پلاستیکی باعث می شود اگر راننده یا مسافران عطسه و سرفه کنند، قطرات تنفسی به سمت سایرین منتشر نشود و بیشتر از همه می تواند رانندگان را محفوظ نگه دارد.

همچنین، مناسب است از سوار شدن کسانی که ماسک نزده اند و یا دستورالعمل های بهداشتی را رعایت نمی کنند، جلوگیری شود.

یکی از موارد پیشنهادی، سوار نکردن بیش از دو مسافر در صندلی عقب خودرو است که می تواند در پیشگیری از شیوع کرونا موثر باشد. به طور کلی، نکاتی که رانندگان تاکسی ها باید رعایت کنند  عبارتند از:

- در صورت داشتن تب و سرفه سر کار نروند.

- هنگام کار و حضور مسافر در تاکسی، از ماسک استفاده کنند.

- در صورت امکان از دستکش لاتکس استفاده کنند.

- هرگز صورت خود و به خصوص چشم ها و بینی را با دست های آلوده لمس نکنند.

- با مواد ضدعفونی کننده یا  الکل ۷۰ درصد، تمام سطوح پر تماس تاکسی به خصوص دستگیره ها را به صورت مکرر، هر روز ضد عفونی کرده و در صورت لزوم ضدعفونی کننده را در اختیار مسافرین نیز قرار دهند.

- تا حد امکان از گرفتن اسکناس و سکه و تحویل آن به مشتری خودداری کنند.

- دست های خود را به طور مکرر بشویند.

انتهای پیام/


۱۳۹۹/۰۸/۲۵ توصيه‌هايي به ديابتي‌ها در روزهاي کرونايي

 

يک متخصص تغذيه با بيان اينکه کروناويروس در پي ضعف سيستم ايمني بدن، فرد را گرفتار مي‌کند، گفت: بيماران ديابتي در روزهاي کرونايي با استفاده از تغذيه مناسب، مکمل‌ها و ورزش بيشتر مراقب تقويت سيستم ايمني بدن باشند.

به گزارش نای قلم، وحيد زارع در گفتگوی اختصاصی با تاکيد بر اينکه بيماران ديابتي به‌دليل نوع و ويژگي بيماري که دارند بايد مراقب جسم و روان خود به‌صورت همزمان باشند، تصريح کرد: کنترل ديابت صرفا معطوف به اصلاح روش تغذيه نيست بلکه ورزش روزانه، مديريت استرس، استفاده صحيح از داروها و انسولين طبق نظر پزشک متخصص غدد و تغيير سبک زندگي را مي‌طلبد.

به گفته زارع، مهمترين اصل در کنترل ديابت کسب آگاهي درباره‌ بيماري است که خوشبختانه در سال‌هاي اخير در مراکز بهداشت اين آموزش‌ها در قالب بروشور، پوستر و مشاوره پزشکي ارائه مي‌شود زيرا تا زماني‌که يک پديده شناخته نشود نمي‌توان با آن مبارزه کرد.

اين متخصص تغذيه، با تقسيم بيماري ديابت به دو نوع يک و دو خاطرنشان کرد: ديابت نوع يک از سن 10 سالگي و به‌صورت ژنتيکي رخ‌نمايي مي‌کند که با تزريق انسولين روزانه تا پايان عمر قابل کنترل است. اما ديابت نوع2، مي‌تواند در هر سني اتفاق بيفتد که معمولا در سن بالا و بستگي به وضعيت فرد بروز مي‌کند. وي درباره دلايل ابتلاي افراد به ديابت نوع2 در سن بالا توضيح داد: چاقي و اضافه‌وزن، استرس شديد، ايجاد اختلال در سيستم غددي و در نتيجه نوسان قندخون و بي‌توجهي به خودمراقبتي، احتمال ابتلا به ديابت را در افراد تشديد مي‌کند.

*ميوه‌هاي قرمز، درمان ديابت

زارع در پاسخ به پرسش چگونگي کنترل يا پيشگيري از ابتلا به ديابت، بحث استفاده از موادغذايي را مهمترين نکته عنوان کرد و توضيح داد: شايد بعضي گمان کنند براي پيشگيري از ديابت بايد رژيم غذايي بسيار سختي بگيرند يا از مصرف قند و شکر بشدت پرهيز کنند. درحالي‌که مصرف قند و شکر عامل اين بيماري نيست بلکه محرک آن است و هر فردي که اغراق‌گونه از مواد محرک استفاده کند به چالش ديابت دچار مي‌شود. وي افزود: نکته ديگر اينکه افراد ديابتي بايد از سرخ‌کردني‌ها پرهيز کنند و به‌جاي آن، گروه سبزيجات را در سبدغذايي خود افزايش دهند زيرا فيبري که در سبزيجات وجود دارد باعث کنترل قندخون مي‌شود. اين رژيم درمانگر به بيماران ديابتي توصيه کرد: به ميوه‌هاي داراي رنگ‌قرمز بيشتر توجه کنند و در سبدغذايي بگنجانند البته به‌غير از هندوانه. ميوه‌هايي همانند آلوقرمز، انارترش و چغندر تنظيم‌کننده قند خون هستند. استفاده متعادل از غذاهاي پرفيبر مانند نان‌هاي سبوس‌دار، غلات کامل و حبوبات، برنج قهوه‌اي، توصيه ديگر اين متخصص به بيماران ديابتي بود که گفت: برنج سفيد يا ساير مواد نشاسته‌اي از جمله سيب‌زميني سرخ‌کرده به‌دليل دارابودن کربوهيدارت اصلا توصيه نمي‌شود. ضمن اينکه فراموش نکنيم فيزيولوژي بدن و گروه خوني در افراد متفاوت است و با تشخيص پزشک و توصيه غذايي وي مي‌توان از موادغذايي استفاده کرد.

*2بار در سال چکاپ شوند

زارع با تاکيد بر اينکه افرادديابتي حتما بايد تحت‌نظر متخصص غدد و همچنين تغذيه باشند، تاکيد کرد: اين افراد حتما بايد در طي سال حداقل دوبار چکاپ کامل شوند و مراقب فشارخون و کلسترول خود باشند که در صورت عدم کنترل و مراقب، اين بيماري به‌شدت حاد شده و درمان‌پذير نيست.

وي ادامه داد: افرادي که داروي ديابت مصرف مي‌کنند معمولا مي‌توانند با رعايت نکات ساده غذايي و ورزشي و پزشکي به نوعي ميزان مصرف قرص را به حداقل برسانند.

زارع تاکيد کرد: ورزش حتما براي اين افراد توصيه مي‌شود زيرا سوخت‌وساز بدن را متعادل مي‌کند و کنترل قندخون را بهبود مي‌بخشد البته ورزش‌هاي سنگين توصيه نمي‌شود.

*تقويت سيستم ايمني

زارع با تاکيد بر اينکه کروناويروس به‌دنبال سيستم ايمني ضعيف مي‌گردد تا گرفتارش کند، به بيماران ديابتي توصيه کرد: نقص افرادي که بيماري زمينه‌اي دارند، ضعف سيستم ايمني است. بنابراين افرادي هم که ديابت دارند براي افزايش ايمني بدن بايد از مکمل‌هاي داراي زينک، ويتامين‌هاي A، E، D و C و سلنيوم استفاده کنند.

اين متخصص تغذيه يادآور شد: استفاده از سبزيجاتي همچون اسفناج، کرفس يا ميوه‌هايي همچون انار و مرکبات ايمني بدن را بالا مي‌برند ضمن اينکه قند هم ندارند. استفاده از سير هم به اين افراد توصيه مي‌شود.

زارع با تاکيد بر اينکه بيماران ديابتي بايد توجه داشته باشند پخته‌شدن يا خام‌بودن يکسري موادغذايي، داراي قند متغيري است، تصريح کرد: افراد ديابتي مبتلا به کرونا بايد نيازهاي بدن براي افزايش ايمني را جدي بگيرند و براي اين کار مي‌توانند از شربت‌هاي افزايش ايمني بدن افرادديابتي که در داروخانه‌ها بدون نسخه ارائه مي‌شود، استفاده کنند.

وي در مورد استفاده از دمنوش‌هاي گياهي براي کاهش قند و بالابردن سيستم ايمني بدن و پيشگيري از کرونا، به گياه «اکيناسه» يا «سرخارگل» اشاره کرد و گفت: اين افراد و ساير اعضاي خانواده مي‌توانند با استفاده از اين گياه سيستم ايمني را تقويت کنند تا به کرونا مبتلا نشوند.

کد خبرنگار: 983126


۱۳۹۹/۰۸/۲۴ هر آنچه باید درباره سلامت کلیه ها بدانیم

 

کلیه‌ها به عنوان یکی از مهم ترین اعضای بدن، روزانه ۱۲۰ تا ۱۵۰ لیتر خون را تصفیه می‌کنند و عملکرد آن ها برای سلامت بدن بسیار ضروری است.

به گزارش نای قلم و به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، کلیه‌ها با دفع مواد زاید توسط ادرار، بدن را تمیز کرده و مواد مورد نیاز را به خون بازمی‌گردانند.

مشکلات خواب، ورم پا، کاهش ادرار و ورم زانو از مهمترین علائم و نشانه های مشکلات کلیوی است و افزایش فشارخون، سکته مغزی، افزایش حملات قلبی، بیماری استخوان‌های شکننده و درنهایت دیالیز از مهمترین عوارض بیماری‌های کلیوی به شمار می‌آیند.

کوچک‌ترین مشکلی در کلیه‌ها تهدید جدی برای سلامت بدن محسوب می‌شود و در نظر گرفتن سلامت کلیه‌ها یک امر ضروری برای حفظ سلامتی است.

لازم است اقدامات پیشگیرانه برای اطمینان از سلامت کلیه ها انجام شود تا این عضو مهم و حیاتی بتواند کار خود را به درستی انجام دهد. عادات روزمره اشتباهی که فرد انجام می دهد می تواند به مروز زمان باعث  تحت فشار قرار دادن و آسیب جدی به کلیه ها شود.

کد خبرنگار: 983125

انتهای پیام/


۱۳۹۹/۰۸/۲۳ امروز آخرین مهلت ثبت اعتراض کنکوری‌ها به نتایج نهایی

 

داوطلبانی که به نتیجه نهایی آزمون سراسری سال ۱۳۹۹ اعتراض دارند، تا آخر وقت امروز جمعه ۲۳ آبان فرصت دارند اعتراض خود را به سازمان سنجش آموزش کشور ارسال کنند.

به گزارش نای قلم، بر اساس اعلام قبلی سازمان سنجش آموزش کشور، پذیرفته شدگانی که مدعی هستند در انتخاب رشته خود مرتکب اشتباه شده اند و تقاضای بررسی کدرشته اولویت بعدی در فرم انتخاب رشته و یا مجوز شرکت در آزمون سال آینده (برای قبولین رشته های دوره روزانه) را دارند باید تقاضای خود را منحصراً بصورت اینترنتی از طریق سیستم پاسخگویی در درگاه اطلاع رسانی این سازمان «با موضوع بررسی اشتباه در انتخاب رشته و تقاضای اولویت بعدی» حداکثر تا تاریخ ۲۳ آبان به این سازمان ارسال کنند.

تقاضاهایی که برای طرح این موضوع از سایر روش ها و بعد از تاریخ ۲۳ آبان به این سازمان واصل گردد قابل بررسی و پاسخگویی نخواهد بود.

بدیهی است صرفا مواردی که اشتباه در انتخاب رشته تشخیص داده شود مورد بررسی قرار می گیرد و در سایر موارد لازم است بعد از ثبت نام در کد رشته اعلام شده در دانشگاه یا موسسه محل قبولی از طریق آئین نامه مربوطه اقدام کنند.

همچنین باتوجه به عدم پذیرش حضوری متقاضیان به منظورجلوگیری از شیوع ویروس کرونا و در جهت تسریع در بررسی و ثبت درخواست ها به صورت الکترونیکی، متقاضیان در صورت داشتن هر گونه سوال و یا اعتراض به مندرجات کارنامه نتایج نهایی (بجز موضوع ذکر شده در بند ۱) می توانند حداکثر تا آخر وقت امروز جمعه ۲۳ آبان به سیستم پیشخوان خدمات الکترونیکی سازمان سنجش آموزش کشور به آدرس http://darkhast.sanjesh.org مراجعه و درخواست خود را به همراه مستندات لازم ثبت کنند.

پس از ثبت درخواست، برای متقاضی شماره نامه و کدرهگیری از طریق پیام کوتاه ارسال می شود. متقاضیان می توانند پس از دریافت شماره و کدرهگیری از طریق پیام کوتاه، به پرتال رهگیری الکترونیکی مکاتبات به آدرس http://rahgiri.sanjesh.orgوارد و از آخرین وضعیت درخواست خود مطلع شوند.

سازمان سنجش همچنین تاکید کرده که به مواردی که از طریق دیگری و یا بعد از تاریخ ۲۳ آبان واصل شود به هیچ وجه ترتیب اثر داده نخواهد شد.

983126

انتهای پیام/


۱۳۹۹/۰۸/۲۳ پيشگيري از کرونا در نانوايي‌

 

در روزهاي شيوع کرونا نکات بهداشتي زيادي براي جلوگيري از انتقال اين ويروس از سوي متخصصان گفته مي‌شود؛ يکي از اين توصيه‌ها درباره خريد نان، و الزاماتي است که بايد توسط مردم و نانوايي‌ها رعايت شود، از همين‌رو رعايت نکات زير براي پيگيري از ابتلا به کرونا يا انتقال بيماري در نانوايي‌ها ضروري است:

فاصله‌گذاري اجتماعي و رعايت بهداشت در نانوايي.

از لحظه خروج از منزل تا بازگشت به منزل حتما ماسک بزنيم.

در صورتي‌که بيماري زمينه‌اي (مانند بيماري قلبي‌وعروقي، فشارخون، ديابت، بيماري‌هاي تنفسي و ...) و يا نقص ايمني (شيمي درماني، پيوند اعضا و ...) داريم حتي‌المقدور از رفتن به نانوايي خودداري کنيم.

در هنگام داشتن علائم سرماخوردگي مانند تب، سرفه، گلودرد و يا تنگي‌نفس از رفتن به نانوايي خودداري کنيم.

در صورت مواجه با فردي از کارکنان نانوايي که علائم سرماخوردگي مانند سرفه و يا ساير علائم تنفسي دارد، به متصدي و مديريت آن جا اطلاع دهيم.

مواجهه چهره‌به‌چهره با کارکنان نانوايي را کاهش دهيم.

از ورود به داخل نانوايي خودداري کنيم. مگر آنکه نانوايي فضايي با احتساب رعايت فاصله يک متر حداکثر براي پنج نفر را داشته باشد.

در صف نانوايي فاصله حداقل يک‌متر را رعايت کنيم و در صورت وجود خط‌کشي، در نقاط و محل‌هاي تعيين شده بايستيم.

در هنگام سرفه و عطسه دهان و بيني خود را بپوشانيم و دستمال استفاده شده را بلافاصله در سطل زباله در دار بيندازيم. در صورتي‌که دستمال وجود نداشت از قسمت داخلي آرنج موقع سرفه و عطسه استفاده کنيم.

توجه کنيم نانوايي تهويه مناسب داشته باشد و هواي تازه در جريان باشد (به‌عنوان مثال استفاده از تهويه طبيعي با بازکردن در و پنجره ها و تعويض مرتب هوا.)

استعمال دخانيات در محيط نانوايي ممنوع است.

توجه کنيم که کارگران در نانوايي مجهز به وسايل حفاظت فردي مانند دستکش، ماسک و لباس کار مناسب باشند.

از نانوا خواهش کنيم نان‌ را با انبر بر روي سفره يا پارچه قرار دهد.

از آبخوري و يا آبسردکن در محيط نانوايي استفاده نکنيم.

توجه کنيم که نان فانتزي و محلي در واحد صنفي به‌صورت کامل با روکش قابل روئيت پوشيده شده باشد.

متصدي، مدير يا مالک نانوايي موظف است يک جعبه دستمال کاغذي به‌منظور استفاده شاغلان و مشتريان در کنار دستگاه کارتخوان محل صنفي قرار دهد.

قبل از دست‌زدن به نان، اگر دستان آلوده شده است از يک ضدعفوني کننده دست استفاده کنيم.

اجازه ندهيم نان در نانوايي خنک شود. بهتر است نان را داغ داغ در سفره و يا پارچه نان قرار داده و ببنديم. اگرچه نان کمي نرم مي‌شود اما اين روش براي سلامتي مهمتر است.

از چاقو، کاتر، برس و ساير وسايل مشترک در نانوايي استفاده نکنيم.

سفره و يا پارچه نان را روي پيشخوان و ميز نانوايي قرار ندهيم.

از پرداخت وجه نقد خودداري کنيم و پرداخت ترجيحا به‌صورت آنلاين و يا استفاده از اپ‌ها و يا کارتخوان باشد و صرفا خودمان انجام دهيم.

به محض ورود به خانه، اول دست‌ها را بشوييم، سپس به سراغ نان‌ برويم. البته دقت کنيم پشت سفره و يا پارچه نان به نان نخورد و بعداز هر بار نانوايي رفتن، سفره و يا پارچه نان را بشوييم.

تنها راه اطمينان از آلوده‌نبودن نان حرارت‌دادن مجدد آن درمنزل قبل از مصرف است.

نان‌ کارخانه‌اي بدون دخالت دست توليد و بسته بندي مي‌شود اما براي اطمينان بعداز خريد، کيسه روي آن را بشوييم و نان را قبل از مصرف در فر، تابه گرم، مايکروفر و يا تستر حرارت دهيم.

براي اعلام و گزارش عدم رعايت نکات بهداشتي در نانوايي‌ها با شماره تلفن 190 «سامانه پاسخگويي شکايات وزارت بهداشت ،درمان و آموزش پزشکي» تماس بگيريم.

انتهای پیام/


۱۳۹۴/۰۹/۱۵ برگزاری نمایشگاه دستاوردهای نوآورانه پژوهشی در آذربايجان غربي

پیشرفت سریع فناوری و تحولات بی سابقه در توسعه ارتباطات بین‌المللی در جریان جهانی شدن موجب شده است که رویارویی جوامع بشری به طریقی از شکل برخورد های نظامی به رقابت‌های فناوری و تکنولوژی تبدیل شود. در قرن حاضر یکی از شاخص‌های توسعه‌یافتگی، واحدهای تحقیق و توسعه (R&D) بوده و این عامل باعث جداسازی کشورهای غنی از کشورهای فقیر می‌باشد. رشد تحقیقات توسعه ای در هر کشور با ایجاد فضای ملی تحقیق و توسعه و افزایش شاخص‌های سرمایه گذاری، نیروی انسانی، اطلاعات و اطلاع رسانی در تحقیق و توسعه امکان پذیر خواهد بود.

پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی، به منظور گسترش فرهنگ «پژوهش» در جامعه و ارج نهادن به مقام شامخ «پژوهشگران»، ‪۲۵ آذر از سوی «شورای فرهنگ عمومی» کشور به نام «روز پژوهش» نام‌گذاری شد. وزارت «علوم، تحقیقات و فناوری» نیز از سال ۱۳۷۹ چهارمین هفته آذر ماه را به نام هفته پژوهش نام‌گذاری کرد.

علت نام‌گذاری چنین روزی این است که در این روز، مردم با اهمیت پژوهش، نقش، جایگاه و تأثیر آن در اداره سازمان‌ها، اداره کشور و جامعه و بهبود وضع زندگی شهروندان آشنایی بیشتری پیدا کنند و از زاویه‌ای دیگر در جریان کارکرد مؤسسات، سازمان‌ها و مجموعه‌هایی که ماهیت وظایفشان، پژوهشی است قرار گیرند. این روز هم چنین فرصتی است تا مردم و دوستداران علم و پژوهش با یکدیگر به تعامل بپردازند و مردم بیشتر در جریان فعالیت‌های پژوهشی انجام شده در بخش‌های گوناگون کشور قرار گیرند.

در اين راستا در استان آذربايجان غربي نيز همایش و نمایشگاه هفته پژوهش و فناوری نانو آغاز به کار کرد و از پژوهشگران، فناوران و نشریات علمی برتر استان تجليل به عمل آمد.

آیین افتتاحیه همایش و نمایشگاه هفته پژوهش و فناوری نانو شامگاه ديروز با حضور مهندس سعادت استاندار آذربایجان غربی، صفرزاده معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی استاندار، کهوریان معاون برنامه ریزی و اشتغال استاندار و جمعی دیگر از مدیران و مسئولان استانی، در سالن وحدت مجتمع فرهنگی و هنری ارومیه برگزار شد.

در این همایش، وضعیت پژوهش و فناوری و عملکرد علمی و پژوهشی دانشگاه‌های استان در چهار سال گذشته و همچنین جایگاه شرکت‌های دانش بنیان در آذربایجان غربی توسط دکتر سلیمانپور دبیر کمیته علمی همایش و دکتر حیدری رئیس پارک علم و فناوری استان تشریح شد.

همچنین در این همایش، جعفری نماینده ستاد ویژه توسعه فناوری نانو در خصوص شیوه های حمایت ستاد نانو از پژوهشگران و فناوران در کشور توضیحاتی را ارائه کرد.

در ادامه با حضور استاندار آذربایجان غربی، از پژوهشگران و فناوران برتر استان و همچنین نشریات علمی برتر استان با اهدای لوح و تندیس همایش تجلیل به عمل آمد.

معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی استاندار آذربایجان غربی در اين گفت: خوشبختانه در سالهای اخیر پیشرفت های علمی بسیار خوبی در کشور حاصل شده اما هنوز تا رسیدن به نقطه مطلوب فاصله زیادی هست.

نادر صفرزاده بر ضرورت کاهش فاصله علمی کشور و جوامع توسعه یافته تاکید کرد و افزود: که تحقق آن به عزم و اراده هم بخش دولتی و هم بخش خصوصی و همچنین مشارکت تلاشگران عرصه علم و دانش و فناوری در برنامه های توسعه کشور نیاز دارد.

وي از معرفی مسئول بنیاد ملی نخبگان در آذربایجان غربی خبر داد و افزود: به زودی مسئول بنیاد ملی نخبگان در استان معرفی و این بنیاد برای ارائه خدمات به نخبگان و مخترعین و مبتکرین استان فعالیت خود را آغاز خواهد کرد.

صفرزاده در ادامه به برگزاری هفته پژوهش و هفته فناوری نانو در استان اشاره و خاطرنشان کرد: این همایش و نمایشگاه در راستای تفاهم نامه منعقده بین وزارت علوم و وزارت کشور، در استان آذربایجان غربی نیز برگزار می شود و منتخبین نمایشگاههای استانی در سراسر کشور، در نمایشگاه ملی شرکت خواهند کرد.

وي با بیان اینکه دو برنامه پنج ساله توسعه تا رسیدن به سند چشم انداز بیست ساله باقی است نیز گفت: بر اساس سند چشم انداز بیست ساله، ایران اسلامی در سال 1404 باید بعنوان قدرت منطقه ای مطرح شود لذا با توجه عقب ماندگی و کاستی هایی که در این خصوص وجود دارد، تمامی تلاشگران عرصه علم و دانش و فناوری باید دست به دست هم دهند تا جبران مافات شود و به آن هدف پیش بینی شده دست پیدا کنیم.

ایجاد ارتباط و تعامل بیشتر میان دانشگاه و صنعت و حمایت و پشتیبانی این دو از یکدیگر از دیگر موارد مورد اشاره و تاکید صفرزاده در این همایش بود.

اسامی پژوهشگران و فناورن برتر

در این مراسم، رضا درویش‌زاده، صمد جعفرمدار، فاطمه مدرسی، محمد حسنی، ناصر آق، ماهرخ غنی‌شایسته، میرحسن سیدعامری و کیومرث شهبازی از دانشگاه ارومیه به عنوان برترین پژوهشگران استان آذربایجان‌غربی شناخته شدند.

از دانشگاه علوم‌پزشکی ارومیه نیز نفراتی همچون شهرام خادم‌وطن، معصومه همتی مسلک، زهرا نیازخانی، عبدالله قاسمی، علیرضا چاوشی و احدعلی نیکی‌بخش رتبه‌های برتر را کسب کردند.

علیرضا عیوضی، حامد دوستی و حسن محمدزاده از مرکز تحقیقات کشاورزی و محمد پورمحمود آقابابا و احمدرضا حقیقی از دانشگاه صنعتی ارومیه برترین پژوهشگران استانی معرفی شدند.

از دانشگاه پیام نور نیز سقطفروش، سجاد آیرملو و فرزین مرندی و از دانشگاه آزاد اسلامی فاطمه نجات‌زاده، هاله کنگرلو و مهدی زواری حائز رتبه‌های برتر پژوهش شدند.

براساس نتیجه داوری برترین فناوران استان، مهرداد فوج لعلی، محمد ژیان‌فر، علی مختاری، داود بهشتی‌زاده، بابک عبداللهی، سینا حبیبی، فیروز پاکدل و سعید محمدی اصل، به مقام برتر رسیده و قاسم مرتاض نیز حامی برتر پژوهش امسال شناخته شد.

پس از برگزاری همایش، نمایشگاه هفته پژوهش و فناوری و فناوری نانو نیز بدست مهندس سعادت استاندار آذربایجان غربی در محل دائمی نمایشگاههای اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان افتتاح و آغاز بکار کرد.

این نمایشگاه تا 18 آذرماه به مدت پنج روز در همین مکان آماده بازدید علاقه مندان است.

انتهاي پيام/


۱۳۹۴/۰۹/۰۸ ایدز غصه یک بیماری تا قصه تنهایی/ آموزش گام اول در پیشگیری و مراقبت

کارشناسان معتقدند با فرهنگ‌سازی و اطلاع رسانی صحیح می‌توان روند ابتلا به ایدز را متوقف کرد.

به گزارش نای قلم، باید پذیرفت که بیماری‌هایی مانند ایدز نیز جزئی از زندگی امروزه جامعه بشری است و نمی‌توان با کتمان آن و پاک کردن صورت‌مسئله، انتظار حل این معضل را داشت که در ریشه‌یابی آن همانند بسیاری دیگر از مشکلات جوامع امروزی، به مؤلفه‌های اجتماعی و فرهنگی می‌رسیم، حوزه‌هایی که در صورت توجه و تقویت، نخستین و مستحکم‌ترین سد در برابر موج‌های فزاینده بحران‌هایی مانند افزایش آمار ابتلا به بیماری ایدز خواهند بود.

البته این نکته نیز نباید از نظر دور بماند که اقدامات پیشگیرانه در حوزه بیماری ایدز تنها محدود به دستگاه‌ها و مسئولان بهداشت و درمان نمی‌شود و بدون تردید تغییر نگرش در بین عموم مردم لازمه دستیابی به جامعه‌ای آگاه و آماده در برابر بیماری‌هایی مانند ایدز و حتی سایر معضلات فرهنگی و اجتماعی است.

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی ارومیه می گوید: مشکل ما دانستن راه‌های انتقال ویروس اچ آی وی نیست، انگ اجتماعی مانع از پرداخت و رسیدگی آشکار به این بیماری می‌شود.

علی افشانی در همایش ایدز از غصه بیماری تا قصه تنهایی، که به دعوت موسسه خیریه نیکوکاری تبریز جهت ایراد سخنرانی با موضوع انگ زدایی اجتماعی ایدز دعوت شده بود، اظهار می کند: در سال هاي پاياني قرن بيستم كه جهانيان پيروزي بر بيماري هاي مهلك عفوني را جشن مي گرفتند وقوع بيماري ايدز در سال 1981 جامعه پزشكي را با چالشي جدي مواجه نمود و در زمانی کوتاه وارد نظام اجتماعي انسان شد و امواجي از اختلالات رواني، پيش داوري، ترس غير منطقي را به ارمغان آورد .

وی می افزاید: با توجه به اینکه ایدز كليه طبقات اجتماعي ـ اقتصادي ، غني و فقير، صنعتي و غير صنعتي، زن و مرد، كودك و بزرگسال، با هر مليت و قوميتي را مبتلا می کند لذا این  بيماري فراتر از مرزهاي سياسي، نظامي، اپيدميولوژيك بوده و نوع انسان را در معرض خطر جدي قرار داد .

افشانی اضافه می کند: اطلاعات ناکافی و باورهای نادرست در زمینه بیماری ایدز موجب ایجاد استیگما یا همان انگ اجتماعی برای آن شد که خود موجب گسترش بیماری می شود .

استیگما (داغ، انگ) در یونان باستان عامل متمایزکننده بردگان و جنایتکاران از مردم عادی بوده است و اصطلاحي است كه توسط یونانی ها، براي اشاره به علايم بدنی ایجاد شده حاصل از سوزاندن و یا بریدگي بر روی پوست افراد مجرم به کار برده  مي شد .

ما امروزه منظور از انگ، بیشتر رسوایی و ننگ حاصل از داشتن خصوصیاتی متفاوت از افراد دیگر است.

وی اظهار می دارد: انگ مجموعه ای منفی از نگرشها، تفکر، بازخورد، پیش داوری درباره یک شخص، گروه، جامعه یا ملت است. انگ سبب می شود ما از چیزی بترسیم، آنرا طرد یا انکار کنیم و یا خجالت بکشیم و شرمنده شویم که خود منجر به کتمان بیماری و به تبع آن انتشار بیماری می شود.

افشانی می گوید: فقدان آگاهي، اطلاعات ناقص ، اطلاعات نادرست ، عواطف و احساسات نا خوشايند موجب نگرش منفی به بیمار و بیماری می گردد که خود منجر به پيشداوري ، قضاوت ، تبعيض ، اهانت ، تحقير و انگ اجتماعي می شود

وی طرد بیمار از خانواده و جامعه ، محدودیت در فعالیت های اجتماعی و اشتغال و ازدواج، دریافت کمتر حمایت های اجتماعی در مقایسه با سایر بیماری های مزمن، عدم بهره مندی از خدمات درمانی و ایجاد عوارض روحی و روانی را از پیامدهای انگ بیماری ایدز عنوان می کند.

افشانی همچنین می گوید: حس عمومی مردم نسبت به افراد آلوده به ویروس HIV یا مبتلایان به ایدز آمیخته ای از ترس، نفرت و تمسخر است. آنها که بیماری را در خانواده دارند از وجودش شرمنده اند و آنها که بیماری را در اطراف خود می بینند، جز با رفتاری آمیخته از تمسخر و ترحم با او برخورد نمی کنند، چه خوب است که گاهی خود را در جایگاه مبتلایان به این بیماری و خانواده آنان ببینیم، کسانی که نه تنها از درد بیماری رنج می برند بلکه نگاه های تحقیر آمیز سایرین همچون عفونتی است که مانع بهبود زخم آنها می شود.

وی در پایان نقش رسانه ها اعم از رسانه ملی، رسانه های مکتوب و فضای مجازی را در افزایش آگاهی و تغییر نگرش نسبت به ایدز را مهم خوانده و تصریح می کند: آموزش راههای انتقاتل و عدم انتقال بیماری به همراه حمایت روانی و اجتماعی و ممانعت از رواج انگ اجتماعی ایدز از گسترش آن پیشگیری می کند.

گفتنی است در این همایش که توسط موسسه خیریه نیکوکاری تبریز برگزار شد دکتر حسن عشایری از اساتید عصب شناسی دانشگاه علوم پزشکی ایران نیز حضور داشت .

انتهای پیام/


۱۳۹۴/۰۹/۰۷ کنترل آلودگی دانش آموزان ارومیه ای به شپش سر

*تعداد دو هزار و 765 نفر از دانش آموزان ارومیه آلوده به شپش سر تشخیص داده شد

بحث های مربوط به آلودگی دانش آموزان به شپش سر طی روزهای اخیر موجی از نگرانی را به همراه داشته است، با این وجود نهادهای متولی از کنترل شیوع آن سخن می گویند.

به گزارش نای قلم، رئیس مرکز بهداشت شهرستان ارومیه گفت: به منظور کنترل و کاهش آلودگی به شپش، از شروع سال تحصیلی 94-95 تاکنون بالغ بر 16 هزار و 113 نفر از دانش آموزان شهرستان ارومیه در سطح آموزش و پرورش ناحیه دو، توسط شش تیم دو نفره مورد معاینه غربالگری شپش (پدیکولوز) سر قرار گرفته است.

علی صدقیانی اظهار کرد: از بین دانش آموزانی که مورد معاینه غربالگری قرار گرفتند تعداد دو هزار و 765 نفر آلوده به شپش سر تشخیص داده شده اند.

وی افزود: ضمناً انجام آموزش های لازم به معلمان و مدیران و مربیان بهداشتی و نیز  اولیا ء و خانواده های دانش آموزان داده شده و دانش آموزان  تحت  مداوا با شامپوی پرمترین  قرار گرفتند.

 لازم به ذکر است، این برنامه تا غربالگری کامل تمامی دانش آموزان سطح شهرستان ادامه خواهد یافت.

آشنایی بیشتر با شپش

شپش سر نوعی حشره انگلی است که برروی سر، مژه و ابروها یافت می شود. شپش سر روزانه چندین بار از خون انسان استفاده کرده و نزدیک جمجمه انسان زندگی می نماید. هرچند شپش سر مشکلی خطرناک نیست، اما می تواند باعث خارش شدید و غیرقابل تحمل شود. برخلاف شپش بدن، شپش سر بعنوان عاملی برای انتقال بیماری ها از فردی به فردی دیگر، شناخته نشده است. شپش سر از طریق ارتباط نزدیک فرد با سایر افراد انتقال می یابد. آلوده بودن به شپش سر به این معنی نیست که فرد آلوده بهداشت را رعایت نکرده و یا زندگی آلوده ای دارد. بعضی از افراد در اثر خاریدن زیاد سر دچار عفونت پوستی می شوند. آنتی هیستامین ها به کاهش خارش کمک می کنند.

دلایل ابتلا به شپش سر

شپش سر، موی برروی سر را آلوده می کند. تخم های کوچک شپش برروی سر شبیه به تکه های شوره سر بنظر می رسند، اما بجای ریختن از روی سر، صحیح و سالم برجای خود باقی می مانند. شپش سر تا 30 روز برروی بدن انسان زنده می ماند. تخم های این حشره بیشتر از 2 هفته برروی سر زنده می مانند. شپش سر به راحتی پخش شده و شیوع آنها بین کودکان مدرسه رو بیشتر می باشد. شپش سر در نواحی شلوغ شایع تر است.

-امکان ابتلا به شپش سر در صورت موارد زیر ممکن است:

-تماس نزدیک با فرد آلوده به شپش

-تماس با لباس و یا رختخواب فرد آلوده به شپش

-استفاده از کلاه، حوله، شانه، روسری و مقنعه فرد آلوده به شپش

-علایم ابتلا به شپش سر

-علایم ابتلا به شپش سر شامل:

-خارش شدید و آزاردهنده سر

-برجستگی های کوچک و قرمز برروی سر، گردن و شانه ها (برآمدگی ها ممکن است پوسته پوسته شده و یا ترشح داشته باشند)

-ذره های سفید (تخم ها) برروی پایه ی موها که بسختی کنده می شوند

چگونه شپش سر مشخص می شود؟

دیدن شپش سر ممکن ات سخت باشد. نیاز به نگاه از نزدیک برای تشخیص آن می باشد. بعد از پوشیدن دستکش سر فردیکه فکر می کنید آلوده هست را زیر نور نگاه نمایید. نور خورشید و یا نور قوی درون خانه برای تشخیص شپش برروی سر مناسب است. استفاده از ذره بین کمکی بسیار بزرگ است. درصورت یافت شپش برروی سر خود و یا کودکتان سریعا می بایست نسبت به درمان شپش اقدام کنید.

لوسیون ها و شامپو های حاوی یک درصد پرمترین اغلب بخوبی اثر می کنند. مواد حاوی این دارو را می توان بدون نسخه پزشک تهیه نمود. اگر این محصولات اثر نکردند، پزشک برای شما داروهایی با قدرت بیشتر تجویز می کند. همیشه داروها را دقیقا به همان شکل که تجویز می شوند مصرف کنید. مصرف داروها به اشتباه و یا با مقدار زیاد باعث بوجود آمدن عوارض جانبی می شود.

 برای مصرف شامپوهای دارویی موارد زیر را رعایت کنید:

-سرتان را با آب شسته و خشک کنید

-دارو را برروی مو و پوست سرتان بمالید

-10دقیقه صبر نموده و سپس آنرا بشویید

-هشت تا 12 ساعت بعد سرتان را برای موجود بودن شپش بررسی نمایید

-از محصولاتی که به برداشتن تخم ها کمک کرده و باعث شل تر شدن آنها می شوند استفاده کنید. بعضی از محصولات شستشوی ظرف به حل شدن چسب تخم ها کمک می کند.

-تخم های شپش را با شانه های ریز از سرتان جداکنید. قبل از استفاده از شانه های ریز، از روغن زیتون برروی سر استفاده کنید، اینکار به برداشتن راحت تر تخم ها کمک می کند.

-شانه های آهنی با تیغه های ریز بسیار محکم تر و بهتر از شانه های پلاستیکی می باشند.

-این کار را 7 یا 10 روز بعد نیز تکرار نمایید.

زمانی که شپش را درمان می کنید، همه لباس ها و ملحفه های خود را در آب داغ و به همراه پاک کننده ها بشویید. اینکار نه تنها به فرآیند درمان کمک می کند، بلکه جلوی انتقال شپش سر به سایرین را نیز می گیرد. از پزشک خود بخواهید تا کسانی که با شما در یکجا می خوابند و لوازم مشترکی دارند نیز بمنظور نیاز به درمان برای شپش بررسی کنند.

چشم انداز بیماری

اغلب اوقات، شپش ها با درمان مناسب کشته می شوند. با اینحال اگر شما نتوانید منبع آلوده شدن خود را پیدا و برطرف نمایید، دوباره دچار شپش می شوید.

پیشگیری از آلوده شدن به شپش

هیچگاه با افراد مبتلا به شپش شانه، برس، گیره سر، کلاه، رختخواب، حوله و یا لباستان را مشترک نشوید. اگر فرزندتان دچار شپش شده، مطمئن مسئولان مدرسه را درجریان گزارید تا هم سایر کودکان آلوده را پیدا کرده و هم در مدت آلوده بودن فرزندتان وی به مدرسه مراجعه ننماید. همچنین در صورت نیاز مدرسه باید محیط های آلوده شده را نیز تمیز کند.

انتهای پیام/


۱۳۹۴/۰۹/۰۷ اهمال‌كاري 4 دستگاه در بررسي پارازيت‌ها
 رسول خضري 
  موضوع پارازيت‌ها در دولت قبل براي نخستين بار مطرح و پررنگ شد. با اين وجود، اين مساله فقط در حد حرف باقي ماند. با وجود اينكه بيش از 10سال از طرح اين مساله در كشور و واكنش مسئولان مختلف به آن مي‌گذرد هنوز نتوانسته‌ايم هيچ اقدامي در اين زمينه انجام دهيم. در درجه اول هيچ داده و تحقيقي درباره مضرات اين امواج وجود ندارد و در درجه دوم تاكنون هيچ اقدامي براي كنترل و كاهش آن انجام نشده است. پارازيت‌ها به امواج الكترومغناطيسي‌ای گفته مي‌شود كه با هدف از بين بردن و ايجاد اختلال در شبكه‌هاي راديويي پخش مي‌شود. اين امواج كه معمولا امواج كوتاه‌برد هستند در ايران با هدف ايجاد اختلال در كار و پخش شبكه‌هاي ماهواره‌اي فرستاده مي‌شود. در اينكه اين امواج خطرناك هستند و مضرات زيادي بر افراد مختلف به ويژه زنان باردار و سالمندان دارند شكي نيست و من در عجبم كه چرا برخي دوستان و دستگاه‌ها اين مضرات را كتمان كرده و سعي مي‌كنند پارازيت‌ها را بي‌خطر جلوه دهند. بيماري‌هايي كه در اثر اين امواج الكترومغناطيسي ايجاد مي‌شود طيف وسيعي را دربرمي‌گيرد كه بيماري‌هاي مربوط به سيستم مغز و اعصاب و تومور‌هاي مغزي شايع‌ترين آنهاست. من و تعداد ديگري از نمايندگان مجلس بارها درخواست كرده‌ايم كارگروهي متشكل از وزارت بهداشت، سازمان حفاظت محيط زيست، سازمان صدا و سيما و ساير دستگاه‌هايي كه به نوعي با اين مساله و سلامتي مردم در ارتباط هستند تاثير پارازيت‌ها را بررسي كرده و صحت خطرناك بودن اين امواج را تاييد كنند. براي انجام اين تحقيق هم اصلا لازم نيست راه دوري بروند. همين كارمندان و كاركنان صدا و سيما كه تحت تاثير امواج مختلف هستند به عنوان گروه هدف مي‌توانند مورد بررسي قرار بگيرند. براي اين تحقيق با ديد گذشته‌نگر مي‌توان بيماري‌ها و مشكلات پيش آمده براي كاركنان صدا و سيما را سنجيد. آنها در 15 سال اخير دچار عارضه‌ها و بيماري‌ها متعددي در ارتباط با امواج مختلف شده‌اند، در حالي كه اثر امواج الكترومغناطيسي و پارازيت‌ها بيشتر از اين امواج است. در كل هر نوع امواج ماهواره‌اي حتي امواجي كه از گوشي‌هاي تلفن همراه ساطع مي‌شود براي سلامتي انسان مضر است، اما تاثير پارازيت‌ها از همه اين امواج بيشتر است. متاسفانه حتي در دولت يازدهم كه قرار بود جلوی اين مساله گرفته شده يا از شدت آن كم شود هم اتفاقي نيفتاد و ما تاكنون هيچ گزارشي درباره كم شدن اين امواج نداشته‌ايم. 
  ريشه همه بيماري‌ها پارازيت‌ها نيستند
البته ريشه افزايش همه بيماري‌ها در ايران پارازيت‌ها نيستند و براي مثال نمي‌توان گفت عامل اصلي بيماري‌هايي مانند سرطان كه درصد ابتلا به آن در كشور ما نيز روز به روز بيشتر مي‌شود، تنها پارازيت‌ها هستند. درباره سرطان عامل اصلي آلودگي هوا و تغذيه ناسالم است، در حالي كه بيماري‌ها و عارضه‌هايي مانند تومورهاي مغزي و سقط جنين در اثر پارازيت‌ها ايجاد مي‌شوند. با وجود اين، باز هم نمي‌توان گفت پارازيت‌ها بر ابتلا به بيماري سرطان نقشي ندارند، زيرا بررسي‌ها نشان مي‌دهد در بروز برخي انواع سرطان مانند سرطان خون امواج پارازيتي بي‌تاثير نيستند. آمار مرده‌زايي و سقط جنين در كشور افزايش پيدا كرده است و از خيلي وقت پيش لازم بود سازمان حفاظت محيط زيست، وزارت بهداشت و موسسه ملي استاندارد كارگروهي را تشكيل دهند تا حداقل عوارض و درصد ابتلا به بيماري‌ها از طريق اين امواج را بررسي كنند كه اين اتفاق تاكنون نيفتاده است. امواجي كه براي اختلال در روند ماهواره‌ها فرستاده مي‌شوند به شكل طبيعي بايد از خود اين امواج ماهواره‌اي بسيار قوي‌تر باشد تا بتواند در روند آن اختلال ايجاد كند. اين امواج در سراسر دنيا شناخته‌شده هستند و اكثر دولت‌ها مي‌دانند اين امواج تا چه اندازه روي سلامتي انسان اثرات سوء دارد. تاكنون هيچ نوع مطالعات دقيقي در كشور روي امواج پارازيتي و اثرات آنها انجام نشده، در حالي كه يكي از عوامل اصلي افزايش بيماري‌ها و سقط جنين بي‌شك عامل پارازيت است و بايد اين موضوع بررسي شود. من در مجلس چندين بار پيشنهاد تشكيل كارگروهي براي بررسي امواج پارازيتي را مطرح كردم كه بنا به دلايل نامشخص با اين امر موافقت نشد. حالا همينجا لازم مي‌دانم تا از چهار سازمان و دستگاه اصلي در اين زمينه يعني وزارت بهداشت، سازمان صدا و سيما، حفاظت محيط زيست و موسسه ملي استاندارد بخواهم تا با تشكيل كارگروهي در زمينه تاثير امواج پارازيتي به داده‌هاي روشني دست يابند و بتوانند نتايج بررسي‌هاي خود را به صورت مشخص به مجلس ارائه دهند. در جامعه با اين مساله به‌شدت مواجه هستيم و افراد زيادي كه درگير عوارض مختلف مانند سردرد‌هاي مزمن يا سقط جنين و تومورهاي مغزي هستند دائما به ما رجوع كرده و خواستار پيدا شدن دليل بيماري‌شان هستند. بسياري از پزشكان متخصص در داخل يا خارج از كشور بر اين امر واقف بوده و دليل ابتلاي آنها را عامل امواج الكترومغناطيسي مي‌دانند و اين افراد هم با مراجعه به ما خواستار بررسي اين عامل مي‌شوند، ولي تاكنون در هيچ دولت و مجلسي چه در گذشته و چه در مجلس فعلي اين مساله به شكل رسمي و در قالب طرح و برنامه مطرح نشده و هيچ اطلاعات روشني درباره آن وجود ندارد. امواجي كه كاركنان صدا و سيما در معرض آن هستند با امواج الكترومغناطيسي پارازيتي اشتراكات زيادي دارد و مي‌توان با بررسي وضعيت سلامتي اين افراد طي 
15 سال اخير تا حدودي به ميزان مخرب بودن اين امواج پي برد، در حالي كه همان‌طور كه اشاره كردم امواجي كه كاركنان صدا و سيما در معرض آن هستند بسيار بي‌خطرتر از پارازيت‌هاست، با اين وجود نمي‌توان منكر تاثيرات آنها شد. پارازيت‌ها تاثيرات كوتاه‌مدت، ميان‌مدت و طولاني‌مدتي روي انسان دارند و بررسي آنها نيازمند كار تخصصي و برنامه‌ريزي شده است كه به صرف بودجه و زمان نيازمند است. با وجود اين، فقط همان چهار دستگاهي كه عرض كردم مي‌توانند با تشكيل كارگروه اين مساله را به شكل علمي بررسي كرده و نتايج را به مجلس ارائه دهند تا مجلس نيز بتواند بر اين اساس درخواست كاهش يا كنترل اين امواج را صادر كند. تا زماني كه داده‌هاي ما روشن نيست و دستگاه‌هاي متولي هم اقدامي در اين زمينه صورت نداده‌اند نمي‌توان هيچ تصميمي گرفت يا قانوني وضع كرد. 
انتهای پیام/

۱۳۹۴/۰۷/۱۹ محصولات غذايي تقلبی بلای جان امنیت غذایی مردم

تقلب گسترده در بازار مواد غذایی، موج بی‌اعتمادی مشتریان را به دنبال داشته است به طوري كه این تقلب‌ها به موارد جزیی و کم‌اهمیت خلاصه نمی‌شود و متاسفانه در غیاب نظارت‌های کارآمد، گاهی اخبار هولناکی از پدیده تقلب در بازار مواد غذایی شنیده می‌شود. در این شرایط سودجویان با هدف به دست آوردن بالاترین سود ممکن از تجارت کثیف خود دست به تقلب‌هایی می‌زنند که این روزها نگرانی‌های جدی برای سلامتی مردم را به دنبال داشته است

به گزارش ناي قلم، به نظر مي‌رسد حلقه مفقوده این بازار، نظارت‌های قانونی است که اجرا نمی‌شود. براساس قوانین موجود ناظران آزمایشگاهی کارخانه‌های تولیدی نباید در استخدام مالی کارفرما باشند و باید حقوق خود را از نهادی مستقل دریافت کنند. ولی این قانون سال‌هاست که در ایران رعایت نمی‌شود و در بسیاری از موارد کارکنان و متخصصین آزمایشگاه‌های کنترل کیفی کارخانجات حقوق خود را از کارخانه‌دار دریافت می‌کنند و همین موضوع موجب می‌شود که کیفیت فدای ارتباط مالی کارفرما و ناظران شود.

يکی از این محصولات غذایی، آبلیمو است که چند سالی است حرف و حدیث‌هایی در سلامت آن به وجود آمده و مردم را در خرید دچار شک و دودلی کرده است. البته این شک و شبهه‌ها هم زمانی که مسئولان به آن اذعان می‌کنند، به یقین تبدیل می‌شود و حساسیت بیشتر مصرف‌کنندگان را نیز در پی دارد. تولید آبلیمو با کاه، اسید سیتریک و اسانس، دیگر یک شایعه نیست و شوربختانه بازار پررونق و فریبنده آن سال‌هاست به وجود آمده و عده‌ای نیز از این راه و در نبود نظارت های سختگیرانه دستگاه‌‌های مربوط و مسئول، به سودهای کلان رسیده‌اند. البته باید حساب این نوکیسگانی که به بهای سلامت افراد جامعه، به نان و نوایی رسیده‌اند را از تولیدکنندگان و صاحبان صنایع پاکدست و با وجدان جدا کرد، گرچه در هر آتش سوزی « خشک و تر» با هم می‌سوزند.

از اين ها كه بگذريم با توجه به اينكه به گفته متخصصان بزرگ‌ترين مشكل مربوط به سلامتي در جامعه ما ناشي از تغذيه اشتباه و ناسالم است و آمار انواع بيماري‌ها خصوصا سرطان به دليل تغذيه نامناسب بالا رفته است؛ نمي‌توان نقش محصولات تقلبی را در سونامي سرطان ناديده گرفت. موضوعي كه حتي مي‌تواند سلامت نسل‌هاي آينده را هم تهديد كند.

به نظر مي‌رسد "برندسازی" يكي از راه‌هاي ارتقای کیفیت محصولات است چرا كه با برندسازی محصولات اصیل از تقلبی شناسایی می شوند و مردم انتخاب بهتری خواهند داشت.

انتهاي پيام/


۱۳۹۴/۰۷/۰۷ تدابیر لازم برای ورود حجاج آذربایجان غربی اندیشیده شده است

* سازمان هایی که دارای آمبولانس هستند به همراه کادر آموزش دیده در آمادگی کامل باشند

مدیر مرکز حوادث و فوریت های پزشکی آذربایجان غربی گفت: تدابیر لازم برای ورود حجاج آذربایجان غربی و مقابله با ویروس کرونا اندیشیده شده است.

به گزارش نای قلم، باقر بهرامی امروز در جلسه کارگروه تخصصی بهداشت و درمان استان اظهار کرد: با توجه به همجواری حجاج با بیماران بستری در بیمارستان های عربستان به لحاظ فاجعه منا انتقال این بیماری می تواند خطر بزرگی را ایجاد کند که در این راستا وزارت بهداشت و درمان اقداماتی را در این زمینه انجام داده است که به تبع آن ما نیز در استانمان تدابیر مشابهی را اندیشیده ایم.

وی به اقدامات پیش بینی شده اشاره و اضافه کرد: تهیه دستورالعمل کشوری برای شناسایی زود هنگام بیماران و انتقال به بیمارستان منتخب و بستری در اتاق ایزوله فشار منفی، افزایش تعداد اتاق های ایزوله تنفسی، برگزاری کارگاه های آموزشی، آماده باش کامل، توزیع اقلام متنوع آموزشی، ایجاد و تقویت فضاهای ایزوله تنفسی، همکاری نزدیک با سازمان دامپزشکی، تقویت پایگاه های مراقبت، برگزاری کلاس های آموزشی زائران، گرفتن رابط بهداشتی از بین زائرین، اجرای مراقبت فرامرزی و برقراری نظام مراقبت بیماری های حاد تنفسی در سطح کشور از جمله اقدامات در نظر گرفته شده است.

مدیر مرکز حوادث و فوریت های پزشکی آذربایجان غربی ادامه داد: با توجه به این موضوع که فقط با یک بیمار می تواند همه گیری آغاز شود و حادثه اخیر منا و همجواری حجاج با بیماران و نظر به ضعیف بودن موازین پیشگیری و کنترل عفونت در بیمارستان، عدم شناسایی به موقع بیمار، عملکرد غیرمسئولانه احتیاطی کادر بیمارستان این ویروس می تواند بدون سر و صدا و موذیانه باعث طغیان های بزرگ شود و این مدیریت نیز با در نظر داشتن دستورات وزارتی همه اقدامات لازم را برای پذیرش بیماران احتمالی انجام داده و در آماده باش کامل هستیم.

وی در پایان خواستار همکاری کلیه ارگان ها و سازمان های ذیربط در این مسئله شد و از سازمان هایی که دارای آمبولانس هستند درخواست کرد به همراه کادر آموزش دیده در آمادگی کامل باشند.

ابراهیم حسنی، معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی و بهداشت و درمان آذربایجان غربی نیز ضمن تسلیت رخداد اخیر در مراسم حج، به آمادگی نهادها و سازمان ها پیش از وقوع حوادث اشاره کرد و گفت: در تمام موارد نکته مهم، مدیریت به هنگام و پیش بینی وقایع قبل از رخداد است.

عسگری مسئول برنامه بحران معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و بهداشت و درمان آذربایجان غربی نیز طی سخنانی آمادگی در ارتباط با ایجاد بخش های ویژه ایزوله تنفسی در هر بیمارستان را عنوان کرد و افزود: مهمترین نکته در رابطه با احتمال مواجهه با این بیماری، آمادگی قبلی است و در فاز پیشگیری هدف، حذف خطر یا تقلیل و کاهش خطر است و در این مورد باید تمام همکاران در سازمان مدیریت بحران با همکاری سایر دستگاه ها، نقشه خطر استانی را تهیه کنند.

وی خاطر نشان کرد: هدف در مدیریت بحران و پدافند غیر عامل، خدمات مستمر در زمان خطر است. هرچه ظرفیت و میزان تاب آوری سیتم خود را بالا ببریم موفقتر خواهیم بود. در فاز پاسخ نیز باید بدانیم کدام قسمت از واحدهای ما آسیب پذیرترند تا آمادگی لازم را داشته باشیم.

سپس رستم زاده رئیس گروه مطالعات امور ایمنی نیز اولین گام موفقیت را همدلی در بین نهادها و سیستم های دولتی ذکر کرد و گفت: رکن اول در مدیریت بحران، پیش بینی و پیشگیری است و اهمیت اطلاع رسانی و آموزش  امری بسیار مهم می باشد.

در پایان اعضای کمیته به طرح سوالات موردنظر و پیشنهادات سازمان خود پرداختند.

انتهای پیام/


۱۳۹۴/۰۷/۰۷ موردی از وجود ویروس کورونا در استان گزارش نشده است

* جلسات آموزشی در زمینه پیشگیری از بیماری کوروناویروس برگزار شده است

در روزهایی که فاجعه ای در منا، شهروندان ایرانی را داغ دار کرده است اخبار هشدارآمیز دیگری نیز از عربستان مخابره می شود. هر چند سال های اخیر همواره نگرانی هایی نسبت به ابتلای زائران ایرانی به بیماری های واگیردار وجود داشته، اما آن طور که مسئولان اعلام می کنند این خطر امسال جدی تر است.

به گزارش نای قلم، ویروس«کرونا» به عنوان عامل این بیماری به سیستم تنفسی حمله می کند و به تدریج این سیستم را از کار می اندازد. از علائم این بیماری می توان به سرفه، تب شدید که به التهاب ریه و نارسایی کلیه منجر می شود، اشاره کرد اما تاکنون واکسنی برای جلوگیری از ابتلا به آن ساخته نشده است.

ویروس های انسانی کرونا از یک فرد مبتلا به فردی دیگر، از طریق هوا به وسیله عطسه یا سرفه و تماس نزدیک فردی مانند لمس کردن یا دست دادن انتقال می یابد. این ویروس ها ممکن است از طریق لمس اشیا یا سطوح آلوده و سپس تماس با دهان، بینی یا چشم نیز انتقال یابد.

علائم آن ممکن است شامل آبریزش بینی، سرفه، گلودرد و تب باشد. گاهی اوقات این ویروس ها ممکن است منجر به بیماری های شبکه تنفسی تحتانی مانند ذات الریه شود. این بیماری در افرادی که عارضه قلبی یا سیستم های ایمنی ضعیف دارند و افراد مسن شایع تر است.

معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و بهداشت و درمان آذربایجان غربی گفت: تاکنون هیچ موردی از وجود ویروس کورونا در استان گزارش نشده است.

رسول انتظارمهدی در گزارشی عملکرد و اقدامات پیشگیرانه و کنترلی بیماری کورنا ویروس در استان راتشریح کرد.

وی افزود: به دنبال گزارش افزايش قابل توجه تعداد بيماران و افراد فوت شده در اثر ابتلا به كوروناويروس جديد در كشور عربستان و کره جنوبی و احتمال آلوده شدن محيط های بيمارستانی استان و ابتلا كادر درماني و گسترش بیماری هموطنان به دنبال بازگشت حجاج، جلسات هماهنگی با سازمان حج و زیارت و مرکز پزشكی حج هلال احمر قبل از عزیمت حجاج تشكيل شده است.

انتظارمهدی اضافه کرد: در اين جلسات علاوه بر بررسي وضعيت فعلي كوروناويروس در دنيا و روند اين بيماري در كشور عربستان، راهكارها و تمهيدات پيشگيرانه اي جهت زيارت ايمن زائران به مسئولان سازمان حج و زيارت استان و پزشکان کاروانها ارائه شده است.

به گفته وی همچنین جلسات آموزشی در زمینه کنترل و پیشگیری از بیماری کوروناویروس جدید برای تمام حجاج و مدیران کاروان ها در سطح استان برگزار شده است.

انتظارمهدی ادامه داد: به منظور افزايش توان و آمادگي استان در مقابله با بيماري كوروناويروس جديد، مواد آموزشی شامل پمفلت، بنر، پوستر، دستورالعمل مراقبت بيماري در بيمارستان ها، دستورالعمل مديريت باليني موارد بيماري در سطح تمام شبکه های بهداشت و درمان استان توزيع شده است، همچنين به منظور تسهيل و تسريع در دسترسي به مواد آموزشي، تمام اسناد فوق، به صورت الكترونيكي در سايت معاونت بهداشتی قرار گرفت.

وی همچنین تصریح کرد: هماهنگی های لازم با معاونت درمان جهت ارائه خدمات بستري به بيماران مشكوك به بيماري كوروناويروس جديد، در زمينه آماده سازی اتاق هاي ايزوله تنفسي داراي فشار منفي جهت پذيرش بيماران احتمالي به عمل آمد که اتاق هاي مذكور در راستاي ارائه خدمات مراقبتي بهداشتي درماني به بيماران مشكوك به بيماريهاي تنفسي واگير است که در سطح استان بیمارستان آیت ا... طالقانی شهرستان ارومیه با (شش تخت) و بیمارستان شهید آیت ا... مدنی شهرستان خوی (چهار تخت) دارای فضای ایزوله تنفسی با فشار منفی هستند.

وی هماهنگی و مکاتبه با معاونت درمان دانشگاه به منظور آمادگی کلیه بیمارستان های تابعه جهت پذیرش و بستری بیماران احتمالی در اتاق های ایزوله، هماهنگی های لازم با مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی استان در زمینه آماده سازی و استقرار آمبولانس 115 با تجهیزات کامل در فرودگاه در زمان بازگشت حجاج جهت اعزام افراد دارای علائم تنفسی شدید به بیمارستان، استقرار تیم مراقبت بهداشتی در پایگاه بهداشتی مستقر در فرودگاه (قبل از جایگاه گذرنامه) به منظور غربالگری کلیه حجاج از نظر علائم بیماری (تب- سرفه- علائم تنفسی )  و درصورت نیاز ارجاع افراد مشکوک به بیمارستان آیت ا... طالقانی ارومیه را از جمله اقدامات در نظر گرفته شده اعلام کرد.

معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و بهداشت و درمان آذربایجان غربی ادامه داد:

همچنین چهار هزار بروشور با موضوع کوروناویروس جهت توزیع بین حجاج، مستقبلین و شهروندان و نصب 60 بنر و 5000 پوستر در اماکن پرتردد در سطح استان و سالن ورودی پروازهای خارجی و محوطه فرودگاه تهیه شده است.

به گفته وی از دیگر اقدامات در این زمینه بازدید میدانی از سالن فرودگاه بین المللی ارومیه و هماهنگی های لازم با مدیریت فرودگاه در زمینه همکاری با تیم مراقبت بهداشتی مستقر در فرودگاه جهت کنترل و پیشگیری بیماری های واگیر به ویژه کوروناویروس است.

انتظارمهدی، هماهنگی و تشکیل جلسه در معاونت امور بهداشتی با حضور نمایندگان معاونت درمان،  اورژانس 115، کارشناس کنترل عفونت بیمارستان طالقانی، مرکز بهداشت شهرستان ارومیه و همکاران پایگاه مراقبت بهداشتی فرودگاه بین المللی ارومیه و تهیه و توزیع ماسک و کیت حفاظت فردی به پرسنل ارائه دهنده خدمات به زائرین حج را از دیگر اقدامات دانشگاه علوم پزشکی عنوان کرد.

وی اظهار امیدواری کرد با اطلاع رسانی به موقع و اقدامات مناسب دانشگاه و همکاری سازمان های ذی ربط و بالاخص همکاری مردم فهیم استان نسبت به کنترل بیماری کورونا ویروس در استان آذربایجان غربی فائق آییم.

انتهای پیام/


۱۳۹۴/۰۶/۲۱ سلامت مردم در شیشه زیاده‌خواهی تاجران روغن

* استفاده از روغن پالم در محصولات غذایی سرطان‌زا است

چندی پیش ماجرای روغن پالم در شیرهای مصرفی مردم جنجالی چند ماهه در رسانه‌ها به پا کرد و حتی کار را به این‌جا رساند که برخی خریدن شیر را تحریم کردند. مردم شوکه از چیزی که شنیده بودند، به محصولی فکر کردند که برای سلامتی خریده بودند، اما در ذات خود، ارمغانی جز بیماری نداشت! استفاده از روغن پالم که روغنی صنعتی محسوب می‌شود و در بسیاری از نقاط دنیا استفاده‌اش در محصول‌های غذایی ممنوع و محدود است، در ایران افشا شد، اما درنهایت به نتیجه نرسید که چرا در برخی محصول‌های مصرفی مردم باز هم استفاده می‌شود. استفاده در بستنی و روغن‌های خوراکی موضوعاتی بود که کمتر به آنها توجه شد و در هیاهوی شیر گم شد.

به گزارش نای قلم، پس ازمدتی این ماجراها به کل فراموش شد و تا همین چند روز پیش باز هم حرفی از روغن پالم نبود. براساس آمارهای جهانی، ایرانی‌ها حدود سه برابر میانگین جهانی روغن مصرف می‌کنند. بر همین اساس واردکنندگان در این بخش فعالند و سودجویی از این حوزه به صورت ویژه‌تری ادامه دارد. برخی واردکنندگان این حوزه با همکاری برخی تولیدکنندگان (یا همان بسته‌بندی‌کنندگان)، برای سود بیشتر تخلفی را رقم زده‌اند که به تازگی از سوی برخی مسئولان و نهادها افشا شده است.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با بیان اینکه روغن پالم باید در صنعت صابون‌سازی استفاده شود، می گوید:‌ استفاده از روغن پالم در محصولات غذایی بسیار سرطان‌زا بوده و منجر به گرفتگی قلب و عروق می‌شود.

رسول خضری درباره اعلام‌نظر مسئولان وزارت جهاد کشاورزی مبنی بر اینکه 75 درصد روغن نباتی پالم است، می افزاید: متاسفانه هنوز از روغن پالم در تولید محصولات غذایی استفاده می شود این درحالی است که هیچ اقدام عملی برای منع استفاده از آن انجام نمی‌گیرد.

نماینده مردم سردشت و پیرانشهر در مجلس شورای اسلامی، ادامه می دهد:‌ واقعیت آن است که روغن پالم روغن سالمی نیست اما به جهت قیمت ارزان آن، همچنان شاهد واردات این محصول به کشور هستیم.

 

این نماینده مردم درمجلس نهم، تصریح می کند: وزارت جهاد کشاورزی علی‌رغم وعده‌های داده شده نتوانست اقدامی در جهت جلوگیری از واردات روغن پالم انجام دهد، از سویی دیگر سازمان غذا ودارو نیز به تنهایی نمی‌تواند از مصرف این روغن در تولید محصولات غذایی جلوگیری کند.

وی با بیان اینکه سازمان غذا و دارو به تنهایی متولی نظارت بر واردات نیست، تاکید می کند:‌ موسسه ملی استاندارد، وزارت جهاد کشاورزی و سازمان غذا و دارو هر یک نقش موثری در نظارت بر محصولات غذایی دارند اما به دلیل عدم همکاری لازم، خروجی این هماهنگی‌ها هیچ‌گاه مطلوب نبوده تا جایی که محصولات غذایی بی‌کیفیت همچون روغن پالم در کشور مورد استفاده قرار می گیرد.

خضری یادآور می شود: اقدامات وزارت بهداشت کیفی و وزارت جهاد کشاورزی کمی است؛ در اصل وزارتخانه‌های کمی نمی‌توانند در مورد سلامت و امنیت غذایی نظرات جدی را مطرح کنند در نتیجه باید مسئولیت واحدی دراین میان شکل گیرد و لازم است که سازمان غذا و دارو عهده‌دار چنین مسئولیتی باشد.

نماینده مردم سردشت و پیرانشهر در مجلس نهم، ادامه می دهد:‌ روغن پالم صنعتی است و باید در صنایع مورد استفاده واقع شود اما در محصولات غذایی مصرف می‌شود این درحالی است که روغن پالم منجر به گرفتگی قلب و عروق می‌شود و بسیار سرطان‌زا است.

عضو کمیسیون بهداشت ودرمان مجلس شورای اسلامی، می گوید: در کشورهای پیشرفته دنیا از روغن پالم در صنایعی مانند صابون‌‌سازی و مواد شوینده استفاده می‌کنند اما به جهت قیمت پایین این روغن، در محصولات غذایی از آن استفاده می‌شود.

انتهای پیام/


۱۳۹۴/۰۶/۱۰ سرطان دومين عامل مرگ و میر در آذربایجان غربی است

*خشک شدن درياچه اروميه نمی‌تواند موارد سرطان فعلی جامعه را توجیه كند

استعمال دخانیات، مصرف الکل، تغذیه نامناسب، افزایش وزن و چاقی، سبک زندگی نادرست و کم تحرکی، عوامل خطر ساز ژنتیکی و ... از مهم‌ترین عوامل ایجاد سرطان در استان است. این در حالی است که با استفاده از رژیم غذایی مناسب و احیای غذاهای سنتی و بومی می‌توان 75 در صد از ابتلا به این بیماری کاست.

به گزارش ناي قلم، برای بررسی وضعیت بیماری سرطان در آذربایجان غربی گفت و گویی با رسول انتظار مهدی، معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و بهداشت و درمان استان انجام گرفته است که مشروح آن در پی می‌آید:

- به عنوان اولین سوال بفرمایید تعداد افراد سرطانی در استان چقدر است؟

در سال 1392 حدود 2 هزار و 805 بیمار مبتلا به سرطان در واحدهای آسیب شناسی بخش دولتی و خصوصی تشخیص و ثبت شده است. آمار دقیق موارد سرطانی استان پس از پالایش داده‌ها از جمله تکرارگیری های ملی ابلاغ خواهد شد.

- استان آذربایجان غربی در بیماری سرطان رتبه چندم را دارد؟

بر اساس گزارش سازمان جهانی بهداشت در سال 2012 سرطان عامل حدود 8.2 میلیون مرگ در جهان بوده است. سرطان دومین عامل شایع مرگ و میر در کشورهای توسعه یافته و سومین عامل مرگ و میر در کشورهای در حال توسعه است. در ایران سرطان سومین عامل مرگ و میر و در استان آذربایجان غربی دومین عامل مرگ و میر است. بر اساس گزارش کشوری ثبت موارد سرطانی سال 1388، استان آذربایجان غربی در بین سایر استان‌ها (30 استان) از نظر سرطان در مردان رتبه 14 و از نظر سرطان در زنان رتبه 18 را به خود اختصاص داده است.

- دلایل ابتلا به سرطان در استان چیست؟

در اغلب موارد نمی‌توان به طور قطع علت ابتلا به سرطان در یک نفر را بیان کرد، اما تحقیقات نشان داده است که برخی از عوامل خطر، شانس ابتلا به سرطان را افزایش می‌دهند. از این عوامل خطر می‌توان به استعمال دخانیات، مصرف الکل، تغذیه نامناسب، افزایش وزن و چاقی، سبک زندگی نادرست و کم تحرکی، عوامل خطر ساز ژنتیکی، عفونت مزمن با برخی ویروس‌ها و باکتری‌ها، عوامل خطر محیطی و شغلی مانند اشعه های یونیزان و غیر یونیزان، آلودگی‌های محیطی و برخی مواد شیمیایی اشاره کرد. با تعدیل، اصلاح یا دوری از عوامل موثر در ابتلای به سرطان می‌توان از بیش از 30 درصد مرگ‌های ناشی از سرطان پیشگیری نمود.

- میزان مبتلایان زن و مرد به سرطان در استان چقدر است؟

میزان بروز موارد سرطانی بر اساس موارد جدید شناسایی شده در گزارش کشوری ثبت موارد سرطانی در سال 1388، بر اساس تفکیک جنسی حدود 70 مورد در هر 100 هزار نفر مربوط به زنان و حدود 102 مورد در هر 100 هزار نفر مربوط به مردان است. بدیهی است موارد شیوع بیماری متناسب با بقای بیماران پس از ابتلا می‌باشد.

- بیشترین افرادی که به سرطان مبتلا می‌شوند در چه سنینی هستند؟

بر اساس گزارش کشوری ثبت موارد سرطانی سال 1388 در بررسی نمودار میزان بروز استاندارد شده سنی کل سرطان‌ها در کشور نشان می‌دهد که با افزایش سن، میزان بروز افزایش یافته و حداکثر آن در سن 84-80 است.

-بیشترین نوع ابتلا به سرطان کدام است؟ و این نوع سرطان در بین مردان بیشتر است یا زنان؟

بر اساس گزارش کشوری ثبت موارد سرطانی سال 1388، شایع‌ترین سرطان در کشور، بعد از سرطان پوست، سرطان پستان است.

شایع‌ترین سرطان در استان آذربایجان غربی در بین زنان سرطان پستان و در بین مردان سرطان معده است.

- در کودکان کدام نوع سرطان بیشتر رایج است و سالانه چند نفر از این بیماری فوت می‌شوند؟

در گروه سنی 14- 0 سال لوسمی لنفوبلاستیک حاد (ALL) شایع‌ترین سرطان می‌باشد. در سال 1393 میزان مرگ کودکان 14 – 0 سال بر اثر سرطان 45 مورد بوده است.

- راه های پیشگیری از سرطان با توجه به زندگی در جامعه امروز چیست؟

بخش بزرگی از علل سرطان‌ها شناخته شده نیستند اما با رعایت عدم استعمال دخانیات، عدم مصرف مشروبات الکلی، رعایت رژیم غذایی مناسب: مصرف میوه و سبزیجات (روزانه و به مقدار کافی)، استفاده کم از غذاهای با منشا چربی حیوانی، عدم مصرف مواد غذایی دارای ماده نگهدارنده نیتریت مثل سوسیس و کالباس، عدم مصرف غذاهای کپک زده، شور، دوداندود و نمک سود، نگه داشتن وزن در حد طبیعی، انجام فعالیت‌های ورزشی منظم: (نداشتن فعالیت بدنی مناسب خود عامل 15 درصد از برخی موارد سرطان‌ها)، محدودیت مواجهه با عوامل شغلی خطرزا، جلوگیری از مواجهه طولانی با نور آفتاب، پیگیری موارد ژنتیکی و انواع سرطان‌های خانوادگی و رعایت بهداشت جنسی و پیشگیری از بیماری‌های مقاربتی می‌توان از بروز حداقل یک سوم سرطان‌ها جلوگیری کرد.

- سالانه در آذربایجان غربی و ارومیه چند نفر بر اثر بیماری سرطان جان خود را از دست می‌دهند؟

فراوانی موارد فوت از سرطان در سال 1393 در استان آذربایجان غربی حدود 2 هزار و 470 نفر برآورد می‌شود. با توجه به احتمال کم توجهی به ثبت علیتی برخی از موارد فوت و فقدان پرونده الکترونیک سلامت ممکن است موارد فوت ناشی از سرطان‌ها بیش از موارد فوق باشد.

- آیا می‌توان گفت یکی از تبعات خشک شدن دریاچه ارومیه شیوع سرطان در استان است؟

طبیعتا تغییرات اقلیمی، ازجمله خشکی دریاچه می‌تواند تبعات منفی بر روی سلامت ساکنین منطقه داشته باشد، ولی نباید فراموش کنیم که تکوین تومور بدخیم در بدن انسان نیاز به مواجهه طولانی مدت با عوامل خطر اختصاصی هر سرطان دارد و صرف کم آب شدن دریاچه و حتی خشک شدن آن در 3-2 سال گذشته نمی‌تواند موارد سرطان فعلی جامعه را که سال‌ها پیش تغییرات سرطانی در برخی سلول‌ها شروع شده و در طی دو دهه به شکل یک تومور بدخیم جلوه گر می‌شود را توجیه نماید.

- در بحث غربالگری سرطان چه اقدامات و برنامه‌هایی دارید؟

غربالگری سرطان‌ها یکی از پرهزینه‌ترین مداخلات بهداشتی دنیا است که اثر بخشی آن‌ها نیز همیشه مورد بحث کارشناسان قرار دارد. با توجه به اهمیت پیشگیری و کنترل انواع سرطان‌ها، غربالگری سرطان‌های پستان و سرویکس (دهانه رحم) در مرحله بررسی و برنامه ریزی جهت ادغام در سیستم بهداشتی و درمانی کشور می‌باشد. مضاف بر اینکه در حال حاضر خدمات غربالگری برخی سرطان‌ها از جمله کولون، پستان و دهانه رحم و ... براساس راهنماهای بالینی به صورت فردی ارائه می‌گردد ولی ادغام این خدمات نیاز به برنامه ریزی و تامین منابع مالی مورد نیاز دارد.

انتهای پیام/


۱۳۹۴/۰۶/۰۲ پوشش 100 درصدی واکسیناسیون در آذربایجان غربی

*ارائه خدمات بهداشتی در حاشیه شهرها نیازمند همدلی، همکاری و تعامل است

معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی آذربایجان غربی از پوشش 100 درصدی واکسیناسیون در استان خبر داد.

به گزارش نای قلم، رسول انتظارمهدی عصر امروز در دومین روز از کارگاه کشوری مراقبت پیامدهای نامطلوب ایمن سازی اظهار کرد: موضوع مراقبت و تحت پوشش قرار دادن خانوارهای حاشیه شهرها به منظور دریافت خدمات بهداشتی از مهمترین اولویت های نظام سلامت است که در این زمینه ۴۵۰ هزار نفر در سطح استان تحت پوشش قرار می گیرند.

وی افزود: مراقبت و تحت پوشش قرار دادن خانوارهای حاشیه شهرها در نوع خود اقدام بسیار ارزشمند و نمود بارز عدالت در سلامت است.

انتظارمهدی همدلی، همکاری و تعامل را مهمترین عامل موفقیت در این امر عنوان کرد.

کارگاه کشوری مراقبت پیامدهای نامطلوب ایمن سازی به مدت دو روز از اول تا دوم شهریور ماه ۱۳۹۴ در هتل بین المللی پارک ارومیه با حضور دکتر زهرایی رئیس اداره بیماری های قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی، کارشناسان برنامه ایمن سازی دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی کشور، کارشناسان پیشگیری و مبارزه با بیماری ها و روسای مراکز بهداشت شهرستان های تابعه به میزبانی معاونت امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی آذربایجان غربی برگزار می شود.

انتهای پیام/


۱۳۹۴/۰۵/۱۳ این 400 هزار تن روغن پالم چند نفر از ما را خواهد کشت؟

*امسال قرار است 400 هزار تن روغن پالم وارد کشور شود

متخصصان داخلی و خارجی و نیز مقامات وزارت بهداشت بارها گفته اند که روغن پالم،با افزایش کلسترول بد خون به تنگی و انسداد عروق می انجامد و نهایتاً می تواند باعث سکته قلبی و حتی مرگ شود.

چند روز پیش هم وزیر بهداشت گفت که علت نیمی از مرگ های ایرانیان، سکته است.  سال گذشته، حرکت خوبی در خصوص روغن پالم در کشور صورت گرفت؛ شخص وزیر بهداشت از استفاده از روغن پالم در برخی محصولات لبنی خبر داد و متعاقب این افشاگری، استفاده از هرگونه روغن پالم در لبنیات ممنوع شد. پرونده ای هم در این خصوص تشکیل و به قوه قضائیه ارسال شد.

انتظار می رفت بعد از این جنجال که مستقیماً به سلامتی مردم مربوط است، فکری اساسی برای روغن پالم شود ولی اینک که جنجال ها خوابیده، خبر می رسد که واردات روغن پالم مجدداً افزایش یافته است. البته خبر افزایش وارادات روغن پالم را منابع داخلی فاش نکردند بلکه این شورای نخل مالزی بود که اعلام کرد توانسته است در 5 ماه نخست سال جاری میلادی، 6.55 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل، روغن پالم بیشتری به ایران بفروشد.

این افزایش در حالی است که از سال گذشته، استفاده از روغم پالم در لبنیات به طور کامل ممنوع شده است(به جز بستنی).

البته مقامات وزارت بهداشت می گویند طبق مجوز صادره، وارد کنندگان می توانند 30 درصد از حجم کل روغن های وارداتی را به پالم اختصاص دهند و از این رو، ممکن است در برخی ماه ها واردات زیاد شود ولی در ماه های بعدی، با کاهش واردات مواجه خواهیم شد و نهایتا از همان 30 درصد بالاتر نخواهد رفت.

امیدواریم که چنین شود ولی سخن فراتر از این 6.55 درصد است. سخن این است که چرا باید 30 درصد از کل روغن وارداتی کشور به پالم اختصاص یابد؟ طبق اظهارات مسوولان وزارت بهداشت، امسال قرار است 400 هزار تن روغن پالم وارد کشور شود و در انواع مواد غذایی و مشخصاً در روغن های خوراکی مورد استفاده قرار گیرد.

سؤال اینجاست وقتی روغن پالم به حدی خطرناک است که حتی می تواند باعث سکته قلبی و مرگ و میر افراد شود، چرا باید اجازه داده شود که حدود یک سوم از کل روغن های وارداتی کشور بدان اختصاص یابد و همین یک سوم نیز در تولیدات غذایی متعدد به کار گرفته شود؟

این توجیه که اگر اجازه ندهیم ، ممکن است تولید کنندگان روغن و مواد غذایی دیگر سراغ روغن های دیگر مانند روغن جامد روغن نیتروژنی بروند نیز پذیرفتنی نیست.

مگر نه این است که در این کشور نهادهای نظارتی مانند وزارت بهداشت وجود دارد و وظیفه شان نیز این است که نگذارند اقلام خوراکی مضر وارد کشور شوند یا در تولیدات غذایی به کار روند؟

البته انصاف حکم می کند که بگوییم در دو سال گذشته، میزان واردات روغن پالم از 700 هزار تن در سال به 400 هزار تن رسیده است که اقدام بسیار مبارکی است ولی همچنان عدد 400 هزار تن موجود، پشت هر شهروند آگاه به مضرات روغن پالم را می لرزاند.

واقعیت تلخ اینجاست که عده ای همچنان به وزارت بهداشت فشار می آورند که روغن پالم را مجاز بداند و این در حالی است که خودشان هم می دانند این، "تجارت مرگ" است ، خاصه آن که در سال های گذشته، بی کیفیت ترین و ارزان ترین روغن های پالم وارد ایران شده است و این یعنی فاجعه مضاعف.

انتظار جدی این است که با یک برنامه ریزی جدی و کوتاه مدت، صنایع غذایی کشور را از روغن پالم بی نیاز کنند تا واردات آن به صفر میل کند و انسان هایی که قرار است رگ هایشان مسدود شود و سکته کنند، نجات یابند. قضیه به همین مهمی است.

منبع: عصر ایران


۱۳۹۴/۰۵/۱۲ اعتماد اجتماعی پیش شرط مشارکت جمعی است

*برنامه‌هاي تدوين شده بايد مبتنی بر دو اصل شفافیت و واقع گرایی باشند

 امروزه مشارکت اجتماعی در همه عرصه های جامعه تأثیرگذار و ضروری است. در نظام سلامت کشور ظرفیت‌های موجود دولتی و خصوصی پاسخگوی نیاز مردم به ویژه اقشار آسیب پذیر در مناطق مختلف کشور نیست. از این رو مشارکت اجتماعی در بخش سلامت اهمیت دو چندان می‌یابد.

از طرف دیگر عدم مطلوبیت در حوزه های مختلف نظام سلامت وجود داشته و مشارکت اجتماعی در سلامت، جهت ارتقاء قابلیت‌های سلامت با بهره گیری از توانمندی مردمی، می‌تواند به جبران کمبودها کمک نماید. تقویت راهبرد مشارکت اجتماعی در سلامت مستلزم ایجاد ساز و کارهای مناسب، پیش بینی بسته های حمایتی، تشویق و ترغیب مردم، ایجاد اعتماد و افزایش سطح آگاهی جامعه است.

از طرفی بهره گیری از ظرفیت‌ها، توانمندی‌ها و تخصص‌های مردمی و سازمان‌های مردم نهاد در تمام حوزه‌ها راهگشا و تأثیرگذار است، از این رو جوامع موفق و توسعه یافته همواره تلاش می‌کنند از این ظرفیت‌ها به نحو مطلوب بهره‌مند گردند.

حوزه بهداشت، درمان و سلامت کشور با توجه به ارتباط مستقیم با رفاه مردم از یک سو و کمبود امکانات و تجهیزات در این حوزه به ویژه در مناطق محروم و دور افتاده، نیازمند حضور گسترده، نظام‌مند و سازمان دهی شده مشارکت‌های مردمی باشد.

لذا به منظور سیاست گذاری، برنامه ریزی و نظام‌مند سازی و تائید طرح‌ها، برنامه‌ها و روش‌های مشارکت‌های اجتماعی در بخش سلامت و روش‌های جذب مشارکت خیرین در بخش سلامت و شناسایی، هدایت، ترغیب و جذب خیرین بخش سلامت در سطح استان و هماهنگی بین بخشی با سازمان‌های دولتی و سازمان‌های مردم نهاد در بهره گیری از همه ظرفیت‌های منطقه ای، شورای مشارکت‌های اجتماعی و خیرین سلامت دانشگاه زیر نظر شورای عالی مشارکت‌های اجتماعی سلامت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، ایفای نقش خواهد نمود.

در این زمينه گفت‌وگویی با دکتر علی تقی زاده افشاری قائم مقام رئیس دانشگاه در امور مشارکت‌های اجتماعی، سازمان‌های مردم نهاد و خیرین عرصه سلامت انجام گرفت که باهم مي‌خوانيم:

در ابتدا بفرمایید که حوزه مشارکت‌های اجتماعی در دانشگاه شما از زمانی که ایجاد شده تا الان چه اقداماتی را انجام داده و برنامه های آتی شما چیست؟

حوزه مشارکت‌های اجتماعی دانشگاه که از زمان تشکیل آن مدت زیادی نگذشته است سعی كرده تا با در نظر داشتن نقش و جایگاه حوزه های تأثیرگذار و سیاست‌گذار استان در امور مشارکت‌های اجتماعی و خیرین سلامت من جمله سازمان اوقاف، امور اجتماعی استانداری، دانشگاه علوم پزشکی و ... و همچنین سمن‌های عرصه سلامت و بالاخص مجمع خیرین سلامت استان، تعامل سازنده ای را در جهت یکسو و هم راستا نمودن فعالیت‌ها و اقدامات آن‌ها و هم جهت با سیاست‌های کلان دانشگاه انجام دهد. که امید است با برنامه ریزی که برای برگزاری جلسات شورای مشارکت اجتماعی دانشگاه و شورای خیرین سلامت دانشگاه برای یک ماه آتی مدنظر است بتوانیم با مشارکت سایر نهادها و سازمان‌ها و سمن‌ها و همچنین تعیین کار گروه های لازم در زمینه تعیین اولویت‌های بهداشتی، درمانی، آموزشی و پژوهشی با ارجحیت طرح‌های نیمه تمام جهت هدایت کمک‌های خیرین، احصاء و برنامه ریزی برای زمین‌های با کاربری بهداشتی و درمانی یا موقوفات حوزه سلامت، راه‌های ترغیب و تشویق خیرین به حوزه سلامت و ارتقاء اعتماد خیرین، راهکارهای ایجاد هماهنگی و وحدت رویه خیریه های حوزه سلامت و استفاده مناسب از رسانه های موجود در جهت جلب مشارکت‌های مردمی و خیرین در عرصه سلامت، اقداماتی صورت داده و پس از آن با عقد تفاهم نامه های اجرایی، در جهت رفع موانع و مشکلات و بسترسازی برای مشارکت بیشتر خیرین گام برداریم.

به نظر جنابعالی مشارکت مردمی و سرمایه گذاری بخش خصوصی چقدر می‌تواند در تحول نظام سلامت و رفع کاستی‌های آن تأثیرگذار باشد؟

مشارکت مردمی به دو صورت کلی می‌تواند نقش ارزنده ای در رفع کاستی‌ها و ارتقاء نظام سلامت ایفاد كند که یکی مشارکت مستقیم خیرین در خرید، احداث، اهداء و ساخت مراکز درمانی و بهداشتی و تجهیزات پزشکی و ... است که آمار عملکرد چند صد میلیاردی خیرین که توسط مجمع خیرین سلامت کشور ارائه شده است نشان دهد، در خور توجه بودن این اقدامات در کنار مجاری و منابع دولتی برای رفع کمبودهاست. همچنین مشارکت و سرمایه گذاری بخش خصوصی در مدیریت بیش از 560 بیمارستان کشور در راستای غیرمستقیم نمودن نقش مدیریتی مجموعه وزارت بهداشت و سوق دادن آن به سمت سیاست‌گذاری‌های کلان حوزه سلامت، می‌تواند کمک شایانی در ارتقاء نظام سلامت کشور داشته باشد.

برای تسهیل گری و ایجاد بستر مناسب جهت افزایش نقش مردم چه راهکارهای عملی را پیشنهاد می‌فرمایید؟

 همکاری‌های بین بخشی کلیه نهادها و سازمان‌های مرتبط با عرصه سلامت در جهت حمایت‌های قانونی و رفع موانع و مشکلات خیرین و فعالین بخش خصوصی در کنار ایجاد و ارتقاء اعتماد در مردم می‌تواند بستر مناسبی را جهت ایفاء نقش مردم در پی داشته باشد.

به نظر جنابعالی در نخستین گام برای جلب اعتماد مردم جهت مشارکت باید چه اقداماتی صورت گیرد؟

 اعتماد اجتماعی پیش شرط مشارکت جمعی و سرمایه اصلی هر جامعه می‌باشد و برای تقویت این اعتماد چه برای فعالین و سرمایه گذاران بخش خصوصی و چه برای خیرین عرصه سلامت، باید برای هر گروه و هر سطح به صورت جداگانه برنامه مدون اجرایی داشته باشیم که مبتنی بر دو اصل شفافیت و واقع گرایی باشد و بتوانیم با استفاده از توان روابط عمومی‌ها و رسانه های جمعی و بالاخص صدا و سیما، این برنامه‌ها را اطلاع رسانی کنیم. همچنین نقش سازمان‌های غیردولتی و انجمن‌ها در ایجاد اعتماد اجتماعی بسیار مهم است که با تعامل و مشارکت آنان در ترسیم برنامه های عینی مبتنی بر سیاست‌های نظام سلامت، می‌توان از ظرفیت مناسبی برای اعتماد سازی مردم بهره برد

آیا نیازسنجی برای تعیین اولویت‌های حوزه سلامت صورت گرفته که راهنمای مناسبی برای خیرین باشد؟

 نیازسنجی نسبی در رابطه با برخی اولویت‌های حوزه سلامت و به خصوص در بخش تجهیزات پزشکی صورت گرفته است که به صورت کتابچه ای آماده شده است ولیکن می‌خواهیم با بازنگری و بررسی جامع‌تر، اولویت‌های حوزه سلامت را با سطح بندی لازم به صورت جامع ترسیم و در این خصوص اطلاع رسانی مناسب انجام دهیم.

اطلاع رسانی با هدف فرهنگ سازی در جهت تشویق مردم برای مشارکت‌های خیرخواهانه چه نقشی دارد؟

 عمده‌ترین عامل تأمین مشارکت، آگاهی و علاقه مردم و حاکمیت فرهنگ همیاری در جامعه است که اطلاع رسانی اصولی و صحیح برنامه های مدون ترسیمی و اولویت‌ها و نیازمندی‌های حوزه سلامت در جهت جلب مشارکت‌های مردمی و بخش خصوصی و از همه مهم‌تر ساخت و نمایش مجموعه های اجتماعی و فرهنگی با رویکرد آگاه سازی و تأثیرگذاری بر مردم در زمینه تبعات و مشکلات موجود ناشی از کمبود امکانات بهداشتی و درمانی و ... و ایجاد فرهنگ همیاری، نقش مهم و کلیدی دارد که باید به آن توجه خاص کرد و در این زمینه نقش رسانه های جمعی، تصویری، گفتاری، نوشتاری و سایت‌های اطلاع رسانی محلی و استانی حائز اهمیت است.

 آیا برای جلب کمک‌های خیرین خارج از کشور برنامه مشخصی دارید؟

حس نوع دوستی و همیاری در خیرین هم‌وطن، هم استانی و هم شهری که به علل مختلف در خارج از کشور سکونت دارند، معمولاً به شکل ملموس‌تری متبلور می‌شود که با برنامه ریزی صحیح و اصولی می‌توان از این کمک‌ها در عرصه سلامت بهره برد که نمونه های بارز فراوانی در سطح کشور انجام شده است که انشاء ا... در آتیه از طریق این دانشگاه نیز برنامه ریزی‌هایی در این خصوص انجام خواهد شد.

 برای افزایش این مشارکت‌ها، تعامل و همکاری‌های بین بخشی سازمان‌ها و نهادها چه نقشی دارد؟

برای نیل به اهداف نظام سلامت به یقین تعداد زیادی از سازمان‌ها و نهادهای دولتی و غیردولتی در کنار دانشگاه، گوشه ای از فعالیت‌هایشان را به عرصه سلامت اختصاص داده‌اند و نقشی برعهده دارند که اگر این نهادها به تناسب وظایف و اختیارات خود، در زمینه تأثیر نقش مردم در تحول نظام سلامت و رفع کاستی‌های آن وقوف یابند می‌توانند با در اختیار گذاردن امکانات مرتبط و تسهیل بخشی از شرایط اقشار فعال عرصه سلامت نقش تسهیل گری خود را ایفا نمایند.

 آیا تکریم و تجلیل از جایگاه واقعی خیرین عرصه سلامت برای الگوسازی در این حوزه صورت می‌گیرد؟

فعالیت‌های زیادی با رویکردهای متفاوت و از سوی نهادهای مختلف در سطح کشور جهت تجلیل از جایگاه خیرین صورت گرفته و می‌گیرد که نشان از اهمیت والای این امر در اشاعه فرهنگ همیاری و خیری دارد. در این راستا اقداماتی که صورت می‌گیرد هر کدام دارای تأثیرات خاص خود می‌باشد ولی به نظر اینجانب اقدام تأثیرگذاری که محدود به مکان و زمان نبوده و تأثیرگذاری ماندگاری که از خود بجا گذاشته باشد کمتر صورت گرفته است که لازم است در این زمینه کارسازی بیشتری صورت پذیرد.

برای ساختارمند کردن مشارکت‌ها و جلوگیری از اقدامات موازی که منجر به اتلاف وقت و صرف هزینه می‌شوند پیشنهادی دارید؟

با توجه به اینکه نهادها و سازمان‌های دولتی و غیردولتی مختلفی در زمینه جلب و هزینه کرد مشارکت‌های مردمی در عرصه سلامت فعالیت دارند و هر یک مسیرها و الگوهای خاص خود را دارند، لازم است از طریق نهادهای تصمیم گیر ذی‌ربط (وزارت بهداشت و وزارت کشور)، تولی گری و هدایت موضوع در هر استان به دانشگاه های علوم پزشکی واگذار شود تا دانشگاه بتواند با در نظر داشتن اهداف کلان نظام سلامت و مدنظر قرار دادن نیازهای واقعی عرصه بهداشت و درمان استان و همکاری تمام نهادها و انجمن‌های ذی‌ربط، سیاست گذار و هدایت گر مطمئن و خوبی در این راه باشد.

انتهاي پيام/


۱۳۹۴/۰۵/۰۳ لوازم آرایشی غیرمجاز از ترکیه و عراق وارد کشور می‌شود

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی گفت: و لوازم آرایشی و بهداشتی غیر مجاز به صورت وسیع از ترکیه و عراق وارد کشور می‌شود.

به گزارش نای قلم، حسن ملکی‌نژاد عصر امروز در نشست بررسی مشکلات دارویی استان اظهار کرد: با توجه به اینکه استان آذربایجان غربی با 4 کشور مرز مشترک دارد متاسفانه دارو و لوازم آرایشی و بهداشتی غیر مجاز به صورت وسیع از ترکیه و عراق وارد کشور می‌شود که از مسئولان مربوطه انتظار می‌رود این موضوع را با جدیت پیگیری کنند تا شاهد محصولات سلامت محور قاچاق در کشور و به خصوص در استان آذربایجان غربی نباشیم.

وی افزود: در دو ماه گذشته حدود 2 میلیارد تومان لوازم آرایشی و بهداشتی غیر مجاز امحا شده است.

معاون غذا و دارو آدربایجان غربی اضافه کرد: وضعیت دارو در این استان مطلوب است و در صورت مشکلات کمبود دارویی سریعا با سازمان غذا و دارو مکاتبه می‌شود و سازمان نیز مشکلات کمبود دارویی را رفع می‌کند.

ملکی‌نژاد با بیان اینکه حدود 12 واحد تولید پنیر در این استان فعالیت می‌کنند، اظهار کرد: تمام این واحدها شناسه نظارت دارند و نظارت های مرتب از این واحدها صورت می‌گیرد.

انتهای پیام/


۱۳۹۴/۰۴/۲۳ پاستیل‌های خوش‌رنگ غیرمجاز؛ مارهای خوش خط و خال

مدیر آزمایشگاه کنترل مواد خوراکی و بهداشتی معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان آذربایجان غربی گفت:  پاستیل‌های خوش‌رنگ غیرمجاز مارهای خوش خط و خال به حساب می‌آیند.

به گزارش نای قلم، امیر رحیمی‌راد در گفت و گویی اظهار کرد: استفاده از رنگ زرد تارتارازین ۱۰۲ E در فرآورده‌های غذایی ایران غیر مجاز است.

وی اضافه کرد: استفاده بی رویه از از رنگ‌های صنعتی در ترکیب مواد غذایی به دلیل جذابیت و مشتری پسندی، تحریک اشتهای مصرف کنندگان، ترغیب آنها به خرید، همچنین جبران رنگ از دست رفته در زمان نگهداری یا فرآیند تهیه غذا، از دیر باز مورد توجه بسیاری از تولید کنندگان مواد غذایی بوده است.

رحیمی‌راد گفت: کاربرد رنگ‌های مصنوعی در صنایع غذایی یکی از مهمترین چالش‌های حوزه سلامت است که توسط افراد سود جو در صنایع غذایی و به صورت غیر مجاز استفاده می‌شود. رنگ‌های مصنوعی مواد رنگی هستند که در نتیجه سنتز مواد آلی به دست می‌آیند و دامنه کاربرد آنها نامحدود بوده و در صنایع رنگرزی، داروسازی، میکرب شناسی، صنایع غذایی و... کاربرد دارند. اکثر این رنگ‌ها از نظر مصرف در غذای انسان قابل قبول نبوده و دارای خاصیت سرطان‌زایی است.

مدیر آزمایشگاه کنترل مواد خوراکی و بهداشتی معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان آذربایجان غربی گفت: در استاندارد ملی ایران به شماره 740 (افزودنی‌های خوراکی مجاز- رنگ‌های خوراکی)، به 7 نوع رنگ مصنوعی مجاز اشاره شده است که استفاده از رنگ‌های فوق در ترکیب فرآورده‌های غذایی به شرط اینکه در پروانه ساخت محصول و بر چسب آن قید شده باشد و تحت نظارت مسئولان فنی واحدهای تولیدی استفاده شود، مجاز است.

مصنوعی غیرمجاز1- رنگ قرمز کارمیوزین

122E2- رنگ نارنجی سان ست‌یلو 110

E3- رنگ زرد کینولین یلو 104

E4- رنگ آبی برلیانت بلو 133

E5- رنگ قرمز آلوارد 129

E6- رنگ قرمز پانسئو 124

E7- رنگ آبی ایندیگوتین 132 E

استفاده از رنگ‌های مصنوعی فوق در ترکیب فرآورده‌هایی همچون انواع آب میوه‌ها، لواشک، نان، ماکارونی، حلوا، نقل، جوجه کباب، رب‌گوجه‌فرنگی، انواع شیرینی‌های قنادی، زولبیا و بامیه، بستنی و... غیر مجاز است. استفاده از رنگ زرد تارتارازین 102 E در تمام فرآورده‌های غذایی در ایران غیر مجاز است.

وی در ادامه به محبوبیت استفاده از تنقلاتی چون پاستیل‌ها و خوراکی‌های رنگی به دلیل جذابیت ظاهری در بین کودکان، نوجوانان‌ها و حتی جوانان اشاره کرد و گفت: یکی از مهمترین نگرانی‌ها در مورد مصرف انواع پاستیل، رنگ موجود در آنهاست.

رحیمی‌راد افزود: در پاستیل‌هایی که مطابق استاندارد و در کارخانه‌های معتبر تهیه می‌شوند از رنگ‌های مجاز خوراکی استفاده می‌شود و جای هیچ گونه نگرانی در این مورد وجود ندارد.

حتی گاهی هم از رنگ دهنده‌های طبیعی مثل آب هویج یا آب انار برای رنگی کردن پاستیل‌ها استفاده می‌شود.

وی گفت: بیشترین نگرانی مربوط به پاستیل‌های قاچاق، فله‌ای و فاقد بسته‌بندی موجود در فروشگاه‌ها و مراکز مختلف خرید است، که مورد تأیید وزارت بهداشت نبوده و خریدن و مصرف آنها برای هیچ یک از اقشار جامعه توصیه نمی‌شود.

رحیمی‌راد در ادامه توضیح داد: پاستیل‌ها از افزودن شکر و آب به ژلاتین استخوان یا پوست گاو تهیه می‌شوند و البته انتخاب ژلاتین استخوان در همه کشورها به گاو محدود نمی‌شود و برخی از کشورها از ژلاتین استخوان خوک برای تهیه پاستیل استفاده می کنند. به همین دلیل تاکید می‌گردد به هیچ عنوان خوردن انواع پاستیل بدون مجوز و پروانه وزارت بهداشت (اعم از پاستیل‌های بسته‌بندی و فله) برای مصرف توصیه نمی‌شود.

وی در ادامه به پاستیل‌های بدون قند موجود در بازار نیز اشاره کرد و گفت: پاستیل‌ها و سایر محصولاتی که تحت عنوان بدون قند در بازار موجود هستند به جای قندهای طبیعی مانند ساکارز با شیرین‌کننده‌های مصنوعی شیرین می‌شوند. اما این قندهای مصنوعی بسیار شیرین‌تر از قندهای طبیعی هستند و ذائقه فرد را به طعم قوی شیرینی عادت می‌دهند و به این ترتیب حس چشایی فرد در مواجهه با خوراکی‌ها سردرگم می‌شود.

به گزارش تسنیم، همچنین از آنجا که این قندها مصنوعی هستند، کبد باید این مواد را سم‌زدایی کند و تمام این مواد را با مقدار زیادی آب دفع کند بنابراین در صورت مصرف زیاد، کبد و کلیه مجبور به فعالیت بیش از حد می‌شوند.رحیمی‌راد در پایان به شهروندان توصیه کرد: همیشه قبل از مصرف فرآورده‌های خوراکی و آشامیدنی به مجوز و پروانه ساخت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و قسمت ترکیبات تشکیل دهنده فرآورده به خصوص رنگ‌های مورد استفاده دقت کنند تا با آگاهی کامل از ترکیبات آن نسبت به استفاده از محصول سالم اقدام کنند.

انتهای پیام/


۱۳۹۴/۰۴/۰۹ آذربايجان غربي جايگاه 29 كشوري را در بي‌سوادي دارد

تحرک، رشد، پیشرفت و سعادت جوامع مختلف در اولین گام با موضوع سواد ارتباطی تنگاتنگ دارد، به طوري كه دستیابی به توسعه پایدار ارتباط مستقیم با آموزش نیروهای انسانی و بالا بودن نرخ سواد در جوامع دارد و اگر مسئولان به آن توجه نكنند، توسعه سایر بخش‌ها نیز دچار مشکل شده و در نهايت در روند توسعه کشور اخلال ایجاد می‌کند. به همین دلیل است که جامعه‌شناسان یکی از مهم‌ترین شاخص‌های توسعه اقتصادی و اجتماعی را میزان نرخ باسوادي و توسعه نیروی انسانی آن جامعه می‌دانند، چرا که هر نوع پیشرفت در جنبه های مختلف توسعه ای به طور مستقیم به میزان و کیفیت منابع انسانی آموزش دیده و ماهر بستگی دارد.

به گزارش ناي قلم، از طرفي فرد بی‌سواد در جامعه امروز کمترین جایگاه را خواهد داشت؛ چرا که آشنا نبودن او با مسایل ضروری‌اش در جامعه، همواره سبب عقب افتادگی وی می‌شود و هرچه تعداد بی‌سوادان جامعه‌ای بیشتر باشد، در بین جوامع دیگر جایگاه پایین‌تری خواهد داشت.

اما سوال اين است كه آذربايجان غربي در بحث بي‌سواد چه جايگاهي دارد؟ معاون سیاسی امنیتی استاندار آذربایجان غربی گفت: آذربایجان غربی در خصوص آمار بی‌سوادی در ردیف 29 قرار دارد.

علیرضا رادفر كه در کارگروه زنان و خانواده سخن مي‌گفت، اظهار كرد: با توجه به رتبه آذربايجان غربي در زمينه نرخ بي‌سوادي نيازمند توجه بیش از حد مدیران و جامعه به این مسئله حساس هستيم تا با برنامه ریزی در این زمینه در راستاي کاهش آمار بی‌سوادی در استان گامی برداشته شود.

رادفر اضافه کرد: سال گذشته بر اساس تصمیم‌گیری و دستور مقام عالی استان بنا شد هر سال 50 هزار نفر در استان آموزش‌های لازم را فرا گیرند تا در طول چهار سال به میانگین‌های کشوری برسیم.

وی ادامه داد: در اين زمینه باید از همه نهادها به ويژه نهادهایی که جامعه هدفشان روستایی است، روحانیان و افراد باسواد موجود در روستاها استفاده شود.

معاون سیاسی امنیتی استاندار آذربایجان غربی در بخش ديگري از سخنان خود تاكيد كرد: نتایج مطالعات و تحقیقات باید به مردم اعلام و اطلاع رسانی شود که حداقل نتیجه آن آگاه‌سازی مردم و جامعه است.

وی افزود: هر تحقیقی به دنبال یک هدف مشخصی انجام می‌شود و متأسفانه روندی که در برخی موارد مشاهده می‌شود این است که می‌خواهیم همه چیز را محرمانه تلقی کنیم که این امر درست نیست.

رادفر در ادامه گفت: سلامت جامعه انسانی وظیفه حاکمیت است و ما وظیفه داریم تا به این موضوعات بپردازیم و علاوه بر آموزش و اطلاع‌رسانی، اقدامات لازم را انجام دهیم.

شايان ذكر است معاون سوادآموزی مدیر کل آموزش و پرورش استان نيز پیش‌تر اعلام كرده بود كه هم اکنون آذربایجان غربی با داشتن بیش از 183 هزار نفر بی‌سواد در گروه سنی 10 تا 49 ساله، جزو شش استان کشور با بیشترین نرخ بی‌سوادی است که در ردیف استان‌های کردستان، سیستان و بلوچستان، کرمان، خراسان شمالی و لرستان قرار دارد.

به گفته محمدرضا نجفی طبق سرشماری سال 90 میزان باسوادی استان در این گروه سنی 88 درصد بوده که این میزان در بین مردان حدود 93 درصد و در بین زنان نیز 82 درصد است.

همچنين معاون سوادآموزی اداره کل آموزش و پرورش آذربایجان غربی تصريح كرد در گروه سنی 10 تا 49 سال بیشترین نرخ بی‌سوادی در آذربایجان غربی مربوط به شهرستان‌های پیرانشهر و چالدران بوده و بیشترین نرخ باسوادی نیز در ارومیه با 82.3، نقده با 80.61 و خوی با 80.14 درصد است.

وي به برنامه‌هاي پيش‌بيني شده نيز اشاره و اضافه كرد: برنامه چهار ساله ریشه‌کنی بی‌سوادی در آذربایجان غربی در دستور کار قرار دارد.

نجفي اضافه کرد: در راستای ارتقای شاخص باسوادی استان، برنامه‌های متنوعی در بخش‌های مختلف در حال اجراست که تدوین یک برنامه چهار ساله از جمله مهم‌ترین اقداماتی است که در این زمینه به اجرا در می‌آید.

وی گفت: این برنامه‌ها شامل برنامه‌های تشویقی برای بی‌سوادان، تفاهم‌نامه همکاری با سازمان‌های دیگر و تهیه شناسنامه تحصیلی شهروندان است که در صورت تصویب و اجرای آن گام‌های مهمی در راستای ریشه کنی بی‌سوادی برداشته می‌شود.

بنابراين وقتي امروزه یکی از شاخصه‌ها و فاکتورهای مهم و ضروری توسعه در جوامع مختلف، میزان سواد آحاد آن جامعه است و پیشرفت و توسعه، رابطه مستقیم با میزان سواد و آگاهی مردم دارد، مي‌طلبد تا مسئولان استان با اهتمامی جدی و عزمی راسخ، به وضعیت آذربایجان غربی در زمينه سواد، سر و سامانی بخشیده و از دامنه‌دار شدن عواقب جبران ناپذیر اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و اقتصادی این معضل، جلوگیری به عمل آورند.

انتهاي پيام/


۱۳۹۴/۰۴/۰۸ قاچاق لوازم آرایشی بی‌کیفیت از مواد مخدر پيشي گرفت

تدوین راهکاری برای مقابله با قاچاق ضروري است

روز گذشته رئیس انجمن واردکنندگان فرآورده‌ها‌ی آرایشی، بهداشتی و عطریات اعلام كرد كه 70 درصد از محصولات آرایشی و بهداشتی به شکل قاچاق وارد کشور می‌شوند. جالب توجه اينكه اغلب کالاهای بی‌کیفیت‌ چینی هستند و بین 80 تا 90 درصد لوازم و کالاهای آرایشی در ایران به صورت قاچاق از طریق مرزهای شرقی و غربی وارد ایران می‌شوند و آن دسته از آن‌ها که دارای مارک‌های معروف اروپایی یا امریکایی هستند تقریبا همه قلابی بوده و به طرز ماهرانه‌ای در چین، تایلند و ترکیه جعل شده و روانه بازار ایران می‌شوند.

به گزارش ناي قلم، آمارها حكايت از اين دارد که کشور ما دومین مصرف کننده لوازم آرایش در خاورمیانه است، ولی با گذشت زمان این روند نه تنها کاهش نیافت که پیش از گذشته تشدید شد. چنانچه براساس گزارشي كه در آفتاب منتشر شده مصرف لوازم آرایشی طی سال‌های اخیر ۱۰ درصد افزایش یافته است حال آنکه در کشورهای پیشرفته این رشد، در حدود پنج تا شش درصد می‌باشد.

همچنين بنا بر آمار ارائه شده در همين گزارش قیمت‌های لوازم آرایشی و بهداشتی در زمستان سال گذشته براساس آمار ارائه شده از سوی بانک مرکزی ۱۲/۴۵ درصد افزایش داشته است. اما آنچه که نمی‌توان در این زمینه انکار کرد، اين است كه بسیاری از محصولات آرایشی و بهداشتی قاچاق که به کشور وارد می‌شود، تقلبی است و فقط نام آن برند مشهور روی آن قید شده است. افغانستان، پاکستان، کردستان، عراق و امارات مناطقی است که گفته می‌شود بیشترین حجم قاچاق محصولات آرایشی تقلبی به داخل از مسیر این کشورها انجام می‌شود چه بسا جنس تقلبي آسيب جدي به دنبال دارند و عوارض آن‌ها در مواردي جبران ناپذير است.

به طوري كه رباب - م 29 ساله می‌گوید: براساس تبلیغات ماهواره ای و اینترنتی یک کرم خریدم و فروشنده تأکید داشت که این کرم اصل است. من هم که دیدم نوشته های آن خارجی است، متقاعد شدم. اما بعد از چند نوبت مصرف، دچار اگزما شدم.

اما سوال اين است كه به چه روشي می‌توان جنس اصل را از تقلبي تشخيص داد؟ یکی از فروشندگان لوازم آرايشي می‌گوید: برای تشخیص لوازم آرایشی اصل از تقلبی در درجه اول باید از اعتبار محل خرید آن لوازم آرایشی اطمینان حاصل کنیم زیرا با توجه به نبود نمایندگی‌های مجاز برندهای معتبر آرایشی، تشخیص کالای اصل از تقلبی آن بسیار سخت است خصوصا که برخی تقلبی‌ها از نظر بسته بندی با نمونه های اصل مو نمی‌زنند.

این فروشنده در ادامه تشخیص اصل یا تقلبی بودن لوازم آرایشی را با توجه به ظرف، کیفیت بسته بندی، بو، رنگ و قیاس آن با مارک اصلی منوط می‌داند اما این کار تنها با شناخت مارک اصل ممکن خواهد بود، پس قبل از خرید از مختصات برندهای اصل آگاهی کسب کنید تا پول خود را برای کالایی تقلبی هدر نداده باشید، زیرا در غیر این صورت امکان شناسایی وجود ندارد.

*پیشی گرفتن قاچاق لوازم آرایشی بی کیفیت از مواد مخدر

نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس، با انتقاد از پیشی گرفتن قاچاق لوازم آرایشی و بهداشتی بی کیفیت از مواد مخدر در کشور، گفت: بی توجهی به تولید ملی و به صرفه بودن قاچاق برای سودجویان نابودی تولید ملی و به خطر افتادن سلامت مردم را در پیش دارد.

روح الله بیگی ئیلانلو با انتقاد از پیشی گرفتن قاچاق لوازم آرایشی و بهداشتی بی کیفیت از مواد مخدر در کشور، گفت:متاسفانه اوج گیری قاچاق لوازم آرایشی و بهداشتی در کشور علاوه بر نابودی تولید با کیفیت داخلی سلامت مردم را نیز نشانه گرفته است.

نماینده مردم میاندوآب، شاهین دژ و تکاب در مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر ضرورت مقابله با واردات لوازم آرایشی و بهداشتی قاچاق به کشور، افزود:متأسفانه در سایه غفلت مسئولان سالانه مبالغ هنگفتی که می‌تواند به چرخه درآوردن تولید ملی را موجب شود، از کشور خارج شده و به اقتصاد ملی لطمه می‌زند.

*قاچاق لوازم آرایشی و بهداشتی توجیه منطقی ندارد

این نماینده مردم در مجلس نهم، با بیان اینکه واردات لوازم آرایشی و بهداشتی بی کیفیت قاچاق به کشور با وجود کافی بودن تولید ملی برای رفع احتیاج نیاز داخلی توجیه منطقی ندارد، تصریح کرد: دولت باید ضمن مقابله با هر نوع قاچاقی در کشور به حمایت از تولید ملی بپردازد.

وی با تاکید بر اینکه در کشور ما واردکننده‌های رسمی تحت فشارهای بسیاری قرار دارد، تاکید کرد: زمانی که هزینه‌های تولید سر به فلک کشیده و پرداخت عوارض و مالیات تولید از عهده تولید کننده خارج است، بسیاری از افراد به جای پیوستن به چرخه تولید واردکننده محصولات آن هم به صورت قاچاق خواهند شد که نمونه این موضوع در قاچاق لوازم آرایشی و بهداشتی به کشور با آمار بیش از 90 درصدی آن است.

*ضرورت تدوین راهکاری برای مقابله با قاچاق در کشور

بیگی ئیلانلو با بیان اینکه افزایش تعرفه واردات نیز نتوانسته جلوی قاچاق کالاها و محصولات خارجی بی کیفیت به کشور را بگیرد، افزود: دولت باید با ایجاد کارگروهی منسجم نسبت به مسدود کردن مبادی ورود کالاهای قاچاق به کشور اقدام کند.

نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، با اعلام آمادگی کمیسیون متبوعش برای کمک به دولت جهت مقابله با قاچاق کالا و محصولات بی کیفیت به کشور، افزود: سیاست‌های اقتصاد مقاومتی برای مرکز توجه قرار گرفتن تولید ملی باید مدنظر مسئولان قرار بگیرد.

انتهاي پيام/


۱۳۹۴/۰۴/۰۶ موردی از ابتلا به مرس در آذربایجان غربی نیست

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: تاکنون موردی از بیماری مرس در استان گزارش نشده است.

عابد فتاحی در گفت و گوی اختصاصی اظهار کرد: مهمترین راه مبارزه با تمامی عوامل بیماری زا، رعایت نکات بهداشتی، بخصوص در اماکن عمومی است، بیمارستان ها و دیگر مراکز بهداشتی مهمترین رکن این مبارزه محسوب می شوند چرا که انواع ویروس ها، بیماران و افراد سالم در کنار یکدیگر زیر یک سقف جمع می شوند و هریک با خانواده خود ارتباط نزدیک دارند؛ بنابراین رعایت اصول بهداشتی و قرنطینه کردن افراد مشکوک به ویروس، مهمترین قدم در راه پیشگیری است.

ویروس مرس نوع تغییر پیدا کرده ویروس های کرونا است که به مراتب توانایی بیماریزایی آن بیشتر شده و علائم اولیه شبیه سرماخوردگی ایجاد می‌کند.

بیشتر افرادی به ویروس مرس مبتلا می‌ شوند که یک بیماری زمینه‌ای دارند یا به نوعی دستگاه ایمنی بدنشان عملکرد کافی ندارد که در این زمینه می‌توان به بیماری‌ هایی مثل ناراحتی قلبی، تنفسی، کلیوی، کبدی، سرطان افراد پیر و سالخورده اشاره کرد که این افراد در صورت درگیری با این ویروس، به نوع خطرناک بیماری مبتلا خواهند شد.

علایم و نشانه های بیماری

علایم معمول بیماری در مراحل اولیه شامل تنگی نفس و مشکلات تنفسی جدی است. تب، سرفه و مشکلات گوارشی مانند اسهال نیز در این بیماران دیده می شود.

همزمان با پیشرفت بیماری، نارسایی کلیه نیز دیده می شود و عفونت در بیمارانی که نقص سیستم ایمنی دارند، منجر به فوت می شود.

توصیه های بهداشتی

اتخاذ اقدامات احتیاطی مناسب در مزارع، انبارها، طویله ها و مناطقی که در آن شتر وجود دارد، آگاه کردن افراد جامعه؛ بخصوص مسافران، اجتناب از نوشیدن شیر خام، پختن، پوست کندن و شستن محصولاتی که با ترشحات حیوانات در تماس هستند، شستن دست پس از ارتباط با حیوانات و اجتناب از تماس با حیوانات بیمار برخی از جمله راهکارهای مناسب برای جلوگیری از گسترش سندرم تنفسی خاورمیانه است.

انتهای پیام/


 
درباره ما تماس با ما
طراحی و اجرا