متن خبر
۱۳۹۴/۰۹/۱۵ برگزاری نمایشگاه دستاوردهای نوآورانه پژوهشی در آذربايجان غربي

پیشرفت سریع فناوری و تحولات بی سابقه در توسعه ارتباطات بین‌المللی در جریان جهانی شدن موجب شده است که رویارویی جوامع بشری به طریقی از شکل برخورد های نظامی به رقابت‌های فناوری و تکنولوژی تبدیل شود. در قرن حاضر یکی از شاخص‌های توسعه‌یافتگی، واحدهای تحقیق و توسعه (R&D) بوده و این عامل باعث جداسازی کشورهای غنی از کشورهای فقیر می‌باشد. رشد تحقیقات توسعه ای در هر کشور با ایجاد فضای ملی تحقیق و توسعه و افزایش شاخص‌های سرمایه گذاری، نیروی انسانی، اطلاعات و اطلاع رسانی در تحقیق و توسعه امکان پذیر خواهد بود.

پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی، به منظور گسترش فرهنگ «پژوهش» در جامعه و ارج نهادن به مقام شامخ «پژوهشگران»، ‪۲۵ آذر از سوی «شورای فرهنگ عمومی» کشور به نام «روز پژوهش» نام‌گذاری شد. وزارت «علوم، تحقیقات و فناوری» نیز از سال ۱۳۷۹ چهارمین هفته آذر ماه را به نام هفته پژوهش نام‌گذاری کرد.

علت نام‌گذاری چنین روزی این است که در این روز، مردم با اهمیت پژوهش، نقش، جایگاه و تأثیر آن در اداره سازمان‌ها، اداره کشور و جامعه و بهبود وضع زندگی شهروندان آشنایی بیشتری پیدا کنند و از زاویه‌ای دیگر در جریان کارکرد مؤسسات، سازمان‌ها و مجموعه‌هایی که ماهیت وظایفشان، پژوهشی است قرار گیرند. این روز هم چنین فرصتی است تا مردم و دوستداران علم و پژوهش با یکدیگر به تعامل بپردازند و مردم بیشتر در جریان فعالیت‌های پژوهشی انجام شده در بخش‌های گوناگون کشور قرار گیرند.

در اين راستا در استان آذربايجان غربي نيز همایش و نمایشگاه هفته پژوهش و فناوری نانو آغاز به کار کرد و از پژوهشگران، فناوران و نشریات علمی برتر استان تجليل به عمل آمد.

آیین افتتاحیه همایش و نمایشگاه هفته پژوهش و فناوری نانو شامگاه ديروز با حضور مهندس سعادت استاندار آذربایجان غربی، صفرزاده معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی استاندار، کهوریان معاون برنامه ریزی و اشتغال استاندار و جمعی دیگر از مدیران و مسئولان استانی، در سالن وحدت مجتمع فرهنگی و هنری ارومیه برگزار شد.

در این همایش، وضعیت پژوهش و فناوری و عملکرد علمی و پژوهشی دانشگاه‌های استان در چهار سال گذشته و همچنین جایگاه شرکت‌های دانش بنیان در آذربایجان غربی توسط دکتر سلیمانپور دبیر کمیته علمی همایش و دکتر حیدری رئیس پارک علم و فناوری استان تشریح شد.

همچنین در این همایش، جعفری نماینده ستاد ویژه توسعه فناوری نانو در خصوص شیوه های حمایت ستاد نانو از پژوهشگران و فناوران در کشور توضیحاتی را ارائه کرد.

در ادامه با حضور استاندار آذربایجان غربی، از پژوهشگران و فناوران برتر استان و همچنین نشریات علمی برتر استان با اهدای لوح و تندیس همایش تجلیل به عمل آمد.

معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی استاندار آذربایجان غربی در اين گفت: خوشبختانه در سالهای اخیر پیشرفت های علمی بسیار خوبی در کشور حاصل شده اما هنوز تا رسیدن به نقطه مطلوب فاصله زیادی هست.

نادر صفرزاده بر ضرورت کاهش فاصله علمی کشور و جوامع توسعه یافته تاکید کرد و افزود: که تحقق آن به عزم و اراده هم بخش دولتی و هم بخش خصوصی و همچنین مشارکت تلاشگران عرصه علم و دانش و فناوری در برنامه های توسعه کشور نیاز دارد.

وي از معرفی مسئول بنیاد ملی نخبگان در آذربایجان غربی خبر داد و افزود: به زودی مسئول بنیاد ملی نخبگان در استان معرفی و این بنیاد برای ارائه خدمات به نخبگان و مخترعین و مبتکرین استان فعالیت خود را آغاز خواهد کرد.

صفرزاده در ادامه به برگزاری هفته پژوهش و هفته فناوری نانو در استان اشاره و خاطرنشان کرد: این همایش و نمایشگاه در راستای تفاهم نامه منعقده بین وزارت علوم و وزارت کشور، در استان آذربایجان غربی نیز برگزار می شود و منتخبین نمایشگاههای استانی در سراسر کشور، در نمایشگاه ملی شرکت خواهند کرد.

وي با بیان اینکه دو برنامه پنج ساله توسعه تا رسیدن به سند چشم انداز بیست ساله باقی است نیز گفت: بر اساس سند چشم انداز بیست ساله، ایران اسلامی در سال 1404 باید بعنوان قدرت منطقه ای مطرح شود لذا با توجه عقب ماندگی و کاستی هایی که در این خصوص وجود دارد، تمامی تلاشگران عرصه علم و دانش و فناوری باید دست به دست هم دهند تا جبران مافات شود و به آن هدف پیش بینی شده دست پیدا کنیم.

ایجاد ارتباط و تعامل بیشتر میان دانشگاه و صنعت و حمایت و پشتیبانی این دو از یکدیگر از دیگر موارد مورد اشاره و تاکید صفرزاده در این همایش بود.

اسامی پژوهشگران و فناورن برتر

در این مراسم، رضا درویش‌زاده، صمد جعفرمدار، فاطمه مدرسی، محمد حسنی، ناصر آق، ماهرخ غنی‌شایسته، میرحسن سیدعامری و کیومرث شهبازی از دانشگاه ارومیه به عنوان برترین پژوهشگران استان آذربایجان‌غربی شناخته شدند.

از دانشگاه علوم‌پزشکی ارومیه نیز نفراتی همچون شهرام خادم‌وطن، معصومه همتی مسلک، زهرا نیازخانی، عبدالله قاسمی، علیرضا چاوشی و احدعلی نیکی‌بخش رتبه‌های برتر را کسب کردند.

علیرضا عیوضی، حامد دوستی و حسن محمدزاده از مرکز تحقیقات کشاورزی و محمد پورمحمود آقابابا و احمدرضا حقیقی از دانشگاه صنعتی ارومیه برترین پژوهشگران استانی معرفی شدند.

از دانشگاه پیام نور نیز سقطفروش، سجاد آیرملو و فرزین مرندی و از دانشگاه آزاد اسلامی فاطمه نجات‌زاده، هاله کنگرلو و مهدی زواری حائز رتبه‌های برتر پژوهش شدند.

براساس نتیجه داوری برترین فناوران استان، مهرداد فوج لعلی، محمد ژیان‌فر، علی مختاری، داود بهشتی‌زاده، بابک عبداللهی، سینا حبیبی، فیروز پاکدل و سعید محمدی اصل، به مقام برتر رسیده و قاسم مرتاض نیز حامی برتر پژوهش امسال شناخته شد.

پس از برگزاری همایش، نمایشگاه هفته پژوهش و فناوری و فناوری نانو نیز بدست مهندس سعادت استاندار آذربایجان غربی در محل دائمی نمایشگاههای اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان افتتاح و آغاز بکار کرد.

این نمایشگاه تا 18 آذرماه به مدت پنج روز در همین مکان آماده بازدید علاقه مندان است.

انتهاي پيام/


۱۳۹۴/۰۹/۰۸ ایدز غصه یک بیماری تا قصه تنهایی/ آموزش گام اول در پیشگیری و مراقبت

کارشناسان معتقدند با فرهنگ‌سازی و اطلاع رسانی صحیح می‌توان روند ابتلا به ایدز را متوقف کرد.

به گزارش نای قلم، باید پذیرفت که بیماری‌هایی مانند ایدز نیز جزئی از زندگی امروزه جامعه بشری است و نمی‌توان با کتمان آن و پاک کردن صورت‌مسئله، انتظار حل این معضل را داشت که در ریشه‌یابی آن همانند بسیاری دیگر از مشکلات جوامع امروزی، به مؤلفه‌های اجتماعی و فرهنگی می‌رسیم، حوزه‌هایی که در صورت توجه و تقویت، نخستین و مستحکم‌ترین سد در برابر موج‌های فزاینده بحران‌هایی مانند افزایش آمار ابتلا به بیماری ایدز خواهند بود.

البته این نکته نیز نباید از نظر دور بماند که اقدامات پیشگیرانه در حوزه بیماری ایدز تنها محدود به دستگاه‌ها و مسئولان بهداشت و درمان نمی‌شود و بدون تردید تغییر نگرش در بین عموم مردم لازمه دستیابی به جامعه‌ای آگاه و آماده در برابر بیماری‌هایی مانند ایدز و حتی سایر معضلات فرهنگی و اجتماعی است.

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی ارومیه می گوید: مشکل ما دانستن راه‌های انتقال ویروس اچ آی وی نیست، انگ اجتماعی مانع از پرداخت و رسیدگی آشکار به این بیماری می‌شود.

علی افشانی در همایش ایدز از غصه بیماری تا قصه تنهایی، که به دعوت موسسه خیریه نیکوکاری تبریز جهت ایراد سخنرانی با موضوع انگ زدایی اجتماعی ایدز دعوت شده بود، اظهار می کند: در سال هاي پاياني قرن بيستم كه جهانيان پيروزي بر بيماري هاي مهلك عفوني را جشن مي گرفتند وقوع بيماري ايدز در سال 1981 جامعه پزشكي را با چالشي جدي مواجه نمود و در زمانی کوتاه وارد نظام اجتماعي انسان شد و امواجي از اختلالات رواني، پيش داوري، ترس غير منطقي را به ارمغان آورد .

وی می افزاید: با توجه به اینکه ایدز كليه طبقات اجتماعي ـ اقتصادي ، غني و فقير، صنعتي و غير صنعتي، زن و مرد، كودك و بزرگسال، با هر مليت و قوميتي را مبتلا می کند لذا این  بيماري فراتر از مرزهاي سياسي، نظامي، اپيدميولوژيك بوده و نوع انسان را در معرض خطر جدي قرار داد .

افشانی اضافه می کند: اطلاعات ناکافی و باورهای نادرست در زمینه بیماری ایدز موجب ایجاد استیگما یا همان انگ اجتماعی برای آن شد که خود موجب گسترش بیماری می شود .

استیگما (داغ، انگ) در یونان باستان عامل متمایزکننده بردگان و جنایتکاران از مردم عادی بوده است و اصطلاحي است كه توسط یونانی ها، براي اشاره به علايم بدنی ایجاد شده حاصل از سوزاندن و یا بریدگي بر روی پوست افراد مجرم به کار برده  مي شد .

ما امروزه منظور از انگ، بیشتر رسوایی و ننگ حاصل از داشتن خصوصیاتی متفاوت از افراد دیگر است.

وی اظهار می دارد: انگ مجموعه ای منفی از نگرشها، تفکر، بازخورد، پیش داوری درباره یک شخص، گروه، جامعه یا ملت است. انگ سبب می شود ما از چیزی بترسیم، آنرا طرد یا انکار کنیم و یا خجالت بکشیم و شرمنده شویم که خود منجر به کتمان بیماری و به تبع آن انتشار بیماری می شود.

افشانی می گوید: فقدان آگاهي، اطلاعات ناقص ، اطلاعات نادرست ، عواطف و احساسات نا خوشايند موجب نگرش منفی به بیمار و بیماری می گردد که خود منجر به پيشداوري ، قضاوت ، تبعيض ، اهانت ، تحقير و انگ اجتماعي می شود

وی طرد بیمار از خانواده و جامعه ، محدودیت در فعالیت های اجتماعی و اشتغال و ازدواج، دریافت کمتر حمایت های اجتماعی در مقایسه با سایر بیماری های مزمن، عدم بهره مندی از خدمات درمانی و ایجاد عوارض روحی و روانی را از پیامدهای انگ بیماری ایدز عنوان می کند.

افشانی همچنین می گوید: حس عمومی مردم نسبت به افراد آلوده به ویروس HIV یا مبتلایان به ایدز آمیخته ای از ترس، نفرت و تمسخر است. آنها که بیماری را در خانواده دارند از وجودش شرمنده اند و آنها که بیماری را در اطراف خود می بینند، جز با رفتاری آمیخته از تمسخر و ترحم با او برخورد نمی کنند، چه خوب است که گاهی خود را در جایگاه مبتلایان به این بیماری و خانواده آنان ببینیم، کسانی که نه تنها از درد بیماری رنج می برند بلکه نگاه های تحقیر آمیز سایرین همچون عفونتی است که مانع بهبود زخم آنها می شود.

وی در پایان نقش رسانه ها اعم از رسانه ملی، رسانه های مکتوب و فضای مجازی را در افزایش آگاهی و تغییر نگرش نسبت به ایدز را مهم خوانده و تصریح می کند: آموزش راههای انتقاتل و عدم انتقال بیماری به همراه حمایت روانی و اجتماعی و ممانعت از رواج انگ اجتماعی ایدز از گسترش آن پیشگیری می کند.

گفتنی است در این همایش که توسط موسسه خیریه نیکوکاری تبریز برگزار شد دکتر حسن عشایری از اساتید عصب شناسی دانشگاه علوم پزشکی ایران نیز حضور داشت .

انتهای پیام/


۱۳۹۴/۰۹/۰۷ کنترل آلودگی دانش آموزان ارومیه ای به شپش سر

*تعداد دو هزار و 765 نفر از دانش آموزان ارومیه آلوده به شپش سر تشخیص داده شد

بحث های مربوط به آلودگی دانش آموزان به شپش سر طی روزهای اخیر موجی از نگرانی را به همراه داشته است، با این وجود نهادهای متولی از کنترل شیوع آن سخن می گویند.

به گزارش نای قلم، رئیس مرکز بهداشت شهرستان ارومیه گفت: به منظور کنترل و کاهش آلودگی به شپش، از شروع سال تحصیلی 94-95 تاکنون بالغ بر 16 هزار و 113 نفر از دانش آموزان شهرستان ارومیه در سطح آموزش و پرورش ناحیه دو، توسط شش تیم دو نفره مورد معاینه غربالگری شپش (پدیکولوز) سر قرار گرفته است.

علی صدقیانی اظهار کرد: از بین دانش آموزانی که مورد معاینه غربالگری قرار گرفتند تعداد دو هزار و 765 نفر آلوده به شپش سر تشخیص داده شده اند.

وی افزود: ضمناً انجام آموزش های لازم به معلمان و مدیران و مربیان بهداشتی و نیز  اولیا ء و خانواده های دانش آموزان داده شده و دانش آموزان  تحت  مداوا با شامپوی پرمترین  قرار گرفتند.

 لازم به ذکر است، این برنامه تا غربالگری کامل تمامی دانش آموزان سطح شهرستان ادامه خواهد یافت.

آشنایی بیشتر با شپش

شپش سر نوعی حشره انگلی است که برروی سر، مژه و ابروها یافت می شود. شپش سر روزانه چندین بار از خون انسان استفاده کرده و نزدیک جمجمه انسان زندگی می نماید. هرچند شپش سر مشکلی خطرناک نیست، اما می تواند باعث خارش شدید و غیرقابل تحمل شود. برخلاف شپش بدن، شپش سر بعنوان عاملی برای انتقال بیماری ها از فردی به فردی دیگر، شناخته نشده است. شپش سر از طریق ارتباط نزدیک فرد با سایر افراد انتقال می یابد. آلوده بودن به شپش سر به این معنی نیست که فرد آلوده بهداشت را رعایت نکرده و یا زندگی آلوده ای دارد. بعضی از افراد در اثر خاریدن زیاد سر دچار عفونت پوستی می شوند. آنتی هیستامین ها به کاهش خارش کمک می کنند.

دلایل ابتلا به شپش سر

شپش سر، موی برروی سر را آلوده می کند. تخم های کوچک شپش برروی سر شبیه به تکه های شوره سر بنظر می رسند، اما بجای ریختن از روی سر، صحیح و سالم برجای خود باقی می مانند. شپش سر تا 30 روز برروی بدن انسان زنده می ماند. تخم های این حشره بیشتر از 2 هفته برروی سر زنده می مانند. شپش سر به راحتی پخش شده و شیوع آنها بین کودکان مدرسه رو بیشتر می باشد. شپش سر در نواحی شلوغ شایع تر است.

-امکان ابتلا به شپش سر در صورت موارد زیر ممکن است:

-تماس نزدیک با فرد آلوده به شپش

-تماس با لباس و یا رختخواب فرد آلوده به شپش

-استفاده از کلاه، حوله، شانه، روسری و مقنعه فرد آلوده به شپش

-علایم ابتلا به شپش سر

-علایم ابتلا به شپش سر شامل:

-خارش شدید و آزاردهنده سر

-برجستگی های کوچک و قرمز برروی سر، گردن و شانه ها (برآمدگی ها ممکن است پوسته پوسته شده و یا ترشح داشته باشند)

-ذره های سفید (تخم ها) برروی پایه ی موها که بسختی کنده می شوند

چگونه شپش سر مشخص می شود؟

دیدن شپش سر ممکن ات سخت باشد. نیاز به نگاه از نزدیک برای تشخیص آن می باشد. بعد از پوشیدن دستکش سر فردیکه فکر می کنید آلوده هست را زیر نور نگاه نمایید. نور خورشید و یا نور قوی درون خانه برای تشخیص شپش برروی سر مناسب است. استفاده از ذره بین کمکی بسیار بزرگ است. درصورت یافت شپش برروی سر خود و یا کودکتان سریعا می بایست نسبت به درمان شپش اقدام کنید.

لوسیون ها و شامپو های حاوی یک درصد پرمترین اغلب بخوبی اثر می کنند. مواد حاوی این دارو را می توان بدون نسخه پزشک تهیه نمود. اگر این محصولات اثر نکردند، پزشک برای شما داروهایی با قدرت بیشتر تجویز می کند. همیشه داروها را دقیقا به همان شکل که تجویز می شوند مصرف کنید. مصرف داروها به اشتباه و یا با مقدار زیاد باعث بوجود آمدن عوارض جانبی می شود.

 برای مصرف شامپوهای دارویی موارد زیر را رعایت کنید:

-سرتان را با آب شسته و خشک کنید

-دارو را برروی مو و پوست سرتان بمالید

-10دقیقه صبر نموده و سپس آنرا بشویید

-هشت تا 12 ساعت بعد سرتان را برای موجود بودن شپش بررسی نمایید

-از محصولاتی که به برداشتن تخم ها کمک کرده و باعث شل تر شدن آنها می شوند استفاده کنید. بعضی از محصولات شستشوی ظرف به حل شدن چسب تخم ها کمک می کند.

-تخم های شپش را با شانه های ریز از سرتان جداکنید. قبل از استفاده از شانه های ریز، از روغن زیتون برروی سر استفاده کنید، اینکار به برداشتن راحت تر تخم ها کمک می کند.

-شانه های آهنی با تیغه های ریز بسیار محکم تر و بهتر از شانه های پلاستیکی می باشند.

-این کار را 7 یا 10 روز بعد نیز تکرار نمایید.

زمانی که شپش را درمان می کنید، همه لباس ها و ملحفه های خود را در آب داغ و به همراه پاک کننده ها بشویید. اینکار نه تنها به فرآیند درمان کمک می کند، بلکه جلوی انتقال شپش سر به سایرین را نیز می گیرد. از پزشک خود بخواهید تا کسانی که با شما در یکجا می خوابند و لوازم مشترکی دارند نیز بمنظور نیاز به درمان برای شپش بررسی کنند.

چشم انداز بیماری

اغلب اوقات، شپش ها با درمان مناسب کشته می شوند. با اینحال اگر شما نتوانید منبع آلوده شدن خود را پیدا و برطرف نمایید، دوباره دچار شپش می شوید.

پیشگیری از آلوده شدن به شپش

هیچگاه با افراد مبتلا به شپش شانه، برس، گیره سر، کلاه، رختخواب، حوله و یا لباستان را مشترک نشوید. اگر فرزندتان دچار شپش شده، مطمئن مسئولان مدرسه را درجریان گزارید تا هم سایر کودکان آلوده را پیدا کرده و هم در مدت آلوده بودن فرزندتان وی به مدرسه مراجعه ننماید. همچنین در صورت نیاز مدرسه باید محیط های آلوده شده را نیز تمیز کند.

انتهای پیام/


۱۳۹۴/۰۹/۰۷ اهمال‌كاري 4 دستگاه در بررسي پارازيت‌ها
 رسول خضري 
  موضوع پارازيت‌ها در دولت قبل براي نخستين بار مطرح و پررنگ شد. با اين وجود، اين مساله فقط در حد حرف باقي ماند. با وجود اينكه بيش از 10سال از طرح اين مساله در كشور و واكنش مسئولان مختلف به آن مي‌گذرد هنوز نتوانسته‌ايم هيچ اقدامي در اين زمينه انجام دهيم. در درجه اول هيچ داده و تحقيقي درباره مضرات اين امواج وجود ندارد و در درجه دوم تاكنون هيچ اقدامي براي كنترل و كاهش آن انجام نشده است. پارازيت‌ها به امواج الكترومغناطيسي‌ای گفته مي‌شود كه با هدف از بين بردن و ايجاد اختلال در شبكه‌هاي راديويي پخش مي‌شود. اين امواج كه معمولا امواج كوتاه‌برد هستند در ايران با هدف ايجاد اختلال در كار و پخش شبكه‌هاي ماهواره‌اي فرستاده مي‌شود. در اينكه اين امواج خطرناك هستند و مضرات زيادي بر افراد مختلف به ويژه زنان باردار و سالمندان دارند شكي نيست و من در عجبم كه چرا برخي دوستان و دستگاه‌ها اين مضرات را كتمان كرده و سعي مي‌كنند پارازيت‌ها را بي‌خطر جلوه دهند. بيماري‌هايي كه در اثر اين امواج الكترومغناطيسي ايجاد مي‌شود طيف وسيعي را دربرمي‌گيرد كه بيماري‌هاي مربوط به سيستم مغز و اعصاب و تومور‌هاي مغزي شايع‌ترين آنهاست. من و تعداد ديگري از نمايندگان مجلس بارها درخواست كرده‌ايم كارگروهي متشكل از وزارت بهداشت، سازمان حفاظت محيط زيست، سازمان صدا و سيما و ساير دستگاه‌هايي كه به نوعي با اين مساله و سلامتي مردم در ارتباط هستند تاثير پارازيت‌ها را بررسي كرده و صحت خطرناك بودن اين امواج را تاييد كنند. براي انجام اين تحقيق هم اصلا لازم نيست راه دوري بروند. همين كارمندان و كاركنان صدا و سيما كه تحت تاثير امواج مختلف هستند به عنوان گروه هدف مي‌توانند مورد بررسي قرار بگيرند. براي اين تحقيق با ديد گذشته‌نگر مي‌توان بيماري‌ها و مشكلات پيش آمده براي كاركنان صدا و سيما را سنجيد. آنها در 15 سال اخير دچار عارضه‌ها و بيماري‌ها متعددي در ارتباط با امواج مختلف شده‌اند، در حالي كه اثر امواج الكترومغناطيسي و پارازيت‌ها بيشتر از اين امواج است. در كل هر نوع امواج ماهواره‌اي حتي امواجي كه از گوشي‌هاي تلفن همراه ساطع مي‌شود براي سلامتي انسان مضر است، اما تاثير پارازيت‌ها از همه اين امواج بيشتر است. متاسفانه حتي در دولت يازدهم كه قرار بود جلوی اين مساله گرفته شده يا از شدت آن كم شود هم اتفاقي نيفتاد و ما تاكنون هيچ گزارشي درباره كم شدن اين امواج نداشته‌ايم. 
  ريشه همه بيماري‌ها پارازيت‌ها نيستند
البته ريشه افزايش همه بيماري‌ها در ايران پارازيت‌ها نيستند و براي مثال نمي‌توان گفت عامل اصلي بيماري‌هايي مانند سرطان كه درصد ابتلا به آن در كشور ما نيز روز به روز بيشتر مي‌شود، تنها پارازيت‌ها هستند. درباره سرطان عامل اصلي آلودگي هوا و تغذيه ناسالم است، در حالي كه بيماري‌ها و عارضه‌هايي مانند تومورهاي مغزي و سقط جنين در اثر پارازيت‌ها ايجاد مي‌شوند. با وجود اين، باز هم نمي‌توان گفت پارازيت‌ها بر ابتلا به بيماري سرطان نقشي ندارند، زيرا بررسي‌ها نشان مي‌دهد در بروز برخي انواع سرطان مانند سرطان خون امواج پارازيتي بي‌تاثير نيستند. آمار مرده‌زايي و سقط جنين در كشور افزايش پيدا كرده است و از خيلي وقت پيش لازم بود سازمان حفاظت محيط زيست، وزارت بهداشت و موسسه ملي استاندارد كارگروهي را تشكيل دهند تا حداقل عوارض و درصد ابتلا به بيماري‌ها از طريق اين امواج را بررسي كنند كه اين اتفاق تاكنون نيفتاده است. امواجي كه براي اختلال در روند ماهواره‌ها فرستاده مي‌شوند به شكل طبيعي بايد از خود اين امواج ماهواره‌اي بسيار قوي‌تر باشد تا بتواند در روند آن اختلال ايجاد كند. اين امواج در سراسر دنيا شناخته‌شده هستند و اكثر دولت‌ها مي‌دانند اين امواج تا چه اندازه روي سلامتي انسان اثرات سوء دارد. تاكنون هيچ نوع مطالعات دقيقي در كشور روي امواج پارازيتي و اثرات آنها انجام نشده، در حالي كه يكي از عوامل اصلي افزايش بيماري‌ها و سقط جنين بي‌شك عامل پارازيت است و بايد اين موضوع بررسي شود. من در مجلس چندين بار پيشنهاد تشكيل كارگروهي براي بررسي امواج پارازيتي را مطرح كردم كه بنا به دلايل نامشخص با اين امر موافقت نشد. حالا همينجا لازم مي‌دانم تا از چهار سازمان و دستگاه اصلي در اين زمينه يعني وزارت بهداشت، سازمان صدا و سيما، حفاظت محيط زيست و موسسه ملي استاندارد بخواهم تا با تشكيل كارگروهي در زمينه تاثير امواج پارازيتي به داده‌هاي روشني دست يابند و بتوانند نتايج بررسي‌هاي خود را به صورت مشخص به مجلس ارائه دهند. در جامعه با اين مساله به‌شدت مواجه هستيم و افراد زيادي كه درگير عوارض مختلف مانند سردرد‌هاي مزمن يا سقط جنين و تومورهاي مغزي هستند دائما به ما رجوع كرده و خواستار پيدا شدن دليل بيماري‌شان هستند. بسياري از پزشكان متخصص در داخل يا خارج از كشور بر اين امر واقف بوده و دليل ابتلاي آنها را عامل امواج الكترومغناطيسي مي‌دانند و اين افراد هم با مراجعه به ما خواستار بررسي اين عامل مي‌شوند، ولي تاكنون در هيچ دولت و مجلسي چه در گذشته و چه در مجلس فعلي اين مساله به شكل رسمي و در قالب طرح و برنامه مطرح نشده و هيچ اطلاعات روشني درباره آن وجود ندارد. امواجي كه كاركنان صدا و سيما در معرض آن هستند با امواج الكترومغناطيسي پارازيتي اشتراكات زيادي دارد و مي‌توان با بررسي وضعيت سلامتي اين افراد طي 
15 سال اخير تا حدودي به ميزان مخرب بودن اين امواج پي برد، در حالي كه همان‌طور كه اشاره كردم امواجي كه كاركنان صدا و سيما در معرض آن هستند بسيار بي‌خطرتر از پارازيت‌هاست، با اين وجود نمي‌توان منكر تاثيرات آنها شد. پارازيت‌ها تاثيرات كوتاه‌مدت، ميان‌مدت و طولاني‌مدتي روي انسان دارند و بررسي آنها نيازمند كار تخصصي و برنامه‌ريزي شده است كه به صرف بودجه و زمان نيازمند است. با وجود اين، فقط همان چهار دستگاهي كه عرض كردم مي‌توانند با تشكيل كارگروه اين مساله را به شكل علمي بررسي كرده و نتايج را به مجلس ارائه دهند تا مجلس نيز بتواند بر اين اساس درخواست كاهش يا كنترل اين امواج را صادر كند. تا زماني كه داده‌هاي ما روشن نيست و دستگاه‌هاي متولي هم اقدامي در اين زمينه صورت نداده‌اند نمي‌توان هيچ تصميمي گرفت يا قانوني وضع كرد. 
انتهای پیام/

۱۳۹۴/۰۷/۱۹ محصولات غذايي تقلبی بلای جان امنیت غذایی مردم

تقلب گسترده در بازار مواد غذایی، موج بی‌اعتمادی مشتریان را به دنبال داشته است به طوري كه این تقلب‌ها به موارد جزیی و کم‌اهمیت خلاصه نمی‌شود و متاسفانه در غیاب نظارت‌های کارآمد، گاهی اخبار هولناکی از پدیده تقلب در بازار مواد غذایی شنیده می‌شود. در این شرایط سودجویان با هدف به دست آوردن بالاترین سود ممکن از تجارت کثیف خود دست به تقلب‌هایی می‌زنند که این روزها نگرانی‌های جدی برای سلامتی مردم را به دنبال داشته است

به گزارش ناي قلم، به نظر مي‌رسد حلقه مفقوده این بازار، نظارت‌های قانونی است که اجرا نمی‌شود. براساس قوانین موجود ناظران آزمایشگاهی کارخانه‌های تولیدی نباید در استخدام مالی کارفرما باشند و باید حقوق خود را از نهادی مستقل دریافت کنند. ولی این قانون سال‌هاست که در ایران رعایت نمی‌شود و در بسیاری از موارد کارکنان و متخصصین آزمایشگاه‌های کنترل کیفی کارخانجات حقوق خود را از کارخانه‌دار دریافت می‌کنند و همین موضوع موجب می‌شود که کیفیت فدای ارتباط مالی کارفرما و ناظران شود.

يکی از این محصولات غذایی، آبلیمو است که چند سالی است حرف و حدیث‌هایی در سلامت آن به وجود آمده و مردم را در خرید دچار شک و دودلی کرده است. البته این شک و شبهه‌ها هم زمانی که مسئولان به آن اذعان می‌کنند، به یقین تبدیل می‌شود و حساسیت بیشتر مصرف‌کنندگان را نیز در پی دارد. تولید آبلیمو با کاه، اسید سیتریک و اسانس، دیگر یک شایعه نیست و شوربختانه بازار پررونق و فریبنده آن سال‌هاست به وجود آمده و عده‌ای نیز از این راه و در نبود نظارت های سختگیرانه دستگاه‌‌های مربوط و مسئول، به سودهای کلان رسیده‌اند. البته باید حساب این نوکیسگانی که به بهای سلامت افراد جامعه، به نان و نوایی رسیده‌اند را از تولیدکنندگان و صاحبان صنایع پاکدست و با وجدان جدا کرد، گرچه در هر آتش سوزی « خشک و تر» با هم می‌سوزند.

از اين ها كه بگذريم با توجه به اينكه به گفته متخصصان بزرگ‌ترين مشكل مربوط به سلامتي در جامعه ما ناشي از تغذيه اشتباه و ناسالم است و آمار انواع بيماري‌ها خصوصا سرطان به دليل تغذيه نامناسب بالا رفته است؛ نمي‌توان نقش محصولات تقلبی را در سونامي سرطان ناديده گرفت. موضوعي كه حتي مي‌تواند سلامت نسل‌هاي آينده را هم تهديد كند.

به نظر مي‌رسد "برندسازی" يكي از راه‌هاي ارتقای کیفیت محصولات است چرا كه با برندسازی محصولات اصیل از تقلبی شناسایی می شوند و مردم انتخاب بهتری خواهند داشت.

انتهاي پيام/


۱۳۹۴/۰۷/۰۷ تدابیر لازم برای ورود حجاج آذربایجان غربی اندیشیده شده است

* سازمان هایی که دارای آمبولانس هستند به همراه کادر آموزش دیده در آمادگی کامل باشند

مدیر مرکز حوادث و فوریت های پزشکی آذربایجان غربی گفت: تدابیر لازم برای ورود حجاج آذربایجان غربی و مقابله با ویروس کرونا اندیشیده شده است.

به گزارش نای قلم، باقر بهرامی امروز در جلسه کارگروه تخصصی بهداشت و درمان استان اظهار کرد: با توجه به همجواری حجاج با بیماران بستری در بیمارستان های عربستان به لحاظ فاجعه منا انتقال این بیماری می تواند خطر بزرگی را ایجاد کند که در این راستا وزارت بهداشت و درمان اقداماتی را در این زمینه انجام داده است که به تبع آن ما نیز در استانمان تدابیر مشابهی را اندیشیده ایم.

وی به اقدامات پیش بینی شده اشاره و اضافه کرد: تهیه دستورالعمل کشوری برای شناسایی زود هنگام بیماران و انتقال به بیمارستان منتخب و بستری در اتاق ایزوله فشار منفی، افزایش تعداد اتاق های ایزوله تنفسی، برگزاری کارگاه های آموزشی، آماده باش کامل، توزیع اقلام متنوع آموزشی، ایجاد و تقویت فضاهای ایزوله تنفسی، همکاری نزدیک با سازمان دامپزشکی، تقویت پایگاه های مراقبت، برگزاری کلاس های آموزشی زائران، گرفتن رابط بهداشتی از بین زائرین، اجرای مراقبت فرامرزی و برقراری نظام مراقبت بیماری های حاد تنفسی در سطح کشور از جمله اقدامات در نظر گرفته شده است.

مدیر مرکز حوادث و فوریت های پزشکی آذربایجان غربی ادامه داد: با توجه به این موضوع که فقط با یک بیمار می تواند همه گیری آغاز شود و حادثه اخیر منا و همجواری حجاج با بیماران و نظر به ضعیف بودن موازین پیشگیری و کنترل عفونت در بیمارستان، عدم شناسایی به موقع بیمار، عملکرد غیرمسئولانه احتیاطی کادر بیمارستان این ویروس می تواند بدون سر و صدا و موذیانه باعث طغیان های بزرگ شود و این مدیریت نیز با در نظر داشتن دستورات وزارتی همه اقدامات لازم را برای پذیرش بیماران احتمالی انجام داده و در آماده باش کامل هستیم.

وی در پایان خواستار همکاری کلیه ارگان ها و سازمان های ذیربط در این مسئله شد و از سازمان هایی که دارای آمبولانس هستند درخواست کرد به همراه کادر آموزش دیده در آمادگی کامل باشند.

ابراهیم حسنی، معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی و بهداشت و درمان آذربایجان غربی نیز ضمن تسلیت رخداد اخیر در مراسم حج، به آمادگی نهادها و سازمان ها پیش از وقوع حوادث اشاره کرد و گفت: در تمام موارد نکته مهم، مدیریت به هنگام و پیش بینی وقایع قبل از رخداد است.

عسگری مسئول برنامه بحران معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و بهداشت و درمان آذربایجان غربی نیز طی سخنانی آمادگی در ارتباط با ایجاد بخش های ویژه ایزوله تنفسی در هر بیمارستان را عنوان کرد و افزود: مهمترین نکته در رابطه با احتمال مواجهه با این بیماری، آمادگی قبلی است و در فاز پیشگیری هدف، حذف خطر یا تقلیل و کاهش خطر است و در این مورد باید تمام همکاران در سازمان مدیریت بحران با همکاری سایر دستگاه ها، نقشه خطر استانی را تهیه کنند.

وی خاطر نشان کرد: هدف در مدیریت بحران و پدافند غیر عامل، خدمات مستمر در زمان خطر است. هرچه ظرفیت و میزان تاب آوری سیتم خود را بالا ببریم موفقتر خواهیم بود. در فاز پاسخ نیز باید بدانیم کدام قسمت از واحدهای ما آسیب پذیرترند تا آمادگی لازم را داشته باشیم.

سپس رستم زاده رئیس گروه مطالعات امور ایمنی نیز اولین گام موفقیت را همدلی در بین نهادها و سیستم های دولتی ذکر کرد و گفت: رکن اول در مدیریت بحران، پیش بینی و پیشگیری است و اهمیت اطلاع رسانی و آموزش  امری بسیار مهم می باشد.

در پایان اعضای کمیته به طرح سوالات موردنظر و پیشنهادات سازمان خود پرداختند.

انتهای پیام/


۱۳۹۴/۰۷/۰۷ موردی از وجود ویروس کورونا در استان گزارش نشده است

* جلسات آموزشی در زمینه پیشگیری از بیماری کوروناویروس برگزار شده است

در روزهایی که فاجعه ای در منا، شهروندان ایرانی را داغ دار کرده است اخبار هشدارآمیز دیگری نیز از عربستان مخابره می شود. هر چند سال های اخیر همواره نگرانی هایی نسبت به ابتلای زائران ایرانی به بیماری های واگیردار وجود داشته، اما آن طور که مسئولان اعلام می کنند این خطر امسال جدی تر است.

به گزارش نای قلم، ویروس«کرونا» به عنوان عامل این بیماری به سیستم تنفسی حمله می کند و به تدریج این سیستم را از کار می اندازد. از علائم این بیماری می توان به سرفه، تب شدید که به التهاب ریه و نارسایی کلیه منجر می شود، اشاره کرد اما تاکنون واکسنی برای جلوگیری از ابتلا به آن ساخته نشده است.

ویروس های انسانی کرونا از یک فرد مبتلا به فردی دیگر، از طریق هوا به وسیله عطسه یا سرفه و تماس نزدیک فردی مانند لمس کردن یا دست دادن انتقال می یابد. این ویروس ها ممکن است از طریق لمس اشیا یا سطوح آلوده و سپس تماس با دهان، بینی یا چشم نیز انتقال یابد.

علائم آن ممکن است شامل آبریزش بینی، سرفه، گلودرد و تب باشد. گاهی اوقات این ویروس ها ممکن است منجر به بیماری های شبکه تنفسی تحتانی مانند ذات الریه شود. این بیماری در افرادی که عارضه قلبی یا سیستم های ایمنی ضعیف دارند و افراد مسن شایع تر است.

معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و بهداشت و درمان آذربایجان غربی گفت: تاکنون هیچ موردی از وجود ویروس کورونا در استان گزارش نشده است.

رسول انتظارمهدی در گزارشی عملکرد و اقدامات پیشگیرانه و کنترلی بیماری کورنا ویروس در استان راتشریح کرد.

وی افزود: به دنبال گزارش افزايش قابل توجه تعداد بيماران و افراد فوت شده در اثر ابتلا به كوروناويروس جديد در كشور عربستان و کره جنوبی و احتمال آلوده شدن محيط های بيمارستانی استان و ابتلا كادر درماني و گسترش بیماری هموطنان به دنبال بازگشت حجاج، جلسات هماهنگی با سازمان حج و زیارت و مرکز پزشكی حج هلال احمر قبل از عزیمت حجاج تشكيل شده است.

انتظارمهدی اضافه کرد: در اين جلسات علاوه بر بررسي وضعيت فعلي كوروناويروس در دنيا و روند اين بيماري در كشور عربستان، راهكارها و تمهيدات پيشگيرانه اي جهت زيارت ايمن زائران به مسئولان سازمان حج و زيارت استان و پزشکان کاروانها ارائه شده است.

به گفته وی همچنین جلسات آموزشی در زمینه کنترل و پیشگیری از بیماری کوروناویروس جدید برای تمام حجاج و مدیران کاروان ها در سطح استان برگزار شده است.

انتظارمهدی ادامه داد: به منظور افزايش توان و آمادگي استان در مقابله با بيماري كوروناويروس جديد، مواد آموزشی شامل پمفلت، بنر، پوستر، دستورالعمل مراقبت بيماري در بيمارستان ها، دستورالعمل مديريت باليني موارد بيماري در سطح تمام شبکه های بهداشت و درمان استان توزيع شده است، همچنين به منظور تسهيل و تسريع در دسترسي به مواد آموزشي، تمام اسناد فوق، به صورت الكترونيكي در سايت معاونت بهداشتی قرار گرفت.

وی همچنین تصریح کرد: هماهنگی های لازم با معاونت درمان جهت ارائه خدمات بستري به بيماران مشكوك به بيماري كوروناويروس جديد، در زمينه آماده سازی اتاق هاي ايزوله تنفسي داراي فشار منفي جهت پذيرش بيماران احتمالي به عمل آمد که اتاق هاي مذكور در راستاي ارائه خدمات مراقبتي بهداشتي درماني به بيماران مشكوك به بيماريهاي تنفسي واگير است که در سطح استان بیمارستان آیت ا... طالقانی شهرستان ارومیه با (شش تخت) و بیمارستان شهید آیت ا... مدنی شهرستان خوی (چهار تخت) دارای فضای ایزوله تنفسی با فشار منفی هستند.

وی هماهنگی و مکاتبه با معاونت درمان دانشگاه به منظور آمادگی کلیه بیمارستان های تابعه جهت پذیرش و بستری بیماران احتمالی در اتاق های ایزوله، هماهنگی های لازم با مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی استان در زمینه آماده سازی و استقرار آمبولانس 115 با تجهیزات کامل در فرودگاه در زمان بازگشت حجاج جهت اعزام افراد دارای علائم تنفسی شدید به بیمارستان، استقرار تیم مراقبت بهداشتی در پایگاه بهداشتی مستقر در فرودگاه (قبل از جایگاه گذرنامه) به منظور غربالگری کلیه حجاج از نظر علائم بیماری (تب- سرفه- علائم تنفسی )  و درصورت نیاز ارجاع افراد مشکوک به بیمارستان آیت ا... طالقانی ارومیه را از جمله اقدامات در نظر گرفته شده اعلام کرد.

معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و بهداشت و درمان آذربایجان غربی ادامه داد:

همچنین چهار هزار بروشور با موضوع کوروناویروس جهت توزیع بین حجاج، مستقبلین و شهروندان و نصب 60 بنر و 5000 پوستر در اماکن پرتردد در سطح استان و سالن ورودی پروازهای خارجی و محوطه فرودگاه تهیه شده است.

به گفته وی از دیگر اقدامات در این زمینه بازدید میدانی از سالن فرودگاه بین المللی ارومیه و هماهنگی های لازم با مدیریت فرودگاه در زمینه همکاری با تیم مراقبت بهداشتی مستقر در فرودگاه جهت کنترل و پیشگیری بیماری های واگیر به ویژه کوروناویروس است.

انتظارمهدی، هماهنگی و تشکیل جلسه در معاونت امور بهداشتی با حضور نمایندگان معاونت درمان،  اورژانس 115، کارشناس کنترل عفونت بیمارستان طالقانی، مرکز بهداشت شهرستان ارومیه و همکاران پایگاه مراقبت بهداشتی فرودگاه بین المللی ارومیه و تهیه و توزیع ماسک و کیت حفاظت فردی به پرسنل ارائه دهنده خدمات به زائرین حج را از دیگر اقدامات دانشگاه علوم پزشکی عنوان کرد.

وی اظهار امیدواری کرد با اطلاع رسانی به موقع و اقدامات مناسب دانشگاه و همکاری سازمان های ذی ربط و بالاخص همکاری مردم فهیم استان نسبت به کنترل بیماری کورونا ویروس در استان آذربایجان غربی فائق آییم.

انتهای پیام/


۱۳۹۴/۰۶/۲۱ سلامت مردم در شیشه زیاده‌خواهی تاجران روغن

* استفاده از روغن پالم در محصولات غذایی سرطان‌زا است

چندی پیش ماجرای روغن پالم در شیرهای مصرفی مردم جنجالی چند ماهه در رسانه‌ها به پا کرد و حتی کار را به این‌جا رساند که برخی خریدن شیر را تحریم کردند. مردم شوکه از چیزی که شنیده بودند، به محصولی فکر کردند که برای سلامتی خریده بودند، اما در ذات خود، ارمغانی جز بیماری نداشت! استفاده از روغن پالم که روغنی صنعتی محسوب می‌شود و در بسیاری از نقاط دنیا استفاده‌اش در محصول‌های غذایی ممنوع و محدود است، در ایران افشا شد، اما درنهایت به نتیجه نرسید که چرا در برخی محصول‌های مصرفی مردم باز هم استفاده می‌شود. استفاده در بستنی و روغن‌های خوراکی موضوعاتی بود که کمتر به آنها توجه شد و در هیاهوی شیر گم شد.

به گزارش نای قلم، پس ازمدتی این ماجراها به کل فراموش شد و تا همین چند روز پیش باز هم حرفی از روغن پالم نبود. براساس آمارهای جهانی، ایرانی‌ها حدود سه برابر میانگین جهانی روغن مصرف می‌کنند. بر همین اساس واردکنندگان در این بخش فعالند و سودجویی از این حوزه به صورت ویژه‌تری ادامه دارد. برخی واردکنندگان این حوزه با همکاری برخی تولیدکنندگان (یا همان بسته‌بندی‌کنندگان)، برای سود بیشتر تخلفی را رقم زده‌اند که به تازگی از سوی برخی مسئولان و نهادها افشا شده است.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با بیان اینکه روغن پالم باید در صنعت صابون‌سازی استفاده شود، می گوید:‌ استفاده از روغن پالم در محصولات غذایی بسیار سرطان‌زا بوده و منجر به گرفتگی قلب و عروق می‌شود.

رسول خضری درباره اعلام‌نظر مسئولان وزارت جهاد کشاورزی مبنی بر اینکه 75 درصد روغن نباتی پالم است، می افزاید: متاسفانه هنوز از روغن پالم در تولید محصولات غذایی استفاده می شود این درحالی است که هیچ اقدام عملی برای منع استفاده از آن انجام نمی‌گیرد.

نماینده مردم سردشت و پیرانشهر در مجلس شورای اسلامی، ادامه می دهد:‌ واقعیت آن است که روغن پالم روغن سالمی نیست اما به جهت قیمت ارزان آن، همچنان شاهد واردات این محصول به کشور هستیم.

 

این نماینده مردم درمجلس نهم، تصریح می کند: وزارت جهاد کشاورزی علی‌رغم وعده‌های داده شده نتوانست اقدامی در جهت جلوگیری از واردات روغن پالم انجام دهد، از سویی دیگر سازمان غذا ودارو نیز به تنهایی نمی‌تواند از مصرف این روغن در تولید محصولات غذایی جلوگیری کند.

وی با بیان اینکه سازمان غذا و دارو به تنهایی متولی نظارت بر واردات نیست، تاکید می کند:‌ موسسه ملی استاندارد، وزارت جهاد کشاورزی و سازمان غذا و دارو هر یک نقش موثری در نظارت بر محصولات غذایی دارند اما به دلیل عدم همکاری لازم، خروجی این هماهنگی‌ها هیچ‌گاه مطلوب نبوده تا جایی که محصولات غذایی بی‌کیفیت همچون روغن پالم در کشور مورد استفاده قرار می گیرد.

خضری یادآور می شود: اقدامات وزارت بهداشت کیفی و وزارت جهاد کشاورزی کمی است؛ در اصل وزارتخانه‌های کمی نمی‌توانند در مورد سلامت و امنیت غذایی نظرات جدی را مطرح کنند در نتیجه باید مسئولیت واحدی دراین میان شکل گیرد و لازم است که سازمان غذا و دارو عهده‌دار چنین مسئولیتی باشد.

نماینده مردم سردشت و پیرانشهر در مجلس نهم، ادامه می دهد:‌ روغن پالم صنعتی است و باید در صنایع مورد استفاده واقع شود اما در محصولات غذایی مصرف می‌شود این درحالی است که روغن پالم منجر به گرفتگی قلب و عروق می‌شود و بسیار سرطان‌زا است.

عضو کمیسیون بهداشت ودرمان مجلس شورای اسلامی، می گوید: در کشورهای پیشرفته دنیا از روغن پالم در صنایعی مانند صابون‌‌سازی و مواد شوینده استفاده می‌کنند اما به جهت قیمت پایین این روغن، در محصولات غذایی از آن استفاده می‌شود.

انتهای پیام/


۱۳۹۴/۰۶/۱۰ سرطان دومين عامل مرگ و میر در آذربایجان غربی است

*خشک شدن درياچه اروميه نمی‌تواند موارد سرطان فعلی جامعه را توجیه كند

استعمال دخانیات، مصرف الکل، تغذیه نامناسب، افزایش وزن و چاقی، سبک زندگی نادرست و کم تحرکی، عوامل خطر ساز ژنتیکی و ... از مهم‌ترین عوامل ایجاد سرطان در استان است. این در حالی است که با استفاده از رژیم غذایی مناسب و احیای غذاهای سنتی و بومی می‌توان 75 در صد از ابتلا به این بیماری کاست.

به گزارش ناي قلم، برای بررسی وضعیت بیماری سرطان در آذربایجان غربی گفت و گویی با رسول انتظار مهدی، معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و بهداشت و درمان استان انجام گرفته است که مشروح آن در پی می‌آید:

- به عنوان اولین سوال بفرمایید تعداد افراد سرطانی در استان چقدر است؟

در سال 1392 حدود 2 هزار و 805 بیمار مبتلا به سرطان در واحدهای آسیب شناسی بخش دولتی و خصوصی تشخیص و ثبت شده است. آمار دقیق موارد سرطانی استان پس از پالایش داده‌ها از جمله تکرارگیری های ملی ابلاغ خواهد شد.

- استان آذربایجان غربی در بیماری سرطان رتبه چندم را دارد؟

بر اساس گزارش سازمان جهانی بهداشت در سال 2012 سرطان عامل حدود 8.2 میلیون مرگ در جهان بوده است. سرطان دومین عامل شایع مرگ و میر در کشورهای توسعه یافته و سومین عامل مرگ و میر در کشورهای در حال توسعه است. در ایران سرطان سومین عامل مرگ و میر و در استان آذربایجان غربی دومین عامل مرگ و میر است. بر اساس گزارش کشوری ثبت موارد سرطانی سال 1388، استان آذربایجان غربی در بین سایر استان‌ها (30 استان) از نظر سرطان در مردان رتبه 14 و از نظر سرطان در زنان رتبه 18 را به خود اختصاص داده است.

- دلایل ابتلا به سرطان در استان چیست؟

در اغلب موارد نمی‌توان به طور قطع علت ابتلا به سرطان در یک نفر را بیان کرد، اما تحقیقات نشان داده است که برخی از عوامل خطر، شانس ابتلا به سرطان را افزایش می‌دهند. از این عوامل خطر می‌توان به استعمال دخانیات، مصرف الکل، تغذیه نامناسب، افزایش وزن و چاقی، سبک زندگی نادرست و کم تحرکی، عوامل خطر ساز ژنتیکی، عفونت مزمن با برخی ویروس‌ها و باکتری‌ها، عوامل خطر محیطی و شغلی مانند اشعه های یونیزان و غیر یونیزان، آلودگی‌های محیطی و برخی مواد شیمیایی اشاره کرد. با تعدیل، اصلاح یا دوری از عوامل موثر در ابتلای به سرطان می‌توان از بیش از 30 درصد مرگ‌های ناشی از سرطان پیشگیری نمود.

- میزان مبتلایان زن و مرد به سرطان در استان چقدر است؟

میزان بروز موارد سرطانی بر اساس موارد جدید شناسایی شده در گزارش کشوری ثبت موارد سرطانی در سال 1388، بر اساس تفکیک جنسی حدود 70 مورد در هر 100 هزار نفر مربوط به زنان و حدود 102 مورد در هر 100 هزار نفر مربوط به مردان است. بدیهی است موارد شیوع بیماری متناسب با بقای بیماران پس از ابتلا می‌باشد.

- بیشترین افرادی که به سرطان مبتلا می‌شوند در چه سنینی هستند؟

بر اساس گزارش کشوری ثبت موارد سرطانی سال 1388 در بررسی نمودار میزان بروز استاندارد شده سنی کل سرطان‌ها در کشور نشان می‌دهد که با افزایش سن، میزان بروز افزایش یافته و حداکثر آن در سن 84-80 است.

-بیشترین نوع ابتلا به سرطان کدام است؟ و این نوع سرطان در بین مردان بیشتر است یا زنان؟

بر اساس گزارش کشوری ثبت موارد سرطانی سال 1388، شایع‌ترین سرطان در کشور، بعد از سرطان پوست، سرطان پستان است.

شایع‌ترین سرطان در استان آذربایجان غربی در بین زنان سرطان پستان و در بین مردان سرطان معده است.

- در کودکان کدام نوع سرطان بیشتر رایج است و سالانه چند نفر از این بیماری فوت می‌شوند؟

در گروه سنی 14- 0 سال لوسمی لنفوبلاستیک حاد (ALL) شایع‌ترین سرطان می‌باشد. در سال 1393 میزان مرگ کودکان 14 – 0 سال بر اثر سرطان 45 مورد بوده است.

- راه های پیشگیری از سرطان با توجه به زندگی در جامعه امروز چیست؟

بخش بزرگی از علل سرطان‌ها شناخته شده نیستند اما با رعایت عدم استعمال دخانیات، عدم مصرف مشروبات الکلی، رعایت رژیم غذایی مناسب: مصرف میوه و سبزیجات (روزانه و به مقدار کافی)، استفاده کم از غذاهای با منشا چربی حیوانی، عدم مصرف مواد غذایی دارای ماده نگهدارنده نیتریت مثل سوسیس و کالباس، عدم مصرف غذاهای کپک زده، شور، دوداندود و نمک سود، نگه داشتن وزن در حد طبیعی، انجام فعالیت‌های ورزشی منظم: (نداشتن فعالیت بدنی مناسب خود عامل 15 درصد از برخی موارد سرطان‌ها)، محدودیت مواجهه با عوامل شغلی خطرزا، جلوگیری از مواجهه طولانی با نور آفتاب، پیگیری موارد ژنتیکی و انواع سرطان‌های خانوادگی و رعایت بهداشت جنسی و پیشگیری از بیماری‌های مقاربتی می‌توان از بروز حداقل یک سوم سرطان‌ها جلوگیری کرد.

- سالانه در آذربایجان غربی و ارومیه چند نفر بر اثر بیماری سرطان جان خود را از دست می‌دهند؟

فراوانی موارد فوت از سرطان در سال 1393 در استان آذربایجان غربی حدود 2 هزار و 470 نفر برآورد می‌شود. با توجه به احتمال کم توجهی به ثبت علیتی برخی از موارد فوت و فقدان پرونده الکترونیک سلامت ممکن است موارد فوت ناشی از سرطان‌ها بیش از موارد فوق باشد.

- آیا می‌توان گفت یکی از تبعات خشک شدن دریاچه ارومیه شیوع سرطان در استان است؟

طبیعتا تغییرات اقلیمی، ازجمله خشکی دریاچه می‌تواند تبعات منفی بر روی سلامت ساکنین منطقه داشته باشد، ولی نباید فراموش کنیم که تکوین تومور بدخیم در بدن انسان نیاز به مواجهه طولانی مدت با عوامل خطر اختصاصی هر سرطان دارد و صرف کم آب شدن دریاچه و حتی خشک شدن آن در 3-2 سال گذشته نمی‌تواند موارد سرطان فعلی جامعه را که سال‌ها پیش تغییرات سرطانی در برخی سلول‌ها شروع شده و در طی دو دهه به شکل یک تومور بدخیم جلوه گر می‌شود را توجیه نماید.

- در بحث غربالگری سرطان چه اقدامات و برنامه‌هایی دارید؟

غربالگری سرطان‌ها یکی از پرهزینه‌ترین مداخلات بهداشتی دنیا است که اثر بخشی آن‌ها نیز همیشه مورد بحث کارشناسان قرار دارد. با توجه به اهمیت پیشگیری و کنترل انواع سرطان‌ها، غربالگری سرطان‌های پستان و سرویکس (دهانه رحم) در مرحله بررسی و برنامه ریزی جهت ادغام در سیستم بهداشتی و درمانی کشور می‌باشد. مضاف بر اینکه در حال حاضر خدمات غربالگری برخی سرطان‌ها از جمله کولون، پستان و دهانه رحم و ... براساس راهنماهای بالینی به صورت فردی ارائه می‌گردد ولی ادغام این خدمات نیاز به برنامه ریزی و تامین منابع مالی مورد نیاز دارد.

انتهای پیام/


۱۳۹۴/۰۶/۰۲ پوشش 100 درصدی واکسیناسیون در آذربایجان غربی

*ارائه خدمات بهداشتی در حاشیه شهرها نیازمند همدلی، همکاری و تعامل است

معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی آذربایجان غربی از پوشش 100 درصدی واکسیناسیون در استان خبر داد.

به گزارش نای قلم، رسول انتظارمهدی عصر امروز در دومین روز از کارگاه کشوری مراقبت پیامدهای نامطلوب ایمن سازی اظهار کرد: موضوع مراقبت و تحت پوشش قرار دادن خانوارهای حاشیه شهرها به منظور دریافت خدمات بهداشتی از مهمترین اولویت های نظام سلامت است که در این زمینه ۴۵۰ هزار نفر در سطح استان تحت پوشش قرار می گیرند.

وی افزود: مراقبت و تحت پوشش قرار دادن خانوارهای حاشیه شهرها در نوع خود اقدام بسیار ارزشمند و نمود بارز عدالت در سلامت است.

انتظارمهدی همدلی، همکاری و تعامل را مهمترین عامل موفقیت در این امر عنوان کرد.

کارگاه کشوری مراقبت پیامدهای نامطلوب ایمن سازی به مدت دو روز از اول تا دوم شهریور ماه ۱۳۹۴ در هتل بین المللی پارک ارومیه با حضور دکتر زهرایی رئیس اداره بیماری های قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی، کارشناسان برنامه ایمن سازی دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی کشور، کارشناسان پیشگیری و مبارزه با بیماری ها و روسای مراکز بهداشت شهرستان های تابعه به میزبانی معاونت امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی آذربایجان غربی برگزار می شود.

انتهای پیام/


۱۳۹۴/۰۵/۱۳ این 400 هزار تن روغن پالم چند نفر از ما را خواهد کشت؟

*امسال قرار است 400 هزار تن روغن پالم وارد کشور شود

متخصصان داخلی و خارجی و نیز مقامات وزارت بهداشت بارها گفته اند که روغن پالم،با افزایش کلسترول بد خون به تنگی و انسداد عروق می انجامد و نهایتاً می تواند باعث سکته قلبی و حتی مرگ شود.

چند روز پیش هم وزیر بهداشت گفت که علت نیمی از مرگ های ایرانیان، سکته است.  سال گذشته، حرکت خوبی در خصوص روغن پالم در کشور صورت گرفت؛ شخص وزیر بهداشت از استفاده از روغن پالم در برخی محصولات لبنی خبر داد و متعاقب این افشاگری، استفاده از هرگونه روغن پالم در لبنیات ممنوع شد. پرونده ای هم در این خصوص تشکیل و به قوه قضائیه ارسال شد.

انتظار می رفت بعد از این جنجال که مستقیماً به سلامتی مردم مربوط است، فکری اساسی برای روغن پالم شود ولی اینک که جنجال ها خوابیده، خبر می رسد که واردات روغن پالم مجدداً افزایش یافته است. البته خبر افزایش وارادات روغن پالم را منابع داخلی فاش نکردند بلکه این شورای نخل مالزی بود که اعلام کرد توانسته است در 5 ماه نخست سال جاری میلادی، 6.55 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل، روغن پالم بیشتری به ایران بفروشد.

این افزایش در حالی است که از سال گذشته، استفاده از روغم پالم در لبنیات به طور کامل ممنوع شده است(به جز بستنی).

البته مقامات وزارت بهداشت می گویند طبق مجوز صادره، وارد کنندگان می توانند 30 درصد از حجم کل روغن های وارداتی را به پالم اختصاص دهند و از این رو، ممکن است در برخی ماه ها واردات زیاد شود ولی در ماه های بعدی، با کاهش واردات مواجه خواهیم شد و نهایتا از همان 30 درصد بالاتر نخواهد رفت.

امیدواریم که چنین شود ولی سخن فراتر از این 6.55 درصد است. سخن این است که چرا باید 30 درصد از کل روغن وارداتی کشور به پالم اختصاص یابد؟ طبق اظهارات مسوولان وزارت بهداشت، امسال قرار است 400 هزار تن روغن پالم وارد کشور شود و در انواع مواد غذایی و مشخصاً در روغن های خوراکی مورد استفاده قرار گیرد.

سؤال اینجاست وقتی روغن پالم به حدی خطرناک است که حتی می تواند باعث سکته قلبی و مرگ و میر افراد شود، چرا باید اجازه داده شود که حدود یک سوم از کل روغن های وارداتی کشور بدان اختصاص یابد و همین یک سوم نیز در تولیدات غذایی متعدد به کار گرفته شود؟

این توجیه که اگر اجازه ندهیم ، ممکن است تولید کنندگان روغن و مواد غذایی دیگر سراغ روغن های دیگر مانند روغن جامد روغن نیتروژنی بروند نیز پذیرفتنی نیست.

مگر نه این است که در این کشور نهادهای نظارتی مانند وزارت بهداشت وجود دارد و وظیفه شان نیز این است که نگذارند اقلام خوراکی مضر وارد کشور شوند یا در تولیدات غذایی به کار روند؟

البته انصاف حکم می کند که بگوییم در دو سال گذشته، میزان واردات روغن پالم از 700 هزار تن در سال به 400 هزار تن رسیده است که اقدام بسیار مبارکی است ولی همچنان عدد 400 هزار تن موجود، پشت هر شهروند آگاه به مضرات روغن پالم را می لرزاند.

واقعیت تلخ اینجاست که عده ای همچنان به وزارت بهداشت فشار می آورند که روغن پالم را مجاز بداند و این در حالی است که خودشان هم می دانند این، "تجارت مرگ" است ، خاصه آن که در سال های گذشته، بی کیفیت ترین و ارزان ترین روغن های پالم وارد ایران شده است و این یعنی فاجعه مضاعف.

انتظار جدی این است که با یک برنامه ریزی جدی و کوتاه مدت، صنایع غذایی کشور را از روغن پالم بی نیاز کنند تا واردات آن به صفر میل کند و انسان هایی که قرار است رگ هایشان مسدود شود و سکته کنند، نجات یابند. قضیه به همین مهمی است.

منبع: عصر ایران


۱۳۹۴/۰۵/۱۲ اعتماد اجتماعی پیش شرط مشارکت جمعی است

*برنامه‌هاي تدوين شده بايد مبتنی بر دو اصل شفافیت و واقع گرایی باشند

 امروزه مشارکت اجتماعی در همه عرصه های جامعه تأثیرگذار و ضروری است. در نظام سلامت کشور ظرفیت‌های موجود دولتی و خصوصی پاسخگوی نیاز مردم به ویژه اقشار آسیب پذیر در مناطق مختلف کشور نیست. از این رو مشارکت اجتماعی در بخش سلامت اهمیت دو چندان می‌یابد.

از طرف دیگر عدم مطلوبیت در حوزه های مختلف نظام سلامت وجود داشته و مشارکت اجتماعی در سلامت، جهت ارتقاء قابلیت‌های سلامت با بهره گیری از توانمندی مردمی، می‌تواند به جبران کمبودها کمک نماید. تقویت راهبرد مشارکت اجتماعی در سلامت مستلزم ایجاد ساز و کارهای مناسب، پیش بینی بسته های حمایتی، تشویق و ترغیب مردم، ایجاد اعتماد و افزایش سطح آگاهی جامعه است.

از طرفی بهره گیری از ظرفیت‌ها، توانمندی‌ها و تخصص‌های مردمی و سازمان‌های مردم نهاد در تمام حوزه‌ها راهگشا و تأثیرگذار است، از این رو جوامع موفق و توسعه یافته همواره تلاش می‌کنند از این ظرفیت‌ها به نحو مطلوب بهره‌مند گردند.

حوزه بهداشت، درمان و سلامت کشور با توجه به ارتباط مستقیم با رفاه مردم از یک سو و کمبود امکانات و تجهیزات در این حوزه به ویژه در مناطق محروم و دور افتاده، نیازمند حضور گسترده، نظام‌مند و سازمان دهی شده مشارکت‌های مردمی باشد.

لذا به منظور سیاست گذاری، برنامه ریزی و نظام‌مند سازی و تائید طرح‌ها، برنامه‌ها و روش‌های مشارکت‌های اجتماعی در بخش سلامت و روش‌های جذب مشارکت خیرین در بخش سلامت و شناسایی، هدایت، ترغیب و جذب خیرین بخش سلامت در سطح استان و هماهنگی بین بخشی با سازمان‌های دولتی و سازمان‌های مردم نهاد در بهره گیری از همه ظرفیت‌های منطقه ای، شورای مشارکت‌های اجتماعی و خیرین سلامت دانشگاه زیر نظر شورای عالی مشارکت‌های اجتماعی سلامت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، ایفای نقش خواهد نمود.

در این زمينه گفت‌وگویی با دکتر علی تقی زاده افشاری قائم مقام رئیس دانشگاه در امور مشارکت‌های اجتماعی، سازمان‌های مردم نهاد و خیرین عرصه سلامت انجام گرفت که باهم مي‌خوانيم:

در ابتدا بفرمایید که حوزه مشارکت‌های اجتماعی در دانشگاه شما از زمانی که ایجاد شده تا الان چه اقداماتی را انجام داده و برنامه های آتی شما چیست؟

حوزه مشارکت‌های اجتماعی دانشگاه که از زمان تشکیل آن مدت زیادی نگذشته است سعی كرده تا با در نظر داشتن نقش و جایگاه حوزه های تأثیرگذار و سیاست‌گذار استان در امور مشارکت‌های اجتماعی و خیرین سلامت من جمله سازمان اوقاف، امور اجتماعی استانداری، دانشگاه علوم پزشکی و ... و همچنین سمن‌های عرصه سلامت و بالاخص مجمع خیرین سلامت استان، تعامل سازنده ای را در جهت یکسو و هم راستا نمودن فعالیت‌ها و اقدامات آن‌ها و هم جهت با سیاست‌های کلان دانشگاه انجام دهد. که امید است با برنامه ریزی که برای برگزاری جلسات شورای مشارکت اجتماعی دانشگاه و شورای خیرین سلامت دانشگاه برای یک ماه آتی مدنظر است بتوانیم با مشارکت سایر نهادها و سازمان‌ها و سمن‌ها و همچنین تعیین کار گروه های لازم در زمینه تعیین اولویت‌های بهداشتی، درمانی، آموزشی و پژوهشی با ارجحیت طرح‌های نیمه تمام جهت هدایت کمک‌های خیرین، احصاء و برنامه ریزی برای زمین‌های با کاربری بهداشتی و درمانی یا موقوفات حوزه سلامت، راه‌های ترغیب و تشویق خیرین به حوزه سلامت و ارتقاء اعتماد خیرین، راهکارهای ایجاد هماهنگی و وحدت رویه خیریه های حوزه سلامت و استفاده مناسب از رسانه های موجود در جهت جلب مشارکت‌های مردمی و خیرین در عرصه سلامت، اقداماتی صورت داده و پس از آن با عقد تفاهم نامه های اجرایی، در جهت رفع موانع و مشکلات و بسترسازی برای مشارکت بیشتر خیرین گام برداریم.

به نظر جنابعالی مشارکت مردمی و سرمایه گذاری بخش خصوصی چقدر می‌تواند در تحول نظام سلامت و رفع کاستی‌های آن تأثیرگذار باشد؟

مشارکت مردمی به دو صورت کلی می‌تواند نقش ارزنده ای در رفع کاستی‌ها و ارتقاء نظام سلامت ایفاد كند که یکی مشارکت مستقیم خیرین در خرید، احداث، اهداء و ساخت مراکز درمانی و بهداشتی و تجهیزات پزشکی و ... است که آمار عملکرد چند صد میلیاردی خیرین که توسط مجمع خیرین سلامت کشور ارائه شده است نشان دهد، در خور توجه بودن این اقدامات در کنار مجاری و منابع دولتی برای رفع کمبودهاست. همچنین مشارکت و سرمایه گذاری بخش خصوصی در مدیریت بیش از 560 بیمارستان کشور در راستای غیرمستقیم نمودن نقش مدیریتی مجموعه وزارت بهداشت و سوق دادن آن به سمت سیاست‌گذاری‌های کلان حوزه سلامت، می‌تواند کمک شایانی در ارتقاء نظام سلامت کشور داشته باشد.

برای تسهیل گری و ایجاد بستر مناسب جهت افزایش نقش مردم چه راهکارهای عملی را پیشنهاد می‌فرمایید؟

 همکاری‌های بین بخشی کلیه نهادها و سازمان‌های مرتبط با عرصه سلامت در جهت حمایت‌های قانونی و رفع موانع و مشکلات خیرین و فعالین بخش خصوصی در کنار ایجاد و ارتقاء اعتماد در مردم می‌تواند بستر مناسبی را جهت ایفاء نقش مردم در پی داشته باشد.

به نظر جنابعالی در نخستین گام برای جلب اعتماد مردم جهت مشارکت باید چه اقداماتی صورت گیرد؟

 اعتماد اجتماعی پیش شرط مشارکت جمعی و سرمایه اصلی هر جامعه می‌باشد و برای تقویت این اعتماد چه برای فعالین و سرمایه گذاران بخش خصوصی و چه برای خیرین عرصه سلامت، باید برای هر گروه و هر سطح به صورت جداگانه برنامه مدون اجرایی داشته باشیم که مبتنی بر دو اصل شفافیت و واقع گرایی باشد و بتوانیم با استفاده از توان روابط عمومی‌ها و رسانه های جمعی و بالاخص صدا و سیما، این برنامه‌ها را اطلاع رسانی کنیم. همچنین نقش سازمان‌های غیردولتی و انجمن‌ها در ایجاد اعتماد اجتماعی بسیار مهم است که با تعامل و مشارکت آنان در ترسیم برنامه های عینی مبتنی بر سیاست‌های نظام سلامت، می‌توان از ظرفیت مناسبی برای اعتماد سازی مردم بهره برد

آیا نیازسنجی برای تعیین اولویت‌های حوزه سلامت صورت گرفته که راهنمای مناسبی برای خیرین باشد؟

 نیازسنجی نسبی در رابطه با برخی اولویت‌های حوزه سلامت و به خصوص در بخش تجهیزات پزشکی صورت گرفته است که به صورت کتابچه ای آماده شده است ولیکن می‌خواهیم با بازنگری و بررسی جامع‌تر، اولویت‌های حوزه سلامت را با سطح بندی لازم به صورت جامع ترسیم و در این خصوص اطلاع رسانی مناسب انجام دهیم.

اطلاع رسانی با هدف فرهنگ سازی در جهت تشویق مردم برای مشارکت‌های خیرخواهانه چه نقشی دارد؟

 عمده‌ترین عامل تأمین مشارکت، آگاهی و علاقه مردم و حاکمیت فرهنگ همیاری در جامعه است که اطلاع رسانی اصولی و صحیح برنامه های مدون ترسیمی و اولویت‌ها و نیازمندی‌های حوزه سلامت در جهت جلب مشارکت‌های مردمی و بخش خصوصی و از همه مهم‌تر ساخت و نمایش مجموعه های اجتماعی و فرهنگی با رویکرد آگاه سازی و تأثیرگذاری بر مردم در زمینه تبعات و مشکلات موجود ناشی از کمبود امکانات بهداشتی و درمانی و ... و ایجاد فرهنگ همیاری، نقش مهم و کلیدی دارد که باید به آن توجه خاص کرد و در این زمینه نقش رسانه های جمعی، تصویری، گفتاری، نوشتاری و سایت‌های اطلاع رسانی محلی و استانی حائز اهمیت است.

 آیا برای جلب کمک‌های خیرین خارج از کشور برنامه مشخصی دارید؟

حس نوع دوستی و همیاری در خیرین هم‌وطن، هم استانی و هم شهری که به علل مختلف در خارج از کشور سکونت دارند، معمولاً به شکل ملموس‌تری متبلور می‌شود که با برنامه ریزی صحیح و اصولی می‌توان از این کمک‌ها در عرصه سلامت بهره برد که نمونه های بارز فراوانی در سطح کشور انجام شده است که انشاء ا... در آتیه از طریق این دانشگاه نیز برنامه ریزی‌هایی در این خصوص انجام خواهد شد.

 برای افزایش این مشارکت‌ها، تعامل و همکاری‌های بین بخشی سازمان‌ها و نهادها چه نقشی دارد؟

برای نیل به اهداف نظام سلامت به یقین تعداد زیادی از سازمان‌ها و نهادهای دولتی و غیردولتی در کنار دانشگاه، گوشه ای از فعالیت‌هایشان را به عرصه سلامت اختصاص داده‌اند و نقشی برعهده دارند که اگر این نهادها به تناسب وظایف و اختیارات خود، در زمینه تأثیر نقش مردم در تحول نظام سلامت و رفع کاستی‌های آن وقوف یابند می‌توانند با در اختیار گذاردن امکانات مرتبط و تسهیل بخشی از شرایط اقشار فعال عرصه سلامت نقش تسهیل گری خود را ایفا نمایند.

 آیا تکریم و تجلیل از جایگاه واقعی خیرین عرصه سلامت برای الگوسازی در این حوزه صورت می‌گیرد؟

فعالیت‌های زیادی با رویکردهای متفاوت و از سوی نهادهای مختلف در سطح کشور جهت تجلیل از جایگاه خیرین صورت گرفته و می‌گیرد که نشان از اهمیت والای این امر در اشاعه فرهنگ همیاری و خیری دارد. در این راستا اقداماتی که صورت می‌گیرد هر کدام دارای تأثیرات خاص خود می‌باشد ولی به نظر اینجانب اقدام تأثیرگذاری که محدود به مکان و زمان نبوده و تأثیرگذاری ماندگاری که از خود بجا گذاشته باشد کمتر صورت گرفته است که لازم است در این زمینه کارسازی بیشتری صورت پذیرد.

برای ساختارمند کردن مشارکت‌ها و جلوگیری از اقدامات موازی که منجر به اتلاف وقت و صرف هزینه می‌شوند پیشنهادی دارید؟

با توجه به اینکه نهادها و سازمان‌های دولتی و غیردولتی مختلفی در زمینه جلب و هزینه کرد مشارکت‌های مردمی در عرصه سلامت فعالیت دارند و هر یک مسیرها و الگوهای خاص خود را دارند، لازم است از طریق نهادهای تصمیم گیر ذی‌ربط (وزارت بهداشت و وزارت کشور)، تولی گری و هدایت موضوع در هر استان به دانشگاه های علوم پزشکی واگذار شود تا دانشگاه بتواند با در نظر داشتن اهداف کلان نظام سلامت و مدنظر قرار دادن نیازهای واقعی عرصه بهداشت و درمان استان و همکاری تمام نهادها و انجمن‌های ذی‌ربط، سیاست گذار و هدایت گر مطمئن و خوبی در این راه باشد.

انتهاي پيام/


۱۳۹۴/۰۵/۰۳ لوازم آرایشی غیرمجاز از ترکیه و عراق وارد کشور می‌شود

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی گفت: و لوازم آرایشی و بهداشتی غیر مجاز به صورت وسیع از ترکیه و عراق وارد کشور می‌شود.

به گزارش نای قلم، حسن ملکی‌نژاد عصر امروز در نشست بررسی مشکلات دارویی استان اظهار کرد: با توجه به اینکه استان آذربایجان غربی با 4 کشور مرز مشترک دارد متاسفانه دارو و لوازم آرایشی و بهداشتی غیر مجاز به صورت وسیع از ترکیه و عراق وارد کشور می‌شود که از مسئولان مربوطه انتظار می‌رود این موضوع را با جدیت پیگیری کنند تا شاهد محصولات سلامت محور قاچاق در کشور و به خصوص در استان آذربایجان غربی نباشیم.

وی افزود: در دو ماه گذشته حدود 2 میلیارد تومان لوازم آرایشی و بهداشتی غیر مجاز امحا شده است.

معاون غذا و دارو آدربایجان غربی اضافه کرد: وضعیت دارو در این استان مطلوب است و در صورت مشکلات کمبود دارویی سریعا با سازمان غذا و دارو مکاتبه می‌شود و سازمان نیز مشکلات کمبود دارویی را رفع می‌کند.

ملکی‌نژاد با بیان اینکه حدود 12 واحد تولید پنیر در این استان فعالیت می‌کنند، اظهار کرد: تمام این واحدها شناسه نظارت دارند و نظارت های مرتب از این واحدها صورت می‌گیرد.

انتهای پیام/


۱۳۹۴/۰۴/۲۳ پاستیل‌های خوش‌رنگ غیرمجاز؛ مارهای خوش خط و خال

مدیر آزمایشگاه کنترل مواد خوراکی و بهداشتی معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان آذربایجان غربی گفت:  پاستیل‌های خوش‌رنگ غیرمجاز مارهای خوش خط و خال به حساب می‌آیند.

به گزارش نای قلم، امیر رحیمی‌راد در گفت و گویی اظهار کرد: استفاده از رنگ زرد تارتارازین ۱۰۲ E در فرآورده‌های غذایی ایران غیر مجاز است.

وی اضافه کرد: استفاده بی رویه از از رنگ‌های صنعتی در ترکیب مواد غذایی به دلیل جذابیت و مشتری پسندی، تحریک اشتهای مصرف کنندگان، ترغیب آنها به خرید، همچنین جبران رنگ از دست رفته در زمان نگهداری یا فرآیند تهیه غذا، از دیر باز مورد توجه بسیاری از تولید کنندگان مواد غذایی بوده است.

رحیمی‌راد گفت: کاربرد رنگ‌های مصنوعی در صنایع غذایی یکی از مهمترین چالش‌های حوزه سلامت است که توسط افراد سود جو در صنایع غذایی و به صورت غیر مجاز استفاده می‌شود. رنگ‌های مصنوعی مواد رنگی هستند که در نتیجه سنتز مواد آلی به دست می‌آیند و دامنه کاربرد آنها نامحدود بوده و در صنایع رنگرزی، داروسازی، میکرب شناسی، صنایع غذایی و... کاربرد دارند. اکثر این رنگ‌ها از نظر مصرف در غذای انسان قابل قبول نبوده و دارای خاصیت سرطان‌زایی است.

مدیر آزمایشگاه کنترل مواد خوراکی و بهداشتی معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان آذربایجان غربی گفت: در استاندارد ملی ایران به شماره 740 (افزودنی‌های خوراکی مجاز- رنگ‌های خوراکی)، به 7 نوع رنگ مصنوعی مجاز اشاره شده است که استفاده از رنگ‌های فوق در ترکیب فرآورده‌های غذایی به شرط اینکه در پروانه ساخت محصول و بر چسب آن قید شده باشد و تحت نظارت مسئولان فنی واحدهای تولیدی استفاده شود، مجاز است.

مصنوعی غیرمجاز1- رنگ قرمز کارمیوزین

122E2- رنگ نارنجی سان ست‌یلو 110

E3- رنگ زرد کینولین یلو 104

E4- رنگ آبی برلیانت بلو 133

E5- رنگ قرمز آلوارد 129

E6- رنگ قرمز پانسئو 124

E7- رنگ آبی ایندیگوتین 132 E

استفاده از رنگ‌های مصنوعی فوق در ترکیب فرآورده‌هایی همچون انواع آب میوه‌ها، لواشک، نان، ماکارونی، حلوا، نقل، جوجه کباب، رب‌گوجه‌فرنگی، انواع شیرینی‌های قنادی، زولبیا و بامیه، بستنی و... غیر مجاز است. استفاده از رنگ زرد تارتارازین 102 E در تمام فرآورده‌های غذایی در ایران غیر مجاز است.

وی در ادامه به محبوبیت استفاده از تنقلاتی چون پاستیل‌ها و خوراکی‌های رنگی به دلیل جذابیت ظاهری در بین کودکان، نوجوانان‌ها و حتی جوانان اشاره کرد و گفت: یکی از مهمترین نگرانی‌ها در مورد مصرف انواع پاستیل، رنگ موجود در آنهاست.

رحیمی‌راد افزود: در پاستیل‌هایی که مطابق استاندارد و در کارخانه‌های معتبر تهیه می‌شوند از رنگ‌های مجاز خوراکی استفاده می‌شود و جای هیچ گونه نگرانی در این مورد وجود ندارد.

حتی گاهی هم از رنگ دهنده‌های طبیعی مثل آب هویج یا آب انار برای رنگی کردن پاستیل‌ها استفاده می‌شود.

وی گفت: بیشترین نگرانی مربوط به پاستیل‌های قاچاق، فله‌ای و فاقد بسته‌بندی موجود در فروشگاه‌ها و مراکز مختلف خرید است، که مورد تأیید وزارت بهداشت نبوده و خریدن و مصرف آنها برای هیچ یک از اقشار جامعه توصیه نمی‌شود.

رحیمی‌راد در ادامه توضیح داد: پاستیل‌ها از افزودن شکر و آب به ژلاتین استخوان یا پوست گاو تهیه می‌شوند و البته انتخاب ژلاتین استخوان در همه کشورها به گاو محدود نمی‌شود و برخی از کشورها از ژلاتین استخوان خوک برای تهیه پاستیل استفاده می کنند. به همین دلیل تاکید می‌گردد به هیچ عنوان خوردن انواع پاستیل بدون مجوز و پروانه وزارت بهداشت (اعم از پاستیل‌های بسته‌بندی و فله) برای مصرف توصیه نمی‌شود.

وی در ادامه به پاستیل‌های بدون قند موجود در بازار نیز اشاره کرد و گفت: پاستیل‌ها و سایر محصولاتی که تحت عنوان بدون قند در بازار موجود هستند به جای قندهای طبیعی مانند ساکارز با شیرین‌کننده‌های مصنوعی شیرین می‌شوند. اما این قندهای مصنوعی بسیار شیرین‌تر از قندهای طبیعی هستند و ذائقه فرد را به طعم قوی شیرینی عادت می‌دهند و به این ترتیب حس چشایی فرد در مواجهه با خوراکی‌ها سردرگم می‌شود.

به گزارش تسنیم، همچنین از آنجا که این قندها مصنوعی هستند، کبد باید این مواد را سم‌زدایی کند و تمام این مواد را با مقدار زیادی آب دفع کند بنابراین در صورت مصرف زیاد، کبد و کلیه مجبور به فعالیت بیش از حد می‌شوند.رحیمی‌راد در پایان به شهروندان توصیه کرد: همیشه قبل از مصرف فرآورده‌های خوراکی و آشامیدنی به مجوز و پروانه ساخت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و قسمت ترکیبات تشکیل دهنده فرآورده به خصوص رنگ‌های مورد استفاده دقت کنند تا با آگاهی کامل از ترکیبات آن نسبت به استفاده از محصول سالم اقدام کنند.

انتهای پیام/


۱۳۹۴/۰۴/۰۹ آذربايجان غربي جايگاه 29 كشوري را در بي‌سوادي دارد

تحرک، رشد، پیشرفت و سعادت جوامع مختلف در اولین گام با موضوع سواد ارتباطی تنگاتنگ دارد، به طوري كه دستیابی به توسعه پایدار ارتباط مستقیم با آموزش نیروهای انسانی و بالا بودن نرخ سواد در جوامع دارد و اگر مسئولان به آن توجه نكنند، توسعه سایر بخش‌ها نیز دچار مشکل شده و در نهايت در روند توسعه کشور اخلال ایجاد می‌کند. به همین دلیل است که جامعه‌شناسان یکی از مهم‌ترین شاخص‌های توسعه اقتصادی و اجتماعی را میزان نرخ باسوادي و توسعه نیروی انسانی آن جامعه می‌دانند، چرا که هر نوع پیشرفت در جنبه های مختلف توسعه ای به طور مستقیم به میزان و کیفیت منابع انسانی آموزش دیده و ماهر بستگی دارد.

به گزارش ناي قلم، از طرفي فرد بی‌سواد در جامعه امروز کمترین جایگاه را خواهد داشت؛ چرا که آشنا نبودن او با مسایل ضروری‌اش در جامعه، همواره سبب عقب افتادگی وی می‌شود و هرچه تعداد بی‌سوادان جامعه‌ای بیشتر باشد، در بین جوامع دیگر جایگاه پایین‌تری خواهد داشت.

اما سوال اين است كه آذربايجان غربي در بحث بي‌سواد چه جايگاهي دارد؟ معاون سیاسی امنیتی استاندار آذربایجان غربی گفت: آذربایجان غربی در خصوص آمار بی‌سوادی در ردیف 29 قرار دارد.

علیرضا رادفر كه در کارگروه زنان و خانواده سخن مي‌گفت، اظهار كرد: با توجه به رتبه آذربايجان غربي در زمينه نرخ بي‌سوادي نيازمند توجه بیش از حد مدیران و جامعه به این مسئله حساس هستيم تا با برنامه ریزی در این زمینه در راستاي کاهش آمار بی‌سوادی در استان گامی برداشته شود.

رادفر اضافه کرد: سال گذشته بر اساس تصمیم‌گیری و دستور مقام عالی استان بنا شد هر سال 50 هزار نفر در استان آموزش‌های لازم را فرا گیرند تا در طول چهار سال به میانگین‌های کشوری برسیم.

وی ادامه داد: در اين زمینه باید از همه نهادها به ويژه نهادهایی که جامعه هدفشان روستایی است، روحانیان و افراد باسواد موجود در روستاها استفاده شود.

معاون سیاسی امنیتی استاندار آذربایجان غربی در بخش ديگري از سخنان خود تاكيد كرد: نتایج مطالعات و تحقیقات باید به مردم اعلام و اطلاع رسانی شود که حداقل نتیجه آن آگاه‌سازی مردم و جامعه است.

وی افزود: هر تحقیقی به دنبال یک هدف مشخصی انجام می‌شود و متأسفانه روندی که در برخی موارد مشاهده می‌شود این است که می‌خواهیم همه چیز را محرمانه تلقی کنیم که این امر درست نیست.

رادفر در ادامه گفت: سلامت جامعه انسانی وظیفه حاکمیت است و ما وظیفه داریم تا به این موضوعات بپردازیم و علاوه بر آموزش و اطلاع‌رسانی، اقدامات لازم را انجام دهیم.

شايان ذكر است معاون سوادآموزی مدیر کل آموزش و پرورش استان نيز پیش‌تر اعلام كرده بود كه هم اکنون آذربایجان غربی با داشتن بیش از 183 هزار نفر بی‌سواد در گروه سنی 10 تا 49 ساله، جزو شش استان کشور با بیشترین نرخ بی‌سوادی است که در ردیف استان‌های کردستان، سیستان و بلوچستان، کرمان، خراسان شمالی و لرستان قرار دارد.

به گفته محمدرضا نجفی طبق سرشماری سال 90 میزان باسوادی استان در این گروه سنی 88 درصد بوده که این میزان در بین مردان حدود 93 درصد و در بین زنان نیز 82 درصد است.

همچنين معاون سوادآموزی اداره کل آموزش و پرورش آذربایجان غربی تصريح كرد در گروه سنی 10 تا 49 سال بیشترین نرخ بی‌سوادی در آذربایجان غربی مربوط به شهرستان‌های پیرانشهر و چالدران بوده و بیشترین نرخ باسوادی نیز در ارومیه با 82.3، نقده با 80.61 و خوی با 80.14 درصد است.

وي به برنامه‌هاي پيش‌بيني شده نيز اشاره و اضافه كرد: برنامه چهار ساله ریشه‌کنی بی‌سوادی در آذربایجان غربی در دستور کار قرار دارد.

نجفي اضافه کرد: در راستای ارتقای شاخص باسوادی استان، برنامه‌های متنوعی در بخش‌های مختلف در حال اجراست که تدوین یک برنامه چهار ساله از جمله مهم‌ترین اقداماتی است که در این زمینه به اجرا در می‌آید.

وی گفت: این برنامه‌ها شامل برنامه‌های تشویقی برای بی‌سوادان، تفاهم‌نامه همکاری با سازمان‌های دیگر و تهیه شناسنامه تحصیلی شهروندان است که در صورت تصویب و اجرای آن گام‌های مهمی در راستای ریشه کنی بی‌سوادی برداشته می‌شود.

بنابراين وقتي امروزه یکی از شاخصه‌ها و فاکتورهای مهم و ضروری توسعه در جوامع مختلف، میزان سواد آحاد آن جامعه است و پیشرفت و توسعه، رابطه مستقیم با میزان سواد و آگاهی مردم دارد، مي‌طلبد تا مسئولان استان با اهتمامی جدی و عزمی راسخ، به وضعیت آذربایجان غربی در زمينه سواد، سر و سامانی بخشیده و از دامنه‌دار شدن عواقب جبران ناپذیر اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و اقتصادی این معضل، جلوگیری به عمل آورند.

انتهاي پيام/


۱۳۹۴/۰۴/۰۸ قاچاق لوازم آرایشی بی‌کیفیت از مواد مخدر پيشي گرفت

تدوین راهکاری برای مقابله با قاچاق ضروري است

روز گذشته رئیس انجمن واردکنندگان فرآورده‌ها‌ی آرایشی، بهداشتی و عطریات اعلام كرد كه 70 درصد از محصولات آرایشی و بهداشتی به شکل قاچاق وارد کشور می‌شوند. جالب توجه اينكه اغلب کالاهای بی‌کیفیت‌ چینی هستند و بین 80 تا 90 درصد لوازم و کالاهای آرایشی در ایران به صورت قاچاق از طریق مرزهای شرقی و غربی وارد ایران می‌شوند و آن دسته از آن‌ها که دارای مارک‌های معروف اروپایی یا امریکایی هستند تقریبا همه قلابی بوده و به طرز ماهرانه‌ای در چین، تایلند و ترکیه جعل شده و روانه بازار ایران می‌شوند.

به گزارش ناي قلم، آمارها حكايت از اين دارد که کشور ما دومین مصرف کننده لوازم آرایش در خاورمیانه است، ولی با گذشت زمان این روند نه تنها کاهش نیافت که پیش از گذشته تشدید شد. چنانچه براساس گزارشي كه در آفتاب منتشر شده مصرف لوازم آرایشی طی سال‌های اخیر ۱۰ درصد افزایش یافته است حال آنکه در کشورهای پیشرفته این رشد، در حدود پنج تا شش درصد می‌باشد.

همچنين بنا بر آمار ارائه شده در همين گزارش قیمت‌های لوازم آرایشی و بهداشتی در زمستان سال گذشته براساس آمار ارائه شده از سوی بانک مرکزی ۱۲/۴۵ درصد افزایش داشته است. اما آنچه که نمی‌توان در این زمینه انکار کرد، اين است كه بسیاری از محصولات آرایشی و بهداشتی قاچاق که به کشور وارد می‌شود، تقلبی است و فقط نام آن برند مشهور روی آن قید شده است. افغانستان، پاکستان، کردستان، عراق و امارات مناطقی است که گفته می‌شود بیشترین حجم قاچاق محصولات آرایشی تقلبی به داخل از مسیر این کشورها انجام می‌شود چه بسا جنس تقلبي آسيب جدي به دنبال دارند و عوارض آن‌ها در مواردي جبران ناپذير است.

به طوري كه رباب - م 29 ساله می‌گوید: براساس تبلیغات ماهواره ای و اینترنتی یک کرم خریدم و فروشنده تأکید داشت که این کرم اصل است. من هم که دیدم نوشته های آن خارجی است، متقاعد شدم. اما بعد از چند نوبت مصرف، دچار اگزما شدم.

اما سوال اين است كه به چه روشي می‌توان جنس اصل را از تقلبي تشخيص داد؟ یکی از فروشندگان لوازم آرايشي می‌گوید: برای تشخیص لوازم آرایشی اصل از تقلبی در درجه اول باید از اعتبار محل خرید آن لوازم آرایشی اطمینان حاصل کنیم زیرا با توجه به نبود نمایندگی‌های مجاز برندهای معتبر آرایشی، تشخیص کالای اصل از تقلبی آن بسیار سخت است خصوصا که برخی تقلبی‌ها از نظر بسته بندی با نمونه های اصل مو نمی‌زنند.

این فروشنده در ادامه تشخیص اصل یا تقلبی بودن لوازم آرایشی را با توجه به ظرف، کیفیت بسته بندی، بو، رنگ و قیاس آن با مارک اصلی منوط می‌داند اما این کار تنها با شناخت مارک اصل ممکن خواهد بود، پس قبل از خرید از مختصات برندهای اصل آگاهی کسب کنید تا پول خود را برای کالایی تقلبی هدر نداده باشید، زیرا در غیر این صورت امکان شناسایی وجود ندارد.

*پیشی گرفتن قاچاق لوازم آرایشی بی کیفیت از مواد مخدر

نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس، با انتقاد از پیشی گرفتن قاچاق لوازم آرایشی و بهداشتی بی کیفیت از مواد مخدر در کشور، گفت: بی توجهی به تولید ملی و به صرفه بودن قاچاق برای سودجویان نابودی تولید ملی و به خطر افتادن سلامت مردم را در پیش دارد.

روح الله بیگی ئیلانلو با انتقاد از پیشی گرفتن قاچاق لوازم آرایشی و بهداشتی بی کیفیت از مواد مخدر در کشور، گفت:متاسفانه اوج گیری قاچاق لوازم آرایشی و بهداشتی در کشور علاوه بر نابودی تولید با کیفیت داخلی سلامت مردم را نیز نشانه گرفته است.

نماینده مردم میاندوآب، شاهین دژ و تکاب در مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر ضرورت مقابله با واردات لوازم آرایشی و بهداشتی قاچاق به کشور، افزود:متأسفانه در سایه غفلت مسئولان سالانه مبالغ هنگفتی که می‌تواند به چرخه درآوردن تولید ملی را موجب شود، از کشور خارج شده و به اقتصاد ملی لطمه می‌زند.

*قاچاق لوازم آرایشی و بهداشتی توجیه منطقی ندارد

این نماینده مردم در مجلس نهم، با بیان اینکه واردات لوازم آرایشی و بهداشتی بی کیفیت قاچاق به کشور با وجود کافی بودن تولید ملی برای رفع احتیاج نیاز داخلی توجیه منطقی ندارد، تصریح کرد: دولت باید ضمن مقابله با هر نوع قاچاقی در کشور به حمایت از تولید ملی بپردازد.

وی با تاکید بر اینکه در کشور ما واردکننده‌های رسمی تحت فشارهای بسیاری قرار دارد، تاکید کرد: زمانی که هزینه‌های تولید سر به فلک کشیده و پرداخت عوارض و مالیات تولید از عهده تولید کننده خارج است، بسیاری از افراد به جای پیوستن به چرخه تولید واردکننده محصولات آن هم به صورت قاچاق خواهند شد که نمونه این موضوع در قاچاق لوازم آرایشی و بهداشتی به کشور با آمار بیش از 90 درصدی آن است.

*ضرورت تدوین راهکاری برای مقابله با قاچاق در کشور

بیگی ئیلانلو با بیان اینکه افزایش تعرفه واردات نیز نتوانسته جلوی قاچاق کالاها و محصولات خارجی بی کیفیت به کشور را بگیرد، افزود: دولت باید با ایجاد کارگروهی منسجم نسبت به مسدود کردن مبادی ورود کالاهای قاچاق به کشور اقدام کند.

نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، با اعلام آمادگی کمیسیون متبوعش برای کمک به دولت جهت مقابله با قاچاق کالا و محصولات بی کیفیت به کشور، افزود: سیاست‌های اقتصاد مقاومتی برای مرکز توجه قرار گرفتن تولید ملی باید مدنظر مسئولان قرار بگیرد.

انتهاي پيام/


۱۳۹۴/۰۴/۰۶ موردی از ابتلا به مرس در آذربایجان غربی نیست

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: تاکنون موردی از بیماری مرس در استان گزارش نشده است.

عابد فتاحی در گفت و گوی اختصاصی اظهار کرد: مهمترین راه مبارزه با تمامی عوامل بیماری زا، رعایت نکات بهداشتی، بخصوص در اماکن عمومی است، بیمارستان ها و دیگر مراکز بهداشتی مهمترین رکن این مبارزه محسوب می شوند چرا که انواع ویروس ها، بیماران و افراد سالم در کنار یکدیگر زیر یک سقف جمع می شوند و هریک با خانواده خود ارتباط نزدیک دارند؛ بنابراین رعایت اصول بهداشتی و قرنطینه کردن افراد مشکوک به ویروس، مهمترین قدم در راه پیشگیری است.

ویروس مرس نوع تغییر پیدا کرده ویروس های کرونا است که به مراتب توانایی بیماریزایی آن بیشتر شده و علائم اولیه شبیه سرماخوردگی ایجاد می‌کند.

بیشتر افرادی به ویروس مرس مبتلا می‌ شوند که یک بیماری زمینه‌ای دارند یا به نوعی دستگاه ایمنی بدنشان عملکرد کافی ندارد که در این زمینه می‌توان به بیماری‌ هایی مثل ناراحتی قلبی، تنفسی، کلیوی، کبدی، سرطان افراد پیر و سالخورده اشاره کرد که این افراد در صورت درگیری با این ویروس، به نوع خطرناک بیماری مبتلا خواهند شد.

علایم و نشانه های بیماری

علایم معمول بیماری در مراحل اولیه شامل تنگی نفس و مشکلات تنفسی جدی است. تب، سرفه و مشکلات گوارشی مانند اسهال نیز در این بیماران دیده می شود.

همزمان با پیشرفت بیماری، نارسایی کلیه نیز دیده می شود و عفونت در بیمارانی که نقص سیستم ایمنی دارند، منجر به فوت می شود.

توصیه های بهداشتی

اتخاذ اقدامات احتیاطی مناسب در مزارع، انبارها، طویله ها و مناطقی که در آن شتر وجود دارد، آگاه کردن افراد جامعه؛ بخصوص مسافران، اجتناب از نوشیدن شیر خام، پختن، پوست کندن و شستن محصولاتی که با ترشحات حیوانات در تماس هستند، شستن دست پس از ارتباط با حیوانات و اجتناب از تماس با حیوانات بیمار برخی از جمله راهکارهای مناسب برای جلوگیری از گسترش سندرم تنفسی خاورمیانه است.

انتهای پیام/


 
درباره ما تماس با ما
طراحی و اجرا